Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » İş / Ticaret

1. User has not uploaded an avatar

sinems
    Üye

arkadaşlar merhaba.
    ben tekstil mühendisliği okuyorum bu yıl son sınıfım.bir süre japonyada yaşamak istiyorum.alanımda iş bulma olasılığım nedir?bilgisi olan varsa cevap gönderirse çok sevinirim.
    teşekkürler

10 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. traljp1

traljp1
    Pasif

http://www.yurtdisindayasam.com/makale/28-Japonyada-Burs-ve-Egitim.html

Mühendislere burs

Özellikle mühendislik, tıp ve genetik alanlarında dünyanın en iyi üniversitelerine sahip olan Japonya, her yıl araştırma ve yüksek lisans alanlarında başarılı öğrencilere burs veriyor. Toplam 55 bin yabancı öğrencinin eğitim gördüğü ülkede, daha çok mühendislik bölümlerinde okuyan çok iyi derecede İngilizce bilen gençlere burs olanağı tanınıyor.

Konaklama, yiyecek, kitap masraflarının yanı sıra burs alan öğrencilere okul bittikten sonra dünyaca ünlü Japon firmalarında çalışma imkanı sunan Japonya'da eğitim dili Japonca. Çok az sayıda İngilizce eğitim yapan üniversite var. Japonca bilmeyen öğrenciler 6 ay ile 1 ay arasında değişen Japonca hazırlık derslerini aldıktan sonra branş derslerini almaya hak kazanıyor. Kısacası Japonya'da deniz biliminden, deprem mühendisliğine, uzakdoğu ekonomilerinden, robot teknolojilerine kadar pek çok spesifik konuda, burslu ya da özel statüde eğitim ya da araştırma yapan Türkler bulunuyor.

2 yıl parasız eğitim

Yurtdışından toplam 55 bin öğrenciye kapılarını açan Japonya, yabancı öğrencilerden iki yıl para talep etmiyor, dünyaca ünlü Japon firmalarında çalışma imkanı sağlıyor

Başta Milli Eğitim Bakanlığı ve bankalar olmak üzere Japonya'da pek çok kuruluş yabancı öğrencilere burs veriyor. Genellikle mayıs ve haziran aylarında başlayan başvurularla ilgili daha detaylı bilgiyi Japonya'nın Ankara Büyükelçili'ği ve İstanbul Konsolosluğu'ndan öğrenebilirsiniz

3. traljp1

traljp1
    Pasif

http://www.japonya.org/forum/topic.php?id=26

4. ah be şu japonya merakım yüksek lisansa başlamadan önce olacaktı ki, şimdi ben de peşinden koşacaktım bunun.
    burda yüksek lisansını yapanlara japonyada iş imkanı var mı acaba? biz de böyle denesekk şansımızı. orada mühendisliği görüp buraya dönünce firmayı ihya ederiz artık.

bi de ben şöyle düşünüyorum. burda toyotoya girsem, japonyaya transfer istesem olur mu? toyotada çalışan birileri var mı bu forumu takip eden?

5. Yabancilara 2 yıl parasız eğitim diye birseyi ilk defa duydum. Dogru mu bu?

6. muhtemelen parassızdan kasıt. harç falan istememesidir. e tabi kitap masraflarını yurt masraflarını da karşılıyordur. ama yaşamak için gerekli olanı sen karşılayacaksın. o yine para demek.
    burda özel üniversiteye derece ile girmek ile aynı şey yani.

7. traljp1

traljp1
    Pasif

Yabancilara 2 yıl parasız eğitim ,bence burs kapsaminda verilmis bir bilgi,,,cünkü interneten söyle bir arastirdim Japonyada universiteler ücretsizmi diye ,,denk geldigimi sayfalarda hep ücretli oldugu belirtiliyor,,,,bence bu 2 yil parasiz egitim bilgisi burs kapsamindadir,,,,asagidaki bursa yönelik bilgide tahminimi dogrular gibi..

Japon Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı'nın (Monbusho) burslarına başvurular, haziran ayında yapılıyor. Mühendislik, sosyal bilimler, tıp, hukuk, dil bilimleri, fen bilimleri ve diğer birçok dalda öğrenim gören ögrencilerin yararlandığı burs programında, araştırma, lisans ve Japanese Studies olmak üzere 3 ana kategori bulunuyor. Burslardan daha çok lisans üstü (master) öğrencileri yararlanıyor. 1.5 ile 2 yıl arasında süren eğitim programının ilk altı ayında, Japonca dil eğitimi veriliyor. Bursiyer adayları, Japonya Büyükelçiliği'nin oluşturacağı jüri tarafından yapılan ön eleme ve mülakat sınavı ile belirleniyor.

8. traljp1

traljp1
    Pasif

http://www.japonyadaegitim.com/lisans/lisans.html

Japonya`da Üniversite Okumak
    Japonya’da 87 devlet, 86 belediye, 553 özel, toplam 726 kadar üniversite bulunmakta. Üniversite sınavına giren herkes bir üniversiteye yerleştiriliyor.
    Üniversite öncesinde Japonca öğrenmek için 1,5 senelik Üniversite Hazırlık Okulları’na gidiliyor.

Japonya’da üniversite bitirmiş bulunan veya halen okumakta olan çok sayıda Türk öğrenci olup, Japonya Türk öğrenciler için çok değişik imkanlar sunan ve akademik ve sosyal zenginlikleri olan bir ülkedir.
    Japonca’nın dil yapısı olarak Türkçe’ye yakın olması, telaffuzunun Türkler açısından kolay olması sebebiyle yabancılar arasında Japonca’yı en güzel konuşanlar Türklerdir.

Üniversiteden mezun olanların dünyaca ünlü, Japonya ve Türkiye dahil dünya çapında iş yapan Japon şirketleri veya Japonya’da iş yapan yabancı şirketlerde çalışma imkanları vardır.
    Japonya, yaşam standartlarının yüksekliği, günlük hayatın her noktasında kendisini hissettiren ileri teknolojisi, kültürlü ve saygılı insanları, yüksek iş ve çalışma ahlakı ile üniversite okumanın çok daha ötesinde sizlere daha geniş bir dünya görüşü ve sayısız tecrübeler kazandıracaktır.

TAKVIM

Nisan 2010 Üniversite Hazırlık Okuluna başvurulması
    Yabancı öğrencilerin üniversiteye girmeden önce Japonca öğrenmek için 1,5 senelik Üniversite Hazırlık Okulları’na gitmeleri gerekiyor.

Eylül 2010 Japonya’ya geliş
    Eve yerleşme
    Okul ve Japonya’da ikamet ile ilgili yapılması gereken resmi işlemler

Ekim 2010 – Mart 2012 Üniversite Hazırlık Okulu
    1,5 senelik okul boyunca Japonca öğrenilip diğer branş dersleri de çalışılarak Üniversiteye giriş sınavına hazırlanılacak.

Aralık 2011 – Şubat 2012 Üniversite giriş sınavları
    Ülke genelinde yapılan Yabancı Öğrenci Sınavı’nı müteakip öğrenciler girmek istedikleri üniversitelerin sınav ve mülakatlarına giriyorlar.
    Japonya’da üniversitelerin toplam kontenjanı üniversite sınavına giren öğrenci sayısından fazla olduğu için her öğrencinin üniversiteye girme imkanı var.

Nisan 2012 Üniversiteye giriş
    Japonya’da eğitim öğretim yılı ve dolayısıyla üniversiteler nisan ayında başlıyor.
    Üniversitelerde lisans programlarının normal süresi dört yıl.
    Üniversite eğitimi Japoncadır.
    Ücretler ve Burs İmkanları
    Öğrenim ve yaşam giderleri

Japonya’ya gidiş-dönüş uçak bileti 1,200 USD

Eve yerleşme 1,500 USD
    * (Bu JATEF’in tavsiye ettiği evler için geçerlidir)

Üniversite Hazırlık Okulu (1,5 yıl) 6,000 USD (yıllık)

Üniversite (4 yıl)
    Devlet üniversiteleri 6,000 USD (yıllık)
    Özel üniversiteler 6,000-12,000 USD (yıllık)

Yaşam giderleri 900 USD (aylık)
    * Buradaki rakamlar JATEF tarafından yaklaşık olarak hesaplanmış rakamlar olup kişinin harcamasına göre değişiklik arzedebilir.

Burs imkanları

Üniversite’ye girdikten sonra yabancı öğrencilerin başvurabileceği çok sayıda burs mevcut. Bu bursların miktarları aylık 300 ile 1000 USD arasında değişmekte. Japonya’da okumakta olan her Türk öğrenci bu burslardan yararlanmakta.

9. traljp1

traljp1
    Pasif

http://www. japonyadaegitim .com/soylesi/soylesi.html

Tokyo Üniversitesinde yüksek lisans çalışmasını tamamlayıp şu an Japonyanın incisi NEC te çalışan Ersin Beyle görüştük, keyifli bir sohbet oldu..

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

İsmim Ersin Altıntaş. Karabük doğumluyum. 29 yaşında ve evliyim. Tokyo Üniversitesi’ nden doktora derecesi alıp Japon NEC Şirketi’nin ArGe laboratuvarı olan NEC Nano-Elektroniks Araştırma Merkezi’nde mühendis olarak çalışmaktayım.

Kaç yıldır Japonya’ dasınız? Hangi tarihte ne amaçla gelmiştiniz?

Japonya’da 8.yılıma girdim. 2002 yılında ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği’ni bitirip aynı yıl Tokyo Üniversitesi’ne, Monbukagakuşo (Monbuşo, kabaca Japon Milli Eğitim Bakanlığı) burslusu olarak, Mikro-Elektro-Mekanik-Sistemleri (MEMS) üzerine yüksek lisans eğitimi için geldim. Bir yıl araştırma öğrenciliği yapıp yüksek lisansa (mastır) ve doktoraya devam ettim. 2008 eylül ayında mezun olup Japon NEC şirketine girdim.

ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümü mezunusunuz, Amerika veya Avrupa’ya da gidebilirdiniz, oralarda da geniş imkanlar var, neden Japonya?

Amerika olabilirdi ama Avrupa aklımdan geçmedi. ODTÜ’ deki danışman hocam (kendi alanında tanınmış, iyi bir kariyeri ve geçmişi vardır) ABD’yi mastır için değil doktora için tavsiye etti. Mastırda kendimi geliştirmemi daha uygun görmüştü. Ayrıca çalışmayı düşündüğüm hocaları tekrar gözden geçirmemi de ifade etmişti. Japonya’ya gelince... Benim seçmeli Japonca dersleri almam, uzak doğuya olan ilgim ve çalışmak istediğim hocayı danışman hocamın tanıması ve Japon profesörün tanınması ve olanaklar, ve ayrıca bu durum için ODTÜ’deki danışman hocamın olur vermesi (ama ABD’ye sıcak bakmaması), beni Japonya’ya yakınlaştırdı ve başvurumu yaptım..

(Neden)

Elektrik, elektronik ve mikrofabrikasyon olunca karşınıza kabaca iki güç çıkıyor. Birisi batıda ABD, diğeri ise doğuda Japonya...Benim bölümümden biri için ideal sayılabilecek bir yer. Ama çoğu insanın ilk tercihi doğal olarak ABD olduğu için rakibiniz daha fazla oluyor, ve istediğiniz üniversiteye gitme şansınız da dolayısıyla daha az oluyor. Birazcık Japonca çalışmam, Japon kültürüne olan ilgim, çalışmak istediğim alandaki hocayı danışman hocamın tanıması ve benim çalışmak istemem ve Japonların ciddi yayınlar sunması, ve biraz da maceraperestlik beni Japonya’ya sürükledi.

Gayet güzel ama çok genel şeyler söylediniz, daha ayrıntılı olabilir misiniz? Siz neden Japonya’yı seçtiniz?

Genel olarak bizim alanımızdaki konferanslara bakarsanız, nüfüsün yarısı ve üniversite sayısının yaklaşık beşte biri olmasına karşın, Japonya’dan sunulan makale sayısı ABD’den sunular makale sayısına yakındır. Japon üniversitelerinin deneysel uygulamarının iyi olduğu bilinen bir gerçek. Bunlara Japonya’daki hocanın seçkin ve tanınıyor olması, benim bu alanda çalışmak istemem, Japoncayla ilgilenmem beni buraya çekti.

Şu anda çalıştığınız şirket (NEC Nano-Elektroniks Araştırma Laboratuvarı) hakkında bizi biraz bilgilendirir misiniz?

NEC (Nippon Electric Company) Japonya’nın 100 yılı aşan geçmişine sahip bir elektrik şirketi. Aslında bu çok yavan bir tanım oldu. Japonya’nın önde gelen yonga ve bilgisayar üreticilerinden biri olduğu gibi aynı zamanda iletişimden, güvenliğe ve uydu teknolojisine kadar uzanan geniş yelpazede birçok alanda faaliyet gösteren, küresel bir Japon Şirketi. Böyle teknolojik bir şirketin de doğal olarak ARGEsinin yürütüldüğü labaratuvarları da bulunmakta. Buralarda gelecek teknolojilerinin temelleri atılmakta. (Güneş pilleri, uzun ömürlü piller, çevre dostu malzemeler (cep telefonları ve bilgisayarlar için mesela), biyo-sensörler vs..vs..)
    Benim bulunduğum merkez, yazılımsal değil de donanımsal ürünlerin prototiplerinin yapıldığı bir merkez. Değerli araştırmacıları bünyesinde barındırıyor. Yazılım konusunda NEC’ nin yurt dışında da (ABD, Avrupa ve Asya) merkezleri mevcut.

Hemen herkesin aklındaki sorudur herhalde, kültür ve dil.. bu hususlarda zorluk yaşamadınız mı?

Önceden dediğim gibi ODTÜ’de (3.sınıfta) temel Japonca dersleri almıştım. Ama Japonya’ya geldiğimde aklımda alfabe ve temel ifadeler kalmıştı. Gelir gelmez kendi paramla ve danışman hocamın izniyle yoğunlaştırılmış Japonca kursuna devam ettim. Kafamda doktora eğitiminin sonuna kadar Japonya’da kalmak olduğu için gündelik yaşamda zorluk çekmemeliyim fikri ağırlık basınca kursa kaydoldum. Japonca dil yapısının Türkçe’ye benzemesi çalışmamı kolaylaştırdı. İngilizce bilmem ise karşılaştırma yapmamı sağladı ve bir anlamda anlamamı hızlandırdı. İlk başlarda zorlandım...Karakterlerde, yani Kanji’lerde...Yazarak çalıştım. Birkaç defter bitirdim sanırım. İlk başlarda bu karakterler zor gelmişti. Kullanışsız diye düşünüyordum. Ama şimdi tam ters düşüncedeyim. Resme bakıp söyleme gibi...Kanjiler gerçekten kullanışlıymış..Çalıştıktan ve alıştıktan sonra anlıyorsunuz...Ama şunu söylemek yanlış olmaz...Dil nankör..Siz kendinizi vermedikçe o size kendisini vermiyor.
    Bu dediklerim yanlış anlaşılmasın. Elbette ben ödevlerimi, projelerimi ve tezimi İngilizce verdim. Yabancı öğrencilerde bu normal. Öyleki, tezini İngilizce veren Japon öğrenciler nadiren olsa da olabiliyor. Ayrıca, labımda yabancı öğrenciler sunumlarını İngilizce yapabiliyorlardı. Danışmanlarınız bu durumun elbetteki farkında.
    Kültürün tabii ki farklı olduğu noktalar var. Ama bu nereye gitseniz peşinizi bırakmayacak birşey. Eğer kültüre ilgili iseniz bu sorunları çabuk aşıyorsunuz. Tersi durumlarda sizde stres yaratabilir. Çünkü alışamayıpta geriye dönenler de olabiliyor.
    İlaveten, Japon kültüyle ortak noktalarımız var. Evlere ayakkabısız girilmesi mesela. Asya kültürü sonuçta. Ben kendi labıma ayakkabıyı çıkarıp girerdim, diğerleri gibi. Ama bu Avrupa’dan veya ABD’den gelen bazı öğrencilere ilk başta garip gelebiliyordu. Japonya aynı zamanda suç oranının da düşük olduğu bir ülke. Biz Türklerin zorluk çekeceği alanlardan biri sanırım yemeklerdir. Ada olduğundan dolayı deniz ürünleri çok tüketiliyor. Ben ilk geldiğimde suşi yemede zorlanmıştım ama şimdi isteyerek gitmeye başladım. Yemek elbette şahsın kendisine bağlı olan bir durum. Önyargılarınızı yenebilirseniz aşabilirsiniz bence. Buna yosun da dahil...

Peki hayat şartları nedir? Tokyo en pahalı şehir sıralamasında ilk 3 ten düşmüyor hiç!

Evet haklısınız...Tokyo pahalı bir şehir, ve bu ünvanını pek kaybetmiyor. İlk geldiğim hafta birkaç gün içinde 300 dolar harcadığımı biliyorum..O kadar dikkat etmeme, dışarda yemememe karşın. Ulaşıma ciddi param gitmişti. Ama aylık pasonuz çıktıktan sonra rahatlıyorsunuz. Çünkü paso olunca ayda 100 dolar gibi bir ücret ulaşıma gidiyor. Normal bir öğrenci ev tutar ve normal bir harcamayla o ayını geçirirse, yaklaşık 1600 dolarlık Monbuşo bursundan elinde 400-600 dolar kalabilir. Aşırıya kaçmadığınız müttetçe gayet iyi bir burs. (Yeni üniversite mezunları şirkete girip çalışmaya başladıklarında aylık ellerinde kalan para bu burstan biraz azdır.) 4-5 aylık bir birikimle Türkiye uçak biletini ve masrafını çıkarabilirsiniz.

1600 dolarlık bir burstan bahsediyorsunuz, fakat bu bursu almak kolay değildir herhalde..

Bu bursu (Monbuşo) almak, ABD karşılığı ile RA bursu almak, elbette kolay değil. Sanırım nerede olsanız öyledir. Bu burs karşılıksız bir burs ve Japonya’nın iyi ve seçkin bir bursu. Benim bildiğim 2 yol var. Elçilik tavsiyesi ve üniversite tavsiyesi. Sanırım birçok insan elçilik tavsiyesini bilir. Ama bunda kontenjan sınırlıdır. Mühendisliğe sanırım birkaç kişidir. Ama üniversite tavsiyesiyle başvurursanız sadece bir bölüm için (ünivesiteye ve bölüme bağlı olarak değişmekle beraber) kontenjan birkaç kişi olabilir. Ama elbette bu bursa başvuran tek siz değilsiniz. Asya ülkelerinden ve elbette Çin’den başvurular var. Sizin başarılarınız, sınav sonuçlarınız, çalışmak istediğiniz alan, Japonca/Japonya deneyiminiz bu bursu almanızı kolaylaştırır.
    Japonya her yıl bu bursu alanların sayısını arttırıyor. Sanırım son hükümetle sayı katlandı. (Ama miktarı azıcık düşürüldü.)

Galiba Japonya yi secmenizin bir sebebi de bu burstu J Peki son olarak, Japonya ya gelmeyi düşünen arkadaşlara tavsiyeleriniz?

Tabii ki bu bursun etkisi oldu. Ayrıca bu burs sizin ilk ve son uçak biletinizi karşılar. En azından benim zamanımda öyleydi.
    Japonya’nın olanakları gerçekten iyi ve seçkin akademisyenleri mevcut. Dili bir kayıp değil de kazanç olarak görmelerini tavsiye ediyorum. Ayrıca burada derneğimiz olduğu için de zorluklarını parlaşabilecekleri büyükleri olacaktır, ve deneyimlerini onlarla paylaşacaklardır.

Zaman ayırdığınız için çok teşekkürler

Ben teşekkür ederim.

10. Ben de Japonya'da okudum. Yabancilara okul ilk iki sene bedava diye birsey yok. Burslarin da suresi bursa gore degisiyor, burslar 2 sene diye birsey yok.

www. japonyadaegitim .com sitesine baktim. "Türk Japon Egitim Vakfi ( JATEF ) Türkiye ile Japonya arasinda egitim köprüsü kurmak suretiyle iki ülkenin kalkinmasina ortam saglama amaciyla 2001 yilinda kurulmustur." diye yaziyor. 2001'de kuruldu diyor ama ilk defa duyuyorum. Internette hakkinda bilgi bulamadim. Sitesinde kim olduklari, adresleri filan hicbirsey yok. Sadece belirsiz bir mail adresi var. Sitenin yapisindan ve koyduklari videolardan, Fethullahcilara ait gibi bir izlenime kapildim.

11. bana da bu site biraz birgünlük site gibi geldi. yani 2001den beri olan ve kurumsal bir yapı içeren birsite izlenimi yok. bir blog izlenimi var daha çok .

12. traljp1

traljp1
    Pasif

Türk Japon Egitim Vakfi ( JATEF ) adi altindaki siteye internete dolasirken tesadüfen denk geldim ve paylasmak istedim...yukaridaki Türk Japon Egitim Vakfi ( JATEF ) adi altindaki sitenin japonyada egitim icin vermis oldugu sürece yönelik bilgiler ve Ersin Bey adi ile belirtilmis sahis ile yapildigi belirtilen konusma ve icerikin gercegi yansitmadigi egemen bir kanat ise ,,mod arkadaslardan rica edelim yukuraki benim bu konuda gönderdigim mesajlari silsinler,,,cünkü benim tesdüfen denk geldigim bir site ve kimseyi yaniltip herhangi bir sekilde oyuna gelmesine neden olmayalim,,,bana da sözkonu site pek saglam gelmedi ,biraz dikatli bakinca,,mod olan arkadaslar yukaridaki bilgilerin dogruluguna kanat getirmiyorlarsa ,,dedigim gibi kaldirilmasi yerinde olur...

13. kizildeniz

kizildeniz
    Üye

Bence site kalsin.Kunyesinin olmamasi , alan adi .com , e-mailinin gmail olmasi bana daha cok amator birisi tarafindan hazirlanmis izlenimi verdi(baska organizasyonlarda olabilir ).Japonyada ogrenim gormek isteyen bir ogrenci adayi olsam kesinlikle basvurmazdim .Ama site ayni zamanda bir cok farkli kaynaktan arastirmayi gerektiren bilgileri kes- kopyala yontemi ile bir araya getirmis.(resmi burslar hakkinda bilgi, basvuru sekli, takvimi ve universite listesi var.Master ve doktora ile ilgili soru soran uyeler oluyor bazen.

14. Sitede bir sakınca yok. Paylaşım için sağol Traljp1. Sİte bilgi alma amaçlı olarak faydalı. Ayrıca dolandırıçılık yapan bir siteye benzemiyor çünkü hiç bir linkinde para her hangi birşey için para istediğinin gömedim. Hatta vize işlemleri gibi şeyler için bile Büyükelçiliğe yönlendiriyor. Bence sitenin durmasında bir sakınca yok. Tekrardan paylaşımın için sağol.

15. Sitenin domain kaydina baktim. Site Tokyo'da faaliyet gosteren, Gulen cemaatine ait bir sirkete ait. Sirket Turkiye'de degil. Sitelerinde bir suru hizmet verdiklerini yazmislar. Bu cemaat sirketinin, butun bu hizmetleri herkese bedavaya babalarinin hayrina yaptigini sanmiyorum. Isteyen basvurabilir tabii ama basvuranlarin nereye basvurduklarini bilmeleri iyi olur.

Bu konu için RSS beslemesi

Cevapla »

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS