Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » İş / Ticaret

1. User has not uploaded an avatar

betta
    Üye

İstanbulda gemi inş. ve gemi mak. mühendisliği okuyorum 2. sınıftayım. Türkiyede şuan gemi inşa sektörü çökmüş durumda küresel kriz nedeniyle. yakında da düzelecek gibi durmuyo. bu yüzden de yurt dışında çalışmayı düşünüyorum. Japonya gemi inşa sektöründe 2000lere kadar dünyada ilk sırada gelen ülkeydi hala da çok önemli konumda. mezun olunca ilk iş tecrübemi burda yapıp 5-10 yıl kadar deneyim sahibi olup tekrar ülkeme dönmeyi planlıyorum. orda yaşayanların bu konuyla ilgili bilgileri varsa bana yardımcı olabilirler mi? iyi seviye de ingilizcem var. animeler sayesinde de japoncaya da ilgim var onların simgeleriyle yazmayı öğrenemesem de konuşmayı öğrenebilirim diye düşünüyorum :)

10 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. User has not uploaded an avatar

proxystar
    Pasif

Ingilizce en az Tofle seviyesinde yuksek bir puan gerektiriyor.Ikincisi Japoncan Japonca yeterlilik sinavinda ya 1.seviye yada 2.seviye olmasi gerekli.Ikinci seviye 1000'den az olmamak sarti ile kanji ve gramerde kokyu olmasi yani 2.seviyeden iyi bir garmer.Birinci seviye olmasi icin jokyu gramer ile 2000 kanji en az gerekiyor.2500 calismak ve ezberlemek gerekiyor.Japonca ingilizce gibi degil kelime hazinesi cok genis bior dil ve gunluk hayatta bunu cok kullaniyor.

Deniz ile ilgili ozellikle gemi insaat fabrikalari cok.Kanada,Isvec,Ispanya.ABD ve Norvec gibi ulkelerden gelen gemi muhendisleri var.Hemen hepsi Japonca egitimi almis kisiler.Japonca bilmeyenler ortak yabanci sirketlerin bunyesinden is buluyorlar.Yani is bulmada kendi ulkelerindeki sirketler is bulup yol gosteriyor.Japonya'dan burs alip dil ogrenip isde calisanlar var.Japonya'da su an gemi sektoru ekonomik krizden cok etkilendi.issiz cok insan var.Otomobil sektoru ile gemi sektoru bu krizden en cok etkilenenler.Bne su an japonya'da siz yada baskasinin is bulabilmesi icin en onemli sartiin japonca okuma yazma ve anlama oldugunu aciklayacagim.Genel bir sekilde anlatacagim.

Burada bazi akilli insanlar japoncayi basit goruyor.Japonca bizim egitimsiz vatandaslarin kullandigi gibi bir dil degil yani garson japoncasi yada genc vatandaslarimizin kullandigi yirtik bir japonca degil.Japonca cok kelime hazinesi ile cok degisken yapisi ile ozellikle egitimli insanlar arasinda cok zor bir dildir.gelismis japoncayi abiraz zordur.Bir yabancinin japonun bilmedigi ilginc kanjileride bilmesi gerekli.Bir japonla konusurken soyledigim su kanjili olandir dediginde gozleri fal tasi gibi acilir ve dusunur bu adam bizi taniyor.Burada sunu soyleyeyim ben kimseyi egitimi ile degerlendirmiyorum.Aile lkulturu almis insan egitimlidir.Ozellikle hem aile hemde okul egitimi almis basarili insanlardan zarar gelmez.Ama Japonya 'ya gelen Turkler maceraci yada maceraci akrabalari ile Turkiye'de is yapamamis cok insan burda.Ilticacisi ve bunun gibi degisik bir cok yapida kisi var.Bu yuzden bu insanalrin eline dusmemek icin bazi aciklamalarda bulunacagim.Japonlara karsida ezilmemek icin.yalniz gelenler icin sartlar zor.ve tek sart japoncayi cok iyi anlamak.vede okuma yazmasini bilmek.En azindan hiragana ve katakanayi cok iyi bilmek gerekir.Basit kanjilerdende en az 250 tane bilmek gerekir.

Turkiye'den gelen insanlar japonca'ya tecavuz ediyorlar.Onlara takildiginda zaten yaninda cok hizli konusan ve hep ayni kalipta hareket eden birileri.Bizim kisa surede konusma kitaplari vardir onlari adamlar yani pratik konusma kitaplarini ezbere yutmustur ve zamanla yasadigi japonya'da pratik bir japonca ile hayatini surdurur hale gelir.Sadece konusarak bir dil yetmez.Yazi dilini cok iyi anlamak ve gercek grameri ogrenmek icin gereklidir.Ozellikle egitimli ve kulturlu insanlar kurnaz ve kisa surede buralarda sadeve pratik konusan insanlarla cok beraber olmayin.Onlarin dil kullanma sistemi biel farklidir.Her insnain konusma tarzi farklidir.Kullandigi gramer yapisi farklidir.Bilgili bir insan ve egitimli bir garmer bilgisi alan kisi dile hukmeder.Bizim vatandaslar hinzirlik pesindeki japonca kelimelerin pesindedir.Bu tip insanlardan uzak durmak dil ogrenmedeki en onemli sebebdir.Diger yabancilarla arkadas olup japonca konusun.aasla Ingilizce konusmayin.Japonya'da en azindan adresinizi yazacak kadar japonca ogrenin.Kanji ile yazmasanizda hiragana ve katakana kullanmayi ogrenin.harfleri unuttugunuzda bile panik yapmayin hemen pratik kucuk bir alfabe yaninizda olsun.caktirmadan bakin.Zamanla hepsi otururur.Kendinizle mucadele edin.Kendinize guvenin.Hedefini dil olsun...

Burada bazen okuyorum.Japon dilini ogrenmeden 2000 kanji hemen ogrenirim diyenler.Kanji ogrenmek icin bile temel noktalari anlamak 2 ay suruyor.Ilk basamak 250 kanji ve sonra 500 vede 1000 en sonra 2000'dir.Bunlari bilen hedefeni buyutur.Kanji'yi ogrenen japoncayi cabuk coze.Kanji'yi normal egitimli bir Turkiye vatandasi ogrenemez.Dil yetenegi olan ve bilmece gibi cozen bir yapi olmasi gerekli.Muthis bir garmer bilgin olmali bunu ingilizce biliyorsan ingilizce cok muthis gramer kitaplari var.Iki dilli kullanarak cabucak garmeri cozuyorsun.En ust seviyeye gelinebilir.

Turkiye'de 29 harfle okuma yazma bilmeyen bir halk var.Japonya'da okuma yazma bilme orani %100 ve universite mezunu ise halkin yarisindan fazladir.Hem japonca alfabeler hem latince burada ogretiliyor.Yani bizim latin yani romaji dedikleride hemen burda anlatiliyor.Burada hayatta kalabilmek icin cverendeki butun yazilari anlaman gerekli.Yada yarisindan fazlasini.Bu yuzden dile tumden bakmak gerekli.Tumden gelim yontemi burda gecerli.

Japonya'ya gelmek isteyen Turkler Japonlari aptal goruyor.Dunyanin en zeki insanlari bence japonlardir ve bunu ben cok sonralari kabul ettim.Sadece kurnazligi kotuluge kullanmiyorlar.Aslinda cok kurnaz ve zeki millet.Cok milliyetciler ve yabancilara yaklasmazlar.Once kendilerini dusunurler.Onceleri cok kiziyordum ama bu konuda haklilik yanlari var.Japonlari kucuk gordugun anda bu kulturden uzak kaliyorsun.Once japon gibi yasayacaksin ve japon gibi dusuneceksin.Bizim kurnaz Turklere karsi yada kurnaz yabancilara karsi hemen hislerini ortaya koymazlar.Bu yuzden disardan bakan bunalr aptal der.Aslinda japonca bilginin dogrulugunu arastiriyor ve kafasindaki sorulara cevap ariyordur.Once Japon yabancinin Japonca konusmasindan cok okuma yazmasi varmi ona bakar.Bu onun icin onemlidir.Bunu kolayca yansitmaz.Yabancinin basarili olmasi icin kanji'yi ustunluk araci olarak goren japonlara karsi en onemli olay budur.

3. User has not uploaded an avatar

proxystar
    Pasif

Bizim Turkiye'de yetistirildigimiz gibi ben merkezi birakacaksin.Kendinin disindakiler kotu sen iyisin.yada bizim herseyimiz dilimiz,dinimiz ve kulturumuz yada ahlakimiz herkesten ustun gorme duygusu.iste bu duygu zaten dnyadan bizi uzaklastiriyor.Karsidaki kucumsememeyi ogreneceksin.Keninidi ustun gordukce kaybedersin.Japon bunu yapiyor ama japon zaten okuma yazma ve her turlu olayla kendini beyinin ustune cikmis.Japon takim oyunu ile butun japon arasinda yardimlasarak kanji'yi yuzyillar once kurmus.11.yuzyil ile 12 yuzyilda butun yazarlari kadin japon yazarlar.1900 yillarda yuzlerce universitesi vardi.Bugun 500'den fazla.Dusunun kadini erkegi herkes dile onem veriyor.Kutuphaneler dolup tasiyor.Kitapcilar her an dolu.manga dedikleri kitaplari okusan zaten okumaktan uzak kalmiyorsunuz.Insan beyni her an bir seylerlemesgul oluyor.Bu Yuzden japonalri kucumsemek buyuk hata.Ozellikle egitimi cok iyi olmayan vatandaslarimiz ozelliklede genclerden uzak durmak yarar getirir.Bu yuzden japon ve diger yabancilarla muhatap olun.Japoncayi devamli kullanin.Cevrenizdeki butun yazilari okuyun.

Japonya'da basarili olmak icin takim oyununu bileceksin.Kanji bir takim oyunu.Ben zorda kaldigimda temelim oldugu icin hemen kanji sozlugumden gereken yardimi aliyorum.Bazen cok daralirsam japon hemen kanji durumunu anlatiyor tabiiki biliyorsa.

Ben bazi egitimsiz Turklerin cok iyi Japonca konustugunu dusunuyordum.Bakin ozellikle egitimi Turkler burda hem japonlara hemde Turkiye'den gelen egitimsizlere karsi kanjiyi ve dili cok iyi ogrenmeli.Hem hiragana hemde katakana da her kelimeyi yazin.Hizli olun.Okurken kanjileri ne kadar ogrenirseniz hiziniz o kadar artar.

Burada cok uckagitci vatandaslarimiz var.Bizim rehberler bile cok zayif.Buraya gelen Turk ayakta kalmak icin yada yalniz kalmamak icin Turklere yaklasmak zorunda.Birde Turklerin yaninda is bulursa rahat edecegini dusunur yada beraber calisip basarili olacagi kanaati vardir.Cunku dil sorunu japonya'da buyuk sorun.Ingilizce burada yetmez.Amerikali ve anglo sakson kokenli kisiler bile burda bunalima girmis durumda.Mutlaka Japonca'yi okuma yazmali cozeceksin.Bizim vatandaslar sadece konusuyor.Dinlediginde gida sektorunde restaurantta calisiyorsa kibar ama neden kullandigini ve nasil kullandigini bilmedigi saygi dili.Japonca'da bazi sozcuklerde o harfi bazilarinda "go" hecesi kullenilir."o" kelimesi japonca kokenliler icin "go" ise Cince kelimeler icin kullanilir.Bunu cozmek gerekir.Wa ile ga 'da butun yabancilar hata yapar ve her zaman.Buna Japon cok dikkat eder.Bizim Turkler cok dar bir sekilde japonca kullandigindan bildigi yapilarin disina cikmaz.
    Japonya'da bir anda kurnaz vatandaslarimizin oyuncagi olursun.Onlardan daha iyi Japonca ogreneceksin.Adam restaurantta devamli musteri ile basit sekilde konusarak kendini konusma dilinde ilerletmis.Ama asla cok ileri degil ve kuluturlu bir konusma degil yani sinirli bir konusma sekli.Bilgi icermeyen bir sekilde.Cok genis bir kelime yapisi yok.Gunluk yasamdaki butun kelimeleri biliyor ama cok saglikli olmayan bir gramer yapisi ile.Japonya'da ayakta kalmak icin japon kadar yada daha iyi kanji bilgin olacak.Japon sana saygi duymali.Bu dediklerim bir sure kalan icin sorun olmaz.Kisa zamanda cok guzel kurs ve kitaplar var.Ozellikle gonullu ve teke tek hoca ile calisilan cok ucuz kurslar temeli japoncada olan icin sorun yok.1000 kanjiyi hizla asarsan okuma yazmali gunluk hayat kolaylasiyor.2000'de ucak gibi oluyorsun.2500'de zaten sorunu cozmussun.10000'den fazla kelime hazinen olmali.12000 olabilir.Ingilizce icin 7000 yetiyor ama Japonca icin mumkun degil.

Burada once Turkiye'den gelenlerden uzak durup dilini ilerleteceksin.Onlarla cok gorustugun surece dil ogrenemezsin ve is bulmaan vede japon ile calisman zor...Birde devamli moralini bozarlar.Japonya'daki stres birs ey degil en onemlisi bizim vatandsalrimizin verdigi sorunlar problemdir.Olaylara dar pencereden bakarlar.Birde genc insanlara dustugunde her dakika kadinlarla ilgili dar konusmalar ve ilginc sohbetler senin japoncani etkiler'erkekler icin soyluyorum).Turkiye'den gelen restaurant sahipleri ve ayni isleri yapan fazla tecrubeli(kasarlanmis)kisilerden uzak durun.Birde Japoncan olmadigi zaman nandeme dedikleri yani her turlu isi yaparim sozleri japonlara uygund egil.Japonya is bulma kurumu bu tip kisilere once git japonca ogren hem konus hemde okuyup yaz derler.En az 1000 kanji ogren der yoksa is yok der.Zaten is kiralama sirketleri is bulamadigi icin is bulmak su an zor.

Bu yuzden en onemli sorun dildir.Hic kimseye burda guvenmeyeceksin.Esin japon bile olsa yardimdan pek hoslanmazlar.Iki cumle var anlamadin desen soguk karsilar.Onun icin Japoncayi seveceksin.Ben japonya'dan nefret ediyordum sorun japon dilini ve kulturunden uzaklasmam.Ama bir anda bu is oldu.Simdi japonya benim oluyor.Cunku ben japonya'yi cozuyorum.Butun kapilar aciliyor.Bir baskasina yalvarmamak icin bu dili cozmelisin.Tabiiki herseyi ile.Dil ogrenirken dar dusunmeyeceksin.

20-30 yasindaki sahtekar vatandaslarimizin oyuncagi olursunuz yada japonlara karsi ezilirsiniz.Kendi basiniza calismiyorsaniz Hello Work yani devletin is bulma kurumuna giderseniz ordada amelilik icin bile 1000 kanji en az isterler.Su an issizlik cok.her sektorde cogaldi.Gida sektorunde ucretler cok dusuk.

4. User has not uploaded an avatar

proxystar
    Pasif

Turkiye'den gelenler kendince bir dunya kurmuslar ama Japonya'da yasiyorsaniz Japonlar'dan daha iyi japon kulturunu ve dilini bilmelisiniz.Dedigim gibi kucuk beyinli insanlar size ustunluk kurar.Bildigin ilkel japonca ile okuma yazma bilmeyen biri sizden ustun olur.hemen hizla onalri gecmek icin japonca okuma yazmaya baslayacaksiniz.Burada 20 sene kalip okuma yazma bilmeyen cok insan var.Ama cok iyi derecede ogrenmeye bakin.Kanji bir bilimdir ve bunu anlamak gerekir.Ozellikle hiragana ile katakana biraz grek alfabesi ile misir ile hint sayi sistemine benziyor.Hintililer hemen bu olayi cozuyor.Bazi milletler cok cabuk anliyor.Matematik bilen ve kanjilerin yazilma sistemini anlayan kanjileri sayarak hemen bunlari kanji sozlugunden bularak sonuca ulasiyor.yada kelimeyi yazdiginda kanji hemen cikiyor ama hiragana bilmek gerekir.

Birincisi Japonlari kucuk gormeyeceksin.Bir suru alfabede okuma yazma bilen hayatlari boyunca en egitimsizi bile kitap okuyan bir halk.Kucuk bir bigliyi degistirerek ve ilerleterek cok guzel seyler yapabilen yetenkli kisilerdir.Bazi ahlaklarini sevmeyebiliriz bende sevmiyoruma ama durustluk olarak dunyadaki bir cok ulkeden iyi.Butun sorun dili okuma yazma ve konusma olarak cozmeniz.

Bizim egitimsiz vatandaslarimiz benim icimdeki bu dil askini koruklediler ve bir anda bu olaya girdim.Artik kimse beni durduramaz.Turkiye'den gelip devlet gorevlisi olarak calisan kisiler bile senin bilgini gordugunde arka plana gecerler.Japonya'da egitim kurslarinada katildinmi vede japonca yeterlilik sinavinda basarili oldunmu hic sorun yok.Bakin bizim diplomatlar genelde ingilizceyi bile cok iyi konusmazlar.Birde ingilzice konusulmayan bir ulkede ve bu ulke japonya olursa her tarafi buyuk bir kultur olan japon dilini dusunun.ve bu dili en iyi derecede kullanarak neler yapmissiniz.Gelen Buyukelci bile olsa ondan daha onemli bir temsilci oldugunu unutma.Cunku sen japoncayi ve japon kulturunu biliyorsun.Sokaga ciktiginda her seyi anliyor ve her tarafin isil isil oluyor.Anladigin bir ulkede yani okuyarak dilini bilerek dolastigini yada is yaptigini dusun.Senden iyisi varmi?

Ve sana ne jsaponlar nede kurnaz vatnadaslarimiz yada kurnaz yabancilar sorun olur.Japonya'da yasamak icin ciddi bir japonca calismak gerekir.parali kurslar yetmez.Bu isi sevmek ve icten girmek gerekir.Japonya cok genis bir kultur.Ve muthis zevk alabilirsiniz.Ve biraz beyin patlatmak ve beyininizdeki zekayi hareketlendirmeniz gerekir.Ogrenme hirsi ile dolu olmaniz gerekli.Ben size bazi kisa sorunlardan bahsettim.Kimsenin oyuncagi olmayin.Bilgi her zaman insani ufuk olarak acar.Kurnazlik(Zurui-japoncasi) cikis noktasi degildir.Bilgili insan her zaman dunyadan zevk alir.Kurnaz insan doyumsuz olur.kendini aldatir.Bir seylere siginarak yaptigi kotuluklerden kurtulmaya calisir.Ama egitimli vede bilgili kisi zaten kotulukten uzak durur.Onun icin dunyaya ve insanliga faydali olmak onemlidir.Calistiginin hakkini ister.Kurnaz insanlardan japonya'da uzak durmak icin japonca en iyi derecede olmali.Yoksa uzulursunuz.

Japoncaniz iyi olusa cevreniz ve ailenizle butun iletisim olumlu olur.Her sey yoluna girer.Para kazanmak ve gecinmek cocuk oyuncagi olur.iyi niyetle anlatilmis bilgiler.Japonya'da vatandaslarimiza kiziyordum simdi kizmiyorum.Onlarin kotu davranislari sayesinde bilgili ve kulturlu biri olarak yeniden bilginin onemini bana kavrattilar.Ben tabiiki Turkiye'de iyi bir egitim aldigimdan hepsinen daha kolay ogrenecegim.Bendeki yetenek okumak ve yazmak.Bunu cozerek japonya'daki yasama suremi uzattim.Bu kulturu sevmeyi ve tanimayi ogrendim.Su an size icimdeki duygulari anlatamam.Basarinin ve mutlu olmanin yolu bilgidir.Iyi sanslar.

5. traljp1

traljp1
    Pasif

Proxystarin yukaridaki yazısından yaptigim asagıdakı alintidaki his ve duygular cok pozitiv ve bunlari hissetmek bence bir ayricaliktir.insanin kendisini tanimasi ,ne istediginin bilincine varmasi ve dünyayi dogru degerlerle anlamsi,hisetmesi ve farketmesidir .Bir haykiris gibi.....

''japonya'da yasamak icin ciddi bir japonca calismak gerekir.parali kurslar yetmez.Bu isi sevmek ve icten girmek gerekir.Ogrenme hirsi ile dolu olmaniz gerekli.Bilgi her zaman insani ufuk olarak acar.Kurnazlik(Zurui-japoncasi) cikis noktasi degildir.Bilgili insan her zaman dunyadan zevk alir.Kurnaz insan doyumsuz olur.Bu kulturu sevmeyi ve tanimayi ogrendim.Su an size icimdeki duygulari anlatamam.Basarinin ve mutlu olmanin yolu bilgidir.''

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS