Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonya'da Eğitim

Genç nüfus azalıyor!..

(4 posts)
  1. zeyneps

zeyneps
    Üye

Herkese selam;
    Hepimizin bildiği gibi Japonya gittikçe yaşlanan bir nüfusa sahip. İnsanlar iş hayatının yoğunluğundan çocuk yapmaya ve bakmaya vakit bulamıyorlar.Genç nüfus her geçen gün azalıyor. Bu durum toplum için olumsuz sonuçları beraberinde getiriyor. Bunların içinde beni ençok etkileyen okulların kapanması oldu. Bizim gibi sınıf mevcudu 40-80 arası değişen bir toplum için bu durum traji komik. İnsanlar çok çalışıyorlar ve hayatlarının sonuna kadar işkolik yaşıyorlar. Teknoloji geliştiriyorlar v.s. Ama bir yandan da bütün bunları aktaracakları nesilleri yok oluyor. Bu durumu bir japon arkadaşa sorduğumda "hayat başarısı için çalışıyoruz"dedi. İyi de bu hayat başarısını devam ettirecek bir nesil olmadıktan sonra neye yarar.Belki bu çalışmaları bütün insanlığa yararlı oluyor ama ileri de japon toplumu diye birşey kalmaz.
    Günümüzde nüfus yaşlanması Türkiye ve benzeri ülkeler dışında çoğu ülkenin sorun haline geldi. Bu konu hakkında sizler neler düşünüyorsunuz?
    Bu konuyla ilgili merak ettiğim bir konu da Japonya bu konuyla ilgili ne gibi tedbirler alıyor?
    İyi günler...

11 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. User has not uploaded an avatar

dakeseijaku
    Üye

Bence "3 çocuk" yasa tasarısını bir çözüm yolu olarak parlamentoda gündeme taşımalılar.
    İlginç bir çözüm???

3. User has not uploaded an avatar

raidon
    Üye

avrupada adama çocuk yapıyor diye para ödüyorlar bence urafadan diyar bakırda oraya bin kişi yollasak sorun çözülür adamlar o fukaralıkla 10-20 arasında çocuk yapıyorlar bence asıl hayt başarısı bu :)

4. lmn

lmn
    Üye

sen onlarin fukara oldugunu mu saniyorsun:) adamlarin memleketinde reina mi var para harcasin, 3 tane kiytirik sushi cakmasi cig balik yapan restoran mi var 50 ytl bayip kalksin, yiyebildigin kadar kirmizi et ye orda ucuz.. herkes capina gore, memleketim dengesiz napalim..

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS