Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japon Kültürü

1. Japonyada yaşayan arkadaşlar benim sizden bir isteğim var , bana japonyada yaşadığını kültürel olayları anlatırsanız sevinirim(kültür şokları falan filan :) mesela japonlara nelere güler, nelere ağlar, bir japonla konuşurken nelere dikkat etmeliyiz, ne gibi kültürel farklarımız var (mesela el sıkışma , selam verme( duyduğuma göre el sıkışma sevilen bişi değilmiş, el sıkışınca şaşırma(niye elimi sıktı gibi) durumu oluyormuş) gibi türk-japon kültürü arasındaki farklardan, aklınıza gelen şeylerden bahsedermisiniz?

Yani şimdiden alışalım da gittiğimizde kültür şoku yaşamıyalım

Şimdi git dolu kitap var oku diye bilirsiniz ama hani bir soru vardır "çok okuyan mı bilir,çok gezen mi?" bence bu gibi durumlarda çok gezen bilir çünkü; onların yaşadıkları hep güncelleniyor ama kitaplar hep aynı kalıyor belki 5 sene önceki ama şimdi önemsenmeyen şeyleri anlatıyor olabiliyorlar.

12 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. User has not uploaded an avatar

ertantokyo
    Üye

Sen trende,bankada,postanede cep telin çalmasın, ceple konuşma gerisi sorun değil kardeş tolere ederler birde sokakda yürürken sigara içme sigara içilen yerler var, durursun orda sabit halde içersin ha birde cebinde kül tablası taşı, burda özellikle tokyoda tiryakiler taşır,

3. caveman

caveman
    Üye

hiim zor bir soru ve cevabida zor ama japonyadada bircok kural var buna uyanlar ve uymayanlar da var tren ve metroda cep telefonu kullanmak kurallara aykiri ama binice gorursun her yas gurubundan genc veya yasli kullanan cok..kirmizi isikta duran ve gecenler..sokakta sigara icenler ve icmeyenler..el sikismak cok normal ve aksi normal olmayanlarda var yasam heryerde ayni kurallara uyanlar ve uymayanlar kultur soku kacinilmaz gelip yasayip ogreneceksin ve kendi yolunu secersin kurallara uyanlar veya uymayanlarin yolu allah yardimcin olsun zor biyol bekliyoo..

4. yeni okuduğum bazı kültürel bilgiler.

Japonyada da ev içinde ayakkabı ile gezilmiyor(hani amerikan filmlerinde olur ya direk içeri dalarlar :) ) ev için özel ayakkabı veya bizdeki gibi terlik kullanıyorlar(mış , okuduğum yer böyle yazmış, japonyadakiler daha iyi bilirler tabii)

Yemek davetlerinde misafirlere yemekten sonra sıcak el havluları ikram ediliyormuş (bence çok hoş bir davranış :) )

Misafirliğe bir eve gidildiğinde meyva , veya yiyecek götürülürmüş(bizdeki misafirliğe gidince tatlı götürmek gibi :) ),yada zarf içinde bir miktar içinde para verilirmiş(bu da bence çok güzel bir davranış ev sahibinin harcamalarına ortak olmak istegi. Gerçi ben kimsenin evine gelen bir misafirden bir beklentisi olcağını sanmıyorum ama gelen bir misafirin böyle bir jest yapmaya kalkması bence çok düşünceli bir davranış. Ama ben öyle bir durumda o parayı alırmıyım? Almam tabiki :) kendimi çok mahcup hissederim :) utanırım:), Arkadaşım evime misafir gelmiş o yeter :) )

5. bir tane Japonyanın metroları ile alakalı bir videosunda gördüğüm; metro geliyor ve duruyor, kapılar açılıyor önce inecek yolculara yol veriliyor,

(resmen kültür şoku yaşadım :) ben metrodan inerken birisi gelicekte ben rahat iniyim diye yanda benim inmemi belkicek:) kamera şakası falan derim valla :)- Biliyorsunuz bizde kapılar acıldımı hem icerdekiler hem dışardakiler birbirine dalıyor, hatta öyleki bu karmaşada inmek istediği durakta inemiyen yada istemediği durakta inen insanlar gördüm(birisi de ben :)))

ardından binecek olan yolcular metroya biniyor.

6. unforgiven01

unforgiven01
    Moderatör

japonlar cok hassas insanlardir.herseye dikkat ederler.bircok sey saygisizlik sayilir.ornegin restoranda yemek yerken kullanilan cubuklari (hashi)kesinlikle yemegin icerisine saplayamazsiniz.hashi ile karsinizdakine yemek uzatamazsiniz.eger yemek lezzetli ise agzinizla sapur supur sesler cikarmaniz gerek.yemege baslamadan once iki elinizi cenenizin altinda birlestirerek ve basinizi hafif one egerek itadakimasu dersiniz.bu saygidir.birisine birsey uzatirken tek elle degil iki elle uzatirsiniz.japonlarla dialog kurmanin en iyi yolu onlarin kulturunu bilmek onlarin yemeklerini sevmek ve dillerini konusmak.dovme yaptirmak hic hos karsilanmaz.cunku dovme japon mafyasi yakuzaya has bir olaydir.herseyden onemlisi bu ulkede saygidir.

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS