Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Forum Ahalisi

Kurdujin no kokoro ( kürdün kalbi)

(16 posts)
  • 10 yıl önce unforgiven01 tarafından başlatıldı
  • traljp1 tarafından son cevap
  • (ilgili konu bulunamadı)
  1. unforgiven01

unforgiven01
    Moderatör

Dun bs1 tv de kurdun kalbi diye ozetini gordum. Bugiun saat 18 de yayinlanacakmis. Yine 2 sene oncesine mi donuyoruz. Ve elcilik buna goz yumuyor

10 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. MuStY_MiE

MuStY_MiE
    Üye

unforgiven abii o ne ? daha aciklayici anlatirmisin ?? 2 sene oncesine donuyo derken bi takim olaylar olmustu turkleri barbar olarak bi video gostermislerde NHK de o mu acaba?

3. unforgiven01

unforgiven01
    Moderatör

Aynen oyle musty kardes. 2 sene once roj tv kaynakli bir program gostermislerdi. Simdi yine benzer bir program gosteriyorlar. Zaten programin adini duyduktan sonra icerigini az cok tahmin edebilirsiniz. Konsolosluk uyusun bakalim

4. AvsarogluJapan50

AvsarogluJapan50
    Üye

Selam
    Tamam herşey güzel de. Japonlara ne ki? Kürtlerin kalbini biz türklerden daha ii kimse anlayamaz. Acaba bu japon kanalları Afganistanlının Iraklının Filistinlinin kalbini program yapabilirmiki? Bizim elçilikte bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın gibi sinden iş yapıyo galiba. 2 Sene öncede bi ses çıkarmamıştı galiba. Onu bunu bırak Japonyadaki 2kei denen brazillerin kalblerini ne yapacak japonlar. Hadi bizi geçtik biz türküz yabancıyızda adamlar japon soyismi taşıyo. Hepsini çöp gibi attılar. Köle gibi çalıştır ondan sonra yok şunun kalbi yok bunun kalbi...

Neyse kızarak bir yere varılmıyo. Keşke gerçekten bir program yapsalarda katılsakta bizde anlatsak kürtlerin kalbini türklerin kalbini orta doğunun kalbini...

Selametle kalın arkadaşlar...

5. MuStY_MiE

MuStY_MiE
    Üye

unforgiven01 abi bunu uzerine nettten bi yazi arastirdim sana ozelden yolluyorum onu yazarsam beni yanlis anlayabilirler buyuklerim onun icin sana ozelden atiyorum ..

6. kizildeniz

kizildeniz
    Üye

Ben programi seyretmedim ama tanitim linki var.

http://www.nhk.or.jp/asiansmile/onair/20100313.html

「クルドの心を歌いたい」
    -トルコ デイヤルバクル-

トルコ南東部の都市ディヤルバクル。周辺部も含め100万を超える人口のおよそ90パーセントは少数民族のクルド人だ。
    クルド人たちは代々、民族の歴史や伝統を歌で次の世代に伝えてきた。クルド語という言葉はあるものの文字がなかったため、歌という口頭伝承の形で伝えてきたのだ。
    ところが近年、クルド人の間でもトルコ音楽を聴く人が増え、徐々にクルドの音楽を聴く人は減ってきている。このままでは歌だけでなくクルドの文化まで消えてしまうと、若い音楽家オメル(22歳)は仲間6人とともに街の古老から歌を聞き取り、同じ若い世代に伝える活動を始めた。
    クルド人の文化を守り伝えたいと願う、若き音楽家オメルの活動を追う。

Benim kanji billgim bu yaziyi tam anlami ile cevirmeye yeterli degil.Ceviren olursa memnun olurum.

Buda yonetmenin kendi yorumu

クルド人は本当に歌うことが好きな民族だ。
    オメルと仲間たちは行く所、行く所で歌ってた。
    乗り合いバスで1曲、、、レストランで1曲、、、チャイハネで1曲、、、
    出会った人の家で5曲、、、
    しかも、周りのクルド人で嫌な顔をする人は一人もいなかった。
    それどころか、時には彼らと一緒に歌い、時には彼らの歌にあわせて踊りだす人もいた。
    そんなオメルとその周りの人々を見てると「クルド人には音楽という遺伝子が組み込まれているんだな」と素直に感じることができた。
    トルコ政府の下、貧困や民族対立などクルド人の現状は複雑だが、それを感じさせず前向きに自分たちの文化に対して何かしたいと考え、真摯(しんし)に行動するオメルたちを見ていると「自分ももっとがんばらないといけないな」と思った。

ディレクター 木村浩一郎

Programin tekrari
    再放送予定

3月16日(火) 午後6:15~6:35

3月17日(水) 午前9:15~9:35

3月21日(日) 午後11:40~翌0:00

Bende bs-1 yok, izleme imkani olanlar izlesin, en azindan konusunu ogrenmis oluruz

7. MuStY_MiE

MuStY_MiE
    Üye

abii yaziyi esime okuttum ta diyarbakirdaki bi kurt ile konusulani anlatiyo 22 yasinda bi genc arti video da yazilan turklerini kurtleri surekli oldurdugunu yaziyo. arti yonetmeninde otobus ile yolculuk ettigini kahvede cay ictigini lokantada yemek yedigini ama kimsenin bulunmadigini sokakta yuruyen insanlarin olmadigini dile getirmis yanlis anlamadim sa ...

8. MuStY_MiE

MuStY_MiE
    Üye

.

9. erciyesjp

erciyesjp
    Üye

Yukaridaki yaziya istinaden,
    22 yasindaki Diyarbakirli Omer adinda bir Kurt asilli kisinin soyledigi kurtce sarki ile alakali bir roportaj. Kurt kulturunu orf ve adetlerini sarki ile nesilden nesile aktarildigini Dogu bolgesindede Kurtce sarkilara nazaran Turkce sarkilarinin arttigini bu yuzden 6 arkadasi ile Kurtce sarki soylemeye basladigini anlatiyor...

10. kizildeniz

kizildeniz
    Üye

tesekkurler erciyesjp

11. unforgiven01

unforgiven01
    Moderatör

Yani programin butun. Konusu sarki miymis?? Tuhaf
    dunyanin 4 bir tarafinda millet sarki yapmaya calisiyorda neden kurtler yapmaya calisinca tv programi yapiyorlar anlamadim

12. erciyesjp

erciyesjp
    Üye

Yonetmen kimura olayi biraz o yone cekmek istemis. Japonlarin bos islerle ugrasmalarinin uzerlerine kimsecikler yokdur.

13. traljp1

traljp1
    Pasif

ceviri arkadsim tarafindan,,,

Kürt halkinin duygularini sarkilarimizla dilendiriyoruz.Diyarbakarin yaklasik yüzde 90 ni kürt halkidir.Kürt kültürünü muzikle yasatamak ve gelecek nesillere kültürü müzikle aktarmak.Ömer bu amaca hizmet eden 6 kisilik bir müzük grubun üyesi.Diyarbakirda yasayan yaslilardan kürtce müzigini duyup ,ögrenrek bunu dilendirerek bu kültürü ayakta tutmaya caliyorlar.

14. traljp1

traljp1
    Pasif

Bildigimiz gibi kürtce müzik ve yayin yasakti .Dogal olarakta kürt toplumu kültürlerini ayakta tutmak icin bir mücadele vermistir,,,Bu nedenlede bu maca hizmet eden aktiviteler bence de hakli aktivitelerdeir

15. traljp1
    Kürtçe müzik yasak değil. Müzik marketlerde bolca kürtçe müzik kaset,cd,dvd vb. şeylerden bolca bulabilirsin.

Bu arada ben japonya'ya güveniyorum. Daha önce NHK'de de bir program yayınlanmıştı ama özür dilediler sonra. Şimdi böyle birşeyin olacağını zannetmiyorum. Olsa bile, hükümet yine gerekeni yapacaktır.

Bu konu için RSS beslemesi

Cevapla »

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS