Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Haber ve Etkinlikler

1. KamiSama

KamiSama
    Üye

Merhabalar benim sormak istediğim birşey var benim erkek arkadaşım japon ve türkiyede çalışıp türkiyeye yerleşmek istiyor.Sango Otomotiv Firmasında çalışıyor ve türkiyede bu firmanın kocaeli'de şubesi varmış.Oraya gelip orda çalışmayı düşünüyor transfer olmayı yani.Ben şunu sormak istiyorum türkçe hiç bilmiyor.Çok iyi ingilizce bilmesi yeterli olur mu sizce yoksa türkçe de öğrenmesi gerekir mi işe alınması için?
    Başka otomotiv firmalarıda olabilir ama türkçe bilmesi gerekiyormu bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

10 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. kizildeniz

kizildeniz
    Üye

Sango Otomotiv Firmasında çalışıyor ve türkiyede bu firmanın kocaeli'de şubesi varmış.Oraya gelip orda çalışmayı düşünüyor transfer olmayı yani

Arkadasin eger sirket ici transfer olacaksa problem olacagini sanmam.

Çok iyi ingilizce bilmesi yeterli olur mu sizce yoksa türkçe de öğrenmesi gerekir mi işe alınması için?

Calisacagi bolume gore degisir ama hic turkce bilmemesi dezavantaj olabilir.

Burada detay belirtmemissin arkadasin calisma iznini nasil halledecek ?
    Eger kendi calistigi sirket vasitasi ile transfer olur yada evlenirse sorun olmaz .Turkiyede yabancilarin meslege bagli calisma vizesi almasi cok kati kurallara bagli.(Japonyadan daha kati)

3. KamiSama

KamiSama
    Üye

sadece otomotiv değil aslında başka işlerde olabilir çalışma vizeside gerekiyor evet ama ingilizcesi olduğu için turistik bi yerde serbest meslek yapsa da zormu çalışma vizesi alması? yani bir cafede bile çalışsa zor mu?

4. unforgiven01

unforgiven01
    Moderatör

Turk tarihini okusun ve rehberlik yapsin. Iyide kazanir. Tr ye gelen cok jp turist var

5. erciyesjp

erciyesjp
    Üye

Turkiyede cafede calismak icin vize vereceklerini sanmiyorum. Ve belirtmek istiyorum ki Turkiye de vize almak daha da teferruatli ve pahali. istersen Yabanci Sube Mudurlugu sitesinden bir incele

6. KamiSama

KamiSama
    Üye

Tesekkur ederim hepinize. yani her turlu iş olur. türkçesi yok ama .. :(

7. çalışacağı yer farketmez. Yabancı olduktan sonra resmi olması için (sigorta olayları falan) çalışma vizesi şart. Yada kafe vb yerle anlaşırsa el atından(gizli) işçi gibi çalışabilir. maaş alır ama sigorta gibi hakları olmaz

8. KamiSama

KamiSama
    Üye

tesekkurler en kolayı bi otomobil firmasında çalışmak sanırım onun için...
    cunku deneyimi var. vize olayı zor olabilir evet onu da araştırması lazım epey tabi.

9. KamiSama

KamiSama
    Üye

Merhaba tekrar bi soru sorucam acil türkiyeye gelmesi gerekiyor çünkü bi şekilde. bizde bu yüzden çözümler üretmeye çalışıyoruz.
    Türkçe kurslarını araştırdım yabancılar için olan.
    Onlara da sordum ama size de danışmak istedim.Buraya gelip burada türkçe eğitimi alsa sonra iş bulması daha kolaylaşır sanırım öyle değil mi? Kurs süresince öğrenci vizesi alabiliyormu burada ?

10. KamiSama

KamiSama
    Üye

birşey daha var burada türkçe kursuna gelmese bile başka bir kursa başlayıp burada onu geliştirdiği dönem içerisinde yine öğrenci vizesi alabiliyormu burada kurs aldığına dair.dalış kursuna başlamak istiyor çünkü ama eğer gelmesi için türkçe dil kursuna gitmesi gerekiyorsa o da olur. Nisan yada mayıs gibi gelmeyi düşnüüyor çünkü.

11. kizildeniz

kizildeniz
    Üye

Kurs süresince öğrenci vizesi alabiliyormu burada ?

"Türkçe Programı kursumuz Milli Eğitim Bakanlığı'ndan onaylıdır. M.E.B Sınavımıza girerek M.E.B. Sertifikanızı alın Ayrıcalığınız olsun. (ileri seviyeler içinde geçerlidir. Türk Dilini üst düzeyde konuşanlar sınavlarımıza katılarak sertifikanızı alabilirsiniz)

Kursumuza şu an devam eden gruplara veya 2,3,6 ay sonraki bir kursa kayıt yaptırabilirsiniz . Kişiler e-mail , yakınları tarafından veya şahsen başvurarak kayıt yaptırabilirler. Yurt dışından kurs ücretini yatırarak başvuran öğrencilere Kayıt kabul belgesi (akseptans) adreslerine gönderilir. Kursumuzdan akseptans alan kişiler Türkiye Büyükelçilikleri veya konsoloslukları aracılığı ile 1 yıla kadar öğrenci vizesi alabilirler.

Öğrenci vizesi ile yurdumuza gelen öğrencilerimiz kursumuzdan alacakları öğrenci kayıt ve devam belgesi ile Yabancılar şube müdürlügünden uygun görülürse oturma İzin Belgesi alabilirler."

Kaynak : http://www.dilkursu.biz/goster.aspx?metin_id=22

Not : Ornek amaci ile rastlanti olarak buldugum bir dil kursudur.Sadece dil kursu ile ogrenci vizesi alinabilecegi bilgisi vardi.o yuzden koydum.

12. traljp1

traljp1
    Pasif

http://www.tomer.ankara.edu.tr/#

13. traljp1

traljp1
    Pasif

· Yabancı uyruklu öğrenciyim. Öğrenci vizesini almak için ne yapmalıyım?

Yurt dışından öğrenci vizesi almak isteyenler, öncelikle TÖMER Uluslararası İlişkiler Birimiyle iletişim kurarlar. Bu birimin yönlendirmesi sonucu kendilerine verilen banka hesap numarasına 250 Amerikan doları yatırırlar ve Akseptans Belgesi talebinde bulunurlar.Akseptans Başvuru Formunu indirmek için tıklayınız. TÖMER tarafından kendilerine gönderilen Akseptans Belgesi ile bulundukları ülkenin Türk Büyükelçiliğine öğrenci vizesi için başvururlar. Türkçe kurslarına katılmak isteyenlerin Akseptans Belgelerini Türkiye’de bulunan yakınları aracılığıyla TÖMER’in herhangi bir şubesinden almaları da mümkündür. Kursa katılacak kişiler vizelerini aldıktan sonra eğitim almak için gittikleri ildeki TÖMER Şubesinde kayıt yaptırırken Akseptans Belgesi için yatırmış oldukları 250 Amerikan doları kurs ücretinden düşülür.

· Türkiye’ye Türkçe öğrenmek için geldiğimde ne kadar süre ile ikamet izni alabilirim?

TÖMER Türkçe kurslarına kayıt yaptırdıktan sonra, Öğrenci İşlerinden aldığınız Öğrenci Belgesi ile bulunduğunuz ilin Emniyet Müdürlüğüne başvurarak ikamet izni alabilirsiniz. Türkçe kurslarına devam ettiğiniz sürece 6 aylık dönemler halinde ikamet izni almanız mümkündür.

14. KamiSama

KamiSama
    Üye

ya cok tesekkur ederim hepinize tomeri hic dusunmemistim gercekten tesekkurler .

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS