Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » İş / Ticaret

1. Bu mesaj fulden777 ( http://www.japonya.org/forum/profile/1025 ) üyemiz tarafından gönderilmiştir. Forum yönetimi tarafından gönderilmemiştir.

----------------------

bende japon dili ve edebiyatı okuycam bu yıl başlıyorum üniversiteye.kayseri erciyes üniversitesini tercih ettim.mezunlar var mı aranızda iş imkanları nasıl japonca bilenler açıkta kalıyolarmı ne gibi işler yapabiliyolar öğrenilmesi zor bir dil mi...yardımcı olursanız sevinirim aklımda bir sürü soru işareti var çünkü.şimdiden teşekürler :)

---------------------

Not: Mesaj forum yönetimi tarafından değil, fulden777 adlı üye tarafından gönderilmiştir.

12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. User has not uploaded an avatar

ertantokyo
    Üye

O bölümü gecen sene bitirmiş bir arkadaş tanıyorum, hemde aynı okulu, kendisine sorar msn adresini veririm.daha ayrıntılı ona sorarsın.

3. AvsarogluJapan50

AvsarogluJapan50
    Üye

evet aslında ilk bakışta zor bil dil ama şnsan azmiyle herşeyi başarıyo. benim de bir tanıdık arkadaş var kayseri erciyes bölümü bitirdi. ama o şuanda kültür bakanlığında danışmada çalışıyo. sanırım o bölümü bitirenlerin çoğu rehber oluyo. özel tur şirketlerinde iş bulabilirsen rehber olursun. ama şimdiki şirketlerde eski kurt rrehberleri tercih ediyorlar onlar daha iyi biliyo işi daha iyi turist kandırıyorlar. yeni rehberler daha toy olarak bakıyorlar. neyse bu kandırılmaya sonra deneriz.
    o bölümü bitirirsin sonra japonyada master ve yüksek lisans yapabilirsin burs sınavını kazanarak böylece okuduğun bölümün hocası bile olursun. tabi imam hatipli değilsen.

4. User has not uploaded an avatar

handan
    Üye

selam ben de erciyes ünv.de japon dili ve edebiyatı okuyorum. ikinci sınıfa geçtim.başlangıçta çok zorlandım ama artık alıştım. yeni başlayacak olan fulden arkadaşa da başarılar diliyorum.fakültede rastlarız belkide. hoşçakalın...

5. User has not uploaded an avatar

SakiChan
    Üye

Fuldenciim merhaba,

Ben Erciyes Ünv. Japon dili ve ed. ilk mezunlarındanım...Şimdi dış ticaret alanında çalışıyorum,işim nedeniyle japonyaya seyehatlerim oluyor ve japoncamın tadını bol bol çıkartıyorum..

Şimdiden,japon öğretmenlerinizle çok keyifli dersler yapacağınızı bilmeni isterim.derslerden en iyi şekilde verim alabilmen için ilk olarak mezuniyetten sonraki iş hedefini belirlemen gerekli... rehberlik,üniversitede okutman,eğitimci vs. ,dış ticaret alanında kendini geliştirebilirsin...

hedefini belirledikten sonra mutlaka derste öğrendiklerinizi günlük tekrar edip ödevlerini zamanında yapmalısın...Biraz klasik bu tavsiye oldu ama bu bölüm için bu gerekli,yoksa harfi/kanji öğrenmeyi unutursan mutlaka o karşına çıkıp puanını düşürüyor:)

Ve kesinlikle kendini japonca yeterlilik sınavına hazırlayıp derecelerinin en üstünü almaya çalışmalısın...
    Ve merak etme bukadar çok çalışıp bol bol gezmeye ve eğlenmeye de zaman bulacaksın.
    Sana şimdiden başarılar dilerim,ve inan şimdi senin yerinde olmak için can atıyorum

Sevgiler

6. User has not uploaded an avatar

yds
    Üye

meraba acaba ne gibi iş imkanları oluyor mezun olduktan sonra ve nasıl para kazanaılıyor?

7. User has not uploaded an avatar

minemerve
    Üye

merhabalar balıkesir edremite 4 ay önce ankaradan taşındım,hacettepe üniv.turizm bölümünü okudum ailem 30 senedir turizmle içiçe ve babamın çewresi japon rehberlerden oluşuo,ben hayranlıkla izliorum herbirini inanın çok güsel bi dil şuan merak saldım bişeyler yapıp öğrenmeliyim ama yaşadıgım yerde japonca kursu yok..çok üzüldüm ankaaraya gitme şansımda yok... bu dili öğrenip kesinlikle rehber olmak istiorum....

bana bu konuda yardımcı olabilcek birileri wardır umarım..
    nekadar sürede bunu ögrenebilirim vee nerde nasıl ders alabilriim?
    msn adresim ulaşmak isteyen arkadaşlar için şimdiden çok teşekkürederim!

8. tokyo18

tokyo18
    Üye

kesinlikle ne zamndır japon dili ve edebiyatı okumak isteyen yada okuyan biriyle konuşmak istiyordum. lütfen bu konu hakkında benimle konuşabilcek biri varsa ve lütfen olmalı beni eklerse sevinirim.

9. User has not uploaded an avatar

yds
    Üye

ya japon dili okuyan kimse yokmu????eğer beni duyuyosanız ekler misiniz:-)

10. User has not uploaded an avatar

bhavur
    Üye

Arkadaşlar, Japonca biz Türkler için öğrenilmesi en kolay yabancı dil bence.Konuşma açısından öyle. ama okuyup yazma işi biraz sizlere kalmış. Kanjiyi çözer ve severseniz gerisi kolay.Ben de Erciyes Japon Dili ve Edebiyatı mezunuyum.İş olanaklarına gelince benim bu konuda şansımın pek iyi olmadığını söyleyebilirim. Bölüm ikinci olarak mezun oldum Japonca yeterlilik sınavından 1.seviyeyi aldım Ankara Üniversitesinde yüksek lisans yaptım 4 ay kadar Japonyada bulundum yüksek lisans öğrencilere yönelik bir programdı ama şu an yaptığım iş Japonca ile ilgili değil.Maalesef koca Ankara'da Japonca ile ilgili beni maddi olarak tatmin edecek daha doğrusu yaşamımı devam ettirecek düzeyde bir iş bulamadım.Sizlerin yolu açık olsun.

11. User has not uploaded an avatar

handan
    Üye

bhavur merhaba.demek japonca ile ilgili koca ankarada iş bulamadın.bunu duyduguma çok üzüldüm.çünkü ben ankaralıyım.iş bulacagımı umud ederek erciyes üniversitesinde japonca okuyorum.sen kaç yılında mezun oldun?büyük ihtimalle tanışmıyoruzdur.

12. User has not uploaded an avatar

hlyaakyldz
    Üye

ben ercıyes japon dılı 3 sınıf okuyorum .sorularınızı bıldıgım kadarıyla cevaplayabılırım.yardım almak ısteyem maıl yazabılır.fınal haftasında oldugugum için cok sık gıremıyorum.ama yds ye hazırlananlara bı kere daha dusunun derım.ıspanyolcayı yada ıtalyancayıda dusunsunler.

13. User has not uploaded an avatar

erciyesli
    Üye

merhaba ben erciyes üniversitesi 1 sınıfım.tercih etmekte çok kararsızdım hemde çok hatta yerleştim kayıt yaptırırken bile kararsızdım . ama şimdi bölümümü çok seviyorum iyiki yazmışım diyorum. çok eğlenceli olduğunu söylemeliyim yds girecek arkadaşlara tavsiye ederim . ama iş konusunda gelince insanın kandisiyle alakalı olduğunu söyleyebilirim girişimci olmak gerekir işini iyi bilmek yani.yds ye girecek arkadaşa başarılar dilerim Allah yardımcısı olsun.

14. User has not uploaded an avatar

hulya
    Üye

japon dili mezunu olnan var mı ? varsa ne gibi işlerle uğraşıyoralar.şirketlerde uluslar arası ilişkiler ,rehberlik ,bankalarlarda çalıştıklarını biliyorum ama başka ne çeşit iş imkanları var onları öğrenmek istiyorrum.ve bu işlerre nasıl çalışmaya başladınız .tecrubelerinizden bahsedermisiniz .ne gibi zorluklarla karşılaştnız.biraz fazla oldum ama merak ediyorum:)

15. User has not uploaded an avatar

Alpenglow
    Üye

Merhaba arkadaslar bende yeni katiliyorum.Ben antalyadan osman.Ben kurstan ogrendim (bizzat japon bir ogretmenden) gercekten ona cok cok tesekkur ediyorum.Asmek diye bi proje sayesinde basit seviye bile olsa bi diplomam var.Hos gerci simdi ankarada askerlik yaptigim icin cogu seyi unuttum ama, hala kelime haznemi gelistirmeye calisiyorum.Belki gramer konusunda geri kalicam ve evet cogu seyi unuttum soyle diyim eger japonca okuyacaksaniz gercekten cok keyif alacaginizdan eminim.Dersler okadar eglenceli geciyorduki... Japonlar gercekten harika insanlar cok geyikler.Japonca hakkinda soru su olan olursa bildigim kadari ile yardimci olmaya calisirim. msn adresim :

Ozellikle japoncaya baslamak isteyen arkadaslara sesleniyim, Kanji caninizi sikabilir ama kanjiyi cozdukten sonra cok zevkli bi dil oldugunu ogrenceksiniz.Hiragana katakana cok basit zaten.Simdilik onlarla bile idare edebilirsiniz.Karsinizdaki japon ile hiragana katakana yazisarak ta konusabilirsiniz sadece.Onemli olan 4 zamani bilmeniz.

Zaten Simdiki zaman Masu - genis gecmis gelecek zaman deshita. Bunu ogrenseniz yeter simdilik (yanlis hatirlamiyorsam boyleydi yanlissa cok ozur fazla zamanim olmadigi icin arastirmaya firsatim olmadi)

cumlenin kurulusuna gore gecmis mi genis mi gelecek zamandan mi bahsettigini anliyorsunuz.BAsta ufaktan kafa karistiri gibi ama cok basit.Sonra bunlarin daha detaylilari var.Onlar iste aklimda degil... kursta iken yine gunluk ne yaptigimizi falan anlatip birbirimize sorular fln sorabiliyorduk.Bol bol hiragana katakana okumasi yapiyorduk.Bizim japonca hocanin oglu var.Japonyadan ona kitap yollamislar 1. sinif 2. sinif fln onlarla calisiyorduk hehe.Cok guzel coook.Insanlarin kesfedilmemis bir dile ilgi duymasi harika.Keske herkez sizin gibi dusunse japonca diyince ho diyip kaliyorlar...

Zorluklarida yok degil.Mesela yuklemlerin degisimi var.

Fiilin koku Miru (gormek) bunu simdiki zamanda mimasu diye yapiyoruz gecmis genis gelecek de ise mimashita

Sonu u ile biten fiiller (ki cogu boyle) degisime ugruyor.Zor biraz ama sonra takir takir cikartabiliyorsunuz.Zorlanacaginiz noktalar var ama atlatirsaniz gayet iyi konusabilirsiniz.Tabi japonlarin sokak dili nasi oda var...

Bu konu için RSS beslemesi

Cevapla »

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS