Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonca

1. User has not uploaded an avatar

nerwen
    Üye

Arkadaşlar ben Japonca öğrenmek için Türkçe kitap arıyorum.Ama ne yazık ki bulamadım.Lütfen yardımcı olur musunuz?

13 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. User has not uploaded an avatar

azos
    Üye

Yardımcı olmaya çalışacağım ama kitapların adını pek hatırlamıyorum malesef... Yalnız tiplerini hatırlıyorum birisi bordo-beyaz kapaklı Ankara üni. öğr görevlisi Türk bir bayanla Japon bir bayanın yazdığı gramer kitabı ki süperdir direkt tavsiye ederim. Biri de mavi bir kitap saman kağıtlı falan. O da idare eder. Ayrıca Muharrem Demirci'nin kanji sözlüğü var yazıyla da ilgileniyorsan.

3. User has not uploaded an avatar

yume
    Üye

Nusret Sancaklı'nın "Türk alfabesi ile Japonca Öğreten İlk Seviye Kitabı" ve orta seviye kitabı da var. İşinize yarayabilir.

4. metecan

metecan
    Üye

lise öğrencisiyim,bu yıl mayısta öğrenmeye başladım.hiragana biliyorum ve birkaç kanji,şu anda katakana çalışıyorum.elimdeki kitaplardan memnunum tavsiye etmek istedim,öğrenim açısından sağlam bir bütünlük oluşturdular.
    1-Tae Kim'in Japonca Grameri Sitesi
    2-Muharrem Demirci'nin Japonca-Türkçe Kanji Sözlüğü
    3-FONO Japonca Cep Sözlüğü
    4-Japonca Dilbilgisi-Ayşenur Tekmen&Akiko Takano(bu kitabı izmirde bulamadım ankaradaki mühendis kuzenime aldırdım.)
    Herkese kolay gelsin.

5. User has not uploaded an avatar

zeynel
    Üye

sizce japoncayı hic bilmeyen biri nekadar zamanda ogrenir?

basit bir dilmi yoksa ogrenmesi cokmu zor?

6. metecan

metecan
    Üye

valla zeynel kursun normal veya sıkıştırılmış program olmasına bağşı bir durum.izmirde başvurdğum kursta 14 kurda japonca öğretiliyordu.Bir kuru 2 ayda okumak istersen 28 aya patlıyor,sıkıştırılmış kursta da her kur 1 ay olarak hesaplanıyor,14 ay sürüyor.Tercih bize kalıyordu ama öğrenci yetersizliğinden sınıf açılmadı.Kendin öğrenmeye çalışırsan sanırım daha uzun sürecek.Ben öyle yapıyorum,en azından üniversiteye kadar. :)(:

7. User has not uploaded an avatar

azos
    Üye

Saolsun arkadaşlar adını hatırlayamadıklarımı söylemiş. Ben direkt Ayşenur Tekmen -Akiko Takano kitabını tavsiye ediyorum. Hiç bilmeyen ne kadar sürede öğrenir sorusuna gelince, benim kişisel görüşüme göre hiç bilmeyen sadece kendi kendine ancak belli bir yere kadar öğrenir... Kurs veya ders + bol bol kişisel çaba lazım. Dil kolay mı derseniz bence değil, başlangıçta kolay gibi ama ilerlemek isterseniz acaip derin...

8. User has not uploaded an avatar

RUKAWA
    Üye

ya arkadaşlar ben de meraklıyım bu konuya ama direk nası başlıcamı bilemiyorum..piyasada setler var bir de nette birtakım bilgiler buldum direk kurs olayına girmek mi gerekir yoksa sözcük öğrenmek veya alfabesine mi çalışmalı..tşk ederim

9. metecan

metecan
    Üye

Sayın Rukawa Ankara'da kurs olanakları çok fazla.Ben İzmir'de kurs saatlerini okuluma uyduramadım,gidemedim.Kursa giderek daha sistemli öğrenildiği söyleniyor.Ankara'da oluşunuzu değerlendirmenizi tavsiye ederim.Kendiniz öğrenecekseniz,mutlaka kana(hiragana,katakana) öğrenerek başlayın,romaji ile yazıları okumak ve tam bir Japonca öğrenmek mümkün değil bence.Hiragana'dan başlayıp çeşitli dilbilgisi kitaplarını ve internetteki gramer sitelerini kullanın.Tae Kim'in Japonca Grameri Sitesi ve Ayşenur Tekmen&Akiko Takano'nun Japonca Dilbilgisi kitabını öneririm.
    Kolay gelsin dileklerimle.

10. User has not uploaded an avatar

CaponBaligi
    Üye

Arkadaslar japonca ne kadar zamanda ogrenilir diye sormuslar.Yanitlamaya calisacagim.Oncelikle Japonca,
    ingilizce ,italyanca yada ne bilim Almanca gibi tek,sabit
    alfabesi olan bir dil deil.Konusma dilini kisa surede halledebilirsiniz,hiragana ve katagana da kisa surede ogrenilebilir.Ama bi Turk icin kanji alfabesi yillar alabilir.(Moral bozmayin,calismaya devam:)...)
    Kanji okuyabilmek ve yazmak bir surectir.Almanca calisip,
    3 4 ayda almancayi YAZIP OKUYABiLiRSiNiZ. Ama japonca oyle bir dil ki,yillar gecip pera pera konusmaniza(akici konusmaniza)ragmen, hala kitap okuyamaz,hala gazete okuyamaz
    bi durumda olabiliyorsunuz. Ilkokulda okuyan bi japon ogrenci,gazete okuyamiyor mesela.Ancak liseden mezun olmasi,
    veya yasitlarindan daha cok calisip,kisisel olarak calismasi lazim siradan bir gazeteyi ilkokulda okuyabilmesi icin. Iste japonca kendi icinde boyle paradoxlari olan bir dil.Diyecegim kitap kurduysaniz,okumayi cok seven bi kisiliginiz varsa,japonca sizi biraz uzebilir.Cunku okuyamamak,okumak istemek ama okuyamamak,adami baya kasiyo
    ve moral bozuyo. Tabiki azmin elinden hic birsey kurtulmaz.
    Kanji calismanin sonu yoktur.Bugun calisirsin,yarin unutursun.Ertesi gun yine baslarsin.Boyle surer gider.
    Iyi calismalar herkeze. Gambatte ne minasan!! :)

12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  11. User has not uploaded an avatar

Denizkizi
    Üye

arkadaşlar , Ayşenur Tekmen ve Akiko Takano'nun kitabı ve Fono'nun sözlüğünü tavsiye ederim. ben halk eğitim merkezinin ücretsiz japonca kursunu buldum. 4 ay sürecek ve kursa devam zorunlu... bakalım ne kadar etkili olacak... aishiteru!!!!!! :D

12. tokyo18

tokyo18
    Üye

Valla ne kadar şanslısınız.. kurs gibi bir imkanınız var.
    ya bn nasıl kanji ogrencem. hiragana bitmek üzere şimdi.katakana ya baslayacagım. peki kanji orneklerini nerden bulabilrim ?

13. User has not uploaded an avatar

yyucel
    Üye

http://www.guidetojapanese.org/turkish/index.html

Burada gonulluler tarafindan yazilmis Japonca gramer kitabini Turkce olarak bulabilirsiniz.

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS