Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonya'da Yaşam

Japonlarda Yanlızlık Duygusu

(3 posts)

Etiketler:

,
  1. zeyneps

zeyneps
    Üye

Merhaba herkese;
    Geçen gün bir haberde Japonya'da evsiz bir kişinin başkalarına gelen yılbaşı kartlarını çaldığını okudum. Gerekçesi "yanlızlık"...
    Japonya'da evsizler ordusu gün geçtikçe artmakta.Bunun dışında evi ve işi bile olsa çoğu insanda yanlızlık duygusu hakim. Bu konu hakkında sizler ne düşünüyorsunuz?

11 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. User has not uploaded an avatar

omerfarukzorlu
    Üye

Bence toplu yasamin arttigi yerlerin hepsinde gorece bu sorundan bahsetmek mumkun. Mesela bir anadolu sehrine nazaran Istanbuldaki insanlar daha yalnizdirlar. Bir de bunu Japonya gibi disari acilmasi cok zor olan, karsisindaki ile komunikasyon kurmakta zorluk ceken japonlar icin dusundugumuzde durum daha da vahim oluyor.
    Ama genel olarak sunu soylemek mumkun. Japonlar turklere gore cok daha fazla bireysel bir hayat yasiyorlar. 20 yasini asan gencler tek basina eve cikiyor, evler kucuk oldugunda misafir gelip gitmesi olmuyor, surekli iste ya da okulda olduklari icin kisisel paylasimlarini yapmalari zor oluyor...Bunun en basit gostergesi japonlarin en populer sitesi mixi den anlamak mumkun. Insanlar iletisim ihtiyaclarini sanal olarak gidermeye calisiyorlar bence..

3. User has not uploaded an avatar

Mt.Fuji
    Üye

Malumunuz pavyon diye bir gercek vardir. Erkek gider, masasina bir kadin cagirir ve icerler, sarilirlar, dans ederler vs. Seks yoktur, cunku kadini mekandan disari cikartamazsiniz. Erkek bunu bile bile gider pavyona. Kadına söylediği beyaz şarabın elma suyu olduğunu da bilir, o elma suyuna eşek yüküyle para vereceğini de. İşin içinde seks de olmadığına göre erkeğe tatmin olmak için tek bir şey kalıyor: Duygusal Tatmin. Ben bunu bir nevi duygusal fuhuş olarak nitelendiriyorum. Biliyorsunuz, bizde pek de tasvip edilmeyen eğlence mekanlarıdır, en azından kültürümüzün bir parçası olarak kabul edilmez.

Fakat Japonya'da durum tam tersi. Orada da "geyşalık" var ve bunun için özel okullar var. Genç kızlar bu okullarda şarkı söylemeyi, çay sunmayı vs. öğreniyorlar. Bir erkek geyşa evine gittiğinde orada parasıyla karı-koca hayatı yaşıyor birkaç saatliğine. Burada da seks yok, amaç gene duygusal tatmin. En azından eskiden öyleymiş, hatta hakiki geyşalar kızarlarmış bu mesleği fahişeliğe indirgeyenlere. Kurallara göre erkek isterse kiraladığı geyşanın saçından sürükleyebilir ve geyşa hiçbir şekilde itiraz edemez ama cinsellik yoktur.

Görüldüğü üzere iki kültürde de böyle bir olgu var, fakat Japonya'da bu bir kültür öğesi, hem de el üstünde tutulan cinsten. Bu da Japonların (özellikle erkeklerin) ne kadar yalnızlık içinde olduğunun göstergesi diye düşünüyorum. Aksi takdirde böyle kurumsallaşmazdı.

Sadece büyükler değil, küçükler de bu yalnızlık sorunuyla fazlasıyla karşı karşıya. ABD'de çok büyük bir sorun olan "bullying", Japon okullarında da büyük sıkıntılara yol açıyor. Küçük yaştaki çocuklar birbirlerine fiziksel ve psikolojik olarak eziyet ediyorlar ve eğitimciler bunun önüne geçemiyorlar. Bazı animelere de konu olmakta bu sorun: Elfen Lied, Great Teacher Onizuka vs. Bir Japon arkadaşa sormuştum bunun ne kadar ciddi bir problem olduğunu ve şöyle bir yanıt almıştım: "Daha 8 yaşındayken bir çocuğun sırasına çiçek koydular.". "Ee yani?" diye sorduğumda da "Yanisi çocuğa ölü muamelesi yapıyorlar." olmuştu. Düşününce felaket birşey olduğunu anlıyorum 8 yaşındaki bir çocuk için.

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS