Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Vize / Pasaport

1. Hayır değil...
    Sadece çalışma izni şart

11 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. esterya

esterya
    Üye

Merhaba ben nagoyada yasamaktayim ve burada 2 ay icinde duyduklarim beni bir hayli sasirtti iran ve turk ler konusunda inanin bana turklerin oyle zannedildigi gibi cok fazla suc islediklerini sanmiyorum neden derseniz nufus olarak iranlilardan daha az isin bir diger kismi iranlilar buraya yaklasik 10 yada 15 sene once buyuk bir kafile halinde goc etmisler ve ozaman japon hukumeti iranlilari oldukca desteklemis ama sizinde tahmin edebileceginiz gibi buyuk bir cogunlugu pis islere karismis bir sure sonra japon hukumetiyle bir catisma haline girmisler bir kismi hapis yattiktan sonra ulkelerine geri gonderilmis ama kalan diger kisim sa hala bir cok is yapmaya devam etmekte bundan sonrada kimliklerini saklamak amaciyla kendilerini turk vatandasi olarak tanitmaktalar buna kendimde tanik oldum kacak olarak calisanlar harici vizeli calisanlarda var hatta bir duyumuma gore bundan 8 sene once bir telefon sirketini batirma noktasina getirmisler nasilmi : BU TELEFON SIRKETININ URETTIGI DISARDAN TELEFON ACMAK ICIN KULLANILAN BIR TELEFON KARTININ SAHTESINI URETEREK EL ALTINDAN SATMISLAR VE TELEFON SIRKETI DEFALARCA KARTLARININ KOPYALANMAMASI ICIN BINLERCE PARA HARCAYARAK YENILERINI URETMISLERVE COK FAZLA ZARARA GIRMISLER EN SONUNDADA BATMA NOKTASINA GELMISLER Bu size anlattigim sadece bir tanesi gerisini siz dusunun ve dedigim gibi buyuk bir cogunlugu kendilerini turk vatandasi olarak tanitmaktalar evet turklerde var suc isleyen ama nufus olarak bir hayli az olmalarina ragmen neden bukadar cok suphe altinda kaldigimizi birazda dusunmek gerek oyle degilmi .

3. User has not uploaded an avatar

inila
    Üye

Esterya öncelikle merhabalar,o İranlıların kökenleri acaba çoğunlukla Azeri falan mı o yüzden mi kendilerini Türk olarak tanıtıyorlar?Bu insanların kendilerini Türk olarak tanıtmalarının önüne nasıl geçilebilir ki?Bildiğim kadarıyla Pakistan gibi ülkelerde,oraya giden Türklerin pasaportunu çalıp Japonya'ya kapak atanlar oluyormuş.Pasaportlarınıza ve kimliklerinize dikkat edin.

4. User has not uploaded an avatar

gyokuhan
    Üye

şimdi koskoca japonyayı ordulu ve fatsalılarmı kirlertti... hic baktılarmı acaba listeye yuzde kac acaba suç oranı. japonyayı mahveden en cok japonlar. ikincisi çinliler,filipinliler koreliler.latin amerikalılar, türkiye sıralamaya bile girmez. millet acaba biliptemi konusuyor anlamadım.. galiba azı olan konusyor.. bizim türk insanına kurban olsunlar biz kendimiz için böyle dersek baskaları ne der acabaa.......... sore dewa mata ne..

5. esterya

esterya
    Üye

Merhaba inila evet genelde azeri kokenli sahte pasaport duzenlemek okadarda zor olmasa gerek ama sunu da belirtmek isterimki bes parmagin beside bir olmaz iclerinde durust insanlarda var ama bir laf varya minareyi calan kilifinida hazirlar iste o misali .
    Bunlarin onune gecme konusuna gelince gecilebilecegini hic sanmiyorum ancak japon hukumeti gecebilir, Fakat suda bir gercekki artik iran dan vizesiz kimseyi almiyorlar onlarda uzun sure sahte turk pasaportlariyla ulkeye giris yapmislar ve bu farkedildikten sonra japon hukumeti hem iranlilara hemde turklere bir hayli supheli bakar olmuslar , bu sadece benim duyumum tabi gercekligi konusunda birsey soyleyemem fakat ben bunu bir iranlidan duydum .Genede her ulkede iyi insanlarda var kotu insanlarda hicbir kendini bilmezi bir ulkeye bir millete maal edemeyiz ne turkler nede baska ulkedekileri .

6. User has not uploaded an avatar

inila
    Üye

İran'daki adam sahte pasaport yapıyorsa Türkiye'nin ne suçu var,hem Japonya gibi teknoloji beşiği bir ülkede sahte pasaportu anlamak zor olmamalı,ilginç,bence Japonya girişteki kendi görevlilerine kızmalı,daha mantıklı olur.

7. User has not uploaded an avatar

gyokuhan
    Üye

aynen yazdığın gibi inila machigai nai desu..

8. esterya

esterya
    Üye

Evet haklisiniz arkadaslar fakat artik bu gibi olaylarin olmasida engellendi sayilir bildiginiz gibi artik girislerde sadece pasaport konturolu degil ayni zamanda parmak izi retina taramasi ve fotograf aliniyor ve cok detayli bir sekilde inceleme yapildiktan sonra iceriye girip girmeyeceginize kararveriliyor .
    bu benim dedigim epey zaman once yasananlardi ve soylemek istedigim bir digersey unutmayinki japonyada sadece turkler ve iranlilar yasamiyor bunun disinda yasayan bircok farkli ulkenin insanlarida var ve her biri farkli amaclarla farkli sekillerde suc islemeye devam etmekteler bunlarin buguk bir bolumude japonlar yani benim bu yaziyi yazma sebebim bir arkadasimin nagoyada yasayan turkler hakkindaki yorumu uzerine farkli bir acidan bakmasi gerktigini anlatmak idi, insanlar bagzi seyleri sadece laf olsun diye konusmamali bence biz bir kandan insanlariz gerek iyisi gerekse kotusuyle bir milletiz ve birbirimizi elestirdigimiz kadar dogrulugunuda arastirmamiz gerekli hatalarin uzerine gidip duzeltmeyi basarabilmek en buyuk erdem ama bu hatalardan dolayi masum insanlarida suclamamak lazim . Ilginiz icin tesekkurederim .

9. leyla

leyla
    Üye

"o İranlıların kökenleri acaba çoğunlukla Azeri falan mı o yüzden mi kendilerini Türk olarak tanıtıyorlar?Bu insanların kendilerini Türk olarak tanıtmalarının önüne nasıl geçilebilir ki?" diye yazmış inila arkadaşım.

Öncelikle bir konuya açıklık getirmek istiyorum. İran'da azerilerin yaşadığı kadar araplar faslılar ve diğer birçok ülkeden farklı uyruklu insanlar da yaşıyor. Ve ben de bir azeri olduğum için şunu söylemek istiyorum. Nerede yaşarsa yaşasın bir azeriye "nerelisin" diye sorulduğunda mutlaka "azeri türküyüm" (ki kısaca türküm)derler. Bunu Japonya'da Türklerin adını batıranları savunduğum için yazmadım. Elbette her milletin iyisi de kötüsü de var.

10. User has not uploaded an avatar

inila
    Üye

Azeriler tabiki Türk Leylacım,mesele sahte pasaport veya başka yollar kullanarak T.C. vatandaşı gibi kendini tanıtmakla alakalı aslında

11. User has not uploaded an avatar

pelen23
    Üye

slm.arkadaslar benim hala anlamadigim bir sey var.Japonyaya giden her turku giselerin onunden alip gocmenlik burosuna mi gorutoyarlar sorgulamak icin? yoksa pasaportunu gosterir gostermez alanlarda var mi?

onumuzdeki yil Tokyoya gitmeyi dusunuyordum bu yazilanlardan sonra gozum korktu.Ingilterede calisma iznim var bunun bir faydasi olur mu bilemem eger her turku vatandasini sorguya cekiyorlarsa.

ekonsolosluk sitesinde Hong Kong icin seyahat uyarisi koymuslar.Yanininzda para olup olmadigi sorulabilir, uygun bulunmazsa ulkeye alinmazsinis diye.gecen hafta hong konga gittim ve dizlerim titriyodu.hic bir soru sorulmadi hattan
    macau donusu tekrar giris haptim yine soru sorulmadi.Bence bu seyahat uyarisi Japonya icin yapilmaliydi.en azinda elimizi kolumus sallayarak gidemeyecegimizi bilidirilmis olurdu

12. User has not uploaded an avatar

proxystar
    Pasif

Pasaportun'da baska ulkeden ceza almadiysan yani suresini gecirmeden giris cikislarin varsa yada ilk defa geliyorsan bazi referanslarin cok iyise sorun olmaz.Japonya'da kalacagin yer ve adresler gerekli ve telefon nurmaralari.issiz ve pasaportunda tuhaf bir meslek yaziyorsa egitimin dusuk ise sorun olur.Ozellikle karadenizli ve Guney dogulu vatandaslara cok soru soruluyor deniyor.Ama tabiiki refaranslari eksik olanlara...Mutlaka dil sorununu cozun...Ucakta bilgielri eksiksiz doldurun...

Devlette calisanlara yesil pasaportla gelmelerini tavsiye ederim.Onemli olan neden geldiginiz ve adresleriniz....Eksiksiz yazin ve ingilizceniz yada japoncaniz sorun olmasin yeter...Sahte pasaport olayindan dolayi Turkleri ayri bir bolmeye kesin alacaklardir...Heyecan yapmayin...Biraz bekletirler ve pasaportunuz gercek oldugu ortaya ciktiginda sorun kalmaz.Fazla konusmayin rahat olun.Elinize ayaginiza dikkat edin...Panik yapmayin...Net cevap verin.Yaninizda Japonca yada ingilizce bilen biri varsa beraber hareket edin...Havaalaninda Turkler yada yabancilar pek yardimlasmaz.Ozellikle japonya'da kalacaklar riske girmez...Onun icin kendinize guvenin.Guler yuzlu ve ozellikle kalacaginiz adres vede telefonlari soyleyin.Japon kulturunu ve japonya'yi gezmek icin geldiginizi bir cok japon eski kentlerini gezmek en buyuk arzunuz oldugunu anlatin...Bir gezi plani yaptiginizi onu ingilizce olarak gosterin.Turk arakadasiniza geldiyseniz onunda suc ve kacak sorunu zamaninda olmasin.Cunku sorun olur...Cantaniza baktiklarinizda ozellikle taze meyve gibi seyelr goturmeyin.bazi ilaclara dikkat edin...Az ve oz esya alin...Kesin esyalariniza bakacaklar...Tabiiki vizeyi almis olacaksiniz ama yinede dikkatli olun.

Mesela geleceginiz havayoluda onemli.Ozellikle ingilzceniz varsa mesela stopover yapabilieceginiz ulkelerin hava yollarini kullanin.Yani gecici iki yada 1 gun kalabilieceginiz ulkelerde kalin ve pasaportunuzu isletin.Buda isin diger tarafi...Malezya,Singapur,Avrupa(vizeniz varsa avantaj olur) ev baska stop over gecici kalma yapabileceginiz yerlerde...Iyi analiz yapin...Herseyi ince dusunun...

Ama tavsiyem Japonya'da vize yok diye bir cok akilli vatandasimiz buralara geliyor.Burasi yasanacak kadar kolay bir ulke degil.Yasayacaklariniz icin degmez...Yasam acimasiz...Gidebilecekseniz yeni yasam icin asla Japonya'ya gelmeyin ve bir Avrupa yada Amerika,kanada,Avustralya ve Yeni Zellanda gibi ulkelere gidin.Dilleri kolay okumasi kolay herseyi kolay...Japonya'ya gelip surunmeye gerek yok...Gocmen ulkelerde yasamak kolay olur.Ulus devletlerde bu isler zordur...Anlayana...

Dusunme tarzim Turk gibi degildir( bu kelimemden sakin gocunmayin.Onemli bir konu.Genelde Turk vatandaslarimiz kucuk noktalari atlar).O yuzden herseyi cok incelerim ve gereksiz riskleri almam...Havaalaninda gereksiz dostluklar yapmayin...Bos bogaz olmayin.En onemlisi cok yakin davranmayin ama guler yuzlu olun.Dil bilmiyorsan ve Japonya'ya geliyorsan isin cok zor derim...Artik hersey senin sansina bagli derim.Hayatinla kumar oynuyorsun derim...Bol sansa ihtiyaciniz var derim..Saygilar

13. lmn

lmn
    Üye

Arkadaslar, valla okudukca sasirdim, narita havalanina saat 11 de indim, 11.10 da disari cikmistim bile, gumrukten gecerken ne cantama baktilar, ne bir kelime bisey sordular, agzimdan cikan tek kelime thank you oldu baska birsey degil. yesil pasaportum var, ben oraya ogrenci olarak gittim, 1 ay staj yaptim yanimda kabul belgelerim herseylerim hazirdi ama hicbirisini sormadilar bile. ucakta doldurulan formda kalacaginiz adresi yazmaniz onemli gercekten, onu ozellikle check ediyorlar, parmak izimi aldilar, retinami taradilar, sonra bavulumu o yuruyen banta bile cikarmadan gectim ciktim (biraz agirdi da, ben yeltendim kaldirmaya gorevli bayan okey okey dedi o kadar).. Valla bilemiyorum.. ben icerde isim uzun surer diye beni karsilicak arkadaslarimla havalaninda inis saatimden 2 saat sonra bulusalim demistim, 2 saat bos bos bekledim orda, ha disarda beklerken iki polis gelip pasaportuma bakti , toruko dedim oooooo toruko des diyip pasaport numarami cep numarami (turkcell tabi orda calismiyo ya yazdi yinede) yazip gittiler .. hepsi bu kadar.

14. User has not uploaded an avatar

pelen23
    Üye

Imn,Yesil pasaportan dolayi bir sey sormis olabilirler.

15. User has not uploaded an avatar

hamsa
    Üye

Arkadaşlar ben yanımda 30.000 dolar parayla gidecem parça almak için geldim diyecem ve yanımda patronla gidecem bu konuda bir problem çıkarmı acaba... red leri bi şekilde açıklarım sonuçta herhangi bir suç işlemedim... vizeyide yakmadım...

Bu konu için RSS beslemesi

Cevapla »

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS