Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » İş / Ticaret

1. User has not uploaded an avatar

ertantokyo
    Üye

burada her zaman karşılaştığımız '' yabancıya iş vermiyoruz '' sözu son zamanlarda oyle populer olduki hatta dun TV'de dahi bu tescil edildi. zaten bu japonlar ihtiyacları oldugu için yabancılara iş veriyorlardı , yoksa devamlı önce milliyetine bakıyorlar. bu yıl krizle birlikde , krizde hemen göze batan 300-500 bın yabancı oldu .
    dünkü japon tv sinde yayınlanana açık oturumun özeti aşağıda :
    yabancıları göndermek lazım , özellikle nisei brazilyalılar ( çogunlukda braziller oldugu için türk anılmadı ama ana hattıyla tüm yabancılar ) derhal gönderilmeli ,
    ingilteredeki önce inglizlere iş verin cagrıları ornek verilerek , zaten var olan yabancı dusmanlıgı dun tv'de resmen bu bir progandaya donusdu , gerizekalılar tek taraflı bir program yapmıslar ,
    şimdi benim onlara cevabım :
    bu yabancılar burada kazandıgının buyık kısmını harcayarak tekrar sıze bırakıyorlar , buradaki yabancılar burada cogu japonla evli ve kazandıgı ile tekrar japonun gecimini saglamakda , nisei brazıllere gelince zaren onlarda senın kanından ,
    ayrıca senın mıllyetcılık yapdıgın o yabancıların ulkesıne satıyorsun malını , bir ülke kalkıp bu hareketine karsı japon mallarına ambargo koysa ve buda cıg gıbı yayılsa senın burada '' yabancı işe almıyoruz '' dedıgın gıbı o zaman sen açsın , resmen açsın , bu krızde ihracat yarıya dusunce geldiğin hal boyle ,,, yani nankör bir milletsin , ülkesine mılyarlarca mal sat sonra burada bır kac kısıye ayrımcılık yap .
    gerizekalılar ingilteredeki cagrıyı tek taraflı verıyorlar , ingiltere hakkında hiç bir bxk bilmeden ornek verıyorlar '' bakın ingiltere once ıngılizlere iş verin sonra yabancılara '' sozunu kullanıyorlar ..
    oysa ingilterenin işçi piyasası 25 AB ülkesine karsı vize korumasın , özellikler AB'ye üye olan son 10 ulkeden asırı bır işçi tasınması oldu , yeni üye olan , polonya , romanya, bulgar , vs tam 10 eski dogu bloku , milli geliri dusuk ulkeden hızlı bir göç yasadı , ve halada bu krizde bu ülkelerden işçi gelmekde , ingilizler bunlara karsı , yeni göçlere karsı şu an için boyle bir cagrı yapdı. ( AB ülkelerinden ingiltere en fazla işçi gocu alan ülke bu son katılan ulkelerden ) oysa buradaki gerizekalılar bunu ya bilmeden , yada gözardı ederek örnek verip işverenleri yabancılara kıskırtıyorlar .
    özet olarak ben şimdi buradan japon mallarına boykot cagrısı yapıyorum, son ÖTV vergisi ile japon arabaları gemıde bitiyor , bu ne cılgınlık arkadaslar ,
    gidin Alman arabası alın , hem bunlarınkinden daha kaliteli , hemde almanyada 50 yıldır 5 milyon turk yasamakda ama bu kadar bir ayrımcılıga tabı degıller.
    ( japoncası ii olan bir arkadasında bunu cevirip , japon 12 kanala e-mail atmasını istirham ederim )
    saygılar

10 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. User has not uploaded an avatar

proxystar
    Pasif

1.Japon kulturunu oncelikle cok iyi tanimak gerekiyor.Ozellikle biz Turkler Japonya'ya gelmeden once buyuk sempati duyarak bu kulture yaklasiyoruz.Bu kulturu ozellikle Turk kulturune hic benzemez.
    2.Japonlar misafir perver degildir.Cok eskiden beri bu boyledir.Yabancilar hic sevilmez ve yokedilir.
    3.Ilk batililar 16.yuzyil ortasi Ispanyolllar ve Portekekiz gemiciler gelmistir.Portekizli Katolik Cizvit papazlar burada uzun sure kalmislardir.Fakat cok Cizvit Katolik Papaz oldurulmustur.Kafalari kesilerek.Ulkelerini koruma amaci ile ama bu gercek degildir,yabanci yani kendinden olmayanin kafasi burda kesilmesi normal olarak karsilasir.Yabanci oldurulmesinin hic bir cezasi yoktur.Tavuk yada domuz kesmissin ayni sey.Oldur gitsin yabanciyi...
    4.Sonralari Avrupalilarla baslayan ticaret ve Cin'lilerle olan egitim,kultur,yiyecek ve benzeri iliskiler dahada gelisti.Zaten tek uygarlik kapisi Cin idi.Butun kulturundeki egitim Cin'den ve Kore'den gelmistir.Yiyeceklerin temeli bile Cin kaynaklidir.En ufak bilgiyi alir sonra aldigi kulturu adam yerine koymaz.Insanlikla hic bir iliskileri yoktur.Simdi felsefi,sosoylojik ve pskikolojik olarak bunlarin herseyini anlatacagim.Japon kulturu diyip cildiran Turklere tek tavsiyem Turk kulturune baglanin.Turkiye'den sogmayin.
    5.Yavas yavas Amerika kurulduktan sonra Japonya ile ticari ve kulturel iliskileri basladi.Pasifik otesinde Amerika icin iyi bir ticaret ve Asyada baglanti kurduklari en yakin ulke olmustur.Butun kulturel ve teknolojik ilerlemeler Amerika'ya bazi japon imparatorlarin katkisi ile baslamistir.Once askerlik ve diger konular.Motor ve benzeri gelismeler Amerika'dan gelmistir ve o zaman cok kotu bir kopyesi idi.Ikinci dunya savasina kadar basit motorlar sonra araba,tank ve ucak motoruna gecis olmustur.Bu Amerika'da egitim goren muhendisleri ve uzman teknik adamlari sayesinde olmustur.Ama Amerikan makinelerinin cok altinda kalitede idi.Ikinci dunya savasi sirasinda Almanlarda bazi katkilarda bayagi bulunmustur.Tank motorlari ve celigi konusunda.
    6.Turklerin dostlugu aslinda buyuk hata.Abdulhamit Ruslara karsi dusmanligi kullanarak ortak dusman Ruslar oldugu icin Japonya ile imparatorluk duzeyinde dostluk kurmustur.Ve bir suru Turk gemicisinin bosuna olmesine neden olmustur.Japonlar hic bir ulkenin dostu degildir.Japondan asla dost olmaz.Onun icin once cikari sonra kendi cani gelir.Ruslari japonlar ikinci dunya savasi oncesindede bellerini kirarak surungen gibi sururundurerek zevkle olumlerini seyrederlermis.Iste Turklere anlatilan Japonya ve Japonlar bu degil ama gercek bu.Ruslar her zaman Japonlara zuak durmusatur ve su andada boyledir.Ruslar en kotu zamandada eskiden Japonlara ait adalari vermezler nedeni iste bu dusmanlik ve acidir.
    7.Ikinci dunya savasinda Almanlar yani Hitler ile bilrikte Asya'da 10 milyonlarca can almislardir.Milyonlarca kadina ordu ve devlet politikasi olarak tecavuz edilmistir.Asya'da japon dostlugu hic yoktur.Asya'nin %99'u bunlardan nefret eder?Sizce neden?Birde bunalri ucaklari filan vardi.Kami kaze deyip ulkeleri icin intihar eden kisiler olarak gorulurdu.Bu oyle degil!Kami kaze Cengiz Kagan zamaninda Mogol ordularinin tayfun karsisinda olu vermesi sonucu cekilmesinden dolayi Tayfun'a Kami kaze yani tanrinin ruzgari denmistir.Mogollari Japonlar yenememistir.Japon ucaklari olayi cok farkli bunlarin Amerikali yad Ingilizleri bombalarken ucaklar geri donemedigi icin once piltu ucaga baglar ve parasut vermezlermis.Adam olecek ikide gaz verirler ve Japon ne yapsin bilerek intihar edermis.Ucaklari cok kotu motorlari olan ucaklar.Oyle abartilacak bir sey degil.Sonra yamato adli bir filimleri vardi.Bu bir geminin adi o gemide vatan icin olecegiz denilemsine geminin %70'si karsi cikmistir.Ben vatan yada imparator icin olmem diyen cok isnan vardi ama tehditle olume gonderilirdi.Bizim Turk askeri gibi vatan icin olum filan yok bunlarda.Bunlar askere genelde vatan degil kadinlara tecavuz yada zengin olmak yada yagma icin giderdi.Anladinizmi?Alin size japonya kulturu...Dunyada Japonlar ve digerleri vardir.Bu bir hapon icin boyledir.Kendileri ustun yani kutsanmis gorurler.
    8.Hitlerle isbirligi yapmis ve onunla dunyayyi almaya calisan bir milletten bahsediyoruz.Amerikalilar iki atom bombasi atmistir.Bu bombalari atmasa asya cehenneme donecekti ve butun pasifik zamanla Avrupa'ya kadar yuruyen bir japon ordusu.Siz artik durumu dusunun.
    9.Atom bombasini Almanlara neden amerika atmamistir?Tamam oda cok yahudi oldurmustur.Ama asyada oldurulen ve japonlar kadar profesyonel asker katiller degildi.Almanya'da Hitlere karsi savasan karsi gelen cok Alman vardi.

Alman cephesine Amerikalilar Japon cephesinden kacarak gonullu gitmistir.Japonlarla savasmak dunyadaki en buyuk aci.Bir is gibi gorurler profesyonelce aci vererek dusmani nasil oldurum nasil aciyla ona bu dunyayi aci icinde gecirmesini saglarim diyen bir milletten bahsediyoruz.Inanilmaz bir vicdansizliktan bahsediyorum.Simdi bunlarin torunlari is dunyasinda ve patron artik siz dusunun!

3. User has not uploaded an avatar

proxystar
    Pasif

10.1950'lerdeki Kore savasinda Amerika'ya silah gerekti bu yuzden japonya en yakin fabrika kurulacak ulke idi.Ve savas araclari ile silahlari uretemek icin japonya'ya nukleer enerji ve nukleer silah uretmemek kaydiyla vede silah uretememek sartiyla Amerika teknoloji verdi.iste japonya mucizesi dedikleri budur.Bu teknolojik muthis derecede verildikten sonra Japonya uretmeye basladi.Sirketler kurulmaya ve kucuk sirketler buyumeye basladi.Amerika yerine butun dunyada piyasaya girmeye basladirlar.Ogrendiklerini iyi bir egitimle ileri duzeye getirdiler.Kore savasindan sonra buyuk tekmolojik atilimlari bu sekilde oldu.Her turlu is plani ve uretim hamlesi Amerika'dan geldi.Amerika'da binlerce ogrenci muhendis gonderildi.Amerikalilar kendi evlatlari gibi bunlara herseyi ogrettiler.Ama dunyanin basina ekonomik canavarlar yetisitirdiklerinin farkinda degildiler.Kendilerine bile dusmman olan bir millet simdi paraya ekonomiye ve teknolojiye dunyada hukmedecekti.Durum cok vahimdi ama bunun acilarini bizim gibi yabancilar cok cekti ve cekmekte.Dunyadaki japonya ile rekabet edecek sirket kalmadi.Cin su an rakip olamaz ama ondan cok korkuyorlar.Cin basarili olursa bu japonya icin buyuk kayip olacak.Nufusu ve yetenegi Cinlilerin daha cok.Bakalim gelecekte ne olacak?
    11.Ticarette amansiz bir rakip cikti.Japonun mali diyelimki iyi degil bu sefer ucuz yada yaninda baska mallar verrek rakiplerini tek tek piyasada yokettiler.Amerikan ve Avrupa arabalari ve elektronik piyasasi yok oldu.Gelismede iyidi.Japonya dunyayi somurmeye basladi.O kadar ac gozlu idiki kucucuk krizlerde devlet binlerce insaninin intihar etmesine goz yumdu.Dunyadaki nakit parasi en cok olan ulke japonya'dir ama gozu doymaz.Gizli parasi haddi hesabi yoktur.Halkini bu kadar surunduren bir devlette dunyada yoktur.
    12.Yabanci isci eksikligi ve isci eksikligi cikti.Bu eksikligi Nissei dedikleri eskiden Japonya'dan giden japonalrin torunalri ile eksikligi giderdiler.Sonra Japon kadinlarinin evliligi ve cok az Japon erkeginin evlili ile bunalrdanda isci eksikligi giderildi.Fakat yabanci isci hic bir zaman adam yerine konmadi.Sartlar agir ve ucretler Japonlara gore azdi.
    13.Ticaretle mesgul olan yabancilarin aralarinda cok az kisi basarili oldu.japon yabanci ticaret adamina pek sans tanimaz.Uretilen mali hemen yapmaya kalkar.Italyanlar 1980'li yillarda Japonya'ya ticaret ve gida urunlarini satmaya geldiler ama Japonlar bir sure sonra bu yemek ve urunleri ogrenerek bunlari saf disi birakti.Italyan isimleri kullanarak inanninki hic biri Italya'da varolmayan sirketlerdir.farnsiz ve bazi Avrupa sirketleri icinde aynidir.Amerikalilar kaizk atamazlar yada koye Amerikan sirketi yapamazlar.Korkarlar...Amerikalilar pek bunlari insan yerine koymaz.Sari irk her zaman gecersizdir Amerikalilarin gozunde.Amerikada her zaman irkcilik vardir.

Japon para verip isim hakkida almaz ve genelde avrupa sirketlerine bunu yaparlar yada Amerikli olmayan sirketlere karsi.Isim hakki alsada bir sure sonra kopyesi cikar.
    14.Dedigim gibi sen ne uretirsen uret japon onu uretmek icin elinden geleni yapar.Ve sirlari almaya kalkar.Herkesi kolesi gibi goruru yada fare gibi gorur.Yabanci yabancindir.Japoncada uygarlasmamis insan demek .
    15.Bugun kriz var bir cok yabanci kovulmak isteniyor.Bir suru yabancinin burda ailesi var ama muthis bir baski basladi.Yillik burda 40000 kisi intihar ediyor.Bugun yabancialr intihar etmeye basladi.Bir cok Turk arkadasta intihar edenler icinde bulnuyor.Muthis zor bir yasam.Orman kanunlarinin hukum surdugu bir ulke.Avrupa'daki gibiz issizlik tazminatlari ve sosyal haklar yok.Kendi emeklileri surunuyor.Insanlar 80 yaslarinda bile calisiyor yada calismak zorunda.Dinlemek yok.Hak yiyen cok patron var.Isciler patronlarin kolesi olmus yada siz anlayin...Japon isci yabanciyi yok eder yada japon is adami yabanci isadamina asla dost olmaz ve yardimci.Malini parasini carpmaya kalkar.Hayatalarinda tek onemli sey var vicdansizca para kazanmak.
    15.12.kanal olarak bilinen kanalda Ingiltere'deki bir kac fasist Ingilizin gosterisi gosterilerek yabanci ciksin Ingiliz calissin olayini bir guzel anlatiyorlar.Ama yabancilari gondermek yoke tmek.Ya Japonlarin yas ortalamais 50'nin uzerinde.Bugun yabanci gitse buyuk eksiklik dogar.Inaninki japon isci kaliteli degil.gece yarisi japon calismaz.Japon icme meraklisi.Cok sey var anlatacagim ama duzgun hic bir yasamlari yok.Aile yasantilari en bozuk millet.Kafalarina yabanciyi takmislar.Bunlarin malini alirken dusunun.Kendielri satarken her turlu yalakalik yapilir ama kendi para veririken yada bir sey alirken elinden para cikacak diye her turlu duzenbazlik hazirdir.parasiz inaninki en ucuz yabanci isci calistiran gelismis ulke Japonya'dir.Isci gereksinimi oldumu para verir.Is azaldimi yabanciya hakaretler yapilarak ulkeden gitmesi saglanir.Muthis zor bir ortam.
    16.Amerika Kore savasini kazanmak icin bunlara teknoloji verdi bu teknoloji hangi millete verilirse verilsin ilerler ve bir Japonya mucizesi olurdu.Japonya mucizesi yok Amerikan gazi var!!!!Amerikalilarin bunlara yaptigini kimse yapmadi.Bize o teknolojinin Amerika %25'sini verseydi Turkiye bugun Uzay yolculuklari yapardi.
    17.Bende bu milleti gozumde buyuttum cok acimasiz bir millettir.Hic bir dine inanmazlar.Televizyonlarda genelleme yapmak istemiyorum ama birbirine bu kadar benzeyen bir millette gormedim.Yalandan en kucuk olaya aglarlar hemen sempati toplarlar.Televizyonlari tam bir reklam ve strateji ogretilen programlardir.Butun Japonya'da 10 kisinin elinde olan Japonya televizyonlari vardir.Programlarin %75'si yiyecek programidir.Ardidan dalga gecer gibi Afrikali aclaria gossteren programlari vermezlermi insan delirmemesi elde degil.Yani bunlari anlamak imkansizdi.Hayatimda bu kadar cok yiyen bir millet gormedim.Bizim zavalli milletimiz cok yiyor denir gariban Turkiye vatandaslari ekmekten cogunluklu bir yiyecek vardi.Bunlar ekmek degil direk protein alirlar onun icin sagliklari bizlere gore superdir.Burada yapilan hic bir sey basari degildir.Para sayesinde olan seylerdir.Amerika'nin muthis gazi ile olan seylerdir.
    18.Hello Work adli isbulma kurumu vardir ve japonlar disinda kimse adam yerine konmaz.Japonla evli olmak onlar icin onemli degildir.Istersen Japon vatandasligina gec buda onemli degildir.Japon japon dogar baska kimse japon vatandasi sayilmaz.Genelde japon sirketleri yabanci alimlarinda Hello Work'e sahte isci ucretleri verir ve o ucretleri hayatat bir Japon sirketi vermez.Isci ile gorusuldugunde bu fiyatlar dusurulur ve yabanci isci kole gibi gorulur.Horlanir...Is adami olsan yine ayni.Senin ne kadar paran olursa olsun senin butun uretimini ayni sekilde japon almak ister.Yabanciya hayata para yedirmez.
    19.Yurt disindaki yani Japonya disindaki Japon sirketleride muthis rekabet yapar once dostca girer issizlige care diye sonra o ulkenin hangi sektorune girdiyse butun sektordeki yerli ureticiyi persan ederek yok eder.Ve sonra tekel durumuna gelir.Japon'dan dost olmaz.Onlar egitim olayinda yabanci ogrenciye 1 ogretiyorsa kendi ogrecisinin 20 ogrenmesi icin rusvet vermek gibi eksikliklerini yabancilardan boyle giderirler.Japon kredi bile verse yabanci ulkelere dunyadaki en acimasiz bankerdir..Ne anlatayim...Bir verir 25 alir...En acimasiz tefecidir dunyada.Siyasi dunyanin bas belasi Israil'dir ama ekonomi ve para dunyasinin kapitalist belalisi JAPONYA'DIR.
    20.Dunyada adada kalmis kendini buyuk bir ego ile dolduran baska millet yoktur.ben centilmence acikladim.Bunlar benim gorduklerim ister katilin ister katilmayin.Japon arkadaslar neden Japonya'dan genelde kacarlar yada kacmak isterler iste japonya'daki bu yasam kosullari boyledir.Bizlere siz neden gelmiyorsunuz bizde kacacagiz ama burada su an emegimiz olan seyler var onlari iyice elde edelim bende durmam.Ne isim var burda.Su an yabanciya olan ayirim anlatilmaz durumda.Buyuk bir zulum var.Ama bir suru japon yurt disinda yasiyor bulunduklari ulkelerde herkes onlara efendi davranmakta.Bunalar yag cekmekte ustlerine yoktur.O ulkenin sartlarina dikkat eder ona gore davranir.Ama kitabin iki yuzun gibi farklidirlar.Onlar guvenmek demek yok olmak yada bu hayatta kaybetmek demektir.

4. prettycat

prettycat
    Moderatör

Düşüncelerinize saygı duymakla beraber bir Japon olarak bu kadar kesin yargılara ulaşmanız üzücü.
    Benim de Türkiye'de, Türkler'de görüp beğenmediğim bir çok özellik var. Ama bir genelleme yapmak sadece gereksiz düşmanlıklara sebep olur ve bence yanlış...

5. User has not uploaded an avatar

proxystar
    Pasif

Bakin ben kimseye karsi genelleme yapmayi asla sevmem.Ama Japonya'da insanlarda ozellikle hangi meslek gurubundan olursa olsun japonlarin buyuk bir baskisi var.Ben burada olanlari bir sosyolog,bir tarihci bie psikolog ve bir akademisyen gibi yazdim.Japonlar bir adada yuzyillarca yasayan ve ayni ozellikle sahip nadir bir millettir.Genelleme yapmayayim desende yapmak zorunda kaliyorsun.Bu kadar birbirine benzeyen bir millet yoktur.Benim anlattikalrim %40'dir.Birde anlatilmayanlar var.

Burada egitimsiz yabancilar bile Japonlarin yaptiklari karsisinda sabirla duruyorlar.Aslinda genellemme yapmayayim.Ozellikle is dunyasi butun yabancilar icin onemlidir.O dunyada ticaret yaptiginiz is adami,sirketler gercekten samimice diyorum yasama hakki vermiyorlar.Yabancilarin icinde durustce is yapanlarin ayakta durmasi zor.Turklerden mesela zengin olan is adamlari Turkiye'den getirdikleri kacak isci ile yada kotu seyler satarak gizli isler yaparak zengin olabiliyor.Cok az kisi hakki ile zengin oluyor.Biz Turkleride ozellikle egitimsiz gelen Turkleride burda elestirdik ama bakarsaniz en fazla sayisi 15000 civarinda.Bakin her ulkede binlerce Japon yasiyor ve cok rahatlar ama onlarin ulkeleridneki yabanci kan agliyor.Hem devlet hem halk iskence yapar gibi davraniyor.Burda yazi yazan hereks anlatiyor bazilari belki abartiyor ama gercekler cok.

Burda cogunlu guney Amerikalilarda fakat cogu japonlarin kanindan onlari birakin Japon gormeyi insan olarak bile gormuyorlar yanlis olan bu.Avrupa'da isci haklari muthistir.Bir kisi bazi yerlerde 1 ay calissin yada bazi yerlerde 1 yil isten ayrildigi anda sarti ne olursa olsun issizlik tazmninatina hak kazanir.yeni is bulna kadar bu parayi alir.Dunyanin en zengin cash yani garanti paraya sahip olan tek devlet Japonya'dir Gizli paralari sayin amerika'ya 20 basar.Butun Amerikan borsalarinda paralari vardir.Butun yabanci bankalarlarla yada IMF gibi kurumlarla ortak calisir.Kapitizlimin ana kalesidir.Kendi halkin %80'ni fakirdir.Aylik 2000 dolari asamayan cok insan var ve bunalr aile yetistiriyor.Japonya'da hersey pahali oldugu icin para biriktirmek gerceten ailesi olan icin zordur.

Dunya'da Japon tarihi ve gecmisi unutuldu.Bne burada bilinmeyenleri anlattim.Turklerin yanlisi vardir ama sunu bilin vicdanli millettir.Her milletin kotusu iyisi vardir ama Turkiye'de azcikda olsa vicdan vardir.Japonlarda bunun zerresi yoktur.Bu konuda genelleme yapiyor.Cikarlarina yada damarina hafifi basin butun Japonlar canavar kesilir.Ruhlarinda yani KATA anlayisini bilenler bilir.Birde su japonalrin aglma olayi televizyonalrda yada yurt disinda icinde nerde olursa olsun durup dururken aglarlar bu karsi tarafi yani bizim gibi vicdanin cocukluktan beri anlatan duygusal insanalri nasil etkiledigini bilirmisiniz?Sunu samimice soyluyorum sakin Japonlarin aglamasini gordugunuze inanamayin.Aile ortaminda bir anda duygulandim agladim derler sakin inanmayin.Bu sempati toplamma icin yapilan bir Japon taktigidir.Bunu ben daha simdi anladim.

6. User has not uploaded an avatar

proxystar
    Pasif

Ask evliligi sonucu evlendim.Ve Turkiye'de uzun sure egitim ve akademisenlige devam ettim bir sure sonra Japonya'ya temelli gelmek icin biraktim.Cok unlu bir Turkiye'deki universitedeki Hocam dedi Japon kizla evlenmekle buyuk hata yapiyorsun.O kiz belki cok iyi insan evet oyle dedim.Gercekten esim pirlantadir simdide oyle.Ama dedi onun oyle bir milleti varki anlatamam.Bu bayan bir profesordu 2yil orda kalmis.Kendi melez cocuklari ile bile dalga gecerler.Hayati o kadar zorlastiran baska bir millet bulamazsin dedi.Hayat bir sure sonra senin icin iskenceye donecek dedi.Esinde sorun olmaz ama ailesi cevresi hepsi sen ne kadar iyi olursan ol yetersizsin diye gorur ve toplum gizli baski yapar ve gitikce tuhlasan bir toplumla karsilasirsin.Devletin butun kamu kurumlari yabanciya soguktur,dedi.Japon,yabancinin ekonomik olarak pay almasina her zaman karsidir.Ancak ihtiyaci oldugunda payi verir dedi.Ic dunyalari Japonlarin cok buyuk savas icindedir.Cok dikkat et.Dedikten sonra baska soyleyeceklerini soyleyerek tavsiyelerini bitirdi.

Esimden yana sorunum yok ama Japonya'ya gelmekle dunyanin en buyuk hatasini yaptim.Bir cok yabanci bu hatayi bilir ve pismandir.Burda soguk buz gibi japon milleti ile yasamak ne kadar zordur bilirmisiniz?Turkler belki biraz fazla sicaktir ama yinede icten pazarlikli degildir.Her ulkede kotu ve sapkin insanlar vardir ama inaninki Japonya'da televizyonlarda bile bu oran dunya rekoru kirar.Birde Cocuk pornosuna imza atmayan ender ulkelerden biri Japonya'dir.japonya'da muthis bir seks endustrisi oldu.Insanini kizlarini ortalikta prono yildizi gibi sunuyorlar.Butun trenlerde ciplak kadin resimleri var.Inanin bir tarafta parlak isiklar bir tarafta bu resimelr insanlar zor durumda.Sumimasen diyeren yalasan bir sapkin ynai kotu bir insan dusunun...Kotu insanlar bile kibar gorunu ama iclerinde canavar gibi bir ruh vardir.

Japonya'da son zamanlarda olan olaylari ve bazi gecmisteki yanlis Japon imajini anlattim.Bunlar bizlere anlatilmadi.Su ikinci dunya savasindaki ucak hikayesini bir cok iyi arastirmaci yada halkin icinde olanlar bilir.Japon askeri kahraman hic bir zaman olmamistir.Samuray dedikleri sadece iyi savasan ama acima hissi olmayan profesyonel katillerdi.Askerde vicdan olmalidir.O olmazsa olan sivil halka olur.Samuraylarin icinde cok az iyi varmis gecmiste.Bu yuzden yuzlerce avrupali ve hristiyan ve kendi sivil halki oldurulmustur.Japonya'da samuraylar trafindan yapilan ada katliamalrini biraz inceleyin.Ic savas olarak gecer.Ve hanedan kurma savaslari olarak tanimlanabilir.Bir turlu bitmeyen savaslardir.Neden ne olursa olsun sivil gelen din adami olanlarin oldurulmamasi gerekli.Turkiye tarihinde bu bir kere son zamanda olmustur.Sadece suikastti...Ve herkes de bu isi lanetledi.Ama Japonya'da cani istedigi icin olduren yabancinin tavuk kadar degeri olmayan bir ulkeden bahsediyoruz.

Turklerinde hatalari var ama sunua cik soyluyorum Japonya ile mukayese etmek zor.Yada bir Avruplai yada bir Amerika ulkesini Japonya ile mukayese etmek zor.Bu toplumlardaa bir oranda vicdan ve evrensel ahlak kurallari vardir.Japonya'da ada kurallari avrdir.Dunya ve japonya ayridir.daha acik seyler anlatmami isterlerse Japonya kulturune cok agir akademsyen gozu ile elestirilerimi ve gozlemlerimi ortaya koyarim.Japonu japon'dan iyi taniyan batililardan birisiyim.Bu milleti tanidim.Bizlere anlatildigi gibi degil.Burda okuyan Japon arkadaslar gercekleri bildigi icin bunlardaki dogrulari onalrda soylesin.Ama tabiiki onlara hak veriyorum.Kendi milletinizdir haklisinzi kotulemeyin.Ama bizde kotulemiyoruz karsilastiklarimizi anlatiyoruz.Inaninki Nisei deidkleri Guney Amerikali japon kokenlerin cektikleri yabanci olarak cok cok aci.Kendi kanindan olanlari ve kendilerine benzeyenleri asagiladikalri kadar bir yabanciyi asagilamiyorlar.Bizde eskiden Avrupa'da calisan iscilere genelde Almanci derlerdi ama oyle asiri asagilama yoktu.Ama japonlarda acima hissi yok.Kendi kanini develt ve toplum olarak bu kadar asagilayani dunyada bulamazsiniz.Burada Nisseileri taniyan cok insan anlatti ve hepsi dogru.Ozellikle japon devletinin kamu kurumalri kadar yabanciyi ayiran bir yer yoktur.

Burada anlattiklarim bana ait tecrubeler ve arastirdigim kadar yasadigim ve gorduklerimdir.Kimseyi kirmak aklimdan ggecmez.Japon arkadaslara bazen gecmisi ve simdi olanlari anlattgimda bana hak vermeyen Japon'da cok azidir.Onlarda su anki Japonya'nin durumuna gercekten uzulen gercek Japonlar.Tabiiki cok iyi dostlar var ama yazikki cok az.Bir toplum buturun bireylerini ayni kalipta cikarmasi imkansiz ama bu oran japonya hayat tornasinda olmaktadir.

7. prettycat

prettycat
    Moderatör

Milliyetçi bir insan değilim fakat hangi millet için olursa olsun ırkçı düşünce barındıran;

"yeryuzunde insandan asagi iki irk vardir. Birincisi yahudiler digeri ise japonlardir. Japonlarin nasil birer pislik olduklarini"

satırlarını kınıyorum ve forum kurallarına aykırı olduğunu düşünerek konuyu kilitliyorum.
    Selim Beyin ve ya Sinemin ukarıdaki üyeye gerekli uyarıları yapacağını umuyorum.

Bu konu için RSS beslemesi

Konu Kilitli

Bu konu yeni mesajlara kapalı.

UNICMS