Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japon Mutfağı

1. ***Bu Yazı Bir ALINTIDIR***
    ***Bu diyeti uygulayacak olanlar önce DOKTORUNA DANIŞMALIDIR***

Japonların yeni diyet çılgınlığı; Muz Diyeti! Osakalı Sumiko Watanabe adlı bir eczacının,
    kocasının zayıflamasına yardımcı olmak amacıyla yaptığı Sabah Muz Diyeti isimli diyet çalışmasında esas olan, sabah kahvaltısını bir muz ve oda sıcaklığında bir bardak suyla tamamlamak.

Gün boyu tok tutan muz sayesinde diğer öğünler az miktarda yeniyor. Bir Japon kadın şarkıcının altı haftada yaklaşık 7 kg. verdiğini duyan Japon kadınları marketlerde muz bırakmayınca, Filipinlerden yapılan muz ithalatında da artış yaşanmaya başlamış. Bu diyetin bilinen bir zararı yok ancak yine de doktor kontrolü olmadan uygulanmaması gerekiyor.

Japonlara muz kıtlığı yaşatan bu çılgın diyete bir bakalım;

1) Sabah kahvaltısında, doyana dek yiyebildiğiniz kadar çok muz ve bir bardak ılık su kol kaslarıtüketiyorsunuz.

2) Öğlen yemeği için, vasat derecede bir öğün tüketebilirsiniz, fakat aşırıya kaçmayın. Mutlaka su veya süt için. Yasaklanan bir şey yok ama siz yinede sağlıklı beslenin.

3) Öğleden sonra 3 gibi bir şeyler atıştırabilirsiniz.

4) Akşam yemeğinizi saat 8’den önce yiyin. Akşam yemeği için yine ortalama miktarda süt veya su ile tüketin, aşırıya kaçmayın. Kesinlikle tatlı yemeyin!

5) Her gece 12’den önce uyumaya çalışın.

Muzun faydalarını hepimiz biliyoruz sanıyorum;

· stresi azaltır,

· tansiyonu düşürür,

· adet sancılarını azaltır,

· vücudun ve beynin yorgunluğunu giderir,

· enerji verir,

· hastaların iyileşmesini hızlandırır,

· kemik gelişimini destekler,

· krampları engeller.

Muz yemek her hangi bir öğüne potasyum açısından zenginlik kazandırabilir, fakat sabahları aşırıya kaçmak size gün içinde kabızlık olarak geri dönecektir, dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Ben uygulamaya başladım, 2-3 hafta sonra görücez bakalım işe yarıyrmu gerçekten :)

Bu arada yeşil çayın kilo vermeye etkisi yokmuş. Sanırım bu doğru çünkü arkadaşım zayıflamak için günde 4 5 bardak hep yeşil çay içiyordu ama hala aynı. Ben bi değişiklik fark edemedim :)). Bi ara tadına bakim dedin nasıl bir şeymiş bu yeşil çay (arkadaşım lipton yeşil çay içiyordu), Allahım o ne büyük ızdırap , ne büyük bir işkenceydi anlatamam. Arkadaım nasıl onu bardak bardak içiyor şaşırdım. Ama bi ara normal yeişl çay içeyim dedim böyle lipton gibi poşet değil. Arada tat olarak dağlar kadar fark var. Bak o içilir mesela yanın küçük kurabiye falan veriyorlar demlikte geliyor falan. Tadı güzel. Ama öbürü!!!. Aman Allahım!!!. Valla şimdi hayedince bile bir titreme, bir ürperti geldi :))

10 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. Momiji

Momiji
    Üye

güzel bir yeşil çayı hiçbir şeye değişmem doğrusu. ne yazık ki bu güzel yeşil çayları ancak Japonya'dan getirtmek gerekiyor... kötüsü de dediğin gibi işkenceden başka birşey değil.
    sen nerede içtin bu güzel yeşil çayı? Japon restaurantı mı?
    bi de wagashi bulabilseeeemm... aahh keyfime diyecek olmazzz...

3. Şuan için tarih vermek erken (yaklaşık bir ya da bir buçuk ay içinde) ama o istediğiniz yeşil çaya kolayca ulaşabileceğiniz bir online mağaza açılacak. Fakat fiyat konusunda pek Japonya fiyatlarını aramayın, çünkü yeşil çay için astronomik bir gümrük vergisi var. Yerli çay üreticilerini korumak için devlet politikası. Yani devlet kısaca getirmeyin diyor bu ürünü.

4. User has not uploaded an avatar

Japonippon1
    Üye

Diyet işe yarıyor muymuş bari? :D

7 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  5. User has not uploaded an avatar

elecom
    Üye

bence japonyada muz cok ucuz ondan bu diyete basladi :) seftali diyeti agir gelmistir :)

7 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS