bbPress database error: [Table 'japonyaorg_db.bb_users' doesn't exist]
SELECT * FROM bb_users WHERE ID IN (1101,750,1017,202,1123,1166,1165,548,529,509,1474,1466,1468,1396,1498,1499)

Japon Erkekleri « Please give me a name!

Please give me a name! » Japonya'da Yaşam

Japon Erkekleri

(69 posts)
  • 6 yıl önce greentea tarafından başlatıldı
  • efsane_rock tarafından son cevap
  1. bbPress database error: [Table 'japonyaorg_db.bb_users' doesn't exist]
    SELECT * FROM bb_users WHERE ID = 1101

Anonim
    Kayıtlı değil

Herkese Merhaba,
    Siteyi tesadüfen internette japonca ve japon kültürüyle ilgili bir şeyler ararken buldum.Forumdaki çogu yazıyı ilgiyle ve dikkatli bir şekilde okudum ve çok faydalı şeyler öğrendim,çok tesekkürler. =)
    Forumda (gördüğüm kadarıyla) japon bayanlarla evlenen Türk erkeklerinden ve onların yaşadığı bazı sorunlardan bahsedilmiş.Ama tersi bir durumun mevzusu geçmemiş.
    Üniversite ögrencisiyim ve 3 ay süreli dil ve çalışma amaçlı olarak Amerikaya gittim ve orda bir japon bir erkekle tanışıp ona aşık oldum. =D İşte o zaman anladım ki bir Japona aşık olmak zor ve bulmaca gibi bişeymiş.Onu daha iyi anlayabilmek ve anlaşabilmek adına bu milletle ilgili bildiğim ve gördüğüm herşeyi ögrenmeye çalışıyorum.Japonlar hakkında daha önceden oldukça bilgim vardı ama bizzat yaşayınca anladım ki aslında hiçbir şey bilmiyormuşum.İlişkiye başlama öncesi yani flört zamanlarımızda bile alışık oldugumuz tarzların çok dışında yöntemler kullanmak durumunda kalmak,sevgisini sözlü dile getirmeyip hareketlere dökmeye çalışmasını,kızdığında kesinlikle sinirlenmeden suskun kalmasını ve hiçbir şey olmamış gibi tekrar bana gülümseyerek konuşmaya başlamasını,beni kırmamak adına sölediği beyaz yalanlarını sonra bunları anladığımda onun bana dürüst olmadığını düşündüğüm zamanları,işi uğruna az yiyip az uyumasını ve daha nicelerini çözmeye çalışmak ve onu alışık olduğum kıstaslarla değerlendirmeye çalışmak beni epeyce yorup uğraştırdı.Burada bazı yaşladıklarımı sizlerle paylaşırken sizin bildiklerinizi bu başlık altında ögrenebilmeyi çok istiyorum.
    Erkek arkadaşım Amerikada çalıştığım şirkette benim patronumdu.Biz kadınlar sevdiğimiz erkeğin hayatında hep ilk planda gelmek isteriz ya,bi japonun hayatında sevdiği kadın olmak işinden sonra gelmeyi kabullenmek anlamına geliyormuş malesef...Başarı ve konum onlar için bi çok şeyden daha önemli.Peki ben bunu kabullendim mi?Asla!=D İlişkimiz çok yeni olduğundan her türlü isyan bayrağını şimdilik arkama koyup anlayışlı kız oluyorum sadece =P
    Şu anda o Japonya da bense Türkiye ye geri döndüm.Aramızdakli anlaşma dili İngilizce.Henüz benim ki kadar iyi bir ingilizcesi olamasa hızla ilerletiyor.Kısa bi süre sonra Türkiye ye gelip hem benle vakit geçirip hemde sevdiği kızın ailesiyle tanışacak.Evlilik durumunun gündeme gelmesiyle(daha vakit var ama) geldiğimiz bu kültür farklılığı zihnimi dahada kurcalamaya başladı.
    Kendisi sıkı geleneklerle yetişmiş bir Samuray.Geleneklerine ailesi kadar katı katıya bağlı olmasa bile çoğu konuda oda kurallara bağlı kalmaktan uzak duramıyor.Bir örnek vermek gerekirse,samuray eşlerinin çalışmadığını,eve bakanın erkek olduğunu ve kadının görevinin evini korumak ve çocuklarıyla ilgilenmek olduğunu savunuyor ya da savunuyordu.Kendisyle yaptığımız kibar(!) tartışmamızdan sonra,eşinin çalışsa bile kendisi gibi saatlerce ağır ve mecbur olduğu bir işte değil sadece mutlu olabilceği bir işte çalışmasına izinin olabilceğini söyleyip konuyu beni daha fazla üzmemek adına kendince bir yere bağladı...
    İşin özü,sizlerden ricam Japon erkekleri nasıldır?Onlarla evlenmek,kültür farklılıklarından dolayı yaşanılabilecek zorluklar neler olabilir?Bir Türk kızı bi başına yaban ellerde ne eder,neler yaşayabilir sorularını deneyimlerinizle cevaplamanız.

Vereceğiniz her türlü bilgi ve tavsiye için şimdiden çok teşekkürler.

6 yıl önce #
  2. bbPress database error: [Table 'japonyaorg_db.bb_users' doesn't exist]
    SELECT * FROM bb_users WHERE ID = 750

Anonim
    Kayıtlı değil

Sayın Greentea,

Öncelikle sizi tebrik ediyorum. Hem doğru tesbitleriniz, hem de bu farklılıklara rağmen sevdiğiniz adamı anlamaya çalışıp, uğruna savaşmanız için. Türk kadınları kolay vazgeçmez!
    Ben de bir Japon şirketinde çalışıyorum ve benim müdürüm de japon. (Yok, o sadece müdürüm:)) Ama kendi eşiyle olan ilişkisini az çok görebiliyiroum. İşine ve kariyerine hastalık derecesinde bağlı ve inanılmaz hırslı. Böyle birinden karısını hayatının merkezine koymasını beklemek imkansız, çünkü,zaten böyle yetiştiriliyorlar. Çalışmak, çalışmak, daha çok çalışmak...O yüzden "Japonlar abii, yapmışlar işte" diyoruz ya..
    Sinirlendiğinde suskun kalıyor, beyaz yalanlar, dürüst gelmiyor diyorsun ya, ne yazıkki bunlar da Japonların ahlaki ve kültürel yapısı. Aklından geçenleri direk yüzüne söylemiyorlar. Bize göre bu dürüstçe değil ama onlara göre bu profosyonellik. Ya da toplumsal bi norm.İş hayatında böyle davrandıklarında, yani "hai,hai" deyip aslında "iie" demeye çalıştıklarını anladığınızda, nasıl sinir olduğumuzu tahmin edersiniz.
    Ama ben bütün kültürel farklılıklara rağmen aşkın ve sevginin hala üstün gelebileceğine inanananlardanım. Siz ümidinizi yitirmeyin, onu anlamaya çalışmaya devam edin. Bence başaracaksınız.:)

6 yıl önce #
  3. bbPress database error: [Table 'japonyaorg_db.bb_users' doesn't exist]
    SELECT * FROM bb_users WHERE ID = 1017

Anonim
    Kayıtlı değil

oncelikle japon erkeklerine erkek demek icin bi kac otobus sahit lazim :D greentea japonlarin beyaz yalan ustasi oldugunu iyi cozmussun islerinin herseyden once geldiginide anlamissin japon erkeklerinin negatif yonleri saymakla bitmez ama sen butun eksilere ragmen kararlisin bole devam et

6 yıl önce #
  4. Anonim
    Kayıtlı değil

Sevgili Barış
    Ben her şeyin o kadarda basit olmadığını düşünüyorum.Olmadı ayrıl mantığı bana fazlasıyla ters geliyor.O kadar çabuk vazgeçen o kadar çabuk tüketen insanlar olduk ki.Buna sistem deniyor işte ve ben bu sitemi reddediyorum!Senin aşk ve sevgi diye küçümsediğin şeyler yaşamasını bilen insanlar için hala o kadar güzel şeyler ki...Ben gerçekten onu sevdiğim için onu anlamaya çalışıyorum ki aynı çabayı da onda görüyorum.Benim ne Japonya ya gitmeye ihtiyacım var (vize askerlik,daha iyi bir yaşam,daha çok para gibi..)ne de bir şeyler den kaçıp kurtulmak için onunla evlenmeye..Hatta,Japonya da yaşamak,yeni ve benim için oldukça zor görünen bir dili öğrenmek zorunda kalacak olma fikri zaman zaman beni fazlasıyla zorluyor.
    Ben hayatımda daha önce onun sözlerinde ki,gözlerinde ki ve duruşunda ki asaleti,ona has olan sevgisini gösteriş şeklini,kötü zamanlarımda ki ondan gördüğüm ilgiyi daha önce hiç bir erkek de görmedim ne Türk ne de yabancı.Hatta bak sana şöyle bir şey söyleyeyim,paradan ve işten daha önemli şeyler olabileceğini de öğreniyor ve bir insanı insan yapan şeyleri benimle yeniden keşfediyor.Sinirlendiğinde tepki veriyor.Sinirliyim diyor ve bunu yüzünden anlayabiliyorum.Beyaz yalan söylemeyi de yavaş yavaş terk ediyoruz.Benimle açık açık konuşmaya başladı bir şeyleri ki bence bunlar çok güzel şeyler...Bunun gelişmelerin altında benim psikolog olmamda var birazcık ama çoğu bana olan sevgisinden ve beni kaybetmek istememesinden. =)
    Üzgünüm ama,hala aşk'a ve sevgiye hikaye diyebiliyorsan sana bir kere daha üzerinde düşünmeni öneririm...

6 yıl önce #
  5. bbPress database error: [Table 'japonyaorg_db.bb_users' doesn't exist]
    SELECT * FROM bb_users WHERE ID = 202

Anonim
    Kayıtlı değil

Greentea "insandan insana değişir" diye bir laf var.Senin erkek arkadaşını tanımıyorum ama senden daha iyi bilecek biriside olamaz.Mutlaka doğru söylüyorsundur.%100 eminim:)
    Benimde kız arkadaşım Japon ve bugüne kadar hiçbir bayanda görmediğim iç güzelliği onda gördüm.Benim için iç güzellik maalesef hiç bir Türk bayanda bunu göremedim.Kızın parayla pulla ilgisi yok birkere.Beni daima koruyacak bir erkek istiyordum oda oldu demişti bana ilk karşılaştığımızda.
    Ne para ne pulla işi var kızcağız Tokyo'da Starbucks ta çalışıyor zaten.Türkiye'ye gelmek için para biriktiriyor ne yapsın:)Bence doğru insanı bulmuşsun.Sanada bu birlikteliği devam ettirmek düşüyor.İyi şanslar!!!

6 yıl önce #
  6. bbPress database error: [Table 'japonyaorg_db.bb_users' doesn't exist]
    SELECT * FROM bb_users WHERE ID = 1123

Anonim
    Kayıtlı değil

japon erkekleri kadina mal gibi davraniyorlar ve kendilerini kadinlardan ustun goruyorlar.simdi ki genclik ise biraz daha farkli.eskileri gibi degil.bayanlara deger veriyorlar.

6 yıl önce #
  7. Anonim
    Kayıtlı değil

Alican biz Türkler'de genel olarak aynıyız.Erkekler kendilerini daha üstün görür.Herşey evin reisi erkekte biter.

6 yıl önce #
  8. bbPress database error: [Table 'japonyaorg_db.bb_users' doesn't exist]
    SELECT * FROM bb_users WHERE ID = 1166

Anonim
    Kayıtlı değil

Barış abi konuyu biraz farklı bir boyuta getirmiş bence.Hayatın toz pembe olmadığı gerçeği ayrı bir konu insanın
    asla tek yaşayayıp gidemeyeceği ayrı bir konu...Dengeyi iyi tutturmak lazım,ki bence greentea ablamız her hangi bir toz pembe hayaller içerisinde değil.Gayet ilişkideki farklı kültür
    sorunsalına mantıklı bir şekilde yaklaşmış ve bu konuda çaba gösteriyor.Ve bence başaracaklar...İnsan kesinlikle tek yaşayıp tek ölemez.Böyle bir hayat bence olabileceklerin en kötüsüdür.Tüm canlılar çift olarak yaratılmış,ki bu insanda,çift olmak,çok daha büyük bir şeye dönüşür.Kutsaldır her şeyden önce...Asla küçümsenlememeli boşverilmemelidir.
    Ha aldatılırsın,karşındaki sevgini haketmemiştir ya da hayal kırıklığına uğramışsındır sonunda.İncinmişsindir...O vakit herkesin aşka olan inancı kaybolur.Ben Barış abiyi anlıyorum,çünkü aynı şeyi ben de yaşadım.3 yıl emek verdim,ama sonucunda boşuna olduğunu ve haketmediğini gördüm ve ayrıldım.Ben de aylarca böyle düşündüm,her şey yalanmış gibi gözüktü bana.Ama öyle değil kesinlikle.Sadece doğru insanı bulmak zor,bulduğunu anladığın vakit de kaçırmamak,kaybetmemek şart...Kolay bulunan şeyler değil...
    İnşallah kısa sürede bunun üstesinden gelebilirsiniz..

6 yıl önce #
  9. bbPress database error: [Table 'japonyaorg_db.bb_users' doesn't exist]
    SELECT * FROM bb_users WHERE ID = 1165

Anonim
    Kayıtlı değil

barış, senin dediğin aşk, neşk boş dediğine inanmıyorum.İnsanoğlu yaratılışında bile bir boşlukla yarıtılmıştır.Bu boşluk beden ve ruhen olmak üzere 2 tanedir.Beden boşluğu dünyavi ve insanlar ruhen olanında ise Allah sevgisidir...Dediğine inanmıyorum

6 yıl önce #
  10. Anonim
    Kayıtlı değil

greentea sana bi sorum olacak: ben bir japon nayanı ile evlenmek istiyorum ne etmek gerek bu site aracılığıyla birşeyler yapabilirmiyiz....

6 yıl önce #
  11. bbPress database error: [Table 'japonyaorg_db.bb_users' doesn't exist]
    SELECT * FROM bb_users WHERE ID = 548

Anonim
    Kayıtlı değil

slm greentea
    Japon adamıyla aşk olmanı çok güzel bence.
    Ama konu fazla geniş.Daha incelemek zorunda.
    Mesela erkek arkadaşın ne iş yapıyor?
    nasıl çalışıyor?...Bu önemli sorudur.
    Bir arkadaşım Japon adamıyla evli olduğu için ona sorabilirim.

6 yıl önce #
  12. bbPress database error: [Table 'japonyaorg_db.bb_users' doesn't exist]
    SELECT * FROM bb_users WHERE ID = 529

Anonim
    Kayıtlı değil

Benim esimde japon gercekten barisa bazi konularda katiliyorum cok guclu olduguna inaniyorsan evlen cunki yeri geliyor kadin ve erkegin isleri senin gorevin oluyor bir anda, yasadigim sartlar bana yetiyor fazla bi zaten beklentim yok esimde Turkiyede uzun yillar kalmis oda benim kulturumu cok iyi biliyor Turkce konusuyor lafin ozu cok dusun ve sakin acele etme 7 yillik evliyim pismanda degilim ama yinede hayat bu kadar kisayken sevdiklerime boyle uzaktan bakmak ,konusmak cok zor geliyor

6 yıl önce #
  13. Anonim
    Kayıtlı değil

Her şey süper olacak diye bir kaide yok kesinlikle.Anlayışlı olduktan sonra iki taraf da çok iyi geçinir.Bir de bazı şeyler zamanla düzelir,zamanla oturur.Acele etmemek ve sabırlı olmak gerekir.En azından ben bunu gördüm.Yani yanlış anlaşılmasın daha 19 yaşındayım,evli falan değilim :) Anne ve babamın ilişkisi olsun gerekse çevremdekiler olsun,olayın böyle yürüdüğünü gördüm yani.Allah hepimizi mesut etsin...

6 yıl önce #
  14. bbPress database error: [Table 'japonyaorg_db.bb_users' doesn't exist]
    SELECT * FROM bb_users WHERE ID = 509

Anonim
    Kayıtlı değil

Ben sevgili Barış'a bir yerde katılıyorum: Aşıktım, gözüm hiç bir şey görmez olmuştu. Şaka değildir sarıldığında öl dese ölecek kadar seviyordum.Evet oluyor güzel,bambaşka bir duygu.Sahip olduğunuzda HİÇ BİR ŞEYin değeri yanında kalmıyor. Yalnız insan bu hayatın ta kendisi! Her şey gibi zamanla duygu, düşünce, bakış açısı ve beklentiler de değişiyor.Hem de bu tek taraflı olmuyor ve her zaman ölene dek yürütemiyorsunuz,yürütmek istemiyorsunuz...

Hayatınızda gerçekleşen büyük değişimler(taşınma, iş veya okul değiştirme)ve etrafınızzda belirmeye başlayan yeni insanlar da süreci olumlu/olumuz etkiliyor.

Bu konuda heyecan yaşanıp yaşanmaması bence yargılanamaz çünkü sevgi sonuçta hissiyat işidir ve duygular da insanları en derinden etkileyen şeylerdir.Karşıdaki kişinin ve seven kişinin konumu göz önüne alınıp en fazla iyi-kötü diyebiliriz ve karışamayız(kimse karışıyor demiyorum:) Yardım için bize gelenlerin elinden tutmak tek yapmamız gereken şeydir.Gerisi onun işidir. Dediğiniz gibi insan tek gelmiştir sınavlara tek gireriz ve tek çıkarız. Bu sürede dostlarımızı seçmek de yapılabilecek en iyi seçimleri oluşturur.

Benim bildiğim burada da belirtildiği gibi Japonların biraz tabiri caizse "işkolik" olduklarıdır.

Ev hanımlığıyla ilgili görüşüne gelince: Açıkçası iyi bir maaşım olduğu sürece damat adayımızla aynı fikirdeyim..

Öte yandan dini açıdan da ev hanımlığı kârlı bir iş sayılırmış:İşini yaparken eşinize engel oluşturmuyorsanız "ben ev hanımıyım bu yüzden yapabileceğim pek çok şeyi yapamıyorum" diye üzülmenize gerek yokmuş çünkü eşinizin yardımlarınızla kazandığı her sevaba zaten ortakmışsınız.

Bir de kısa süre önce bir şey farkettim: Çevremdekilerin beni anlamaları her zaman gerekmiyormuş;anlayış göstermeleri yeterli.

6 yıl önce #
  15. Anonim
    Kayıtlı değil

Arkadaşlar hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum.Yardımlarınızdan ve iyi niyetinizden dolayı.Şuan hakikaten sizden başka bana objektif yardımda bulunacak başka biri yok.
    Bir kültürü tanımak ve iyi anlamak için o kültürle yaşamak ya da o kültürün insanı olmak gerekiyor.Ama anladım ki Japonları anlamak için en başta Japon gibi düşünmek gerekiyormuş.Biz Türkler artık kafa yapısı itibariyle Batı'ya daha yakın bir toplum olduğumuzdan onlara ait olan çoğu durum bizler için fazlasıyla karışık hatta bazen abartılı ve saçma...Ben,en azından çabalıyorum ama bazen çok zorlandığımı itiraf etmeliyim.
    Aşka ya da dünyaya pembe gözlükler bakıyor değilim.Her şeyin çok farkındayım.Aynı dili konuşup aynı kültürden geldiğim erkeklere de (buna babamda dahil) kendimi anlatmak ve onları anlamak için verdim çabaları düşününce onunda en az onlar kadar bu çabayı hak ettiğini düşünüyorum.Olmazsa birlikte yaşadığımız güzel şeyler için birbirimize teşekkür edip yollarımıza gideceğiz.
    Bu açıklamayı da burada geçtikten sonra şu son zamanlarda uğraştığımız yeni problemi paylaşmak istiyorum sizinle.
    Bir Japon erkeği (ya da benim erkek arkadaşım) geçirdiği zor zamanları bir kadınla paylaşmıyor.Nasıl anladım ben bunu derseniz,anneannesi çok hasta şuan ve ölüm döşeğinde.Gerçekten kendisini çok merak ettiğimden her konuşmamızda ona nasıl olduğunu soruyorum.Aldığım cevap bir gülümsemeyle "iyi" oluyor.Halbuki çok iyi biliyorum durum hiç iyi değil.Belkide vefat etti ama bana bunu söylemiyor!...
    Zor zamanlarını,özellikle üzgün olduğu zamanları kesinlikle benimle paylaşmıyor.E bende malesef bir insanım ve bu duruma kırılıp onunda kalbini kırdım.
    Ve tartışma
    -Bu benim kültürüm!
    #Hayır bu bir seçim!
    -Sen bana saygı göstermiyosun!
    #Hayır sen beni dışlıyosun! a döndü.En son hatırladığım
    "sen beni sevmiyosun!"diye salya sümük ağlayışımdı... =D
    Bu durumu bir gurur olarak görüp,canı acıdığında karşımda hep dik durmaya çalışıyor.Üzüldüğünde üzgünüm demiyor bu da bana kendimi çok dışlanmış hissettiriyor.Sessizleşince de onunla iletişim kuramıyorum ve bu da beni öldürüyor.
    Aranızda Japon bayanlarla evli olan arkadaşlar var.Allah bozmasın!=)Kadınlar yapı itibarile daha kırılgan ve korunmaya muhtaçlar.Duygularını gösteriyorlar.Bu yüzden siz biraz daha şanslısınız kanımca...
    Mogo yardımın için çok teşekkürler,anladığım kadarıyla sen bir Japonsun ve kendi milletini bizim gözlemlediğimizden daha iyi biliyorsun.Her türlü yardımın bu yüzden benim için çok değerli.Erkek arkadaşım Tokyo da Toyo-Suisan da çalışıyor.Biyokimyacı ve aynı zamanda genetikçi ve şuanda da Tıp doktorası yapıyor.Abartılı bir çalışma saati yok.Hafta sonları ona ait fakat genç bir Japon olduğundan yurt dışında ki işlerde çoğunlukla o görevlendiriliyor.Yurt dışında olduğunda çok yorucu bir çalışma temposu oluyor.Önceleri iş kolik erkek arkadaşım "Çok işim var sana yazamam,arayamam! deyip her türlü feryadıma rağmen beni aramayınca acı bir şekilde anladım ki iş bunlar için çok değerli.Ama ben yılmadım ve feryat dozunu arttırdım!=) Şimdi biraz daha iyi.Ehe!Ne de olsa erkek erkektir.Kadınca yollarda hep birdir ve hep işe yarar. Millet,ırk farketmez!... =D
    Bu iş bulmaca çözmek gibi.Ve benim elimde gene bir sürü puzzle parçası kaldı.Lütfen parçaların doğru yerlerini beraber bulalım.

Doomo arigatoo gozaimasu!

6 yıl önce #
  16. Anonim
    Kayıtlı değil

selam greentea
    Toyo-Suisan cok buyuk ve unlu bir sirket.
    Bence orada calisanlar gercekten cokmesgul.
    Genellikle oyle isciler saat 9dan saat 23ye kadar calisiyorlar.ve sabah saat 6yada 7de kalkip evden cikiyorlar.
    Yani sadece hafta sonu mail yazabilir yada telefon edebilir.Bagzilar hafta sonuda ise gidiyorlar!!

Erkekarkadasin oyle ise de Japonya'da o kadar acayip degil.

anneannesi hakkinda sana pek haber vermedigi icin kizmani anlayabilirim.
    Ama orada Japon-Turk arasidaki farki ortaya cikiyor.Turkiye'ye giderken Turkler bana cok soru soruyorlar.
    Mesela tanisinca hemen Kac yasindasin?Evli misin?Maasin ne kadar??diyesoruyorlar.Boyle sorular Japonya'da bazen acayip yada kaba olabilir. Yani bizde ozel hayat hakkinda olan soru pek sormuyoruz.

Mesela arkadaslarima Maasin kac??diye hic sormuyorum.Onalrin maaslari hicbilmiyorum.Turkiye'de biraz sasirdim.

Aile hakkinda ise mesela Kac kardesiniz??Buyuk anne , dede ile beraber oturuyormusun??falan soruyoruz.

Ama arkadasimin ailesi hasta oldugu zaman arkadasim soylemeden once sik siksorumuyorum.Ailesi ciddi durumda kalirken sorumuyoruz.

Sorarsam,arkadasim da "iyi " yada "iyi degil" cevabi veriyor galiba..Detayli bilgileri vermez.Sadece soylemek istemeyen de var.
    "Merak edilmemeliyim"(Turkcede nasil soyleyebilir??)diye dusunenler de var.

Bence aile acisini yada ciddi durumasini Turkler kadargostemiyoruz,paylasmiyoruz...
    Ozellikle adamlar oyle.

Bence erkek arkadasin cok mesgul oldugu icin anneannesi nasil durum olmasinipeki bilmiyor.Belki hastaneye gitmiyor.Bu da olabilir...

Baska ornek:Japonla evli olan bir Turk kadini var.Evine kadinin arkadaslari giderken Japonesi onlarla hic sohbet etmiyormus.
    "Neden konusmuyorsun?"diye sormus.
    "Neyi konusayim?Bence pek yok."demis.
    "Mesela adiniz ne?nerede oturuyorsunuz ? falan.."
    "Cok acayip!!Sormak istemiyorum"demis.
    Bu kadin arkadaslari evine giderken artik esi burakiyormus:)

Ama ben yazdigim seyler kisiye degisik.Herkes ayni degil. iyi anlatamadim...Turkcem bu kadar maalesef..iyi sanslar!!

6 yıl önce #
  17. Anonim
    Kayıtlı değil

Çook teşekkür ederim Mogo.İnan çok yardımcı oldun.Anladım yazdıklarını, hiç kaygın olmasın.
    Erkek arkadasım ofiste sabah 8 den akşam 5 e kadar çalışıyor.Hafta sonlarıysa ona ait.Ama işi fazlaysa bu çalışma zamanı daha da
    sıkılaşabiliyor.

Malesef,bir Türk olarak sizin işinize verdiğinizi aşırı önemi ve hassasiyeti,iki dakika için bile olsa sevdiği birine bişiler yazmanın bir kaytarma sayılabileceğini anlayamıyorum.İş konusunda bu kadar katı olmak iyi midir değil midir oda bir tartışma konusu tabi ki...

Japonların bu dünyaya bir geliş amacı var bence,herkesin olduğu gibi ve şuan siz bu görevi yerine getiriyorsunuz.Böyle olmasanız bir taş eksik kalır ve tüm denge bozulur.Dünya ekonomisinin çok ciddi bir bölümünü sizin sırtınızda,aksi şekilde davranmanızı zaten düşünemiyorum...

Ben artık Japon erkeklerinin evlenmek yada ciddi ilişkiler yaşamaya çok fazla uygun olmadıklarını,böyle işlere giriştiklerinde oluşan beklentilerin yüklendikleri misyona zarar verdiğini düşünmeye başladım.Eminim erkek arkadaşımda şikayet edebilen ve sonsuz bir sabra sahip olmayan bir Türk kızı yerine,çok sabırlı,daha çok anlayışlı ve kendi kültürünü iyi bilen bir Japon kızı tercih ederdi. =)

Gerçekten arkadaşının eşinin eve gelen misafirlerle konuşmaması çok ilginç.Adam demek ki sosyalleşmek istemiyor ya da onlarla paylaşacak bir şey bulamıyor.Burada insan karakterleri de işin içine giriyor tabi ki.Bir psikolog olarak sürekli ve ağır is yaşamının,ya da eve kapanarak sürekli bilgisayarda oyun oynayarak zamanını harcayan kişilerin bi süre sonra anti-sosyal olduğunu söyleyebilirim.Zaten bu yüzden özellikle japon gençlerinde çok ciddi psikolojik rahatsızlıklar oluşuyor ve sonu intahara kadar varabiliyor.Buda burda bir anektod olarak bulunsun istedim.

Benim erkek arkadaşım konuşmayı çok sever,yeni insanlar tanımayı da...Uzun yıllardır bir çalışma hayatı olmadığından sanırım! =D Zaten benim arkadaşlarım artık benden daha çok seviyorlar onu! =D

Mogo bir şeyi tam olarak anlayamadım.Neden sizin için merak edilmemek bu kadar önemli?Bu utanılacak bir şey mi ya da gurur yapılabilinecek bir şey mi sizin için?
    Ya da söyle sorayım,bir Japon erkeğinin hakkında asla konuşmadığı,çok özel olarak kabul ettiği şeyleri nelerdir?Neler hakkında size soru sormamalıyız ya da sizleri sorgulamamalıyız?

6 yıl önce #
  18. Anonim
    Kayıtlı değil

Selam Baris
    Ben de is ise is ,tatil ise tatil yapmasi lazim diye dusunuyorum.
    Ama is fazla oldugu icin is bitmedigi icin saat 23ye kadar bazen hafta sonu is yapmak zorunda kaliyorlar.
    Japonya'da once 10 sene surede ekonomisi cok kotuydu.Kaybettigimiz 10 sene diyoruz.
    O zaman sirketler yeni memur almadilar.yeni mezun olan gencler iyi is bulamadilar.
    Simdi 35yas ve 25 yasinin arasindakiler oyleydi.
    Sirkette memur az oldu.Ama is az olmuyor.Yani bir memurun isi fazla oluyor.
    Bugunlerde Japon ekonomisi iyilesiyor.Onun icin gencler icin is cok var.
    Ama is de artacak.Yani simdi de bir memurun is az olmuyor!!Ben mesgul degilim ama..
    Uzun zaman calisanlarin bagzi kotu niyetli olanlar da var.
    Mesela saat 9dan 5e kadar is zaman olan sirkette 5ten sonra da calisirsa para alabilir.
    Yani maas artiyor.Maas artmasi icin ogle zamanlarda bos bos oturup,internete giriyor.
    Uzatmada is yapan insan da var.
    Kolay iste iyi maas alamayiz.Genc iken maas iyi degilse de sorun degil.
    Ama yasali olduktan sonra 70yasinda 80yasinda olurken evde para olmadigi icin hayat kotu olanlar yada olenler artiyorlar.
    Biz bunu merak oldugu icin calisiyoruz.Yani gencler de 50sene sonraki kendilerini dusunerek calisiyorlar.
    Biz de Avrupalilar gibi calismak istiyoruz!
    Bir reklam vardi."Fransa'da yaz tatili 3 hafta.Italya'da ise 2hafta.Bizde ise en fazla 1hafta!"
    Ben de 3hafta tatil yapmak istiyorum!

Greentea
    Yazdigim Turk kadininin esi bence de ilginc! Gencler oyle degil galiba..
    Baska Japon arkadasimin esi ise cok konuskan!Fazla oldugu icin ben arkadasimla konusmak istedigim zaman da konusamam...
    Esim de Turk arkadaslarim ile konusmak istiyor.ama maalesef sadece Japonca biliyor :)

"Neden sizin icin merak edilmemek bu kadar onemli?"
    Acaba neden??
    Utanilacak bir sey degil.Gurur yapilabilinecek bir sey degil.
    Kendisi icin degil.Cevrisindekiler icin...
    Sevdigimiz insandan merak edilmesini sevmeyiz.

Icerideki duygusal gostermeyiz.Ozellikle adamlar.Fazla gosterse "simarik biri""Adam degil gibi" olabilir..
    Cok eskiden beri oyleyiz.Samurai ruhu mu kaliyor??
    Samurai zamaninda daha sert.Aci duygusal gosteremeydi.
    Bugunku gencler o kadar degil ama biraz oyle oluyorlar.Kuluturumuz.

Ama erkek arkadasima hic sorma! demiyorum.
    Arkadasinda "Artik bu konuda konusmak istemiyorum"gibi sozleri bulursan daha ve sik sik sormayin.

6 yıl önce #
  19. Anonim
    Kayıtlı değil

Fazla kesin ve keskin yargılara varıyorsun kanımca...Meraklı olmaya çalışmak değil Barış.Anlamaya çalışmak.Bu bir örnekti sizlere daha iyi açıklayabilmek için.,sorunun aslı o değil tabi ki.Amaç sorunlardan yola çıkarak davranışları bir nedene bağlayabilmek ve onu kendi değer yargılarıyla anlamaya çalışmak.

Sorun,onun bunu anlatmaması değil.Sorun,hayatında ki hiçbir zorluğu,acıyı,üzüntüyü paylaşmaması ve benim ona destek olamamam.Çünkü o insanın neye üzüldüğünü bilmezsem neden sessiz durduğunu da anlayamam,ya da niye aramadığını,sormadığını...Onu görmediğim ve yanında olmadığım içinde kafamda başka yargılara ulaşabilirim.Kendi değer yargılarımla belli çıkarımlara varabilirim ister istemez bu da hem beni hem karşımdakini yıpratır.Bu en kolay olan yol ben zor tarafını seçiyorum.

Mogo ne güzel demiş Samuray ruhu diye.Samuray ruhunu taşıyan Japonlar böyleyse,sert ve sıkı yetiştirilmiş bir Samurayla karşı karşıyayken benim bu gerçeği kendime daha fazla hatırlatmam gerekir.

Ayrıca pardon ama bir insanı çözmenin ve onu anlamaya çalışmanın neresi kötü ben bunu anlayamadım?

6 yıl önce #
  20. Anonim
    Kayıtlı değil

Japonya'da sadece erkek degil kadinlar da oyle.Erkeklerden az galiba...
    Aci duygusal gostermiyoruz.
    Aglamasini gosteren insan burada peki yok.
    Kadinlar da bence baska ulkelerden az olabilir.
    Cocukken anne baba tarafindan 'Aglamani baskalara gostermeni cok ayup bir sey.'diye ogreniliyoruz.
    Buyuttukten sonra arkadasim aglamasini hic gormedim.
    Sadece ailesi olerken gordum.Cunku babasi aniden kazada oldu.Onun icin annesi ve ailesi cok agladi.
    Babam ise hic gormedim.Dedem ,Babaannem olerken de hic aglamadi galiba..
    Ben de cenaze toreninde cok aglamak istemedigim icin kendimi kontrol ettim.
    Ama bu da herkes degil. Kisiye gore..

Biz de fazla merakli degiliz.diye dusunuyoruz ama Turk arkadasina gore belki fazla merakli..

Fazla merakli olmazsak her gun kolay is yaparak istedigimiz gibi calisirsak cok kotu durum olabiliriz.
    Sadece gunluk iste calisanlar var.
    Gencken is var ama yasali olursa is yok.Gazetede bazen boyle haber cikiyor.
    O zaman biz 50 sene sonraki kendimizi korkuyoruz.
    Sadece emekli maasi ise yeterli degil...falan...

Bu haber CNN Turkten
    http://www.cnnturk.com/haber/haber_detay.asp?PID=00223&haberID=387066

onlar dairenin ucreti odeyemezler.onun icin evsiz.

6 yıl önce #
  21. Anonim
    Kayıtlı değil

Bu konuda Barış abiye katılıyorum.Fulya abla anlamaya çalışman
    tabii ki çok güzel bir şey,sonuçta ilişkide zor zamanlarda birbirne yaslanmak hem ilişkiyi mükemmelleştirir hem de iki taraf için de hayatı daha bir anlamlı ve yaşanılır kılar.Ama anlamaya çalışırken bu tür inatçı erkeklerle (duygusal olsa da
    bunu dışarı yansıtmayan) karşılaşılmışsa biraz daha dikkatli olmak gerekiyor,çünkü belli bir sınırdan sonra Barış abinin dediği gibi her şeyi merak eden konuma gelinir.Ha bu kötü müdür?Değildir tabii ki ama eğer sınırı aşmışsa kötüdür sonuçta.Japonlar bu konuda koyular ve bir çok Türk erkeği de
    böyledir.Ben de böyleyim,Barış abi de böyleymiş..Sonuçta olay gene ilişkideki kilit olaya geliyor,anlayışlı olmak...
    Bence Fulya abla eğer konuda çok üstelemezse,tabii sadece büyük annesinin sağlık durumu hakkında değil genel anlamda açıklamak istemediği tüm konularda,zamanla erkek arkadaşı da
    anlayışlı davranıp yavaş yavaş daha da açık olacak,bu konuları içine atıp susmayacaktır bence.Her şey zamanla sonuçta...

'Olmadı ayrılırsın ne var yani' şeklindeki düşünce de hoş değil bence,o kadar emek vermişsin karşılığını da almışsın üstelik..Ne var yani bu konuyu da büyütmeden sabrederek anlayışla karşılayarak aşarsın...Sonuçta kolay bulunan bir şey değil aşk..

Ha bir de şöyle bir şey var,farklı kültürden bir insanla ilişki yaşıyorsan bazı konularda fedekarlık yapmak ve normalden daha anlayışlı olmak bir gereklilik bence..Çünkü zaman zaman ilişkide bir kambur olan farklı kültürlülük anca bu şekilde tolere edilir.Ve gene benim şahsi düşüncem ilişkide farklı kültürlülük ara sıra kambur olsa da bu farklılık ilişkiyi yaşanabilinecek en güzel ve en renkli ilişkilerden biri haline getirebilir rahatlıkla...Bence kıymetini iyi bilin :)

6 yıl önce #
  22. bbPress database error: [Table 'japonyaorg_db.bb_users' doesn't exist]
    SELECT * FROM bb_users WHERE ID = 1474

Anonim
    Kayıtlı değil

oncelikle Baris in son yazisina katilmamak mumkun degil,tabii ki hayati ciddiye almak onemli ama fazlada abartmamak lazim...

bir japon tanidigim yakin zamanda isyerinde girecegi terfi sinavina hazirlanmak icin esini ve cocugunu 1 ayligina ailesinin yanina gondermisti ve bu benim cok garibime gitmisti.simdi adama sorsan niye boyle yaptin diye verecegi cevap yine -gelecegimiz icin- olacaktir.

kimine gore bu adamin yaptigi fedakarliktir,ailesi icin tek basina mucadele ediyor gibi gozukuyordur ama bana gore cok yanlis,aile olmanin disinda bir davranis(yine bana gore),cocugun ve esin paraya oldugu kadar babayada ihtiyaci oldugu unutuluyor,yada unutuluyor demiyimde cogu zaman isten sonra ikinci planda kaliyor.

6 yıl önce #
  23. bbPress database error: [Table 'japonyaorg_db.bb_users' doesn't exist]
    SELECT * FROM bb_users WHERE ID = 1466

Anonim
    Kayıtlı değil

valla düsüündüğüm tek şey bu konu hakkında alsında ilk olarak: NE KADAR ŞANSLISIN..
    açıkçası bir japon erkeğiyle evlenmeyi çok fazla istiyorum :) ama tabi ilerde ne olur.. zaman ne gösterir allah bilir. ama bu isteğimin onümüzdeki 46 yıl geçiceğini sanmıyorum :)
    ve siz umarım evlenip mutlu olursunuz söz konusu japonlarla olunca inanın içtenlikle söylüyorum. allah yardımcınız olsun !

6 yıl önce #
  24. bbPress database error: [Table 'japonyaorg_db.bb_users' doesn't exist]
    SELECT * FROM bb_users WHERE ID = 1468

Anonim
    Kayıtlı değil

:) Ben bir japon erkeğiyle evlenmeyi hiç düşünmem istisna çıkarsa aralarından belki İşlerine aşıklar insanlardır. Onlar için iş iş vede iş başka düşündükleri birşey yok. Fazla özel hayatları yoktur sinemaya giderler ya belgesel yada çizgi roman tarzı şeyler izlerler. Sahip çıkma yetenekleri pek yoktur. İşten çıkarlar hep uyuklarlar. Boş zaman buldukça çizgi roman okurlar çok konuşmayı sevmezler, biraz gariplerdir. Kadınları için aynı şeyleri söylüyemiyeceğim onlar biraz daha farklı bunları nerden mi biliyorum 1.5 yıl'a yakın japonyada kaldım onları tanıma fırsatım oldu

6 yıl önce #
  25. bbPress database error: [Table 'japonyaorg_db.bb_users' doesn't exist]
    SELECT * FROM bb_users WHERE ID = 1396

Anonim
    Kayıtlı değil

greentea vala sasirdim yazini okuyunca.Erkek arkadasin ya cok yakisikli olmali veya siradan bi Japon erkegi deil.
    Yoksa benim bildigim Turk Kizlari,bi Japon erkekle...Asla! Bizzat bir Turk Bayan arkadasimin agzindan duydugumu soyledim.Hakkinizda hayirlisi olsun.Ama kadere cok inanan biri olarak umarim mutlu olursun diyorum arkadasim.

6 yıl önce #
  26. bbPress database error: [Table 'japonyaorg_db.bb_users' doesn't exist]
    SELECT * FROM bb_users WHERE ID = 1498

Anonim
    Kayıtlı değil

merhaba bende japonlara bayılıyorum.bilgisayarıma onların resimlerini indirip dakikalarca seyrediyorum.en büyük hayalim oraya gitmek ve bir japonla tanışmak.nasıl olcak bilmem ama olcak bi yardım.

6 yıl önce #
  27. bbPress database error: [Table 'japonyaorg_db.bb_users' doesn't exist]
    SELECT * FROM bb_users WHERE ID = 1499

Anonim
    Kayıtlı değil

bu japon erkekleri işkolik olduğu kadar çok da inatçılar!!!!

6 yıl önce #
  28. Anonim
    Kayıtlı değil

capon baliği sana katılmıyorum :) en çok istediğim şeyler arasında bir japonla evlenmek var diyebiliriz :)

6 yıl önce #
  29. Anonim
    Kayıtlı değil

ama ne diyeyim. çok da tatlılar. 18 ay önce bir japon ateşi kalbimi çalmayı başardı!!! :)))

6 yıl önce #
  30. Anonim
    Kayıtlı değil

ya bende Japonya da yasiyorum ama bazi arkadaslarin yazdiklarini okuyunca acaba baska bir Japonya daha mi var diyorum,tamam guzel ulke,alisinca yasanilasi ulke ama dedigim gibi cok abartan arkadaslar var ve buralara gelmiyi dusunen arkadaslari yanlis yonlendiriyorlar...

6 yıl önce #

Bu konu için RSS beslemesi

Cevapla »

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.