Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonya'da Eğitim

1. Merhabalar ahali;

Ben bu sene MEXT bursuna katildim, ve 1. asamayi gectim, su anda Kabul Formu icin Japonya'daki universiteler ile yazismaktayim, oraya gittikten sonra da orada olan prosedurleri ve karsilastigim seyleri de yazmayi dusunuyorum.

Formlar doldurulurken kafamda olusan sorulari, nasil bastirsam yahu'yu, her ceviriye noter gerekiyor mu vesayir sorularini geride biraktim. Dogrulari biraz gec de olsa, paniklemenin bittigi zaman iyice goruyorsunuz.

Evvela, Mext Anasayfasindan kopipeyst yaptigim bolumleri yazalim;

BURS SİSTEMİ

Japon Hükümeti (Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı:MEXT) tarafından yürütülmekte olan burslu yabancı öğrenci sistemi çerçevesinde Türkiye’de; “Araştırma”, “Lisans” ve “Japonca ve Japon Kültürü Araştırmaları" olmak üzere 3 kategoride burslar verilmektedir;

JAPONYA HÜKÜMETİ (MONBUKAGAKUSHO:MEXT) ARAŞTIRMA BURSU

Üniversite (lisans) mezunu (veya eşdeğer eğitim almış) olup, Japonya’da 1.5 veya 2 yıl süreyle (Japonca bilgisine sahip olunmaması halinde bu sürenin 6 aylık kısmı dil eğitimi için kullanılabilir) uzmanlık alanlarında araştırma yapmak isteyen kişilere yönelik bir burs programdır; Araştırma bursu olmasına rağmen Japonya'da Yüksek Lisans veya Doktora programına devam etmeye hak kazananlar da öğrenimleri süresince bu burstan yararlanabilirler. Düzenlenen sınavlarda başarılı olan 13 Türk öğrenci araştırma öğrencisi olarak Japonya’ya gönderilir. (Kontenjan, yıllara göre değişiklik gösterebilir)

Kontenjan: 13 kişi (13 asil adaya ek olarak 3 yedek aday belirlenmektedir.)

Burs Süresi:
    Araştırma Öğrencileri için:
    Nisan 20XX – Mart 20XX (24 ay) veya
    Ekim 20XX – Mart 20XX (18 ay)

Yüksek Lisans ve Doktora programlarına doğrudan kabul edilen öğrenciler için burs süresi, eğitimleri için gerekli süreyi ve 6 aylık Japonca eğitim süresini (gerekli olması halinde) kapsamaktadır.

Burs İmkanları:
    Aylık Burs Miktarı: 170.000,- Japon Yeni
    Ulaşım: Türkiye - Japonya arasında gidiş-dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti
    Okul Harcı: Giriş sınavı ücreti, kayıt ve harç ücretleri
    Konaklama: Yabancı öğrenci yurtları veya üniversitelere ait yurtlarda konaklama hakkı verilmekte olup, uygun yer bulunmaması durumunda ev kiralama konusunda öğrenci işleri bürosundan yardım hizmeti verilmektedir. Ancak tüm bu konaklama masrafları burslu öğrenci tarafından karşılanmaktadır.
    Sağlık Sigortası: Bir yıldan fazla Japonya’da yaşayacak yabancıların “Ulusal Sağlık Sigorta Sistemi”ne kaydolmaları ve aylık prim ödemeleri zorunludur. Burslu öğrencilerin gelirleri belirlenen sınırın altında ise indirim imkanından yararlanabilirler.
    Çalışma Alanları:
    Sosyal Bilimler (Edebiyat, Tarih, Hukuk, Siyasal Bilgiler, Ekonomi, Pedagoji, Psikoloji, Sosyoloji, Müzik, Güzel Sanatlar, vb.)
    Tabii Bilimler (Temel Bilimler, Mühendislik, Ziraat, Balıkçılık, Eczacılık, Tıp, Diş Hekimliği, vb.)

*Çalışmaların Japonya’daki üniversitelerde yapılabilir olması gerekmektedir. Şirket veya uygulama atölyelerinde yapılacak çalışmalar kapsam dışıdır.

JAPONYA HÜKÜMETİ (MONBUKAGAKUSHO:MEXT) LİSANS BURSU

12 yıllık okul eğitimini (veya Japon ortaöğretim kurumlarına eşdeğer kurumlardaki eğitimini) tamamlamış ve Japon üniversitelerinde bir yıllık hazırlık eğitiminin (Japonca eğitimi) ardından 4 yıllık lisans eğitimi görecek kişiler için düzenlenen bir burs programıdır. Her yıl düzenlenen sınavlarda başarılı olan 1 Türk öğrenci branş öğrencisi olarak Japonya’ya gönderilmektedir.

Kontenjan: Her yıl 1-2 aday tavsiye edilmektedir. Ancak kesin kontenjan belli değildir.

Burs Süresi: Nisan 20XX'ten itibaren 5 yıl

Burs İmkanları:
    Aylık Burs Miktarı: 134.000,- Japon Yeni
    Ulaşım: Türkiye-Japonya arasında gidiş-dönüş ekonomi sınıfı uçak biletI
    Okul Harcı: Giriş sınavı ücreti, kayıt ve harç ücretleri
    Konaklama:
    a) Burslunun Japonca hazırlık sınıfına devam edeceği ilk yıl ilgili okul yurdunda konaklama temin edilecektir.
    b) Lisans eğitimi sürecinde ise yabancı öğrenci yurtları veya üniversitelere ait yurtlarda konaklama hakkı verilmekte olup, uygun yer bulunmaması durumunda ev kiralama konusunda öğrenci işleri bürosundan yardım hizmeti verilmektedir. Ancak tüm bu konaklama masrafları burslu öğrenci tarafından karşılanmaktadır.
    Sağlık Sigortası: Bir yıldan fazla Japonya’da yaşayacak yabancıların “Ulusal Sağlık Sigorta Sistemi”ne kaydolmaları ve aylık prim ödemeleri zorunludur. Burslu öğrencilerin gelirleri belirlenen sınırın altında ise indirim imkanından yararlanabilirler.

x//Arastima bursunda, 35 yas sinirdir.
    x//Lisansbursunde ise, bu seneye kadar olan yas siniri 21'di. Gelecek senelerde degistirecekler mi bilemiyorum.
    x//Her iki burs icin de gerekli olan maddeler;
    .Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
    .Her sene için Japonya tarafından belirlenen tarihler arasında doğmuş olmak.
    .Lise mezunu veya son sınıf öğrencisi olmak.
    .İyi derecede İngilizce/Japonca bilmek. (Akademik sınav dili İngilizce’dir.) (Arastirma bursunda sinav Japonca, ancak aday Japonca bilmiyor ise Ingilizce'dir.)
    .Japonya’da Japonca öğrenmeye ve lisans eğitimini/arastirmasini Japonca olarak yapmaya istekli olmak.
    .Japonya’daki üniversitelerde çalışmalarını yapmaya ruhsal ve bedensel olarak engeli bulunmamak. Bulaşıcı hastalığı olmamak.

FORM DOLDURMA

Her adayin birincil kabusu, acaba yanlis mi doldurdum, beni ipe mi gonderecekler yanlissa seklinde paranoyaya sebep olan, form doldurma proseduru.

Cok basit islemdir oysaki~ Bana bunu 1 ay once biri soylemis olsaydi yuzune gulemezdim bile. Neyse.

FORM INDIRME;

Arastirma Bursu;
    Her sene bir sonraki senenin MEXT Bursu formlarini, Mart sonu Nisan ortasi gibi guncellenen MEXT Arastirma Bursu Sayfasi'dan tedarik edebilirsiniz.

Lisans Bursu;
    Her sene bir sonraki senenin MEXT Bursu formlarini, Mart sonu Nisan ortasi gibi guncellenen MEXT Arastirma Bursu Sayfasi'dan tedarik edebilirsiniz.

FORM DOLDURMA;

Eveet. Iste ince noktalar.

Arastirma Bursu;
    Indirdiginiz formlarin 6 pdf (Application, Application Attachment, Field of Study and Study Program, Recommendation Form, Certficate of Health ve Taahhhutname olarak), ayri ayri ise 12 sayfa olmasina dikkat edin.
    Size siralamada yardimci olacak "Basvuru dosyasi hazirlama rehberi"'ni de indirmeyi unutmayin.

Formlari doldurmak icin 3 secenek mevcut. Elcagizlarinizla, daktiloyla ve bilgisayarla. Benim kullandigim secenek c oldu, ve cok daha basit oldu hersey. Bilgisayarla doldurmanin avantaji, yanlis birsey yazdiginizda, backspace kullanarak onu aninda duzeltebilme oluyor. Kullandigim program ADOBE Illustrator'du, ancak ona mi para verecegim diyenleriniz olacaktir, internette kucuk bir pdf editor arastirmasi yaptiginizda elinize gececek bir suru bedava program olur, hem Mac hem de PC icin.

Dikkat edilmesi gereken noktalar;
    x//Olabildigince kagitlari paralamadan yazin, eger elle yaziyorsaniz. Goruntu herseydir, herkes bilir.
    x//Application pdf'sindeki "Bitirdiginiz okullar ve seneler" kisminda;

Okul adi Giris Toplam sene
    XY Okulu 1993 7
    Cikis
    2000

DEGILDE;

Okul adi Giris Toplam sene
    XY Okulu 1993 Eylul 6 Sene
    Cikis
    2000 Haziran 9 Ay

Olarak yazmayi unutmayin.

x//Yapistirilacak fotograflarin arkasina isminizi ve uyrugunuzu yazmayi unutmayin.

x//Field of Study and Study program bolumu, en can alici bolumdur. Giris (ben buyum, su ana kadar sunu yaptim), Gelisme (bu yaptiklarimi Japonya'da soyle harmanlayacagim) ve Sonuc (dondugum zaman bu arastirmalarimin etkisi su olacak) seklinde bolmeyi ve basliklara ayirmayi unutmayin. En sonunda, ne gibi arastirmalari nerelerde, o arastirmalari hangi sure icinde yapacaginizi yazin.

x//Eger Guzel Sanatlar bolumundenseniz, hemen simdi, portfolyonuzu duzenlemeye baslayin. Nicelik onemlidir, ancak sanatta nitelik kisiye gore degisir.

x//Recommendation formlarini yabanci uyruklu ogretmenlere degil de, sizi taniyan, islerinizi bilen guvendiginiz bir ogretmene (profesor olmasi sart degil ancak unvanli birisinin yazmasi tabii ki daha goz boyayicidir) yazdirin. Uzun tutmasini rica edebiliyorsaniz, ustune krem sokola olur.

x//Bir doktor arkadasimin bana soyledigine dayanarak, Certificate of Health'i arastirma universitelerinde (Capa gibi) degil de, normal devlet hastanelerinde (Haydarpasa Numune Hastanesi gibi) yaptirtirsaniz sonuca daha cabuk ulastiginizi soylemek isterim. Gereken bolumler, KBB, Goz ve Dahiliyedir. Arti baska hastaliklariniz varsa onlarin bolumlerine de gitmeyi unutmayin.

x//Transkriptinizi ve mezun olabilecek durumdadir belgelirinizi Ingilizce alabiliyorsaniz ne ala, hazir bir sekilde verirsiniz. Ancak Turkce ise, cevirttikten sonra iki yol bulunmakta. Noter imzasi veya bolum imzasi. Ben basvururken Noter yolunu sectim, ama maddi olarak cokertti beni. Okuldaki dekaninizin ve bolum sekreterinizin imzasi yeterli olacaktir. Ha ben illa ki notere gidecegim diyorsaniz, 1 tane asil yeterli oluyormus, ki ben bunu formlari konsolosluga teslim ettigim gun ogrendim, ama annemler hala bilmiyorlar, bosuna +200 milyon vermis bulundum.

x//Japonca bilerek basvurmaniz size cok buyuk arti kazandirir. MEXT ana sayfasinda yazmasa bile, sadece Ingilizce bilerek gitmeniz sizin kazanma sansinizi azaltir, soylemedi demeyin. 2kyuu ile bavsurdum, ve TOEFL'i cok asosyal buldugumdan IELTS'e girdim, karsilikli konusuyorsunuz, eglenceli. Herhangi bir Ingilizce Yeterlilik Belgesini yerlestirin, ve eger Japonca Yeterlilik Belgeniz varsa, onu da eklemeyi unutmayin.

Lisans Bursu;

Yukarda gorduklerinizin hepsi gecerli burasi icin de, tek farki "Field of Study and Study Program"'in olmamasi. Onun yerine sectiginiz bolum icin gerekcelerinizi ve nedenlerinizi yaziyorsunuz, sadece ve sadece 3 tanecik. Ama o yazdiklarinizin da yere saglam basan, dayanakli gerekceler olmasi cok onemli.

Ilk elemeden sonraki safhalar;

Matematik Sinavi;
    Japonca ve Ingilizce sinavi;
    Gecen senki Japonca ve Ingilizce sinaviyla hic alakasi olmayan bir sinava girdik bu sene. Gercekten zorladi bizi, ozellikle Japonca sinavi. Sadece paragraftan olusan 20 soru ve 60 dakika idi zira. Obur sene yine degisebilir. Ama calismadan gitmeyin, Ingilizceden kurtarabilirsiniz belki.
    Mulakat Sinavi;
    Girmeden onceki gece kabuslara neden olan sinav.
    Iceri aliniyorsunuz, siz urkek bir ceylan gibi beklerken juri baskani kendisini ve mulakat sinavini tanitiyor ve MEXT'i sectiginiz icin tesekkur ediyor. Eger juride Japonca bilmeyen varsa, mulakat Ingilizce yapiliyor, ancak arada Japonca'ya donebiliyor (bende oldugu gibi). Heyecanlanmaniz cok dogal tabii, ancak ortam cok rahat ve size ustten bakmiyorlar kesinlikle. Gittikce acilir ve guveniniz toparlanirsa sag salim gelen sorulara cevap verip, cikiyorsunuz disari. ±10 dakika suruyor toplamda, ve konsolosluktan ciktiktan sonra bir daha iceri giremiyorsunuz sinav suresince.

Benden bilgiler bu kadar, simdi de forumdan gelen ve sikca sorulan sorular olarak duzenleyecegi soru cevaplara gelelim.

SIKCA SORULAN SORULAR;
    x//Japonya'daki okullari nereden bulabilirim?
    Wikipedia'nin Japonya'daki Universiteler linkinden buyurun.

x//Bursluysam ve/veya bir okul beni kabul ettiyse ogrenci vizesi nasil alinir?
    omerfarukzorlu: Ben vize alirken sadece kabul aldigim hocadan gelen kabul mektubu vardi yanimda. Ankaradaki Japon buyukelciligi sadece oglen 12ye kadar basvurulari kabul ediyor ve bir sonraki gun sonucu acikliyordu. Ben sadece pasaportumu, kabul mektubumu ve burs aldigimi gosterir belgeyi goturmustum. Su andaki prosedur de aynidir diye dusunuyorum. Zaten ilk 1 senelik vizeyi alinca Japonya icinda gocmen burosundan kolayca vize yenilenebiliyor. Tabii okul devam ediyorsa...

x//Japonya'daki egitim burslari hakkinda bilgiyi nereden bulabilirim?
    MEXT sayfasindan da verilen baglanti, Study Japan sitesinde kucuk bir navigasyon cogu sorularinizi cevaplayacaktir. Burs veren kuruluslarin da listesi orada bulunmakta.

Daha fazla sorunuz varsa, cevaplananlari buraya eklemeyi dusunuyorum.
    Eger sikinti, anlasilmayan yer varsa, soyleyin daha aciklayici olmaya calisayim. Formlarin belirli kisimlari nasil dolurulacak, doldurulduktan sonra nasil gozukecek gibi sorular gelirse, formlari upload edebilirim.

Bu incelemeyi Ceren'e adiyorum, benim Japonya'daki ayagim, burdaki sefillerin bir numarali yardimcisi. <3

11 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS