Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » İş / Ticaret

1. User has not uploaded an avatar

Aycayok
    Üye

Herkese merhaba

grubunuzu internette başka bir konuyu araştırırken buldum ve yararlı olabilecegini düşünerek üye oldum.

Eşimin işi dolayısı ile 6 ay sonra Japonyaya yerleşmek zorunda kalacağım. Yerleşecegimiz şehir NAGOYA.

Burda yaşayan arkadaşlardan Japonyada ne tür işler yapılabilir ile ilgili bilgi almak istiyorum. Japonyaya gittiğim zaman Japoncam henüz başlangıç düzeyinde olacak sanırım kursa yeni başladigim göz önüne alınırsa. Sadece advance düzeyde ingilizce ve anadilim sayesinde bir iş bulma ihtimalim nedir? bir arkadaşım neden orda türkçe öğretmenliği yapmıyorsun dedi, böyle bir ihtimal var mıdır? Var ise kimlerle görüşebilirim?
    Başka bir ihtimal TESOL sertifikası alarak ingilizce öğretmenliği yapmak olabilirmiş ama uygulamada nasıl olacak hiç bir fikrim yok.

Aslen çevre müh olmakla beraber 10 senedir textil işi yapmaktayım.

yardımlarınız ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler

Ayca

11 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. User has not uploaded an avatar

independent
    Üye

merhaba;
    ben japonya da kısa süre gıda sektöründe çalıştım,ama bu konuda çok daha bilgili arkadaşlarımız var ve mutlaka siz inle bilgi paylaşacaklardır.Ama çok fazla sektörel seçeneğiniz yok,yani fırsatlar ülkesi değil benim kanaatim,ve çok zor.
    saygılarımla

3. unforgiven01

unforgiven01
    Moderatör

bu aralar japonyada buyuk kriz var.japonyadan kacan kacana.
    bence gelme konusunda acele etme derim.burada isler duzeldikten sonra gelmeni tavsiye ederim.illaki 6 ay sonra gelmen gerekiyorsa elindeki 6 ay i japonca ogrenerek gecirmeni tavsiye ederim.cunku burada japoncadan baska hic bir dil gecmiyor.dil japonyada cok onemli.dil bilmeyenlerin is bulma sanslari cok az.hele hele son gunlerde japonlarda issiz.
    is konusuna gelince japonyaya geldikten sonra basit bir isle baslarsin.daha sonra ise neler yapabilecegine kendin ortami gordukten sonra karar verirsin

4. User has not uploaded an avatar

omerfarukzorlu
    Üye

Unforgiven a katiliyorum. Japonyada dil bilmek onemli. Eger hic japonca bilmiyosan, alaninda cok iyi olman lazim ki (tabii ki ingilizcede bilmen lazim) tercih sebebi olabilesin. Bunun yaninda, her ne kadar tum dunya genelinde kriz olsa da, buyuk firmalar bu krizin gecici oldugunu bildigi ve gelecekteki durumunu gozeterek kaliteli elemanlari kacirmak istemez.
    Zaten buraya gelmeye mecburum diyosunuz esinizin isi nedeniyle. Sonucta mutlaka gelecekseniz. Benim tavsiyem, japoncayi oldukca yyogun olarak calismaniz. Gelmeden once de sizin bolumle alakali master programlarina bakarak bi universiteden kabul almaya bakmaniz. Burs bulmaniz zor tabii ki ama 2 sene esinizin geliri ve yetmezse kucuk part-time isler yaparak gecinebilirsiniz (esinizin durumunu bilmedigim icin belki sadece esinizin geliri bile yeter). Master sonunda hem japoncayi partik hale getirmis hem de japon piyasasi hakkinda derin bilgi edinmiz olursunuz. Zaten is basvurulari okul bitiminden 1 sene once oldugu icin mezun olmadan da buyuk ihtimal isiniz de hazir olur. Biraz uzun ve zorlu bir surec ama katlanmaya deger diye dusunuyorum.
    Ingilizce ogretmenliginde genel olarak anadili ingilizce olanlari tercih ediyorlar. Turkce kursu olarak bildigim kadariyla Nagoyada turk derneginin Turkce kursu fakat ogretmene ihtiyaclari var mi bilmiyorum.

5. User has not uploaded an avatar

japonyayi seviyorum
    Üye

Türkiyeden Japonyaya gitmek istersek aracı olanlar varmi ki? Birde iş olanaklari nedir? İnşaatlerde çok iş varmıs doğrumu acaba ?

10 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  6. AvsarogluJapan50

AvsarogluJapan50
    Üye

Selam

Japonyada son bir durum değerlendirmesi yapaak bir arkadaş varmı? Son kriz hala etkisini göstermektemi? Yoksa 1 yıl önceki gibi işler açıldımı? Halen memlekete dönüş yapanlar varmı? Bilgisi olan arkadaşlar bilgi verebilirmisiniz?

Selametle

7. kizildeniz

kizildeniz
    Üye

Selam

Kaitai bilmiyorumda , fabrikada is bulsan bile fiyat cok ucuz ancak gecinirsin kenara atamazsin, ama bir yil oncesine gore sanki biraz daha iyi gibi.Bu dedigim is arayanlar icin hazir isi olanlar icin degil tabii. bir de adamin varsa sartlar degisir .

8. tempurali

tempurali
    Üye

Japonya'da yaşasaydım tek çalışmak istediğim yer demiryolları olurdu.Japonya'da ki trenlere çok meraklıyım.Hele elimde bir oyun var densha de go diye, insanın içi gidiyor oradaki trenlere.

9. AvsarogluJapan50

AvsarogluJapan50
    Üye

Selam
    saolasin kizildeniz kardes kaitaida galiba pek fazla degil gibi. Ben sadece araba ve elektornik piyasasini merak etmistim. Krizden cikabildimi ki? Toyota felan gecen sene bu zamanlar yavas yavas kuculmeye gitmisti. Acaba bir yil icinde degisim oldumu? Araba veya elektronik fabrikasinda calisanlar varise cevap yazabilriermi ?

Selametle

10. kizildeniz

kizildeniz
    Üye

Avsaroglu Japan 50

araba ve elektronik dahada berbat. Sony Minakamoda ve bir yerde daha dukkani kapatti.arabacilar yeni yeni tam gun calisiyor ama adam almiyorlar alsalar bile isten cikardiklarinin bir kismini geri cagiriyorlar .Daha oncede dedigim gibi aldiklarininda yeni ucreti en az %10-15 daha dusuk.Mesaide yok.Ac kalmayacam ne olursa olsun calisacam dersen is bulursun ama kenara para atayim ,rahat calisayim dersen zor su anda.

Kolay gelsin.

11. AvsarogluJapan50

AvsarogluJapan50
    Üye

Saol Allah razi olsun...

Herkese kolay gelsin...

12. User has not uploaded an avatar

proxystar
    Pasif

Japonya'da calisma ortami yabancialr icin zor.Ozellikle yuksek derece kanji bilgisi isteniyor.Turkiye vatndaslari ve diger yabancilar sadece japonca konusuyor.Birde bazilari hiragana ve katanaka biliyor.Kantanna kanji yani kolay kanjileri bilen cok az.Yuksek derecede kanji bilgisi olan sadece universiteye devam etmis,yada iyi bir kursa gidip hobi gibi calisimis olanlar var.Bu yuzden artik Turkiye vatandaslari sanslari ve torpilleri olmadigi surece ise giremez.Genba denilen sielrde biel japon isci cogaldi.Orada Turkiye'den gelen Kurt vatndaslarimiz etkin onlarda bu iste etnik ayirim yapiyor ve asla Kurtler haricindeki turkleri ise almiyor.Burada zaten su an Turkiye vatndaslari arasinda etnik savas var gibi...

Japonya'ya evlilik dolayisi iel gelenlerin ya Turkiye donmesi gerekli yada gocmen bir ulkeye ozellikle maden zengini kanada ve Avustralya ile tarim zengini yeni Zellan'da cok uygun.Gocmenlik Japonya'dan kolay.Gerekirse buisi japonya'dan yapan Gocmenlik sirketleri var ve Turkiye'dekilerden kat kat durust.isleride cok klay cozuyorlar.Bakin japonya'ya gelen adam burda yasamaya calisan Turk bunalimdan olur.Oturup 2000 kanji en az kelime ve kombinasyonlari ile cozeceksin.En az 25000 kelime gerekli.Ingilizce icin 8000 yeterli.Ve birde hiragana,katakana ve kanji toplam kac harf var.Bu is hakikaten manyakli gerek yok.Japonlar kanji ile goya baglari iel iliski kuruyor.Kanji cinden gelen bir alfabe.Cinliler icin super yazi dili kolaydir.Konsumayida cozen bir Cinli Turkiye vatandasi yada diger yabancilari asiyor.

Sonra Turkiye'den gelenelr cok kaba ve halk agzi konusuyor ve dilbilgisi kurallarini uygulayan cok az egitimli Turk var.Berbat kotu bir japonca...Oturup calismak gerek.Dilbilgisine kurallari ile calismis bir Turk asla bizimkilerle anlasamaz.Zaten onlari dinlediginde bunalima girer.O laubali konusma tarzi adami cileden cikarir.Adamda isi sokakta ogrenmis.Seni kucuk gorur.Belki avantaj ama guzel degil.Japonlar arkadan elestiriyor.Iranlilarla Turkleri herkes bir tutuyor.Kotu islere bulasmis gorunuyor.Bu yuzden Turkler is konusunda sansiz ne yazikki..Ya kendi isini kuracaksin yada gideceksin...

Ayrica issiz Japonlar yabancilarin yaptigi butun ticaretleri yapmak icin cirpiniyor.Muthis bir rekabet oldu.Ozellikle genc japonalr cok rahatsizlik veriyor.Matsuri islerinde bile artik donerci ve benzeri isler cogaldi.Bana gecen dondurma isi ogrenmek isteyen iki japon geldi.Dondurmayi yapamayacagini anlayinca Turk dondurmasi satanlardan alip satacagiz dedi.Artik siz dusunun.Ve Turk dondurmasini toptan satanlar var.Ben mesela toptan bu yuzden kimseye vermiyorum zaten yaptigim bana yeterli ve kalieyi cok yapacgim diye asla bozmam.Ugrasamam...Iste elin japonu her yeri tariyor.Turkiye vatandaslari ortalikta cok artistlik yapiyor para kazaniyorum diye adamda goruyor biz yapalim diyor.japonlar farkli millet onkere anlatiyorum.Kotu demiyorum.Rekabet son derece fazla.Para konusunda cok kiskanc.Yabancinin para kazanmasini tahammulleri yok.Ulkelerinde tek onlar kazanmali ve ticaret yapmali.Ticaretci milletlere karsilar.Ama ticarette para konusunda son derece durustler ve turklere gore ve diger yabancilara gore temizlik konusunda hassaslar ve dikkatliler.Arastirmaci ozellikle tat konusunda.Yani kisacasi japonya'da ayakta kalmak imkansiz duruma geliyor.Birde yeni gelecek hukumet milliyetci kararlar alacagi soyleniyor.O yuzden dikkat edilmeli.

13. kizildeniz

kizildeniz
    Üye

Proxystar

Iyiki japon immigrationunda yuksek pozisyonda calisan birisi degilsiniz. (Kimbilir belkide oyledir)Hepimizi yakalatir, vizelerimizi iptal ettirir ,3 ay iceri tikar sonrada sinirdisi ettirirdiniz.Ondan sonrada tum sinir kapilarina japonca turkler giremez levhalari astirir ,bu ne diye soran bir turk olursa ,madem kanjin yok ne geldin japonyaya der aninda geri yollardiniz....

lol

14. User has not uploaded an avatar

proxystar
    Pasif

Kizildeniz
    Sen beni yazimi okumamissin.Su an Japonya'da bir cok yerde merkezi yerler dahil is bulma olanagi yabancilar icin kapali.Organize calisan nanbeiler bile is bulamiyor.Mumkun degil.En kucuk iste bir japon kadar kanji isteniyor.Cok agir islerde ve dusuk maasli vede ulasim parasi olmayanlarda ancak hiragana,katagana ve basit kanji bilgisi olanlar ise aliniyor.Su an yabancialrdan cok organize olanalr bu islere atliyor.Birde hakkengaisha sirketleri isleri bulandiriyor.Butun heryerde hakkegaisha 10 kadrolu isi bilem almak icin takla atiyor,ve bunaralara adam alinacaginda 1000 kisiyi cagiriyor icinden yabanci degil %100 japon aliyor.Her turlu seref disi hareket var.Sen Kizildeniz buyuk yerde yasamiyorsun simdi burda ayak oyunlari orayada sicrar.Kanagawa,Tokyo,saitama'da isler karisti.Cok buyuk sansla is var.Fabrika ve normal iscilik bitti.japonalr cok issiz.Yaslisi vegenci herkes agliyor.aciz diyor ve isimzi yok diye feryat ediyorlar.Sen kalkmissin sadece konusan okuma yazmasi bilmeyen bizim vatandasin is bulmasindan bahsediyorsun.Artik bu mumkun degil.Japonalr isszi ve ac.Adamlar kendi vatandaslari ac kalmamasi icin yabanciyi dislamaya calisiyor.Hello work ve butun hakkengaisha sirketleri yabancilari disliyor...Gizli ve sinsi bir calisma var...Onun icin burda hayat zor...

15. kizildeniz

kizildeniz
    Üye

Calisan nasil calisiyor ?

Bu konu için RSS beslemesi

Cevapla »

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS