Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonya'da Yaşam

1. User has not uploaded an avatar

ertantokyo
    Üye

öncelikle japonyada ehliyet ile ilgili bilgisi olan varsa lütfen bizimle paylaşırlarmı ? ve aşağıdaki fikrimi açıklayım ;
    Arkadaşlar buraya yerleşenlerin TR'deki ehliyetleri yazılı ve uygulamalı olarak sınav sonucu değiştiriliyor, bana ilgili birim öyle söyledi , sınav , japonca,ingilizce,rusca, çince ama Türkçe yok ve sınavda 10 tane basit soru olduğunu söylediler , benim düşüncem bunlar illaki matbu hazırladıkları 80-100 soru içinden dönüşümlü soruyorlardır, yoksa yeni soru hazırla, onu götür 4-5 dile cevirt, bastır felan, sanmam , eğer öyle değilse bile en azından bilgi için paylaşalım soruları, ben önümüzdeki günlerde gireceğim sınav sorularını burda duyuracağım , eğer her arkadaş böyle yaparsa sanırım ilerdeki arkadaşlara faydalı olur , bu arada daha önce sınava giren arkadaşlar varsa bizle paylaşırlarsa sevinirim ,

13 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. erciyesjp

erciyesjp
    Üye

ikametgahini tokyoda bir adrese aldirirsan turkce mevcut..

13 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  3. AvsarogluJapan50

AvsarogluJapan50
    Üye

evet çok güzel düşünmüssün kardeş. ben bu sınava girecem ama nasıl olacak bilmiyorum.

12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  4. User has not uploaded an avatar

ertantokyo
    Üye

Avşaroğlu kardeş , cok kolay dendi bana ama bakacağız işde ya merak etme Türküz buluruz yolunu , aslında aşağıda söylediğim çarpıklıkdan dolayı buna zorlayan kendileri, bak Sağolsun Erciyesjp kardeşim Tokyoda Türkçe mevcut diyerek ilk tüyoyu verdi , 2-3 sefer burda denerim olmuyor Tokyo yolunu tutarız ama burda ki sacmalık sınav için illaki ikametgah demeleri , yabancılara Dil sorunundan dolayı bu şart olmamalı eğerki yaşadığı yerde kendi dilinde sınav yoksa , aslında bunun için bir mücadele başlatılabilir ,

5. AvsarogluJapan50

AvsarogluJapan50
    Üye

ertan kardeş bende onu anlamadım neden oturumu tokyo da olacak ki?
    halbuki en çok türk nagoya da nagoyada türkçe olsa daha iyi olurdu. evet yazılı sınav basitmiş ama direksiyon sınavı çok kazk diyorlar. bizim ülkemizdeki gibi 500 metre kllan hadi geç değilmiş en ince ayrıntılara bile bakıyolarmış. ya bide trafik tersten nasıl olacaksa bari kayın biraderlere rica edeyimde biraz antreman yapmalı.

6. User has not uploaded an avatar

ertantokyo
    Üye

evet trafik tersden antreman yapman gerekir , ben zaten halıhazırda ehliyetsiz kullanıyorum araba , kesinlikle pratik yap derim , 3-4 gün sürdü alışmam.

7. User has not uploaded an avatar

ertantokyo
    Üye

Özür dilerim ehliyetsiz kullanıyorum derken yanlış anlaşılmasın ve kimsede denemesin, Ben daha giriş yapalı 3 ay olmadığı için TR ehliyetim ile kullanıyorum, JP ehliyetim yok, Turistler 3 ay kullanabilirler eğer ülkelerinden ehliyetleri varsa, Allah vermesin herhangi bir kaza anında heleki ehliyet yoksa o zaman gercekden işiniz harap, yakayı kurtaramassınız, Buranın hapishanelerinin cok kötü olduğunu bir yerde okumuşdum bu yüzden arkadaşların özel itina göstermelerini dilerim

8. AvsarogluJapan50

AvsarogluJapan50
    Üye

ertan kardeş herhangi başka bir belge almadan sadece Tr ehliyeti ile araç kullanılabilirmi? benim ehliyetim Tr ehliyeti ve geleli 1 1.5 ay oldu olmadı ben araç kullana bilir miyim polis sorarsa bir problem olurmu? yada başka bir belge almalımı?

9. User has not uploaded an avatar

ertantokyo
    Üye

Tüm dünyada bu böyle eğer o ülkeye türist olarak giriş yapdıysan o türist vizenin süresi kadar ehliyetin ile araba kullanabilirsin ama oturum aldın yada yerleşdiysen yada giriş yapdığın türist vizesinin günü dolduysa bu hakdan yararlanamassın,hemen değiştirmek için başvurmalısın yada direksiyona dahi oturup risk almamak gerekli.hayır hiç bir yerden ek belge alman gereksiz sadece turist vizeni ve ehliyetin göster çevirmede yeterli

10. AvsarogluJapan50

AvsarogluJapan50
    Üye

yok benim daha turist vizem dolmadı sadece oturum için başvurum oda daha 2 ay gibi sonra çıkar ben bu zaman zarfın da japonyada tr ehliyet ile araç kullanabilirmiyim? herhangi bir başka belge gereklimi? kimi leri uluslararası araç kullanma ehliyeti gerekli diyorlar.

senin böyle bir belgen varmı ? yoksa sadece tr ehliyeti ve turist vizesimi?

11. User has not uploaded an avatar

ertantokyo
    Üye

Valla ben türist vizesi ve ehliyetim ile kullanıyorum ama tabiki burda yaşayanlar daha iyi bilirler , gecen yıl ben almanyada bu ehliyet ile rentacardan araba kiraladım, ordaki bayanın dediği buydu ,bunla tüm eu da kullanabilrsin demişdi , yinede burda yaşayanlara kulak asman faydalı olur , sen yeni , ben yeni kanun koymayalım :) , hayır ben bir belge almadım , geldiğimde eşime sordum önce yok dedi sonra nette biraz araşdırdı tamam kullanabilirsin dedi vede kullanıyorum ,

12. erciyesjp

erciyesjp
    Üye

sadece tr ehliyeti japonyada gecersiz. Turkiyede bulunan Turing odalarinda Uluslararasi Ehliyet alacaksin.
    yani gerekenler Uluslararasi Ehliyet yaninda TC ehliyeti ve vize..

13. AvsarogluJapan50

AvsarogluJapan50
    Üye

evet kardeş burda tr ehliyeti geçersiz bende bunu duymuştumda onun için dedim. anakarada ve belli başlı yerlerde bulunan turing odalarından uluslar arası ehliyeti alınmalı onuda sadece öğrenci be turist vizeliler kullanıyo.

avrupa birliği ile başlanan müzakereler sonucunda tr ehliyeti avrupada geçerli ama tr ehlyeti japonyada geçersiz.
    üstelik jp ehliyetine çevirmen için 90 gün tr de kullanman gerekiyor.

14. erciyesjp

erciyesjp
    Üye

Sadece Tr ehliyeti ile Japonyada araba kullanarak yakalanırsanız Mu-Menkyo yani ehliyetsiz araba kullanmakdan yargılanırsınız.. Başınıza çok ciddi maddi sıkıntılar gelebilir.

Harhangi bir Polis teskilatına sorarsanız gerekli cevabı verirler. Birde ehliyetsiz ölümlü kaza falan yaparsanız elinizdeki vize dahi sizi kurtaramayabilir.. Maddi ve manevi altından kalkılamayacak sebebler doğurabilir..

Ayrıca Uluslararası ehliyetle dahi araba kiralanmıyor.
    Uluslar arası ehliyetle araç kullanacaksanız yanınızda pasoport da olması gerekiyor. Yakalanırsanız hemen pasoportun giriş çıkış tarihi inceliyorlar. Malesef sahte Uluslararası ehliyetde çok olduğu için yabancıların çok olduğu yerde kullanmak da yasak gibi.. incelemeye alıyorlar..

en güzeli japon ehliyetine çevirmek...

15. User has not uploaded an avatar

ertantokyo
    Üye

Tşkler Erciyes kardeş , Allah razı olsun diğer yerde de bende sana yardımlarından dolayı teşekkür yazarken bu uyarınada yine sonsuz teşekkürler Allah Razı olsun

Bu konu için RSS beslemesi

Cevapla »

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS