Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonya Diğer / Çeşitli Yardım Konuları

1. deniz_k2

deniz_k2
    Üye

Iitsu Teyuka

10 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. muratcool

muratcool
    Üye

şaşırma ifadesi var. "itte motoruko" ile kullanıldıysa karşıdaki tehdittir. eyvah Allah korusun.

3. Murat ama Japonca'da li hecesi yokki (benim bildiğim). Doğrusu "Ritsu" mu olucak ?

4. muratcool

muratcool
    Üye

olmaz olur mu? japonlar litvanya, litre, limon gibi kelimeleri nasıl söylüyorlar ya? liverpool, likitide, liman, kilim, dilim vs vs

5. litre = rittoru

ee "litsu" nasıl yazıyon ? hirgana veya katakana ile. Ben hiç li hecesini görmedim şimdiye kadar.

**Ayrıca liverpool özel isim , genelde l yerine r diyorlar ama kasınca L harfini söyleyebiliyorlar. Ben söyleyemezler demiyorum ama eğer bu kelime'nin orjinali "litsu" ise o yabancı bir kelime değil mi?

6. muratcool

muratcool
    Üye

kanji denilen alfabe cinle ortak kulturden kaynaklanan alfabe. özür diliyorum ama temsil olarak diyorum 利 harfini ele alalım. geleneksel degilde basit bir cince. bu harfin turkce telaffuzu li ingilizce Lee. buradan anlasilan cince'de li sesi varken japonca'da yok mu? olamaz mi? alin size litre = 利テ再 sizce de oyle degil mi? li=利 te=テ re=再

7. Japoncada Li hecesi yok. Japonca Sözlüklerde bile L ile başlayan kelime yok.
    Litre nin Japonca yazılışı リットル (*Kaynak: Japonca sözlük.+ Litrenin başka yazılış şeklinide bulamadım. 3 sözlüğe baktım 3ünde de aynı, Ayrıca kavgada kullanıldığında kafa yarabilecek hayvani kanji sözlükte bile K harfinden sonra M harfine geçiyor. Japonca da L harfi yok. Çincede olabilir ama Japoncada yok. Japonlar L harfi yerine R kullanıyor. Senin yazdığın litere Japonca değil Çince ozaman. ). Normalde tüm japonca kelimeleri hiragana ve katakana ile yazabiliyor olman lazım. Iitsu'yu kanji ve hiragana ile yazamıyorsan ozaman bu yabancı bir kelime, öyle değil mi murat?

Bu arada Litsu nedemek? Sözlük ve internet de bulamadım

8. muratcool

muratcool
    Üye

りんす rinsu turkce meali şampuan yada saç kremi gibi kepek onleyici olup olmadigini bilmiyorum. sac icin kullanilan kozmetik urunu
    arkadas sanirim yanlis duymus. simdi kendim duymadigim icin saglikli yorumluyamayacagim.

9. kizildeniz

kizildeniz
    Üye

deniz_k2

Sen "litsu teyuka" yi bir yerdemi okudun yada duydun ? Eger duyduysan kulagin japoncaya ne kadar asina.? Cunku "litsu" zaten (L) harfi yuzunden japonca bir kelime olamaz, "teyuka"yi da ben ne sozlukte ne de google da bulamadim.

(bu konuyu japonya ile ilgili bir forumda actigin icin bu iki kelimenin de japonca ile alakali oldugunu varsayiyorum)

10. muratcool

muratcool
    Üye

kesin arkadas bi animede duydu. kulak asinaligi olmadigi icinse kendi telaffuzuna uyarladi diye dusunuyorum.

11. deniz_k2

deniz_k2
    Üye

japon dili ve edebiyetinde okuyan bir arkadaş türkçe karşılığının " iyiden ziyade " olduğunu söyledi.Nekedar doğru bilmiyorum ama . がいいっ てゆーか

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS