Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonca

1. Sevgili Tomodachi-san lar :)
    Bu başlıkta bulduğum güzel japonca ders kitaplarının isimlerini vermeyi ve kısaca açıklamayı düşünüyorum. Sizinde bildiğiniz güzel kitaplar varsa sizde bu başlık altına yazmaktan çekinmeyin lütfen :) Çünkü herkes japonca kursu görebileceği bir şehirde yaşamıyor veya Japonya'ya gitme imkanları yok. Bu yüzden arkadaşlarımıza yardımcı olma açısından böyle bir başlıkta hazırlayalım diye düşündüm.
    İlk adım benden, yardım sizden :)

Şimdi yazacağım kitaplar hakkında ufak bir sorun var. O da kitaplar hep ingilizce :) bu yüzden bu kitapları anlamak için en azından temel ingilizce gerekli. Tahminimce bu herkeste vardır. Ama yoksa hiç dert değil bilmediğiniz kelimeleri www.seslisozluk.com adresinden bakıp ne anlattığını bulabilirsiniz, baktınız o da olmadı, ingilizcesinide anlayamadınız. Biz ne güne duruyoruz :), o zaman cümleyi foruma yazın bilen arkadaşlar grammer konusunda size yardımcı olacaktır merak etmeyin :). (Türkçe kitap sayısı 3-4 tane onlarıda bir ara yazarım:) )

Bu kadar laftan sonra benim tavsiye edeceğim ilk kitap ;LETS LEARN JAPANESE olacak tabii ki :)

Arkadaşlar bu kitap 2 kısımdan oluşuyor.
    1. kısım Lets learn japanese BASIC I
    ve
    2. kısım da Lets learn japanese BASIC II
    Ve kitabın 52 tane videosu bulunuyor, Kitabı vidyoları izleyerek beraber çalışıyorsunuz. Dersler basit ve güzel anlatılmış.

Kitap biraz eski ama bunun önemli bir sorun olmadığını düşünüyorum :) Çünkü dilbilgisi her zaman aynıdır , yıllar geçsede değişmez :)

Kitap hakkında daha geniş bilgi : http://en.wikipedia.org/wiki/Let%27s_Learn_Japanese sitesinde mevcut.

Kitap www.amazon.com da satışta.

Attachments

1. vlcsnap-35915.jpg (15 KB, 3 downloads) 10 yıl old
    2. vlcsnap-36727.jpg (10.9 KB, 0 downloads) 10 yıl old
    3. letslearn2.jpg (41.9 KB, 0 downloads) 10 yıl old
    4. vlcsnap-38196.jpg (22.5 KB, 0 downloads) 10 yıl old
    5. letslearn1.jpg (26.5 KB, 0 downloads) 10 yıl old
    6. vlcsnap-35915.jpg (15 KB, 0 downloads) 10 yıl old
    7. vlcsnap-36727.jpg (10.9 KB, 1 downloads) 10 yıl old
    8. letslearn2.jpg (41.9 KB, 0 downloads) 10 yıl old
    9. vlcsnap-38196.jpg (22.5 KB, 1 downloads) 10 yıl old
    10. letslearn1.jpg (26.5 KB, 0 downloads) 10 yıl old
    10 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. 2. Kitap : "Japanese for busy people 1"

Çok meşgulum vaktim çok yok ama japoncada öğrenmek istiyorum diyorsanız bu kitaba bir bakın. Kitap set olarak satılıyor.
    MainBook(Dilbilgisi kuralları falan filan)
    WorkBook(Alıştırmalar, testler..)
    ve anlatılan dersler ile ilgili CD (içinde konularda geçen diyaloglar ve derslerin sesli anlatımı var.)
    Kitabı okuyamasanız bile cd'yi bir mp3 player'a aktarıp yada arabanızda bir cd çalar varsa işe,okula,eve giderken dinleyebilir konuları cd'den öğrenebilirsiniz.

***İlk mesajda yazmayı unuttum o yüzden burda yazayım :). Arkadaşlar bu kitapların hiç birinin size Japonca öğreteceğinin garantisi yok. Bu kitapların faydası bence dilbilgisinden ileri gidemez. Pratik yapmadan japonca öğrenilmez. Pratikten kastım oturup testleri falan yapmak değil, bol bol konuşmak, çünkü istediğiniz kadar grammeri bilin iş konuşmaya gelince benim gibi tıkanıp kalıyorsanız, biri size bişey dediğinde hızlı konuşuyor diye düşünüyorsunuz japoncanız benim ki gibi eksiktir. Bu yüzden benim tavsiyem kanji,hiragana,katagana bilmeseniz bile forumun Nihongo bölümüne girip konuşmalara sohpetlere katılın. Cümlelerinizden emin değilseniz bile yazın. Zaten bi sorun olursa arkadaşlar dilbilgisi konusunda yardım eder. Belki konuşma gibi olmaz ama anında cevap yazabilme yeteneğide önemli. O yüzden bu kitapların yanında + olarak forumun Nihongo (japonca sohpet) bölümünü de kullanın.

Attachments

1. jap4busypeople.jpg (13.5 KB, 1 downloads) 10 yıl old
  3. 3. kitap: "All about particles"
    Japoncanın zor taraflarından biri olan edatların(wa-ga-ni-no-e....) nasıl kullanıldığını anlatan bir kitap.

Attachments

1. allaboutparticles.jpg (15.6 KB, 0 downloads) 10 yıl old
  4. 4. kitap: "Easy Japanese Crosswords Using Kana"

60 sayfalık bir japonca bulmaca kitabi. Yarısı japonca-ingiizce bulmacalar. Japonca kelimelerin ingilizcelerini yazıyorsunu. Diğer yarısıda ingilizce-japonca; inglizce kelimlerin japoncalarını yazıyorsunuz (hiragana ve katakana ile)

Attachments

1. ab87aca2c0bd.jpg (38.8 KB, 0 downloads) 10 yıl old
  5. Benden bu tanitimlarla karma aldin sayin mod :D!

Kanzen MASTER

Tanitim
    Her JLPT adayinin ana yardimcisi diye bakacagimiz kitap, Kanzen Master serisi. Belirli bir seviyeden sonra ilac gibi gelen kitaplardir. Okuma, gramer diye ayrismaktadir kitap versiyonlari.

Seviye
    Her Kyuu derecesi icin seviyelendirilmis bir kitap. Ama belirttigim gibi, Kyuu. Yani, temel Japoncaniz olmadan bulasilacak bir kitap serisi degil.

Pozitif
    Eger kafaniz Japonca anlaminda yeterince saglamsa, kendinize guveniniz tamsa, sizi; hic abartmiyorum, Kyuu derecesine goturecek kitaptir. Parcalarin duzeyi ve secim sirasi, sinavda oldugu gibi parca sonundaki "chuui"leri, gerekse daha onceki sinavlardan alinmis derleme okuma parcalarini, kitabi tabiri caizse olmazsa olmaza surukluyor. Cesitlilik ve ogrenme acisindan bomba gibi, One-A-Day gibi.

Negatif
    Ogretmensiz olmuyor. Dibinizde ogretmen olmasi lazim ki, 3kyuu'dan cikip zart diye 2kyuu dersine geldiginizde onunuzdeki kanjileri size okuyabilsin ve anlamlarini soyleyebilsin. Yoksa bir parcayi okumaniz (sozluge bak, anlamini ogren, notunu yaz), 2 saatinizi bile alabilir. Bazen "Bu parcanin 2kyuu ile ne alakasi var ayol" dedirttigi de olmustu, ekonomi hakkinda bir parca okurken. Ben daha Turkcesini bilmiyorum o kelimelerin be diyorsunuz, ancak yaninizdaki Japon size ogretiyor herseyi.

Yaldizlar
    5/4. Verdim gitti.

6. Shin Nihongo no Kiso

Tanitim
    Ben bu kitapla basladim diye demiyorum, inanilmaz bir kitaptir. Kanjinin gecsmisinden tutun, radikal aciklamasina, her kanjiden sonra gelen kendin yaz, kendin ogren sayfalariyla, sahane bir kitap.

Seviye
    Kanjiye baslangic icin birebir diyebilirim. Sizi 3 Kyuu seviyesine getirecek kadar kanji mevcut.

Pozitif
    Kanji hakkinda hicbirsey bilmeden geldiniz, size bu kitabi sunardim herhalde. Kendi basina calismaya iten, onyomi, kunyomi, ornekler derken, vay be ogrendim diyorsunuz. Basitten zora seklinde bir yaklasimla, az stroke'tan cok stroka'a dogru bir yol ciziyor.

Negatif
    Vallahi yok. Eger derseniz ben kanjiyi benim kelime hazneme gore ogrenirim, o zaman sizin icin negatif bir kitap oluverir.

Yaldizlar
    5/4.

7. Preparatory Couse for the JLPT: Jitsuryoku Appu! Nihongo Nouryoku Shiken

Tanitim
    Sahane bir gramer kitabi. En iyisi mi bilemem ama, kucuk kucuk verilen gramerler, her unite sonunda degerlendirme testleri, ornek cumleler. Cok basarili.

Seviye
    Her Kyuu derecesi icin seviyelendirilmis bir kitap. Ama belirttigim gibi, Kyuu. Yani, temel Japoncaniz olmadan bulasilacak bir kitap serisi degil.

Pozitif
    Grameri bastan degil de, sinava girdiginizde ne olacak, bir gramer siralamasi alayim diyorsaniz, bu kitap size yazilmis oluyor. Her yeni gramerle araya sokusturulan yeni kanjiler de cabasi, stereo bir ogrenim sagliyor. Cok direkt, istenileni hemen verdiriveriyor, sagdan soldan bir yaklasim yok.

Negatif
    Sahsen benim icin her gramerle gelen yeni kanji olayi cok faydali oldu ama, bazi arkadaslarim kanjilere bakmaktan grameri ogrenemedi. Size de boyle birsey olmamasi dilegimle.

Yaldizlar
    5/4,5.

8. 7. Kitap: "Japanese in 3 month"

Japonca öğrenmek için çok güzel kitaplardan biri. Kitap toplam 272 sayfa ve yanında 4 tane ders cd ile satılıyor. Kitapın özellikleri kelimeleri grupları ayıp bu kelimeler hangi durumlarda kullanıldığını anlatıyor ve bu kelime grupları için örnek diyaloglar veriyor. Her bölümün sonunda anlatılan kelimeler ile ilgili notlar veriyor. Ayrıca ara ara minik size alıştırmalar yaptırarak öğrendiklerinizi tekrar etmenizi sağlıyor. Kitabın son sayfaları sözlük olarak hazırlanmış. 32 sayfalık bir sözlük yapmışlar.

Grammer + Kelime Örnekleri + Diyaloglar + Özel notlar + Sözlük + 4 tane dinleme CD birleşiminiden ortaya çok güzel bir kitap çıkmış. Gerçekten iyi çalışılırsa bu kitapla 3 ayda japonca konuşmayı öğrenmek mümkün görünüyor :)

Attachments

1. hjapanesera8.jpg (27.6 KB, 0 downloads) 10 yıl old
  9. 8. Kitap : "VocabuLEARN JAPANESE"

3 kitap ve 12 dinleme cd'si ile beraber satılıyor.
    Kitaplar level 1-2-3 diye 3 gruba ayrılmış. Örneğin Level-1 kitabında japoncaya yeni başlayaçak olanları en çok karşılaşacağı kelimeleri içeriyor. Kitapta kelimeler anlatıldıktan sonra her bölmün sonunda kısa cümleler ile örnekler veriliyor. Diğer level-2 ve level-3 kitabı aynı şekilde hazırlanmış. Cd'lerde kitapta geçen kelimelerin okunuşlarını ve verilen örnek cümleleri dinlemek mümkün.

Kitabın tek kötü yanı grammer anlatımı ve örnek diyalogların olmaması. Onun dışında kelime öğrenimi açısından cd'leri faydalı

Attachments

1. vocabulearnjapku3.jpg (25.1 KB, 0 downloads) 10 yıl old
  10. User has not uploaded an avatar

sugoi
    Üye

Japanese for Today (1 Book & 8 Cassette Set) [Audio Cassette]

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS