Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonya'da Yaşam

1. User has not uploaded an avatar

tuvzumi
    Üye

merhaba, ben murat yasim 22 yaklasik bir senedir bir japon la birlikteyim. cin halk cumhuriyeti shanghai`da universite egitimi aliyorum. kiz arkadasimla okulda tanistim oda benim gibi yabanci ogrenci ve yaklasik son bir yildir hemen her gun beraberiz ayni evde yasiyoruz ayni ders siralarinda zaman geciriyoruz iletisim dilimiz cince. adeta bir aile gibi yasiyoruz bu kadar beklemiyordum acikcasi cokta uyumluyuz. ama benim turk olmamdanmi kaynaklanio desem bendenmi kaynaklanio desem bazen kiskancliklarimdan cikan kavgalar oluyor kultur catismasi degil trdikende iliskilerimde bu sebepten hep kavgalar cikiyordu. o benim ailemle ben onun ailesiyle goruntulu konferans konusmalari olsun telefon olsun tanisiyoruz babasi cinli oldugu icin ailenin hemen hepsi cince biliyor iletisimimiz problem olmuyor.
    benim bir kac sorum olacak sizlere umarim istedigim cevaplari bulurum...
    1. onumuzdeki ay icince ailesinin daveti uzerine 2 haftalik japonyaya gidecegiz bu arada fukuokada yasiyorlar. ne yapacagim ne edecegim nasi davranmaliyim kizin babasi birazda cinli oldu icin cekingenim cinliler biraz kati bu konularda ne demeliyim nasil hareket etmeliyim japonlarda adetler nasildir beni neden acaba evlerine cagiriolardir acaba giderken ne goturmeliyim hic birsey bilmiyorum...
    2. gectigimiz gunlerde evlilik konusu acti ve evlenip birlikte japonyada cind yada trde yasayabilecegimizi soyledi oyle fedakarlik yapioki eger benim ailem isterse muslumanligida kabul edebilecegini soyledi vs. tabi ben hicbirsey soyleyemedim sadece hic dusunmedim bi konu oldunu daha sonra konusmamiz gerektinigi soyleyuo konuyu kapattim... merak ediyorum bir japonla evlensem ne olur ailem kesinlikle problem olmaz ben istersem ben napmaliyim bana bi hal care ne demeliyim sanirim aileside istiyor evede bundan dolayi davet ediolar cok caresizim paso dusunuyorum seviyorum ama evlilik hic gecmedi aklimdan bi japonla olurmuki...
    lutfen bana yardimci olun....

11 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. User has not uploaded an avatar

tuvzumi
    Üye

traljp anlamadim arkadasim ?

3. User has not uploaded an avatar

raidon
    Üye

yiaaaah adam trt de bir dizi var çin hanedanının pembe dizisi onu diyor:))) bence ciddi ciddi düşün eğer aile düzeni kurabileceğin bviriyse evlen ama 22 yaişındasın be oüğlum boş ver evlenmeyhi 30 una gelince düşün

4. User has not uploaded an avatar

tuvzumi
    Üye

okul iki seneye bitiyor okuldan sonra is guc filan ancak 25 te olur bu evlilik zaten... su an da evli gibiyiz ama aile adetlerine gore olursa bir turkiyede birde japonyada dugun yapariz...

5. AvsarogluJapan50

AvsarogluJapan50
    Üye

selam kardeş tuvzumi

Eğer gerçekten sen evlenmeyi düşünüyorsan evlen. Yaşım genç biraz daha geziyim tozuyum dersen bence yanlış. Senin adına çok sevindiğim bir haberde kız müslümanlığı bile kabul ederim demişken evlen. Müslüman olsun nikah kıyarsınız. Allah gerisini verir. Zaten okul biter iş güç derken birbirinide göremezsiniz sonra. Ama sana diyeceğim Allah sana bu kaderi yazdıysa bunu yaşa. Ailesi seni görmeyi istediklerinden çağırmışlardır. Nasıl biri bakmak için. Elimden geleni gene yazarım. Allah a emanet olun...

Selametle...

6. ALPERTUNGA

ALPERTUNGA
    Üye

genç kardeşim Tuvzumi,
    1-seviyorsan hiç bekleme evlen,
    2-japonya harici bir ülkede yaşayın
    3-müslümanlığı şart olarak koşma,ısmarlama olmaz bu işler,kız kendi gönlünden iman etmeli

gerçek sevgiyi bulduysan hiç kaçırma,gezip tozarak ancak zaman kaybedersin,sonra maymun iştahlı olup kimseyle evlenemezsin,birgün uyandığında bir bakmışsın yaşlanmışsın.
    biran önce aile düzenini kur,çocuk olayında 2-3 sene bekle derim.
    anladığım kadarıyla kızın ve aile çin-japon karışık.
    Türk olduğun için ağzınla kuş tutsan faydası yok.kendini beğendiremezsin.
    Gerçek kültürümüze yakışır bir tanışma yap,beyefendiliğini koru,el öpme kültürü olmadığı iin ellerini öpmeye çalışma,bütün ev halkına küçük hediyeler getir,güleç ve sakin ol.japonyada bir hayat istemediğini,visa ve paraya ihtiyacın olmadığını,özellikle kızı- ne kadar sevdiğinden bahset her nekadar sana inanmayacak olsalarda.Giyim kuşama dikkat ederler,japon kültründe duyguları gizlemek bir erdem kabul edilir.elinden geldiğince yüksek sesle konuşma,heycanlanınca bağırma,aşırı kahkaha atma yada ağlama,bunların hepsi jp de çocukluk yada henüz olgunlaşamadığının ifadesi sayılır.zaten Türk kimliğin yüzünden ön yargılı olacaklar,sen sevdiğiin kızı düşünüp katlanmaya çalış.Verilen yemekleri yemeye çalış,pilava hashi'yi saplama,yemeği höpürdeterek yemek lezzetli olduğu anlamına gelir,evsahibi memnun olur.geç saatlere kadar uyanık durma,genelde japonlar erken yatar,onlara uymaya çalış.kızarkadaşınla ayrı odalarda kalın,(gece gizlice sızma operasyonlarının riski sana ait)
    Kesinlikle japonyaya yerleşmek istediğinden bahsetme,
    zaten Japonyaya yerşirsen hem hayatın hemde aranızdaki sevgi biter.
    Sana abi tavsiyesi.2 haftalık tatil senin gözünü boyayabilir,japonlar turist olduğunu birkerede anlar ve yapmacıkta olsa çok güleç yüzlü ve yardımsever olurlar.ama tatil amaçlı japonya ile japonyada yaşamak çok farklı.
    ama bu sayede gezilecek görülecek yerlere gidin.
    kızın ailesine 2 hafta kalacağınızı söylemeyin,maddi durumun iyi ise jp içinde küçük bir seyehate çıkın,otel fiyatları 2 kişilik tek gece 5000 ile 7500 yen arası (tabiiki love hotellerden bahsediyorum).kızın ailesinin evinde 2 hafta uzun zaman,doğru bir seçim olmaz.birbirinizi seviryorsanız ne mutlu ama başlangıçta işin biraz zor.
    Allah yardımcın olsun,kolay gelsin.

7. User has not uploaded an avatar

tuvzumi
    Üye

cok tesekkur ederim abilerim arkadaslarim gercekten cok sagolun ALLAH razi olsun...
    yorumlariniz bana cok yardimci oluyor... ben seviyorum oda seviyor sevmese boyle birsey istemezdi ama o japon ben turk bir yerde dusununce olmaz gibi geliyor ben okulu bitirdikten sonra hayatimi cinde kurmayi planladigim icin olabilir gibi geliyor ama insanin hayatinin en onemli karari oldugu icin bu bidaha bidaha ve defalrca dusunduruyo sonu gelmiyor. eger bi karara varabilirsem gittimizde ailesine kizla beraber soyleriz sanirim usulune uygun nasil oluyorsa. Daha sonrada yaza turkiyeye gidip ailemle tanistiririm. okul iki senye bitiyor ama zaten biz su an bir aile gibiyiz dugun icin okulun bitmesini bekleriz.
    Ssayin ALper Tunga abim cok tesekkur ederim... bencede iki hafta uzun bir sure zaten tokyoya gidecegiz iki gece ordan japonyada bulnana bi kac arkadasimizin dha yanina gidecegiz beraber ortak arkadaslarimiz okuldan bi hafta filan ama evde olacagiz 1 hafta nasil bi sure yine uzunmu.... pilava hashiyi saplama derken anlamadim ? abi zaten japonya yada ordaki ekonomik durum icin gitmek istemiyorum ordada yasamam belki yilda bi kac ay ziyarete gideriz ben sangayda yasamai planliyorum. ailesiki zaten isci bir aile benim ailemde turkiye sartlarina gore orta halli bir aile yani herseye sifirdan baslayacagiz ikimizde....
    Türk olduğun için ağzınla kuş tutsan faydası yok.kendini beğendiremezsin. derken abim sadece turkleremi bu muamele yoksa tum yabancilarami merak ettim..
    cok tesekkur ederim....

8. arkadasın eger kendin gibi olmaktan korkuyorsan evlenme yoksa çok pişman olursun,müslüman aile bağları ile japon aile bağlarındaki kuvvetliklere dikkat ederek. kendin gibi ol.mevlana'nın kitaplarını oku ve sonra ne demek istediğimi anlarsın.

9. User has not uploaded an avatar

tuvzumi
    Üye

e,akkoc ne demek istedginizi anlayamadim tam olarak aydinlatabilirmisinzi. cok tesekkur ederim

10. User has not uploaded an avatar

independent
    Üye

merhaba arkadaşlar.
    konu benim değil ama ne yalan söylüyeyim e.akkoç bende ne demek istediğini merak etmiyor değilim,tahmin ediyorum ama emin değilim,bi vakit ayır açıklarsan sevinirim.
    Tuvzumi seni tanımam kabul edersen bi nasihat bir abi olarak.Bazı konular vardır danışılmaz nice tecrübelerin tereddütsüz yanıtlayamayacağı kadar karmaşık yada hayati,bazen insanlar hayatına yön verecek seçimlerde yanlız kalırlar,kalmalıdırlar.Herkes askerliği anlatır ama hiçbirinin tecrübeleri diğerine benzemez herkes farklı yaşamıştır o süreci,yani yaşayarak tecrübe etmek gerekir.
    Siteye emeği geçenlere saygılarımla

ÖZGÜR

11. ALPERTUNGA

ALPERTUNGA
    Üye

Tuvzumi kardeşim,
    önce kısaca anlayamadığın yerlerle ilgili soruları kısaca cevaplayayım.
    1- bence 1 hafta da uzun bir süre,bence ideali 1 gece 2 gün yada 2 gece 2 gün.
    2- pilava hashi saplama meselesi,japonyada sadece ölen kişiye sunulan pilava hashi saplanır.yanlışlıkla hashiyi masanın üstündeki hashi altlığının üstüne değilde pilava saplarsan japonlara göre çok büyük saygısızlık yapmış olursun.
    3-kendini bağendiremezsin dememden kasıt,sırf Türk olduğun için değil aşağı yukarı tüm yabancılara aynı gözle bakıyorlar.(örnek,pakistan,bangladeş,gana,filipin,iran,endonezya vs.)Türkiyeye gitmemiş,Türkleri sadece japonyada görmüş,hakkında yeterli bilgisi olmayanlar yada sultanahmette kazıklanan japonlardansa sende otomatikman diğer 3.sınıf ülkelerden gelen yabancı mumamelesi görürsün.Ve genelde yüzüne belli etmezler onun yerine ciddi ve soğuk davranabilirler.Ayrıca ailenin maddi durumu ne olursa olsun onlar için 3. dünya ülkesinin gariban bir vatandaşı olacaksın.Ayrıca buradaki Türk arkadaşların içinde ben Türkiyede kral dım demeyenini görmedik,yani burda Türkiyeden gelen devrik krallara bu muamele varsa sende aşağı yukarı aynısıyla karşılaşırsın tahminimce.
    En büyük avantajın japonyada yaşamayı tasarlamamış olman.Onun icin fazla alttan alma ama saygıdada kusur etme.
    çinde japonla evli olmak sanırım zor olmalı ama çin ve shangai ile ilgili güzel forumlar okudum Türk arkadaşlardan,hatta daha önce japonyada yaşamış ve şimdi shangai da yaşayan Türkler her nekedar çinliler japonlara göre görgüsüz ve gürültücü bir milletsede yabancıya çok sıcak kanlı,ayrım yapamayan ve iş kurmak,ticaret yapmak için ideal diye yazmışlar.gidip göremedik daha oraları,sende bizi çin konusunda biraz aydınlatırsan seviniriz.Zira japonya canlı ölülerin sesiz mezarlığı gibi.
    Türk'e göre en ters memleketlerden biri.
    Ama gurbette yani çinde japonla evli olmanın artılarıda var.
    Birbirinize daha sıkı sarılırsınız ve sana ikide bir vize için mi evlendin diye soramaz.Ailesinde uzak olmanızda ayrı bir güzellik.
    Gerçekten iyi ölç tart kızın sevgisini,japonlardan yabancıyla evlenmek isteyen bayanların genelde 5-6 gerekçesi vardır,
    1-sex
    2-japonyada onunla evlenmek isteyen yada aylığı yerinde bir japon eş bulamama,
    3-boşanmış ve genelde çocuklu olması(japon erkekler dul veya çocuklu japonu pek tercih etmez)
    4-sıkıcı japonyadan kurtulup yabancı bir ülkeye yerleşme hayali
    5-melez ve daha düzel olacağına inandığı japona benzemeyen çekik gözlü olmayan yada renkli gözlü bir bebek sahibi olmak
    6-japonyada evlendiği yabancı ile o ülkenin restaurant yada cafesini açmak ve işletmek
    (genelde gizli biriktirdikleri yatırımları mutlaka vardır)
    istisnai olmakla berebar sedece yabancı hayranlığı yada gerçek aşk evlilikleri yapanlarda mevcut.
    Tehlikeli olan ise japonun gerçek duygularını yıllarca gizleyebilmesi.
    Biz Türkler olarak uzun süre rol yapamayız,yüzümüzden çoğu şey okunur yada biraz kızdırıp eşelerseler içimizdekini hemen söyleriz onun için sende sevdiğin kızın saydığım maddeleri barındırıp barındırmadığını kontrol et,tabiiki çaktırmadan.
    İnşallah mutlu olursunuz,zira gurbette yaşamak başlı başına bir dert.
    Allah'a emanet ol,
    gene kafana takılan birşey olursa çekinmeden sor.

12. ALPERTUNGA

ALPERTUNGA
    Üye

Bu arada küçük bir ilave.
    Aşk herkese nasip olmayan en güzel duygudur.
    Ne dini,ne dili nede milliyeti vardır.
    Gerçek aşkı tadan kalplere Allah sevgisini öğretmekte zor olmaz.

13. tamtoprak

tamtoprak
    Üye

wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=43601&start=0

once buradaki yazilari tek tek oku derim kardesim
    sakin basini yakma derim birde gez toz git evine
    sakin evlenme sakin bir cukura dusen bir daha kolay kolay
    cikamiyor

14. User has not uploaded an avatar

independent
    Üye

selamlar;
    evlilik müessesesi bir şirkete ve oluşumuna benzer,şirketler ticari faaliyetler için kurulur ve ticari hayat büyük bir risk almayı gerektirir,kar edebilmek için
    evlilikte de mutlu olabilmek için risk almak gerekir.
    saygılarımla

15. User has not uploaded an avatar

inila
    Üye

Tuvzumi,öncelikle ben bir bayan olarak;22 yaşında olduğun halde evlenmeyi düşünmeni takdir ettim.Anadolu'da normal bu kadar erken evlenmek ama İstanbul'da biz 30luk adamları bile ikna edemiyoruz.Evlenmeye karar verirsen eğer çocuğuna yabancı bir ülkede yaşarken nasıl kendi dilini öğretebileceğine dair daha önce takashimalnanc diye bir arkadaşın açtığı foruma bilgiler yazmıştım,bir de Türkiye dışında yaşayacaksan,aileni yaşlandıklarında ihmal etme olur mu?Kolay gelsin ve mutluluklar dilerim

Bu konu için RSS beslemesi

Cevapla »

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS