Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japon Filmleri, Anime, Manga

AKİRA KUROSAWA SERGİSİ

(1 post)
  1. zeyneps

zeyneps
    Üye

[/b]YER:PREA MÜZESİ-İSTANBUL

[b]10 Şubat 2009 - 26 Nisan 2009

Dünya sinemasının önde gelen ustalarından Akira Kurosawa’nın sıradışı 87 yapıtından oluşan sergi, yönetmenin desenler aracılığıyla düşlediği filmlerini tanıtırken farklı bir yeteneğini de keşfetme olanağı sunuyor.

Japon kültüründen olduğu kadar Batı kültüründen, özellikle de Avrupa sanatının Van Gogh, Cézanne ve Chagall gibi büyük ustalarından etkilenen yönetmen, Uzakdoğu ve Batı arasında bir köprü oluşturarak sanatseverleri, eşsiz imgelerden oluşan dünyasında büyüleyici bir yolculuğa çıkarıyor.

Ran, Kagemusha, Yume, Madadayo ve Umi Wa Miteita filmlerini sahne sahne betimleyen storyboard’lardan seçilen desenler, usta yönetmenin dışavurumcu yanını vurgularken, yapıtlarının sanatsal değerini de gözler önüne seriyor.

“Story-board’ları çizerken bir sürü şey düşünüyorum. Yerin çerçevesi, kişilerin psikolojisi ve duyguları, hareketleri, bu hareketleri yakalamak için gereken kamera açısı, ışık, kostümler ve aksesuarlar […] Tüm bunların özelliklerini düşünmezsem, görüntüyü çizemem. Hatta story-board’ları bunları düşünebilmek için çiziyorum desem, neredeyse daha doğru olacak. Bu şekilde, açıkça görmeden önce, bir filmdeki her sahnenin görüntüsünü saptıyor, verimli kılıyor ve kavrıyorum. Ancak o anda gerçek anlamda film çekimine girişiyorum.”

Ziyaret Saatleri:

Salı - Cumartesi
    10.00 - 19.00

Pazar
    12.00 - 18.00

Müze Pazartesi günleri kapalıdır.

Giriş Ücretleri:
    (10 Mayıs 2006'dan itibaren geçerli olan fiyatlardır)

Tam : 7 YTL
    Grup : 5 YTL (10 kişi ve üstü)
    İndirimli : 3 YTL (12 yaş üstü öğrenciler,
    öğretim görevlileri, 60 yaş ve üstü
    ziyaretçiler)
    Ücretsiz : Engelliler ve her engelliye refakat
    eden bir kişi, 12 yaş ve altı çocuklar

İletişim Bilgileri:

Meşrutiyet Caddesi No.65
    34443 Tepebaşı - Beyoğlu - İstanbul

Tel. + 90 212 334 99 00
    Fax. + 90 212 245 95 11

[email protected]

Attachments

1. 032.jpg (52 KB, 0 downloads) 11 yıl old
    11 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS