Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Teknoloji

Panasonic den yeni bir urun robo-yatak

(6 posts)

1. kizildeniz

kizildeniz
    Üye

Panasonic firmasi yurume engellilerin ve yaslilarin hayatini kolaylastirmak ve bu kisilerin bakicilara en az ihtiyac duyacak sekilde hayatlarini devam ettirebilmeleri icin robo-yatak seklinde bir urun tasarladi. Yatak seklinde olan bu cihaz ayni zamanda sakat arabasi sekline donusebiliyor.

Firma yetkililerin yaptigi aciklamaya gore ,henuz konsept asamasinda olan urunun satisina 2015 yilinda baslanacak. 29 Eylul - 1 Ekim arasinda Tokyo da duzenlenecek olan "Home care and Rehabilitation" fuarinda gorucuye cikacak roboyatakin fiyati ise su asamada henuz belirlenmemis.

Ozel not : Panasonic firmasinin slogani "ideas for life" dir.

Attachments

1. abedshapedro.jpg (23 KB, 0 downloads) 10 yıl old
    10 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. traljp1

traljp1
    Pasif

Merhaba kizildeniz,görüntü olarak cok hos..ama bir sorum var ,yukarda yazdigina goere .....yurume engellilerin ve yaslilarin hayatini kolaylastirmak ve bu kisilerin bakicilara en az ihtiyac duyacak sekilde hayatlarini devam ettirebilmeleri icin robo-yatak seklinde bir urun tasarladi,,,,nasil bir kolaylik sagladigi yoenünde herhangi bir aciklama yadi fikrin yarmi,,,,birazcik konuyu aca bilirmisin,,,,simdiden tesekkürler..

3. kizildeniz

kizildeniz
    Üye

merhaba traljp1 ,

Ben o kismini yazmamistim benim hatam,

Panasonic yetkililerinin verdigi ornegi yazayim, diyelim yalniz basina hareket edemeyecek kadar yaslisin veya kismi felclisin ,yani yataga bagimlisin.Diyelim yatagindan kalkip evin icinde mutfaga yemek yemeye yada baska bir odaya gitmek istiyorsun.herhangi bir kisinin yardimini almadan 1.resimdeki yatak 2. resimdedi gibi alttaki mekanizma yatagi disari cekiyor yatak koltuk haline geliyor. (Transformers deki arabalar gibi :))mekanizma bir anda sakat arabasina donusuyor.boylece engelli kisi yatagini terketmeden sakat arabasina binmis oluyor ve hic kimsenin yardimi olmadan bazi islerini halledebiliyor.

Eger ne gerek var bu sisteme diye dusunursen, yekililerin ona da cevabi var.

*Japon nufusunda yasli insan sayisinin fazla olmasi ve hastabakici sayisinin az olmasi.

*Hastanin yataktan sakat arabasina tasinirken olasi dusme, sakatlanma gibi kazalarin minuma indirilmesi.

*Hastanin sakatligini daha az hissederek psikolojik yonden daha mutlu olabilmeleri

Umarim aciklayici olmustur. :)

4. traljp1

traljp1
    Pasif

Ben japonyada yasayan bir japon arkadasimdan (kendisini burda Almanya da almanca kursunda tanimistim)söyle bir bilgi almistim,,kendileri hasta ve yasli insanlara bakicilik isi yapiyorlar,,,ve dediki örnegin hastabakici firmasinin bir müsterisi icin 20 euro aldigini düsünelim ve bu 20 euro nun 18 euro sunu devlet ödüyor,,geri kalan 2 euro sunu ise müsteri kendi ödüyor,,,ve bu firmalardan japonyada bayagi varmis ,,japonya nufusunun yasli oldugu gercegi ,yani bu yoendeki talep fazlaligi bu piyasada bayagi bir arz yaratmis..ama yine kendi ifadesi,,japon devleti bu (misal)18 euro oedememek icin bayagi cabaliyormus,,yani insanlarin bakiciya ihtiyaci olamdigi yoende tavir takinarak buralardan tasaruf etmeye calisiyormus,,,,bu yukaridaki bulus kismen devlein istegine uyuyor galiba ,,nedersin,,,,

5. User has not uploaded an avatar

Actionsee
    Üye

banada oyle geldi ama bu herkezin kulanabilecegi biseye benzemiyor anca yasli elitler alir onu onlarda muhtac olmuyor zaten ama ucuz yapacaklarsa (hic zannetmiyorum) o zaman baya ii bir bulus diye dusunulebilir. :D

6. kizildeniz

kizildeniz
    Üye

Tiraljp1

Benim bildigim kadari ile evde bakim endustrisi japanyada almanyadaki gibi ileri duzeyde degil , belkide hic yok.Bakima ihtiyaci olan insanlar genelde rehab centerlerde kaliyorlar.tanismis oldugun japonun kastettigi belki o centerlerdeki faturanin tahsili olabilir,zaten emeklilik sistemi cokmus durumda.Gordugum kadari ile genelde bu centerler gunubirlik ozel sakat arabalari ve bakicilar esliginde kisiyi evinden alip centera goturup belli sure sonra geri getiriyorlar,yada duruma gore bakima ihtiyaci olan kisi surekli orda duruyor.(Yalniz burasi huzurevi degil rehab center).bu robo yatak ise evde kullanimi amacli, o yuzden belki bir miktar devletin isine de gelebilir ama bir de su var japonlar aile bireyi hastanelik oldugunda genelde kendileri bekliyor.nedenini bilmiyorum.

Hastabakicilarin ucretide zaten cok dusuk,gecenlerde okumustum kriz yuzunden biraz talep varmis yoksa her zaman ucreti az oldugu icin talep olmazmis.Japonya gibi bir ulkede full time calisip 1000 eurodan daha az para aliyorlarmis.

Actionsee ,

roboyatak zaten su an prototipmis 2015 yilindan itibaren pazara surulecekmis ve su andada fiyati hakkinda bir aciklama yapmamislar.Belliki su anki sartlar bu urunu piyasaya surmek icin yeterli degil ama belki 2015 yilina kadar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte masraflarda makul duzeye gelebilir.

Resimdeki yatakta karizma zaten. ekran var uste koruma var.herhalde fuarda sukse yapmak icin gosterisli yapmislar.Hem benim bildigim japonlar yeryataginda yatiyor.bunun yeryatagi versiyonu var mi acaba ? (Igrenc espiri)

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS