Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » İş / Ticaret

1. User has not uploaded an avatar

AoKaori
    Üye

Merhaba,

Ben şu an Trabzon'da Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği okuyorum. Son sınıftayım. 2010 yılı Şubat ayı sonunda mezun olacağım. Üniversite 3. yılımı NISP değişim programıyla Nagasaki'de okudum -1 yıl- Japoncam 2. seviyeye iki ay gibi bir sürede gelebilir. İleri derecede İngilizce biliyorum -herhangi bir sınav belgem şuan yok gerçi-, bunun dışında Gümüş cankurtaranlık ve 2*CMAS -Scuba- dalıcılık belgem var.

Türkiye'ye döndükten sonra düşünmeye başladım. Mezun olduktan sonra ne yapacağım? Bu soruya verebileceğim her cevaptan korkuyorum. Yüksek lisans okumak? Hayır! Kesinlikle olmaz diye düşünüyorum. Devlet dairelerinden birine girip çalışmak? Bütün gün örgü örerek ya da dedikodu yaparak yaşlanmak, insanlara somurtarak bakmak kesinlikle bana göre değil... Özel sektör? İş ararken bana teklif edecekleri maaşlardan ve buna vereceğim tepkiden o kadar korkuyorum ki, bu seçeneği de aklımın ucundan geçiremiyorum...

Son olarak aklıma gelen ve aklıma yatan tekseçenek kalıyor. Burdan kaçmak, "konbini"de bile çalışsam mutlu olabileceğim yerde olmak... Yolda yürürken yüzüne baktığın insanların sana iğrenerek baktığını değil de gülümsediğini görmek...

Japonya'da -Hokkaido ve Tokyo hariç herhangibir bölgesinde, tercihen Kyuusyuu bölgesinde- mümkünse kendi mesleğimle ilgili iş arıyorum ya da aramak istiyorum diyelim. Nasıl arayabileceğim hakkında pek bir fikrim yok. İşverenimin Türk olup olamaması önemli değil.

Eğer bana yardımcı olabilecek ya da yol gösterebilecek biri varsa lütfen bana cevap yazın.

Şimdiden teşekkürler,
    Burcu Tepik

9 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. traljp1

traljp1
    Pasif

Merhaba ,Ingilizcenizin iyi oldugunu beliritmissiniz,japoncanizda beli seviyedeymis,bence Japonyada 3 .yilinizi gecirdiginiz universite ile bir sekilde kontak kurup ,orada yüksek lisansi yapmayi denemek ve bu sürectede kenidinize japonyada is aramaniz mantikli bir yol gibi geliyor...hem kariyerinize devam etmis olursunuz hemde japonya ya yeniden ayak basma ve ideallerinizi gerceklestirme sansiniz olur diye düsünüyorum.....nacizade fikirim.....basarilar dilerim..............

9 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS