Japonya 101

İkebana

İkebana(生け花 :ikebana “yaşayan çiçekler”), kadō (華道 veya 花道) olarak da bilinen “çiçeklerin hâli” Japon çiçek düzenleme sanatına verilen addır. Batı kültüründe çiçek yetiştirmek sistematik olarak bir vazo veya saksıda çiçek bakımını kapsamak anlamındayken, Japon kültüründe biraz daha karmaşıktır. Bu öğretileri konu alan Ikenobo, Sogetsu ve Ohara gibi birçok okul mevcuttur.

Ikenobo, rikka şeklinin dayandığı ve tarzını Budist inancının doğal güzellikleri yansıtma öğretisinden alan Budist bir rahip tarafından kurulmuş en eski okuldur. Okulun faaliyetleri Kyoto’da ki Rokkakudo tapınağında devam etmektedir. Rokkakudo tapınağı ile ilgili daha detaylı bilgiye Sitemizin Gezi bölümünden ulaşabilirsiniz.

Bu okulun öğretileri 17. yy ‘ a doğru daha yaygın bir hale gelmiştir. Ayrıca gelişmeler doğrultusunda farklı bir tarz olan shoka ortaya çıkmaya başlanmıştır. Shoka sanatında 3 ana unsur bulunmaktadır, bunlar ten (cennet), chi (dünya) ve jin (insan)’ dır.

İlk modern ikebana okulu 19.yy.’da Ikenobo okulundan ayrılan Ohara’dır. Ohara’nın öğretisi çoğunlukla moribana tarzının özelliklerini yansıtmasının yanında batı kültüründen de etkilenmiştir. Bu yüzden daha çok batı da yetişen bitkilerin kullanıldığı görülür. Bitkiler sığ bir saksı içine yerleştirilir.

20.yy’da sanatlara daha fazla önem verilmeye başlanmasıyla yeni bir tarz olan  jiyuka geliştirilmiştir. Bu tarz serbest stil olarak da bilinir.

Tüm değişikliklerine rağmen İkebana günümüzde halen üst sınıfı simgelemektedir.


İkebana İÇİN YAPILAN YORUMLAR

Yorum Yaz!

Sitemizde yorum yapabilmek için Üye olmanız gerekmektedir.

Giriş Yapın
Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ