Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonya'da Yaşam

1. ese

ese
    Üye

merhaba arkadaşlar, japonyada yaşayan veya japonya hakkında oldukça bilgili olduğunu bilen arkadaşlara bir soru sormak istiyorum, ama lütfen kesin bilgi almak istiyorum. hatta örneklendirebilirseniz çok severim .. :)

japonların müslümanlara ve İslam'a nasıl bakarlar ?

10 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. User has not uploaded an avatar

ismail.gumus
    Üye

Merhaba , japonya hakkinda pek bilgim yok ama su an japonyada yasiyorum.
    kiz arkadasim musluman oldu ve cok memnun. islami tanidikca daha fazla memnun oluyor her gecen gun.
    eger gercek anlamda saptirilmadan , islam kime tanitilirsa tanitilsin , japonlarda dahil , islami secmemek mantik disi olur diye dusunuyorum.cok degerli bir dine ve dinle beraber gelen kulture sahibiz ama farkinda degiliz.. islam dini tamamiyle insanin dunya yasamini kolaylastirici bir dindir ve butun insanlar irklar icin gecerlidir. japonlar zeki insanlar .. islama yada diger dinlere karsi tarafli baktiklarini zannetmiyorum. herseye oldugu gibi , dine de saygili olduklarini dusunuyorum!

3. tempurali

tempurali
    Üye

@ismail.gumus, Japonya hakkında bilgin yok ve Japonya'da yaşıyorsun ve kız arkadaşın müslüman olmuş, ne kadar büyük bir çelişki bu!

4. ese

ese
    Üye

@ismail.gumus : senin dediklerin doğrudur, ama yine de onların hepsi doğal bir tepkidir, yeni bir müslüman için. gene de sağol, inşaAllah en kısa zamanda evliliğinizi kutlarız .. (bence bu konuda acele edersen daha iyi olur) .. ;)

@tempurali : bir bakımdan ismailin dedikleri çelişkili olabilir, ama yine de olabilir her şey ..

diil mi ? .... :)

5. User has not uploaded an avatar

ismail.gumus
    Üye

Merhaba
    muhakkak japonya hakkinda bilgi sahibiyim. ama ese arkadasimiz "oldukca bilgi sahibi olanlar" diye belirttigi icin japonya hakkinda bilgi sahibi degilim demek zorunda kaldim. umarim aciklayici olmustur.
    hayat zaten bir celiski o yuzden bazi seylere fazla takilmamak lazim , yoksa ayrintilar kaciyor.. hersey nasip bu hayatta Allah nasip ederse oluyor , etmezse nefes bile alinmiyor. Allah nasip etti ve buralara geldik. suan nagoyadayim.Rabbim tum dileyenlere dilediklerini versin insallah !
    saygilar

6. User has not uploaded an avatar

yasin37
    Üye

ismail.gumus merhaba. benimde japon kız arkadaşım var ama dinimi değiştiremem diyor ısrarla :) bana sorarsan benim için farketmez ama islama geçsin istiyorum ama geçmem diyor neyse senden yardım isteyecektin nasıl yaptın? birde japonya'da nasıl yaşıyorsun öğrenci vizesi ile mi yoksa evlendin mi? bende düşünüyorum da. daha önce japonyaya gittim.

7. User has not uploaded an avatar

ismail.gumus
    Üye

merhaba yasin37
    japonyada turist vizesiyle kaliyorum 90 gunluk. ama evlilik islemlerini baslatiyoruz yakinda. yani oturma izni olucak insallah..
    islami secmesi konusunda israrci olmamak lazim , dinde zorlama olmaz bildigin gibi. ama onun bu dini kendi kendine kesfetmesini saglayacak ipuclari vermelisin. kendi kesfetmeli. birde Allah nasip etmeli kesinlikle tabiki. Allah nasip ederse hic suphesiz oda yakinda musluman olur.ve onun musluman olmasi sizin mutlu bir yasama sahip olmaniza vesile olur diye dusunuyorum... insallah hayirlisiyla basarili olursun.

8. User has not uploaded an avatar

yasin37
    Üye

Aynen arkadaşım zaten Türkiye de geldi gezdik İslam hakkında bahsettim ama ingilizce ile ne kadar oldu bilmiyoum :) Ailem çok istiyor değişmesini bende asla zorlamadım tabiki. Birgün doğruyu bulur değişir diyorum ona kalsa imkansız neyse çokta önemli değil zamana bırakıyorum şimdilik acelemiz yok daha çok genciz.

4 ay sonra falan Japonyaya tekrar gideceğim kız arkadaşım okula kayıt ol öğrenci vizesi ile kal diyor ama bana riskli geldi açıkçası bende evlenip daha rahat bir vizem olsun istiyorum evlilikten sonra oturma izni alabiliyormuyuz rahat bir şekilde? Çok teşekkür ederim.

9. ese

ese
    Üye

http://english.islamway.com/bindex.php?section=lessons&lesson_id=137&scholar_id=16

inşaAllah buna dinledikten sonra, bir değişme görürsün ama yine de dinlemeye zorlama, şöyle tesadüf olmuş gibiymiş yapmaya çalış. uzaktan uzaktan, sık sık olmamak kaydıyla, güzel haberler geldiğinde ufak bir ip ucu.

genel bir mantık var, bir kişinin oturduğu binanın, kırık dökük olduğu halde, terk etmesini istiyemezsin. zorladığında taraf yada cephe tutar, sonra savaş olur. ama güzel binayı, ve o güzel binanın güzelliklerini avantajlarını ayrıcalıklarını vs. vs. .... işte o zaman .. ancak o zaman ..

bir de .. gerçekten birinin hidayete ermesini istiyorsan .. yapmak gereken en önemli şey : Dua'dır. özellikle gecenin son 3'te 1'inde .. önemli olan bu bence .. her zaman dua et .. her şey için ..

son bir şey diyecem .. Sabır ..... bekle .. hemen olmayabilir .. aylar .. yıllar sürebilir .. ondan .... Sabır ..

başarının tadı ne demek olduğunu anlarsın .. müslüman olduktan sonra ... :)

kolay gelsin ..

10. ese

ese
    Üye

Evet arkadaşlar, isterseniz ana konuya dönebilir miyiz ?

japonlar müslümanlara ve İslam'a nasıl bakarlar ?

11. AvsarogluJapan50

AvsarogluJapan50
    Üye

Selam
    Japonlar dinlere fazla önem vermezler. ama genl olrak bakarsan. Japon hristiyanlığı imaj olarak kullanırlar. Kendilerini ise çoğu zaman kullanırlar. Mesela cenaze gibi daha kültür diyelim buna.

Japonyadaki islama bakışı tarihlerle karşılaştırırsak. Mesela bunda 4 5 sene öncesine kadar japonların 40 yaş altındakilerin hemen hemen hepsi islamiyet terör dini diyorlardı. Bu bi genelleme. Halen böyle insanlar var tabi. Bu yıllara bakarak islamiyet mantık dini olduğunu bilende var islamiyetin terörle bağdaşmadığını bilende var. Rabbine çok şükür bugün bunların sayısı çoğaldı. Müslümanlar rahat bi şekilde yaşamaktadırlar. Bazı ön yargılı kimseler olsada dediğim gibi konu hakkındabilsi olmadığından. Yoksa başka ülkeler gibi sen siyah ben beyaz olmaz böyle demiyorlar.

Halen japon üniversitelerinede okuyan çoğu gençlik islamiyete terör diyebilmekte ama onada tam sakin bir şekilde anlatınmı.Hakkenten de farklıymış diyo. İslamiyet zaten mümkemmel bir din. Önemli olan o mükemmeli anlatabilmek. Bu işte bize düşmekte.

Kısacası japonlara islama yakın yaşamakta. Rabbimin hidayeti ile bizim de sebeb olmamaızla. Onlarda daha iyi inanırlar. Bakış açıları farklı olsa bile.

Umarım sorunun cevabını verebilmişidir kardeş. Benim görüşlerim bunlar.
    Allah a emanet olun...
    Selametle...

12. User has not uploaded an avatar

proxystar
    Pasif

Japon yada baska bir milletten biri Islami incelediginde butun tek tanrili kutsal dinlerdeki insana konan ahlaki yasalari okur.Bugun sadece islam'i bilen bir kisi diger kutsal kitaplari ve dusuncelerini bilmez.Ama baktiginzida butun dinler hirsizliga karsidir.Katilligi hic kimse kabul etmez.Evlilik disi iliski butun dinlerde yasaktir.Bunun gibi bir cok kural aynidir.Butun dinler insani onemser.Insan varliginin akli kullanmasi nedeni kendisini ve cevresini korumasini ister.Insan oncelikle biyolojik bir varlik degildir ve butun dinelrde bunun icsel varligi ortaya konur.Insan yuce bir varliktir butun kutsal kitaplarda ve butun 5000 yillik yazili insan tarihinde bu aciktir.

Mezopotonya'daki su tanrisi anlayisindan baslar bu zamanimiza gelir.Mesela islamdaki domuz yememe olayi daha onceden M.O.2000 yillarindan eski Msir ve diger ortadogu ulkelerinde vardir.Sami irkinda temeldir.Kuzey afrikada uygulanmistir.Islam'dan once Misir eski dini ve Yahudilikte temeldir.Yiyeceklerdeki bazi sinirlamalar ve perhizler Yahudilikte temeldir.Protein ve karbonhidrad bazen karisitirilmaz.insan sagiligi icin onemlidir.Cok degisik seyler vardir.

Japon butun kitaplari okur.islam ulkelerinde ogretildigi gibi Incil yada Tevrat insan tarafiondan tarfiat gormustur anlayisi oncelikle yoktur.Kitapi bir ahlalk yasasi gibi dusunur okur.Biz ise incili yada tevrati yada bunlarin dinini hemen bitiririz.babamiz yada hocamiz demistir.Bu kitaplar alinti.Peki bir hiristiyan kalkip Kuran'i alinti su kisimlar derse ne diyecegiz.Diyorlarda ne deniliyor?Sen bilmiyorsun,deyip kapatiliyor.Peki sen enrden biliyorsun butun o sayilan kitaplarin alintili yada insan elinden ciktigini?Kuran'da yaziyor.Yazmaz...Yazarsa dogru degil?O zaman o dine farkli gozle bakilir.

Dinler ayirimci degil birlestirici olmalidir.Butun baska dinlerdeki insanlari kucumsemek yanlistir.Japonlarin cok yonunu elestiririm.Fakat durutslukte butun islam dunyasindan %100.000(100 bin)daha durusttur.Bir muslumana inanacagima mesela is konusunda Japon'a inanirim.Bir japonla is yaparim ama muslumanla asla is yapmam...Bu hiristiyan icin gecerlimi?Gelismemis ulkelerin hiristiyanlari icin de gecerli.Gelismis ulkelerdeki hiristiyanlar daha durust ve akla yakindir.Tabioiki bazi istisnalar vardir.

Burda devamli Japonalrin dini konusuluyor.Muthis bir temizlik ornegi vardir.Shinto geleneginde islamdaki gibi daha ince abdest vardir.Abdset eski Yunan dinlerinde ,Misir dinlerinde ve Sami dinlerinde ozellikle Misir dinleri ile yahudilikte vardir.Oruc 5000 yildan eski bilinir.Yani islamdaki bir cok sey butun dinlerde bulunmaktadir.Hiristiyanliktaki tanrinin yarattigi herseyi yiyin anlayisi japonlara ilginc gelir ve bunu kabul ederler.

Turkelrin eislam dunyasinin en buyuk yanlisi butun baska dinleri kucuk gormektir.Islam dunyasi 1600 yillik tarihinde 1000 yili iyi gecirmistir ve butun kulturlere buyuk bir bilgi birikim vermistir.Fakat sonradan bilimsel cikislari yapamamistir.

Japon islami arastirdiginda Kuran'da dusman,cihat,sehit kelimelerini gorur.Peyganberin hayatini okur.Hep savaslardan bahsedilir.Butun diger dinlerin peyganberlerine bakinca otekiler savas demez.Baris demistir ve buda bir gercektir.Islam burada zor durumdadir ve istisna vardir.Bunu islam dunyasindaki insanlar islam'in bir baris dini oldugunu anlatmasi gerekir.Ama tarihe bakinca hep savas ortami.Simdiye bakinca teror...Peki Japon nasil islami dusunecek?Ben bile nasil dusunecegimi sasiririyorum...

Baskalarini kucumseyen,baska dinleri hikaye goren,butun dinlerdeki insanlarin keriz yerine kondugunu dusunenlerin oldugu bir toplum ne kadar basarili olur?Oncelikle butun dinlere ve kitaplarina saygi duymak gerekir.Hic bir din bir topluma yada insana ustunluk vermez.Sonra dinlere hic inanmayan toplumlarda var.Bunlarada saygili olmak gerekir.Bir insanin dine inanmasina gerek yok.Onemli olan insani sevsin ve hakkini yemesin.Dunyayi kana bulamasin.Namussuz olmasin..Musluman olur ama her turlu kotulugu yapar.Islam adina binlerce gunahsizi oldurur yanlistir.Hiristiyaninda Yahudininde bunu yapmasi yanlistir.Bir din hep savas kelimesini kulalnamaz.Peyganberler insandir ve onalrda hata yapmis olabilir.Bunu tartismak gerekir.Birileri hata 1500 yil once yaptiysa bunu tartismaya acmak gerekir.Japon'da kizmamaliyiz.Once kendimizi cozmeliyiz.Lutfen bir baskasini kucumsemeyin ozellikle kulturleri.Herkes sizden olmak zorunda degil!

Begenmedigimzi Japonalr teknolojik ve is dunyaisnda en durust mal ureten toplumdur.is dunyasinda en guvenilir kisilerdir.Is ahlaki acimasizdir ama hakkini verir.Burda calisip hakkini alamayan pek kimse yoktur.Bir is kazasinda Turkiye'de 30 milyyadan fazla verilmezken.Japonya'da 150bin dolara yakin en az tazminatlar vewrilmektedir.Tabiiki kayiplar zordur.Iste calisanlara 2500 doalra ytakin paralar verilmektedir.Turkiye'de bugun isci 500 ytl ancak almaktadir.Bir muhendis 1200 ytl ve bir ogretmen 1100 yl almaktadir.Once dine inanmak onemli degil.Onemli olan insanlarina saygi gostermek ve hakkini yememek.Bu gun Japonya'daki vatndaslarimzi yada muslumanlara selam versek her tarafimiz kazik akmaktadir.Iste sorunbu !!!!!Ama dogrularda vardir...Istisna....

13. ese

ese
    Üye

@AvsarogluJapan50 :

çok sağol, japonyada yaşıyorsan sana bir sorum olacaktı da (orada yaşayan diğer arkadaşlara da) ; birisiyle tanıştığında -mesela- "buarada ben müslümanım" dediğinde, nasıl bir tepki veriyorlar ? ister yüz ifadeleri ister cevapları açısından ..

@proxystar :

Eveeet .. :) .. bilmiyorum, heralde kızgın zamanına denk gelmişim. Ya .. abicim .. ne deyim sana ... :)

bi kere tartışma olsun diye bu konuyu başlatmadım .. asla da öyle boş bi şey yapmam, katılmam da .. bu bir !

iki .. ben sadece basit bir soru sordum, yani bu kadar kızmana neden bulamıyorum .. tabiki sordum soruya bakınca !

ben ne sordum ? ben dedim ki : "Japonlar, X hakkında nasıl düşünüyorlar ?" yada öbür şekliyle "Japonlar, İslama ve müslümanlara nasıl bakarlar ?" yani hiç bir şekilde diğer dinlere değinmedim ! sadece X 'i sordum ... o kadar .. :)

çıkar bana dedikleimden bir tane incitici söz, tavır yada neyse artık .. bulamazsın .. arasan da, forumda bütün yazdıklarımda bulamazsın .. :)

cevabına gelince, ilk başta bir giriş yapmaya çalıştın .. tamam .. sonra, "Peki Japon nasil islami dusunecek?" diye bir yazı yazdın .. ben bu yazıyı, sorduğum soruya verdiğin cevap olarak kabul edicem.

diğer yazıların ise, "binim açmadığım" başka bir konun cevapları olarak da kabul edeceğim ..

sadece net olmak açısından .. inanki sana karşı hiç bi şeyim YOK ! .. inanamıyorum .. yani öyle bi yazıyorsunki ... :)

sanki sana küfretmişim .. ya .. özür dilerim eğer sana bi şey dediysem .. !

AMA ..

yine de .. şu "binim açmadığım" konuya verdiğin cevaba bir cevap yazmaya çalışacam, ama senden üç şey rica edecem;

1- bunu kişisel olarak kabul etme (yani ben senin şahsına bir şey demeye çalışmıyorum, çalışmam da)
    2- bu konuda fazla uzatmayalım istersen, çünkü inan önemli bir sınavım var ve şuan ona hazırlanıyor olmam gerekir ( idi ! )
    3- senin hangi din üzerinde olduğunu bana söylersen, ona göre cevap vereceğim .. (Ne olur beni yanlış anlama bu noktada !)

anlaştık mı ? .. :)

ister inan .. ister inanma .. ama ben sana karşı hiçbir "şey" beslemiyorum ..

14. AvsarogluJapan50

AvsarogluJapan50
    Üye

Selam

Öncelikle benim amacım tartışmak değil. Konu hakkında bilgi vermek istedim o kadar. Amam proxystar arkadaş kuran hakkında dinimiz hakkında yazdıklarına cevap vermek istiyorum.

Öncelikle kurandan bahsetmiş kuranda toplam 6666 ayet vardır. Bunlarda çoğunun savaş ve Allah yolunda zaimin zulmune dur demek için cihat yazması normaldir. Sizin gibi yarım okuyanlar tabi kuranı savaş kitabı yaptınız. Ben incilden bahsederken şunu deyim. Hz. İsa AS maindilen incile inancım saygım sonsuz. Ama bugün 4 incilin birbirini tutmadığı bir kitab olmuşsa bunu sizin anlatmanı gerekir. Ben katoliğin kitabı ile ortodoksun veya brelzilyalda buluna incille rusyadaki incili aynı şeyi anlatmadığını söylemiyom. Söylemediğim halde küçümser olduk. Ha ben bunları okudummu yok okuyanlar anlattı. Japonyadaki breziller öyle söyledi. Ama artık bende bunları yazdımya küçümser olduk. Rabbiim bizi bağışlasın.

Gelelim domuz meselesine. Bu mesele Hz. Adem AS den gelen bi yasak. Diğer peygamberlerde bunu tastiklemiştir. Tıpkı Hz Musa AS Hz. Muhammet (SAV) gibi.Bu Allah ın yasağıdır.

Dinler birleştirici olmalı. Evet en iyi örnek gene islamiyet. Hz. Muhammet (SAV) "Bütün müslümanlar kardeştir" bundan daha iyi nasıl birleştirebilir bir din. Osmanlı devleti zamanında islamiyetle yönettiği için o kadar büyük birleşim oldu. Bunu da yabana atmamak gerekir. Türkler olsun başakası olsun bir başkasını zaten küçük gören zavallının tekidir. Ama bir kaç kişini yaptığı hatayıda bir milete yüklemekte en büyük cahilliktir.

Gelelim abdest konusuna. Japonların dinlerini bilmeyen arkadaşar için bu ince abdest nedir diye merak ederler diyo yazıyorum. Japonlar başlıca 2 din var. Şinto Bukyo artı bukyonun içinden kafayı kullanan din çıkarır. Geriside atatist. Şinto nun abdesti ise tapına girerken elleri su ile sılatmak veya yıkamak birazda ağızı gargara yapmak. İşte ince abdest. Ben daha görmedim ötesini. Oruç kuranla zaten sabit diğer kavimlere farz olduğu gibi bizede farz. ama ben hiç hristiyanlarınoruç tuttuğunu görmedim.Şahsım adıma söylüyom.

Japonlar kuranı araştırdığıdamı yoksa ABD veya AB ülkerini dinlediğindemi savaşı cihatı buluyo.Tamam kuranda savaş ayetleri var. Şimdi tarihi araştıralım hangi islam ülkesi bişi yokken savaşı gerktiren bir olay yokken bir zulum yokken sırf kuranda " Sana karşı savaşanlara karşe sende Allah yolunda savaş" ayeti var diye savaşmıştır. Ayette Allah ın dediği gibi " Sana karşı savaşanlara karşe sende Allah yolunda savaş" bu normel değilmidir. Bırakın geçmişi son 8 yıl içinde olanlar kiminn eseri. Her insanın bakış açısı farklı tabi. Ben japon bunu düşünecekmiş veya başka düşünecekmiş diye yazmıyorum.

İnsanları zorla müslümanla iş yaptıran yok herhalde. Sen hayatta doğru insanlarla karşılaşmadığın için bunu dinden bulman ne kadar doğru acaba. Hem sen kendim iyiyim diyorsun bide o karşıdaki adamı dinlesek o ne diyecek bakalım.

Bir doğru sözün var. Bazı cahiller var. İslam adı altında birileri tarafından kullanılıyor. Masum insanlar ölüyo. Ama gelişmiş islam ülkeleri demişsin mesela ABD en gelişmiş hristıtan. Bu ülke afganistanı ırağı nasıl açıkladı dünyaya. Son sekiz yıl içinde ölen 2 500 000 İKİMİLYONBEŞYÜZBİN insan masum değilmiydi. Nerde Hrıstiyanlığın barışı. Hani Gelişmiş ülkeler ii Hrıstiyandı.

Dünyaya bilimi anlatan islamiyet oldu haberiniz yok sizi. Budan 1400 yıl önce kuranla yıldıların ve gezegenlerin yörüngelrini yazar kuran. Bu daha biri daha neler var. Tabi sen devamlı savaş kısmını okursan orası senin sorunun. Hrıstiyanlar bilim derler darvime inanırlar. Biz maymun geldik derler. Döner İsa tanrının oğlu derler(HAŞA) bu nasıl bi çelişki hangisi doğru bu.

Neyse anlatılacak çok şey var. BEn dinimden eminim ve memnunum. En mantıklısı bu benim için. Diğerleride onlara inanlara o mantıklıdır. Ama dinimide anlatmayı başkasını küçümseme derlerse. Bunu diyen üstü kapalı İslama ı eleştirirse bende cevapp yazma hakkımı kullanırım.

Son olarak "Leküm dînüküm ve liyedîn".(KAfirun Suresi 6.Ayet) Sizin dininiz size,Benim dinim bana.

Allah a emanet olun... Selametle....

15. User has not uploaded an avatar

proxystar
    Pasif

BEN SINIRLI DEGILIM AKSINE RELAX HALDEYIM.
    Ese kardesim ben gercekleri yazdim.Devamli Islam one cikaran yazialr ve baskalarinin dininin varligini kabul etmeden oaalri kendimizin dine cagirmaya kalkiyoruz.Once dinlere saygili olacagiz.Kimse kimin dininin ustun oldugunu bilemez.Ama istatistiklere bakildiginda hrisitiyanlik cok onde sayi olarak.Guc olarak buyuk iktidarlar yahudi dininde gibi.Budizim ve Hinduizm de guclu felsefi dinler.Japonalr dinlerini incelediginde cok ondeler.

Islam dunyasinda bir tane gelismis ulke yok.Malezya cok iyi gidiyordu simdi Seriat rejiminin altinda islami kesim aci cekiyor.Hirsitiyanlar yine Malezya'da cok rahat.Kadinlar Malezya ve Endonezya'da krbaclaniyor.Japon bunu gorunce Islam olur mu dersiniz?Sizce islam olan Islam dinine karsi cok sicak duygular benimsermi?Gazeteler Malezya'yi cok guzel anlatiyorlar.Cihat diyen bir dinin ve dusuncenin pesinde kac kisi olur.Peyganberi askeri komutan olan bir baska din varmi?Japon musluman olurken cok dusunur.

Musluman olan diger din mensuplari genelde problemli insanlardan.Japonya'da ben musluman olanlara baktim.cami'de mesela yemek icin akrnini doyurmak icin gelenler var.Yada hayati boyunca ezilen ama hep isine atip sonra kendine sicak davranildi diye gelen kadinalr var.ama bir sure sonra evlendigi kocasindan dayak yuzundne islam dinin den kacanda cok.Daha yazacak coksey var ama yazmayacagim.Baskalarinin dinine saygili olmali.Kimsenin dini kutsal kitabi hakkinda konusmamak gerekir.Muslumanligin mukemmel olmasi icin insanlarinin refah icinde olmasi gerekir.Bir dinde savas degil baris diyenler cok olmali.Vergi kacakcilarinin,hak yiyenlerin oldugu bir din degil insanlarin hakkini koruyan bir din toplumu olmali.Muslumanlara bakiyorsun universite mezunu %10 bile yok.O zaman bu iste sorun var...Gelismis ulkeye bakiyorsun dunya istetistiginde 1 tane yok...Suc oranlarina bakiyorsun musluman ulkeler onde.Demokrasi iel yonetilen ulke sayisi bir iki tane belki...Ihtilallerin oldugu ve binlerce insanin oldugu islam adina teror olaylarinin yuzlercesi oldugu bir dine Japon girmez...Kendinizi aldatmayin...

Turkiye'de yahudi yada hirtisyan oldugu halde musluman halk tarafindan ezilmemek yada ulkeden gitmemek icin musluman olan cok kisi var.Ama evde eski dinine yurekten inanir ama disarda musluman gozukur.peki bu insanlar neden bopyle davranir?Korktuklari icinmi?Haksizliga ugrayacaklari icinmi?Oldurulecekleri icinmi?Ulkelerinden ve evlerinden kovulacaklari icinmi?

Yada Ateist oldugu halde musluman ulkeden ses cikarmadan oturan kac kisi var?yada Laik olup dinle devlet isini ayiran icinde islami yasayan kac kisi var?Ama musluman toplumunda sesli dusunebiliyorlarmi?Yok...

Musluman bir toplumda ses ciakrsan ne olur yani bazi seyleri tartismaya kalksan ne olur?YAKILIRSIN!!!!yADA GOMULURSUN!!!Japon bu dine girermi yada kabule dermi?Bnece zor ve bunun yaninda Turkiye'de bu din kan kaybinda mi ynai kac kisi artik dinden uzaklasti bunu sormak gerekri???Artik yurekleri acmali.Kimsenind ini inanci yada baska seyi iel ugrasmayin.O kadarmuslumanliga bagliysaniz Hirtisyan yada dini olmayan diger ulkelre gelmeyin...Adamlarin yemeklerini kucuk gormeyin...Herkes size uymak zorunda degil...Muslumanligi guzel yasayacaksan ulkeden pasa psa kalip yasayacksin..Kimseninde dinini kucuk gorup ugrasmayacaksin.ASLA KARNINI DOYURDUGUN ULKENIN KULTURUNU KUCUK GORMEYECEKSIN VE ZORLA KENDI DINI DUSUNCENI KABUL ETTIRMEYECEKSIN...Once sen ben neyim kimim diyeceksin?Kimsenin kadininin namusuna bakmiyorsan,hirsizlik yapmiyorsan,bir ulkedeki kamu yada toplum makinelerine zarar vermiyorsan(Japonya'da cola,icecek ve diger sigara makinelerini patlatan musluman Turkiyeli kardeslerimiz),Elini yikayip temiz yiyuecek urunelri satiyorsan,17e alip 10'a satmiyorsan,kendi vatandaslarinin kendi buyukelciginde insanca karsiliyorsan iste o zaman dogruya adim atmissin demektir.Once kendimize bakacagiz.Birakin baskasinin dinini...Once kendiniz dogru olun.Her turlu kotulugu yap ama dini sohbetlerden cikma,camiden cikma ve orucu kacirma...Bunlari yaptinmi dogru insansin..Olmaz...Once namaz yada oruc tutmak degil.Onemli olan calismaktir.Durust olmaktir...Camide hic calismadan yardimla gecinen insanlari kendine ornek almayacaksin.japon bunu goruyor...Soruyor bu adam ne is yapar?Bua dam kitap okur ve din anlatir...Imam mi?Yok...nedir?isi kitap okumak...Para nerden gelir?Bulundugu camiadan yani cemaatten yani...Diye aciliyorsun fakat Japon olayi cakamiyor...Sirf dinden para kazanan ve gecinen insanlar muslumanlikta cok.Diger dinelrde bu kadar olmadigini dusunuyorum...Din mensuplari yani rahip,imam,papaz belki maas alir ama asla bunalrdan olmayanlar bir araya gelip cami yada baska bir ibadet yerinde yada dinde boyle bir gurup olmamali...Ama ne yazikki islamda boyle gecinen calismadan para alan cok insan var...Bu japon musluman olurmu?Kendide oyle bedava calismadan para alacaksa neden olmasin....Neyse beni konusturmayin adami dinden imandan cikartacaksiniz...

Bu konu için RSS beslemesi

Konu Kilitli

Bu konu yeni mesajlara kapalı.

UNICMS