Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Teknoloji

1. User has not uploaded an avatar

darthcat
    Üye

Japonca elektronik sözlüğe ihtiyacım var ve almak için arayış içindeyim.
    Bana öneride bulunabilicek kimse var mı?

9 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. Benim bildiğim türkiyede satan yer yok, internetten alma lazım
    Casionunu sözlükleri güzel.
    Sözlükler pahalı(gelişmiş olanlar ve gelişmiş olanı almayacaksan hiç alma cep sözlüğü daha iyi olur. ucuz en azından)

3. Bende Canon wordtank V300 var. Ben 2-3 yıl önce yeni çıktığında almıştım. Çince öğrenmek isteyenler için V80, Japonlar için ise G70 daha iyidir(bunda bol bol İngilizce sözlük var ama ekrana kanji yazamazsın). O zaman orta seviye Japonca bilen yabancı için en iyisi bu idi. Şimdi sharp,casio, seiko vb. markalar da benzer özelliklerde/ hatta daha iyisini çıkarmış olabilir bilmiyorum ama o zaman bundan iyisi yoktu diyebilirim. Epey araştırmıştım.

V300 ün özellikleri ise uzun olarak aşağıya copy-paste yapıyorum. Kısa olarak,
    1)ekrana bilmediğin kanjileri el yazınla, stylus pen ile yazıp arama yapabilirsin, (kendi el yazınla!, doğru kanjiyi bulur genel olarak ama bulanamazsa 20 civarı alternatifi sunar ekranda küçük bir bölmede, yani doğru kanjiyi bulamazsa benzerlerinden seçebilirsin, ama %99 buluyor el yazısı olmasına rağmen)
    2)super search diye birşey var, bütün sözlüklerde kelime/kanjiyi arama yapabiliyorsun
    3)dokunmatik ekran olduğu için, usability olayı aşmış durumda, çok hızlı ordan oraya gidip gelebiliyorsun (bu şu demek, diyelim japonca - japonca sözlüğü kullanıyorsun ve bir kelime aradın, Japonca açıklamasında bilmediğin başka bir kanji/kelime çıktı, o kelimenin üstüne tıklayıp, onun anlamına bakıp, tekrar back tuşuyla eski aramana geri dönebiliyorsun)
    4)mp3 yükleyebilirson (sd card ile), mesela japonca çalışma mp3 lerin varsa bu iyi olabilir, ama ceptel ya da ipod felan varsa çok da şart olmaayn bir özellik, birde sd slot tan ekstra sözlük yüklenebiliyor,ama sözlükler 10 bin yen civarı (epey pahallı)
    5) backlight - süper birşey
    6) super daijirin - bu sözlük çok iyi,
    7) online sözlüklerde bulamadığın kelimeleri bulabilirsin, en azından japonca-japonca sözlükte bulursun.
    8) bilgisayara usb den bağlayıp, bir kelimenin üstüne tıklayıp, sözlükte aramayı yapabilirsin (windows ok, mac desteklemiyor)
    9) küçük kalem pil kullanıyor, şarjlı pil kullanabilirsin, pil biterse bir bakkaldan alabilirsin (özel şarjlı pilli modellere göre avantaj)
    10) bu sözlükler başlangıç seviyesi için zor olabilir, belli bir seviyeye gelince zaten mecbur bir tane alırsın,yani alsam mı almasam mı diye düşünmezsin, hangisini alsam diye araştırırsın. ama o seviyeye gelmediysen ya da japonca aktif çalışmıyorsan, bir işine yaramaz, öyle bir kenarda durur.

* Genius Japanese - English dictionary (82,000 words)
    * Genius English - Japanese dictionary (3rd Edition, 95,000)
    * Basic Genius English - Japanese dictionary (40,000)
    * Meikyo Japanese dictionary (70,000)
    * Super Daijirin Japanese dictionary (252,000)
    * KanjiGen Kanji dictionary (13,112+48,000 jukugo)
    * Oubunsha Classical Japanese dictionary (43,500)
    * Proverb dictionary (4,293)
    * Oxford Advanced Learner’s English dictionary (180,000+)
    * Encyclopedias, Chemistry, Physics, and more

Features

* Backlighting - try a backlit dictionary and you’ll never want one without it!
    * SD Memory card
    * MP3 Player
    * Voice recorder with built-in mic
    * USB connection
    * Real-Time Search
    * Search multiple dictionaries
    * Super Jump Function
    * Example Sentence Search Function
    * Word Book
    * History Function
    * Spell Checker
    * Variant from Search Function
    * Explanatory Notes
    * Hyperlink Function
    * Adjustable Character Size
    * Basic Settings Function

Battery: 2 Standard AAA Batteries. Battery life about 80 hours.
    Size: 153mm x 105mm x 24mm

Japonca özellikler sayfası
    http://cweb.canon.jp/e-support/qa/1055/app/servlet/qadoc?qa=061289

4. Şimdi sözlüklere baktım da, canon yeni bir model çıkartmış, yine diğer sözlüklerde olmayan bir özellik eklemiş, Japonca telaffuz özelliği var bu yeni sözlükte.

Wordtank V823

Ama bir Türk için Japonca telaffuz sözlüğü çok gerekli mi? Pek değil sanırım. Japonca telaffuz iyi olabilir, çünkü telaffuz da nasıl öğrendiysen öyle gidiyor. Sürekli bir Japon telaffuzu dinlemek oldukça yararlı olabilir. Ama V300 epeyce büyük bir alet, bu model daha küçükse, ve ekstra diğer sözlükler de içerdiğinden tercih edilebilir. V300 artık eski kaldığı için ucuzlamış olabilir. Bu yeni sözlükte bolca Çince sözlük var. Ben o zaman da Çin'ce ile işim olmaz diye, Çince sözlüğü olan sözlük bakmamıştım. Tercihlerine göre bu sözlük de olabilir. Ama bunlar ucuz modeller değiller. Farklı bütçeler için, farklı en iyi sözlükler olabilir. Yodobashi gibi yerlerdeki sözlük reyonu elemanları çok yardımcı oluyor seçimde. Bütçeni istediğin özellikleri söyleyince uygun modelleri farklı markalardan gösteriyorlar.

Ayrıca bu V823 de ekstra özellikler de var. Bütçen yetiyorsa bunu alabilirsin. Birde v300 ikinci eli var. Ekonomik alternatif olarak v300 ikinci el olabilir.

------------------
    Biraz daha araştırınca(aslında artık mac kullandığım için v300 e mac desteği var mı diye araştırıyorum), V300 ün güncelleme modeli çıkmış: V320.

-------------

Araştırınca şöyle birşey daha buldum. Üç gün önce Canon yine yeni model çıkartmış :)

Wordtank v330

http://cweb.canon.jp/wordtank/lineup/wordtank/study/v330/index.html

Sanırım bu model, şu Japonca telaffuz sözlüğünün eklenmiş versiyonu. Sanırım en iyisi bu şuan.

Ortalama Japonya Fiyatları:

V300 ikinci el 7-10 bin yen
    V320 sıfır 20 bin yen
    V823 sıfır 25 bin yen
    V330 sıfır 30 bin yen (şuan ön sipariş alıyorlar, ocak 20 den itibaren satışa çıkacak)

5. ah ah! Şu japonika açılınca ordan alırız inşallah ;).

6. elektronik eşya bizi aşar, sermaye isteyen işler onlar thailan cım.

7. bi işe gireyim bende maddi destekte bulunurum :) yaparız bişiler :)

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS