Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonca

1. Japonca öğrenmek isteyenlere faydası olabilecek bir program.
    Programımızı http://www.flashmybrain.com sitesinden indiriyoruz.
    Programın fiyatı 29 dolar.
    Programı bir kere satın aldınızmı yeni çıkan versiyonu için extra bir ücret ödemeden indirebiliyorsunuz.
    Program kelime,kanji,hiragana,katagana ezberlemekte yardımcı olmayı amaçlıyor.

Programda kendi kelime listenizi oluşturabileceğiniz gibi , daha önce başklarının yaptığı ve paylaşıma açtığı kelime listelerini server dan bilgisayarınıza yükleyebiliyorsunuz.

Yaptığını kelime listelerini yazıcızdan da alabilirsiniz.

Programın bir diğer iyi yanı isterseniz iphone'nuza yükleyebilir otobüste , kafeteryada boş bir zamanınızda bilgisayar başında olmadan da tekrar yapabilirsiniz.

Programın tanıtım videosunu http://www.flashmybrain.com/video-tour.php 'dan izleyebilir.

Deneme versiyonunu http://www.flashmybrain.com/demo.php 'dan kullanabilirsiniz.

*Ben kullnıyorum, sizede tavsiye ederim. Eminim sizde beğeneceksiniz
    ** Bulduğum başka programlar olursa onlarıda bu başlık altında vermeye devam edeceğim

10 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. "My japanese coach"
    Nintendo DS icin hazırlanmış bir japonca öğrenme programı. 10000 e yakın kelime öğretiyor. hiragana ve katakana öğretiyor. Telafuz alıştırmaları yapbileceğiniz çeşitli oyunlarıda var.
    Ayrıya Sözlük olarakta kulanabiirsiniz.
    Tanıtım videosu : http://www.youtube.com/watch?v=3JLRjHRsDbs&hl=tr
    Resmi site tanıtımı :http://www.nintendo.com/games/detail/QEc5Dqsan9LBnYZjuj2qKrI6Rn14Sf_b

Attachments

1. japanese-bridge-builder.jpg (29.2 KB, 1 downloads) 10 yıl old
    2. japanese-multiple-choice.jpg (23.9 KB, 0 downloads) 10 yıl old
    3. japanese-pronunciation.jpg (26.3 KB, 1 downloads) 10 yıl old
    4. 16428.jpg (73.7 KB, 0 downloads) 10 yıl old
  3. "Learn Japanese - Play & read hiragana Kids stories Vol.1"
    ceviri yapmaya üşendim açıkcası :)
    http://i351.photobucket.com/albums/q479/joystickgames/LOGOS/b0c4e10d.gif Read, listen and play to learn the japanese language. For Nintendo DS
    A series of picture books aimed toward little kids to help them read. Three children's stories are included in each title, and can be read in Japanese or in Japanese and English side by side. Oekaki (drawing), a keyboard to play melodies, and a puzzle game are also included.

Volume 1 contains Momotarou, Peter Pan, and The City Mouse and the Country Mouse.
    Three stories have a Japanese language mode and English language mode. ( both englisch + japanese voice and text ! ) The Picturebook pages are interactive. The Text is in the top. You can use the stylus to touch on the screen to make different things move around and sounds activate. In special areas a bunny with a microphone will come out in the touch screen area and you can speak (anything) into the mic to make some sort of action happen.
    Like with using the stylus only the input is sound. you can mute the storyteller, and read to yourself. Using the on-screen commands to turn the pages, or using the L and R buttons, in a right to left style. (so pressing the L button moves the story forward)

The other features of this title is a puzzlegame and a musicgame ( play piano ) and drawing board.
    The Pianogame gives you a simple keyboard to peck out a tune with, also including a record and playback.
    The last feature is the drawing pad. Plenty of your basic colors to choose from.
    This is a nice title practice my reading japanese hiragana ( listen and read ) while
    you also can see the translation in english same time.

Attachments

1. p1220370.jpg (135.7 KB, 1 downloads) 10 yıl old
    2. p1220369.jpg (101.8 KB, 0 downloads) 10 yıl old
  4. Tek gecerim: smart.fm

5. Güzel bir programa benziyor gerçekten. Paylaşım için teşekkürler...

6. Dün çok güzel bir program daha buldum eminim japoncaya yeni başlayanlar ve ilerletmek isteyenlerin hoşuna gidecektir.
    Programımızın adı : "Before You Know It"
    Program yukarda tanıttığım flashmybrain programına benziyor kelime öğrenimine yönelik bir program. Ama bir iki tane artısı var.

Bunlar;

Öncelikle programımız ÜCRETSİZ. Evet gercekten ücretsiz :) bu zamanda böyle güzel programları ücretsiz bulmak zor :).

ikinci olarak program sadece kelime ezberini değil aynı zamanda telafuzunuzuda(ne biçim kelime oldu bu yaw :) ) geliştiriyor.

Şöyleki ; programda bulunan kaplumbağa resmini tıklarsanız (RESİM 3) kelimenin yavaş okunuşunu duyuyorsunuz. yine kaplumbağaya tıklayıp iptal ederseniz normal hızda okunuşunu duyuyorsunuz. Telefuz bölmünde kelimelerin doğru söylenişlerini görebiliyorsunuz (RESİM 4). Nasıl bir şekilde söyleyeceğinizi , nerelerde vurgu olması gerektiği gibi bilgileri grafiklerle görebiliyorsunuz.

Mikrofonunuz varsa aynı kelimeyi sizde söyleyip grafiksrel olarak karşılaştırabiliyor ve yandaki yarın daire şeklindeki göstergenden (RESİM 5) nekadar mükemmele yakın telefuz ettiğinizi görebilirsiniz. Açıkcası bu özellik benim çok hoşuma gitti özellikle bu yandaki yarım daire şeklindeki gösterge ve grafiksel karşılaştırma. Çünkü daha önceki programlarda telefuzumu karşılaştırıyor ama nerde hatam olduğunu söylemiyordu ve bir türlü bir sonraki kelimeye geçiş yapamıordum. ama şimdi mesela kelimenin sonunu vurguzus bitirsem görebiliyor ve düzeltebiliyorum, yandaki dairede yeşile yaklaşmaya çalışmak çok zevkli oluyor (RESİM 5 - Mor daire) (oyun gibi :)).
    (Düzeltme: Bu bölüm programın "Deluxe" versiyonunda yer almaktadır.(Deluxe versiyonu 50 dolara site satılmaktadır.)[i]

Programı yüklediğinizde içinde yaklaşık 100 e yakın kelime kartı geliyor(RESİM 1). her kartta yaklaşık 10 kelime var buda 1000 kelime ediyor. bunları bitirdikten sonra siteden başka kullanıcıların hazırladığı kelime kartlarını bilgisayarınız yükleyebilir yada kendi hazırladığınız kelime kartlarını başkaları ile site üzerinden paylaşabiliyorsunuz. Kelime kartlarının yazıcıdan çıktısını alabiiyorsunuz.(RESİM 7)

Activite bölmünde kelimelerin anlamları tahmin , kelimeyi tahmin , yada sölyenen kelimeyi yazma oyunlarını oynayabilirsiniz.(RESİM 6)

Umarım programı beğenirsiniz. Şimdiden iyi eğlenceler :)

***Programı http://www.byki.com/fls/free-japanese-software-download.html?l=japanese sitesinden yükleyebilirsiniz.

Attachments

1. 7.jpg (176 KB, 0 downloads) 10 yıl old
    2. 6.jpg (168.8 KB, 1 downloads) 10 yıl old
    3. 5.JPG (192.1 KB, 0 downloads) 10 yıl old
    4. 4.JPG (185.5 KB, 0 downloads) 10 yıl old
    5. 3.JPG (167.9 KB, 0 downloads) 10 yıl old
    6. 2.JPG (168.2 KB, 0 downloads) 10 yıl old
    7. 1.jpg (191.7 KB, 0 downloads) 10 yıl old
  7. User has not uploaded an avatar

cherrybomb
    Üye

sevgili thailan, eline sağlık, nefis bir link. ben bu programı yükledim. gercekten hoş birşeye benziyor. ancak open list dedğimde hiç liste yok gibi görünüyor. program folder ına da baktım, b4u uzantılı liste dosyası hiç yok. ancak download etmem gerekli imiş gibi görünüyor şu an (import list ve download list butonları bir tek aktif.) ne öneririsin?

8. Programı yüklerken daha önceden hazırlanmış listeleride yüklüyor eğer siz bu kısımda "skip" demişseniz yüklememiş olabilir.

Ama bu hiç dert değil :)
    şimdi şunları yapın

*programı açın ve "select list" e tıklayın
    *yeni açılan pencere yukarda "download list" yazısına tıklayın(ki zaten o sizde aktifmiş)
    *siteye üye değilseniz eger üye olun
    *üye olarak siteye giriş yapın
    *giriş yaptıktan sonra ana sayfada "ev" şeklinin yanında "go to list central" a tıklayın
    *aşağıda solda " Browse Lists by Language" yazısının aldında dil seçeneklerini göreceksiniz.
    * ordan "japanese" secin
    *acılan penceerede ücretsiz indirebileceğiniz listeler görünecek ordan istediklerinizi download edin
    * download için "Download This List" yazısının altında .b4u resmine tıklayarak yükleyin.
    * yükelem tamamlandıktan sonra programda "import file" a basıp indirdiğiniz dosyayı seçin ve import seçeneğine basıp yükleyin.

Sonra programın üst kısmında bulunan list bölmünden "change list" diyerek yüklediğiniz listeler arasında geçiş yaparak çalışabilirsiniz

9. geç gelen cevap için, sumimasen!

10. biraz gecikmiş olabilirm ama ben bu siteden indidiğim uygulamayı çalıştırdım. 1-2 mb bişeydi zaten. kendisi de bişeyler indirmeye çalıştı sonra error verip durdu. yani nereye ne indirmye çalıştı anlamadım da. çok yaralı bir programa benziyor , biraz yardımı olabilirmisniz?
    indirdiğim dosya bykidownloader. bu program setupı başlatamıyorum diye hata veriyor.
    bundan başka da indirilecek dosya var herhalde ama ben göremedim .

11. Windows 7 kullanıyorsanız bir de setup'ı "sağ click > yönetici olarak çalıştır" ı deneyin

12. hallettim çok sağolun tekrar.

13. Şimdi tanıtacağım program gerçekten çok güzel bir porgram daha önce tanıttığım "Before You Know It" ve "Flash My Brain" progamlarına benziyor fakat bunu diğerlerin ayıran bir kaç özelliği var. En önemli özelliği ücretsiz olması, ikincisi programın hafıza özelliğine sahip olması, üçüncü olarakta programın TÜRKÇE dil desteğinin olması(yani menüleri falan türkçe)

Programımızın adı "Anki"

Anki programı ile
    -kendiniz için japonca kelime kartları hazırlayabilir
    -internetten başka kullanıcıların daha önce hazırlayıp paylaştıkları kartları kendi bilgisayarınıza yükleyip çalışabilir
    -Çalışmalarınızı ve test sonuçlarınız grafiksel olarak inceleyebilir
    -Eğer yüklediğiniz kelime destesinde Ses özelliği açıksa kartları sesli çalışabilirsiniz
    -Html editörü ile kartlarınız sitede paylaşabilirsiniz

Programın hafıza özelliğinden bahsetmek istiyorum. Bu özellik benim çok hoşuma gitti çünkü diğerlerinde olmayan bir özellikti. Hafıza özelliğini kısaca açıklarsam; Diyelim ki internetten bir kelime kartı destesini yüklediniz ve çalışmaya başladınız. Karşınıza kelime veya cümle çıktı ve anlamını hemen hatırladınız aşağıda çıkan seçeneklerden çok kolayı seçerseniz (Resim 1'de ki altta ki seçenekler)bu kelime veya cümle bir daha karşınıza seçenekte belirtilen süre sonra çıkıyor (Resim 1'de aynı cümle 3.5 yıl sonra tekrar çıkıyor). Yani ertesi gün testi tekrarlamak istediğinizden hemen hatırladığınız kelimeyi size göstermiyor, hatırlamakta güçlük çektiğiniz kelimeleri size sorarak o kelimeleri çalışmaya yöneltiyor. Aradan 3.5 yıl geçtikten sonra kelimeyi unutup unutmadığınıza bakmak için kelimeyi tekrar soruyor. Eğer kelime yine size çok kolay geldiyse 3.5 yıl sonra testi tekrarladığınıza yine soruyor. Eğer isterseniz bu süreleri isteğinize göre değiştirebiliyorsunuz. Örneğin 3.5 yıl yerine 2 gün yapabilirsiniz. Böylece kelime yada cümle 2 gün sonra tekrar size sorulur.

Program ile ilgli videoları http://www.youtube.com/watch?v=c0dI2VyLDWw&feature=PlayList&p=4221D2E6B440D79B&playnext_from=PL&index=0&playnext=1 den izleyebilirsiniz. 7 tane video var.

Attachments

1. graphs.png (49.2 KB, 0 downloads) 9 yıl old
    2. editdeck2.png (71.8 KB, 0 downloads) 9 yıl old
    3. editor.png (112.6 KB, 0 downloads) 9 yıl old
    4. review.png (27.7 KB, 0 downloads) 9 yıl old
    9 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  14. Bugün bilgisayarda japonca dizi izleyenler için iki program tanıtmak istiyorum ;
    1. GOM PLAYER : http://www.gomlab.com/eng/GMP_download.html
    2. VLC PLAYER : http://www.videolan.org/vlc/
    Bu porgramları ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Bu iki programında ortak özelliği izlediğiniz yada dinlediğiniz bir şeyi yavaş hızda dinleme olanağı sağlaması.

Gom Player'da; Control panelinde (f7 ile acabilirsiniz) en sağda control bölmünü göreceksiniz. Orda playback speed ile konuşma hızını düşürebilirsiniz. Yan taraftaki A-B repeat bölmünden de dinlemek istediğiniz konuşmanın başlangıç ve bitiş saniyelerini yada dakikalarını (örneğin 1. dakika ile 3. dakikadaki konuşma)belirterek tekrar tekrar dinleyebilirsiniz.

Vlc Player'da; Üst menüden > Görünüm > Gelişmiş Denetimler'i seçtiğiniz de video oynatım bölmünde üzerinde A-B yazan bir tuş göreceksiniz. Bu tuş ile yine aynı şekilde dinlemek istediğiniz bölü tekrar tekrar dinelyebilirsiniz. İlk tıklamanızda dinlemenin başlayacağı yeri kaydeder. ikinci tıklamanızda o zamana kadar olan konuşmayı sürekli tekrarlar. Hızlı ve yavaş konuşma için altta videonun gösterildiği yerde iki tane ok göreceksiniz biri sağda biri solda. Soldaki ok ile konuşmayı yavaşlatabilirsiniz. Yada yukardaki menüde Oynatım'ı seçerek ordan da Daha Yavaş'ı seçerek yavaş oynatabilirsiniz.

15. User has not uploaded an avatar

Natsukawa
    Üye

selamlar arkadaşlar bu byki'de başka kalıplar nerden indirebiliriz nasıl indirebiliriz ben denedim ancak olmadı şimdiden teşekkürler :)

Bu konu için RSS beslemesi

Cevapla »

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS