Strict Standards: Redefining already defined constructor for class bbdb in /home/japonyaorg/domains/japonya.org/public_html/forum/bb-includes/db-mysql.php on line 12

Strict Standards: Declaration of BB_Walker_Blank::start_lvl() should be compatible with BB_Walker::start_lvl($output) in /home/japonyaorg/domains/japonya.org/public_html/forum/bb-includes/classes.php on line 1127

Strict Standards: Declaration of BB_Walker_Blank::end_lvl() should be compatible with BB_Walker::end_lvl($output) in /home/japonyaorg/domains/japonya.org/public_html/forum/bb-includes/classes.php on line 1127

Strict Standards: Declaration of BB_Walker_Blank::start_el() should be compatible with BB_Walker::start_el($output) in /home/japonyaorg/domains/japonya.org/public_html/forum/bb-includes/classes.php on line 1127

Strict Standards: Declaration of BB_Walker_Blank::end_el() should be compatible with BB_Walker::end_el($output) in /home/japonyaorg/domains/japonya.org/public_html/forum/bb-includes/classes.php on line 1127
Japon Erkekleri « Japonya Forum

Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonya'da Yaşam

1. User has not uploaded an avatar

greentea
    Üye

Herkese Merhaba,
    Siteyi tesadüfen internette japonca ve japon kültürüyle ilgili bir şeyler ararken buldum.Forumdaki çogu yazıyı ilgiyle ve dikkatli bir şekilde okudum ve çok faydalı şeyler öğrendim,çok tesekkürler. =)
    Forumda (gördüğüm kadarıyla) japon bayanlarla evlenen Türk erkeklerinden ve onların yaşadığı bazı sorunlardan bahsedilmiş.Ama tersi bir durumun mevzusu geçmemiş.
    Üniversite ögrencisiyim ve 3 ay süreli dil ve çalışma amaçlı olarak Amerikaya gittim ve orda bir japon bir erkekle tanışıp ona aşık oldum. =D İşte o zaman anladım ki bir Japona aşık olmak zor ve bulmaca gibi bişeymiş.Onu daha iyi anlayabilmek ve anlaşabilmek adına bu milletle ilgili bildiğim ve gördüğüm herşeyi ögrenmeye çalışıyorum.Japonlar hakkında daha önceden oldukça bilgim vardı ama bizzat yaşayınca anladım ki aslında hiçbir şey bilmiyormuşum.İlişkiye başlama öncesi yani flört zamanlarımızda bile alışık oldugumuz tarzların çok dışında yöntemler kullanmak durumunda kalmak,sevgisini sözlü dile getirmeyip hareketlere dökmeye çalışmasını,kızdığında kesinlikle sinirlenmeden suskun kalmasını ve hiçbir şey olmamış gibi tekrar bana gülümseyerek konuşmaya başlamasını,beni kırmamak adına sölediği beyaz yalanlarını sonra bunları anladığımda onun bana dürüst olmadığını düşündüğüm zamanları,işi uğruna az yiyip az uyumasını ve daha nicelerini çözmeye çalışmak ve onu alışık olduğum kıstaslarla değerlendirmeye çalışmak beni epeyce yorup uğraştırdı.Burada bazı yaşladıklarımı sizlerle paylaşırken sizin bildiklerinizi bu başlık altında ögrenebilmeyi çok istiyorum.
    Erkek arkadaşım Amerikada çalıştığım şirkette benim patronumdu.Biz kadınlar sevdiğimiz erkeğin hayatında hep ilk planda gelmek isteriz ya,bi japonun hayatında sevdiği kadın olmak işinden sonra gelmeyi kabullenmek anlamına geliyormuş malesef...Başarı ve konum onlar için bi çok şeyden daha önemli.Peki ben bunu kabullendim mi?Asla!=D İlişkimiz çok yeni olduğundan her türlü isyan bayrağını şimdilik arkama koyup anlayışlı kız oluyorum sadece =P
    Şu anda o Japonya da bense Türkiye ye geri döndüm.Aramızdakli anlaşma dili İngilizce.Henüz benim ki kadar iyi bir ingilizcesi olamasa hızla ilerletiyor.Kısa bi süre sonra Türkiye ye gelip hem benle vakit geçirip hemde sevdiği kızın ailesiyle tanışacak.Evlilik durumunun gündeme gelmesiyle(daha vakit var ama) geldiğimiz bu kültür farklılığı zihnimi dahada kurcalamaya başladı.
    Kendisi sıkı geleneklerle yetişmiş bir Samuray.Geleneklerine ailesi kadar katı katıya bağlı olmasa bile çoğu konuda oda kurallara bağlı kalmaktan uzak duramıyor.Bir örnek vermek gerekirse,samuray eşlerinin çalışmadığını,eve bakanın erkek olduğunu ve kadının görevinin evini korumak ve çocuklarıyla ilgilenmek olduğunu savunuyor ya da savunuyordu.Kendisyle yaptığımız kibar(!) tartışmamızdan sonra,eşinin çalışsa bile kendisi gibi saatlerce ağır ve mecbur olduğu bir işte değil sadece mutlu olabilceği bir işte çalışmasına izinin olabilceğini söyleyip konuyu beni daha fazla üzmemek adına kendince bir yere bağladı...
    İşin özü,sizlerden ricam Japon erkekleri nasıldır?Onlarla evlenmek,kültür farklılıklarından dolayı yaşanılabilecek zorluklar neler olabilir?Bir Türk kızı bi başına yaban ellerde ne eder,neler yaşayabilir sorularını deneyimlerinizle cevaplamanız.

Vereceğiniz her türlü bilgi ve tavsiye için şimdiden çok teşekkürler.

7 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. User has not uploaded an avatar

kaze
    Üye

Sayın Greentea,

Öncelikle sizi tebrik ediyorum. Hem doğru tesbitleriniz, hem de bu farklılıklara rağmen sevdiğiniz adamı anlamaya çalışıp, uğruna savaşmanız için. Türk kadınları kolay vazgeçmez!
    Ben de bir Japon şirketinde çalışıyorum ve benim müdürüm de japon. (Yok, o sadece müdürüm:)) Ama kendi eşiyle olan ilişkisini az çok görebiliyiroum. İşine ve kariyerine hastalık derecesinde bağlı ve inanılmaz hırslı. Böyle birinden karısını hayatının merkezine koymasını beklemek imkansız, çünkü,zaten böyle yetiştiriliyorlar. Çalışmak, çalışmak, daha çok çalışmak...O yüzden "Japonlar abii, yapmışlar işte" diyoruz ya..
    Sinirlendiğinde suskun kalıyor, beyaz yalanlar, dürüst gelmiyor diyorsun ya, ne yazıkki bunlar da Japonların ahlaki ve kültürel yapısı. Aklından geçenleri direk yüzüne söylemiyorlar. Bize göre bu dürüstçe değil ama onlara göre bu profosyonellik. Ya da toplumsal bi norm.İş hayatında böyle davrandıklarında, yani "hai,hai" deyip aslında "iie" demeye çalıştıklarını anladığınızda, nasıl sinir olduğumuzu tahmin edersiniz.
    Ama ben bütün kültürel farklılıklara rağmen aşkın ve sevginin hala üstün gelebileceğine inanananlardanım. Siz ümidinizi yitirmeyin, onu anlamaya çalışmaya devam edin. Bence başaracaksınız.:)

3. User has not uploaded an avatar

emrex
    Üye

oncelikle japon erkeklerine erkek demek icin bi kac otobus sahit lazim :D greentea japonlarin beyaz yalan ustasi oldugunu iyi cozmussun islerinin herseyden once geldiginide anlamissin japon erkeklerinin negatif yonleri saymakla bitmez ama sen butun eksilere ragmen kararlisin bole devam et

4. User has not uploaded an avatar

greentea
    Üye

Sevgili Barış
    Ben her şeyin o kadarda basit olmadığını düşünüyorum.Olmadı ayrıl mantığı bana fazlasıyla ters geliyor.O kadar çabuk vazgeçen o kadar çabuk tüketen insanlar olduk ki.Buna sistem deniyor işte ve ben bu sitemi reddediyorum!Senin aşk ve sevgi diye küçümsediğin şeyler yaşamasını bilen insanlar için hala o kadar güzel şeyler ki...Ben gerçekten onu sevdiğim için onu anlamaya çalışıyorum ki aynı çabayı da onda görüyorum.Benim ne Japonya ya gitmeye ihtiyacım var (vize askerlik,daha iyi bir yaşam,daha çok para gibi..)ne de bir şeyler den kaçıp kurtulmak için onunla evlenmeye..Hatta,Japonya da yaşamak,yeni ve benim için oldukça zor görünen bir dili öğrenmek zorunda kalacak olma fikri zaman zaman beni fazlasıyla zorluyor.
    Ben hayatımda daha önce onun sözlerinde ki,gözlerinde ki ve duruşunda ki asaleti,ona has olan sevgisini gösteriş şeklini,kötü zamanlarımda ki ondan gördüğüm ilgiyi daha önce hiç bir erkek de görmedim ne Türk ne de yabancı.Hatta bak sana şöyle bir şey söyleyeyim,paradan ve işten daha önemli şeyler olabileceğini de öğreniyor ve bir insanı insan yapan şeyleri benimle yeniden keşfediyor.Sinirlendiğinde tepki veriyor.Sinirliyim diyor ve bunu yüzünden anlayabiliyorum.Beyaz yalan söylemeyi de yavaş yavaş terk ediyoruz.Benimle açık açık konuşmaya başladı bir şeyleri ki bence bunlar çok güzel şeyler...Bunun gelişmelerin altında benim psikolog olmamda var birazcık ama çoğu bana olan sevgisinden ve beni kaybetmek istememesinden. =)
    Üzgünüm ama,hala aşk'a ve sevgiye hikaye diyebiliyorsan sana bir kere daha üzerinde düşünmeni öneririm...

5. User has not uploaded an avatar

sakura
    Üye

Greentea "insandan insana değişir" diye bir laf var.Senin erkek arkadaşını tanımıyorum ama senden daha iyi bilecek biriside olamaz.Mutlaka doğru söylüyorsundur.%100 eminim:)
    Benimde kız arkadaşım Japon ve bugüne kadar hiçbir bayanda görmediğim iç güzelliği onda gördüm.Benim için iç güzellik maalesef hiç bir Türk bayanda bunu göremedim.Kızın parayla pulla ilgisi yok birkere.Beni daima koruyacak bir erkek istiyordum oda oldu demişti bana ilk karşılaştığımızda.
    Ne para ne pulla işi var kızcağız Tokyo'da Starbucks ta çalışıyor zaten.Türkiye'ye gelmek için para biriktiriyor ne yapsın:)Bence doğru insanı bulmuşsun.Sanada bu birlikteliği devam ettirmek düşüyor.İyi şanslar!!!

6. tokyoalican

tokyoalican
    Üye

japon erkekleri kadina mal gibi davraniyorlar ve kendilerini kadinlardan ustun goruyorlar.simdi ki genclik ise biraz daha farkli.eskileri gibi degil.bayanlara deger veriyorlar.

7. User has not uploaded an avatar

sakura
    Üye

Alican biz Türkler'de genel olarak aynıyız.Erkekler kendilerini daha üstün görür.Herşey evin reisi erkekte biter.

8. User has not uploaded an avatar

Schwanzerberg
    Üye

Barış abi konuyu biraz farklı bir boyuta getirmiş bence.Hayatın toz pembe olmadığı gerçeği ayrı bir konu insanın
    asla tek yaşayayıp gidemeyeceği ayrı bir konu...Dengeyi iyi tutturmak lazım,ki bence greentea ablamız her hangi bir toz pembe hayaller içerisinde değil.Gayet ilişkideki farklı kültür
    sorunsalına mantıklı bir şekilde yaklaşmış ve bu konuda çaba gösteriyor.Ve bence başaracaklar...İnsan kesinlikle tek yaşayıp tek ölemez.Böyle bir hayat bence olabileceklerin en kötüsüdür.Tüm canlılar çift olarak yaratılmış,ki bu insanda,çift olmak,çok daha büyük bir şeye dönüşür.Kutsaldır her şeyden önce...Asla küçümsenlememeli boşverilmemelidir.
    Ha aldatılırsın,karşındaki sevgini haketmemiştir ya da hayal kırıklığına uğramışsındır sonunda.İncinmişsindir...O vakit herkesin aşka olan inancı kaybolur.Ben Barış abiyi anlıyorum,çünkü aynı şeyi ben de yaşadım.3 yıl emek verdim,ama sonucunda boşuna olduğunu ve haketmediğini gördüm ve ayrıldım.Ben de aylarca böyle düşündüm,her şey yalanmış gibi gözüktü bana.Ama öyle değil kesinlikle.Sadece doğru insanı bulmak zor,bulduğunu anladığın vakit de kaçırmamak,kaybetmemek şart...Kolay bulunan şeyler değil...
    İnşallah kısa sürede bunun üstesinden gelebilirsiniz..

9. User has not uploaded an avatar

bandpass
    Üye

barış, senin dediğin aşk, neşk boş dediğine inanmıyorum.İnsanoğlu yaratılışında bile bir boşlukla yarıtılmıştır.Bu boşluk beden ve ruhen olmak üzere 2 tanedir.Beden boşluğu dünyavi ve insanlar ruhen olanında ise Allah sevgisidir...Dediğine inanmıyorum

10. User has not uploaded an avatar

bandpass
    Üye

greentea sana bi sorum olacak: ben bir japon nayanı ile evlenmek istiyorum ne etmek gerek bu site aracılığıyla birşeyler yapabilirmiyiz....

11. slm greentea
    Japon adamıyla aşk olmanı çok güzel bence.
    Ama konu fazla geniş.Daha incelemek zorunda.
    Mesela erkek arkadaşın ne iş yapıyor?
    nasıl çalışıyor?...Bu önemli sorudur.
    Bir arkadaşım Japon adamıyla evli olduğu için ona sorabilirim.

12. tamtoprak

tamtoprak
    Üye

Benim esimde japon gercekten barisa bazi konularda katiliyorum cok guclu olduguna inaniyorsan evlen cunki yeri geliyor kadin ve erkegin isleri senin gorevin oluyor bir anda, yasadigim sartlar bana yetiyor fazla bi zaten beklentim yok esimde Turkiyede uzun yillar kalmis oda benim kulturumu cok iyi biliyor Turkce konusuyor lafin ozu cok dusun ve sakin acele etme 7 yillik evliyim pismanda degilim ama yinede hayat bu kadar kisayken sevdiklerime boyle uzaktan bakmak ,konusmak cok zor geliyor

13. User has not uploaded an avatar

Schwanzerberg
    Üye

Her şey süper olacak diye bir kaide yok kesinlikle.Anlayışlı olduktan sonra iki taraf da çok iyi geçinir.Bir de bazı şeyler zamanla düzelir,zamanla oturur.Acele etmemek ve sabırlı olmak gerekir.En azından ben bunu gördüm.Yani yanlış anlaşılmasın daha 19 yaşındayım,evli falan değilim :) Anne ve babamın ilişkisi olsun gerekse çevremdekiler olsun,olayın böyle yürüdüğünü gördüm yani.Allah hepimizi mesut etsin...

14. User has not uploaded an avatar

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/japonyaorg/domains/japonya.org/public_html/forum/bb-includes/kses.php on line 440

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/japonyaorg/domains/japonya.org/public_html/forum/bb-includes/kses.php on line 510

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/japonyaorg/domains/japonya.org/public_html/forum/bb-includes/kses.php on line 512
    SalihAK

Üye

Ben sevgili Barış'a bir yerde katılıyorum: Aşıktım, gözüm hiç bir şey görmez olmuştu. Şaka değildir sarıldığında öl dese ölecek kadar seviyordum.Evet oluyor güzel,bambaşka bir duygu.Sahip olduğunuzda HİÇ BİR ŞEYin değeri yanında kalmıyor. Yalnız insan bu hayatın ta kendisi! Her şey gibi zamanla duygu, düşünce, bakış açısı ve beklentiler de değişiyor.Hem de bu tek taraflı olmuyor ve her zaman ölene dek yürütemiyorsunuz,yürütmek istemiyorsunuz...

Hayatınızda gerçekleşen büyük değişimler(taşınma, iş veya okul değiştirme)ve etrafınızzda belirmeye başlayan yeni insanlar da süreci olumlu/olumuz etkiliyor.

Bu konuda heyecan yaşanıp yaşanmaması bence yargılanamaz çünkü sevgi sonuçta hissiyat işidir ve duygular da insanları en derinden etkileyen şeylerdir.Karşıdaki kişinin ve seven kişinin konumu göz önüne alınıp en fazla iyi-kötü diyebiliriz ve karışamayız(kimse karışıyor demiyorum:) Yardım için bize gelenlerin elinden tutmak tek yapmamız gereken şeydir.Gerisi onun işidir. Dediğiniz gibi insan tek gelmiştir sınavlara tek gireriz ve tek çıkarız. Bu sürede dostlarımızı seçmek de yapılabilecek en iyi seçimleri oluşturur.

Benim bildiğim burada da belirtildiği gibi Japonların biraz tabiri caizse "işkolik" olduklarıdır.

Ev hanımlığıyla ilgili görüşüne gelince: Açıkçası iyi bir maaşım olduğu sürece damat adayımızla aynı fikirdeyim..

Öte yandan dini açıdan da ev hanımlığı kârlı bir iş sayılırmış:İşini yaparken eşinize engel oluşturmuyorsanız "ben ev hanımıyım bu yüzden yapabileceğim pek çok şeyi yapamıyorum" diye üzülmenize gerek yokmuş çünkü eşinizin yardımlarınızla kazandığı her sevaba zaten ortakmışsınız.

Bir de kısa süre önce bir şey farkettim: Çevremdekilerin beni anlamaları her zaman gerekmiyormuş;anlayış göstermeleri yeterli.

15. User has not uploaded an avatar

greentea
    Üye

Arkadaşlar hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum.Yardımlarınızdan ve iyi niyetinizden dolayı.Şuan hakikaten sizden başka bana objektif yardımda bulunacak başka biri yok.
    Bir kültürü tanımak ve iyi anlamak için o kültürle yaşamak ya da o kültürün insanı olmak gerekiyor.Ama anladım ki Japonları anlamak için en başta Japon gibi düşünmek gerekiyormuş.Biz Türkler artık kafa yapısı itibariyle Batı'ya daha yakın bir toplum olduğumuzdan onlara ait olan çoğu durum bizler için fazlasıyla karışık hatta bazen abartılı ve saçma...Ben,en azından çabalıyorum ama bazen çok zorlandığımı itiraf etmeliyim.
    Aşka ya da dünyaya pembe gözlükler bakıyor değilim.Her şeyin çok farkındayım.Aynı dili konuşup aynı kültürden geldiğim erkeklere de (buna babamda dahil) kendimi anlatmak ve onları anlamak için verdim çabaları düşününce onunda en az onlar kadar bu çabayı hak ettiğini düşünüyorum.Olmazsa birlikte yaşadığımız güzel şeyler için birbirimize teşekkür edip yollarımıza gideceğiz.
    Bu açıklamayı da burada geçtikten sonra şu son zamanlarda uğraştığımız yeni problemi paylaşmak istiyorum sizinle.
    Bir Japon erkeği (ya da benim erkek arkadaşım) geçirdiği zor zamanları bir kadınla paylaşmıyor.Nasıl anladım ben bunu derseniz,anneannesi çok hasta şuan ve ölüm döşeğinde.Gerçekten kendisini çok merak ettiğimden her konuşmamızda ona nasıl olduğunu soruyorum.Aldığım cevap bir gülümsemeyle "iyi" oluyor.Halbuki çok iyi biliyorum durum hiç iyi değil.Belkide vefat etti ama bana bunu söylemiyor!...
    Zor zamanlarını,özellikle üzgün olduğu zamanları kesinlikle benimle paylaşmıyor.E bende malesef bir insanım ve bu duruma kırılıp onunda kalbini kırdım.
    Ve tartışma
    -Bu benim kültürüm!
    #Hayır bu bir seçim!
    -Sen bana saygı göstermiyosun!
    #Hayır sen beni dışlıyosun! a döndü.En son hatırladığım
    "sen beni sevmiyosun!"diye salya sümük ağlayışımdı... =D
    Bu durumu bir gurur olarak görüp,canı acıdığında karşımda hep dik durmaya çalışıyor.Üzüldüğünde üzgünüm demiyor bu da bana kendimi çok dışlanmış hissettiriyor.Sessizleşince de onunla iletişim kuramıyorum ve bu da beni öldürüyor.
    Aranızda Japon bayanlarla evli olan arkadaşlar var.Allah bozmasın!=)Kadınlar yapı itibarile daha kırılgan ve korunmaya muhtaçlar.Duygularını gösteriyorlar.Bu yüzden siz biraz daha şanslısınız kanımca...
    Mogo yardımın için çok teşekkürler,anladığım kadarıyla sen bir Japonsun ve kendi milletini bizim gözlemlediğimizden daha iyi biliyorsun.Her türlü yardımın bu yüzden benim için çok değerli.Erkek arkadaşım Tokyo da Toyo-Suisan da çalışıyor.Biyokimyacı ve aynı zamanda genetikçi ve şuanda da Tıp doktorası yapıyor.Abartılı bir çalışma saati yok.Hafta sonları ona ait fakat genç bir Japon olduğundan yurt dışında ki işlerde çoğunlukla o görevlendiriliyor.Yurt dışında olduğunda çok yorucu bir çalışma temposu oluyor.Önceleri iş kolik erkek arkadaşım "Çok işim var sana yazamam,arayamam! deyip her türlü feryadıma rağmen beni aramayınca acı bir şekilde anladım ki iş bunlar için çok değerli.Ama ben yılmadım ve feryat dozunu arttırdım!=) Şimdi biraz daha iyi.Ehe!Ne de olsa erkek erkektir.Kadınca yollarda hep birdir ve hep işe yarar. Millet,ırk farketmez!... =D
    Bu iş bulmaca çözmek gibi.Ve benim elimde gene bir sürü puzzle parçası kaldı.Lütfen parçaların doğru yerlerini beraber bulalım.

Doomo arigatoo gozaimasu!

Bu konu için RSS beslemesi

Cevapla »

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS
Warning: Creating default object from empty value in /home/japonyaorg/domains/japonya.org/public_html/forum/my-plugins/mini-track.php on line 34