Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonca

1. User has not uploaded an avatar

edojidai
    Üye

Bu sene bir arkadaşım bu yarışmaya katılacak ve tavsıye edebılecegınız bir durum var mı acaba?
    Arkadaşın anlatmasına baklırsa sanırım herkes kendi konusunu konusuyor ve juri uyeleri yarışmacıya sorular yonlendiriyormuş.

Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim.

Teşekürler,
    Edojidai

10 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. erciyesjp

erciyesjp
    Üye

Merhaba
    ben bu yarisa 1998 yilinda istanbulda sabanci centerde katilmisdim. Benim kaybetme nedenim metnim cok iyidi ama gelen cevaplara sokak dili cevaplar vermemdi.

Arkadasinizin metnini mumkunse kagida bakmadan anlatmasi ve heyecanlanmamasi lazim.
    Juri uyeleri konustugu metinden 5 tane soru cikartiyor ve yarismaciya soruyor. Burada mumkun oldugu kadar sokak japoncasindan kacsin saygili sekilde haraketler etsin.
    eger biliyorsa butun cumlelerin sonuna Sonkei-go ve kei-go denilen ( saygili - nazik sekil ) ekleri eklesin.

Basarilar dilerim!..

3. User has not uploaded an avatar

edojidai
    Üye

erciyesjp, cevabın için teşekkür ediyorum.
    Anlattıklarınızı arkadaşıma ilettim.Kendisi okadar heyecanlıki:)

Bakalım sonuç ne olucak.Kazanan arkadaşlar gidiş-dönüş ucak bileti kazanıyormuş sanırım.Şimdi herkes oldukça heyecanlıdır:)

Allah yardımcıları olsun.

Edojidai

4. erciyesjp

erciyesjp
    Üye

dogrudur fazla heyacan iyi degil benim zamanimda air france ile gidis- donus bileti ve 500bin japon yeni hediye idi.
    genelde bogazicililer goturuyor...

5. User has not uploaded an avatar

edojidai
    Üye

Bu tür organizasyonda torpil kullanılmıyordur değil mi?Gerçi Japonlar o konuda oldukça titizler ama ..işte olay Türkiye'de olunca insanın aklı kaymıyor değil.
    Umarım torpil yoktur ve herkes alnının teriyle kazanır.

6. erciyesjp

erciyesjp
    Üye

O donemlerde juri uyeleri bogazicililerden yana idi soylentileri cokdu. 18 Mart ve Erciyes unv. ogrencileride hic yabana atilmayacak derecede idiler. Ben disaridan katildigim icin elbette ne kadar konusursan konus hersey juri de bitiyordu.
    sanirim iki katogori olacak A ve B olmak uzere. Basarilar dilerim
    Eger konusma yarismasi yakin tarih degilse yaziyi son derecede kibarlastirin. japonlar kibar konusmalari genelde agzi acik dinlerler :))

7. User has not uploaded an avatar

edojidai
    Üye

Eğer dediğiniz gibi bir ayrımcılık yapılıyorsa bu büyük haksızlıktır.Ozaman başta belirticekler sadece universite öğrencileri katılabilir diye.Arkadaşım öğrenci değil ama eminim birçok öğrenciden de daha iyi konuşuyordur.Dediğiniz kibar dil olayını kendisine ilettim.Konuşma yazısını çoktan yazıp vermiş ve yarışmada bu cumartesiymiş.
    Yazının içeriğini değiştiremiyormuş ama bazı yerleri kibar dilde söylicem dedi.
    Bakalım kazanan kim olucak..Yine bir Boğaziçilimi,yoksa 18 Mart ve Erciyes unv. ogrencileri mi...

Teşekkürler..

8. erciyesjp

erciyesjp
    Üye

Basarilar dilerim. sonucu iletin simdiden merak etmeye basladim:))

9. User has not uploaded an avatar

dwain
    Üye

Başarılar dilerim. Biraz geç bir mesaj oldu ama umarım derece elde etmişsinizdir. Ben 2001 yılında Ankara'da yapılan yarışmayı kazanıp Japonya'ya gitmiştim. Gerçekten çok güzel bir deneyimdi. 2 haftalık bir seyahat süresi vardı ancak Japonya'da okuyan bir arkadaşımın yanında 2 hafta daha kalma şansım olduğu için uçak dönüş tarihimin 2 hafta daha uzatılmasını rica etmiştim Büyükelçilikten ve olumlu cevap vermişlerdi. 1 ay kaldım ve çok güzel günler geçirdim.

O günleri çok özlüyor insan. 6 yıl önce iş hayatına girdikten sonra biraz olsun uzak kaldım ama Japon bir müşterim var ve Japonya ile bağlantılarımı koparmadığım için şanslıyım ki çok unutmadım. Bu sıralarda 2kyuu ve daha sonrasında da 1kyuu için çalışmak istiyorum. Bakalım iş yoğunluğumdan vakit ayırabilecek miyim...

Yarışma günlerimi düşünüyorum. Ben çok heyecanlanmıştım ancak konuşmamda ve cevaplarımda hiçbir aksaklık ya da takılma olmamıştı. Asıl sorun konuşmamı yapıp yerime oturduktan sonra başladı :) O kadar heyecanlanmıştım ki sanki kalbim duracaktı... O günü ve yaşadığım heyecanı hiç unutmuyorum. Şimdi düşünüyorum ne cesaretmiş bendeki diye :)

Acaba Ankara'da ödül kazandıktan sonra İstanbul'daki yarışmaya da girilebiliyor mu bilginiz var mı? Ben 6 senedir uzak kaldığım için emin değilim. O zamanlar girilebiliyor deniyordu ama belki kurallar değişmiştir. Gerçi bildiğim kadarıyla her iki yarışma da farklı kuruluşlar tarafından düzenleniyor. Dolayısıyla girilebiliyor olması lazım. Yine de bu konuda bilgi sahibi arkadaşlar bilgi verebilirse sevinirim.

Katılan arkadaşımıza tekrar başarılar ve sonucu ne olursa olsun bu cesareti gösterdiği için de ayrıca tebrikler...

Görüşmek üzere,

10. traljp1

traljp1
    Pasif

19. İstanbul Japonca Konuşma Yarışması’nda Birincilik BİLGİ’nin

13 Mart 2010 tarihinde Bahçeşehir Üniversitesi’nde düzenlenen 19. İstanbul Japonca Konuşma Yarışması’nda A Kategorisi birincilik ödülünü, BİLGİ öğrencilerinden Deniz Gençtürk kazandı.

Yarışmaya Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Japon Dili Bölümü öğrencileri ile Boğaziçi Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Japonca’yı seçmeli ders olarak okuyan öğrenciler katıldı.

Japonya İstanbul Başkonsolosluğu ve Japon Dili Derneği tarafından her yıl düzenlenen yarışmada, geçen yıl da A Kategorisi birinciliğini yine BİLGİ öğrencilerinden Merve Güngör kazanmıştı

http://inside.bilgi.edu.tr/read/135/

11. erciyesjp

erciyesjp
    Üye

EU yu unutmadinmi ? :))

12. bende bu sene katılmak istiyorum umarım güzel bir derece alırım :)
    皆様頑張ってください!

9 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  13. User has not uploaded an avatar

dwain
    Üye

Merhaba arkadaşlar,

Ben 2001 yılında Ankara Japonca konuşma yarışmasında 1. olmuştum. Ben B kategorisinde yarışmıştım. Herhangi bir okuldan da değildim. Kendi çabalarımla öğrenerek katılmıştım. Diğer katılımcılar hep üniversitelerdendi. Jürilerin herhangi bir kesime daha farklı yaklaşım gösterdiklerini düşünmüyorum. Ankara'da böyleydi. İstanbul'da da böyledir diye düşünüyorum. Yani objektif bir şekilde değerlendirildiğinden emin olabilirsiniz. Hele ki japonların olduğu bu gibi yarışma ortamlarında aklınıza farklı şeyler getirmeyin direk yarışmaya girip elinizden geleni yapın :) Jürilerin arasında Türkler var mı bilmiyorum ama dediğim gibi siz konuşmanıza sadık olup çıkın konuşun.

Kendi deneyimimi anlatayım. Benim konuşmam çok güzel gitmişti. Hiçbir şekilde takılmadım. 2 tane soru sormuşlardı bana. İkisini de cevaplamıştım zaten düzgün bir şekilde. Ama asıl heyecan sahneden inip yerime oturduğum anda başladı. Kalbim öyle deli gibi atıyordu ki orada öleceğimi sanmıştım. Sonuçta birincilik vs beklemiyordum ama güzel geçtiğine inanıyordum konuşmamın. Yine oturduktan sonra yaşadığım o heyecan hayattaki hiçbir şeye benzemiyor. Hiç unutamıyorum o anı :)

Hey gidi günler diyorum. İyi ki hayatıma japoncayı soktum. İşim gereği kullanamıyorum çok ama çalıştığım işyerinde japon müşterim var. Japonya'daki arkadaşlarımla da zaman zaman görüşüyoruz. İş hayatına atılırken de insanın çok fazla işine yaradığını söyleyebilirim.

Neyse konuyu dağıttım yahu :) Ben girecek olan arkadaşlara şunları tavsiye edebilirim. Bilmediğiniz bir kelime mümkün olduğunca kullanmayın. Yazarken bilmediğiniz yeni bir kelime kullanabilirsiniz elbette ama konuşurken bu kelime neydi diye düşünmeyin. Mutlaka öğrenin o kelimeyi. Konuşma yaparken dümdüz konuşmamakta fayda var. Noktalama işaretlerine dikkat edip zaman zaman duraklamamız iyi olacaktır. En azından konuya hakim olduğumuzun bir belirtisidir.

Özetle bunlar yeterli. Zaten amaç orada eğlenmek. Eğlenceli geçeceğinden hiçbir şüphem yok. :) Başkalarının konuşmalarını dinlemek de çok keyifli ama insan kendi konuşmasının heyecanından çok da konsantre olamayabiliyor bazen :)

Katılacak arkadaşlara şimdiden başarılar dilerim. Bu arada ne zaman olacak yarışma? İzlemeyi çok isterim.

9 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS