Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonya.org

[kilitli]

Site yönetiminden önemli ,acil ricam

(24 posts)
  1. kalegsm

kalegsm
    Üye

TRALJP

senin mesajlarin

Japonyada fakirlik siniri Euro olarak nekadar?.. bir yetiskin icin aylik gelir euro olarak nekadar olursa ,kisi fakirlik sinirinda sayilabilir?..

2-Japonyada herhangi bir yerde calismayan japon veya yabanci kisi gecimini nasil sagliyor?,devletten aldigi bir yardimlami ?

3-Japonyada yasayan bir yabanci icin ekonomik olarak pek bir getiri yoksa ve hata fakirlik sinirinin altinda yasiyorsa bille orada yasamak anlamlimi?eger anlamli ise nedenleri nelerdir?Japonyayi tercih etiren gerekceler ne olabilir veya olmali?

4-Türkiyede geliri ve calisma kosullari iyi olan bir kisi bir sekilde japonya da yasama imkani sansina sahip olursa ,tercihi ne olmali,nelere göre,tercihde itici güc ne olmali?

5-Japonyada yasiyan yabancilar icin japon vatandasligi tercih edilmelimidir`?katkisi neler olur?Japon vatandasligi ile japonyaya ve japoncaya,topume entegre olma daha cabuk olurmu?Japonyada yasayan yabancilarin bir entegrasyon sorunu varmi,varsa yabncilar ve /veya japon halki bundan rahtsizmi yoksa her iki kesim icinde herhangi bir sorun teskil etmemektemidir?
    ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Merhabalar,
    Bana bir konuda yardimci olabilirmisiniz.Ben Almanyadaki Türk konsoloslugu yolu ile Türk nufus idaresinden bazi belgeler edinmek istiyorum.Konsolosluk bana söz konus evraklarin Türkiyeden istene bilmesi icin,Japon olan kiz arkadasimin japonya dan geburtsurkunde (dogum kayit belgesi )getirmesi gerektigini yazdi.Ben kiz arkadasima dogum kayit belgesi getirmesi gerektigini söyledim,o da bunun üzerine ilgili japon makamina gitti , ona söylenen Japonya da dogum belgesi diye bir belge düzenlemiyormus fakat ayni biz deki gibi nufus kayit örnegi düzenleniyormus..ben de Almanyadaki Türk konsolosluguna durumu ibraz etim ama buna ragmen bana gönderdikleri e mail hep ayni,yani nufus kayit örneginin, dogum kayit belgesinin ikamesi olurmu olmazmi hic bir sey yazmiyorlar yada Japonya da dogum belgesi adi altinda bir belge düzenlenmiyormus ne yapilabilir sorusana da aciklayici bir e mail su ana kadar yazmadilar....bu nedenle Japonya da yasayan arkadaslardan ricam sudur,,belki kiz arkadasimin gözünden kacmistir,,,Japonyada dogum belgesi adi altinda bir belge düzenleniyormu ve ,,evet diyorsaniz bunun japoncasini latin alfableriyle yazarsaniz ben bunu kiz arkadasima iletirm ve oda bu belgeyi temin edebilr,,

simdiden tessekkürler

mesajlarinda goruldugu gibi sende diger katilimcilar gibi nasil giderim nasil kalirim ne yaparim ne isle mesgul olurum ne is yaparsam para kazanirim tarzi mesajlarin var....

sorunlarini daha duzgun cumlelerle yazman fikirlerinin cok degisik ve senin diger katilimcilardan ayrildigini gostermez...

dolayisiyle

!!!!Bir sorun var,,amam bu sorunun varligini bile kabullenmemek,rahatsizolmamak....cünkü aslinda forum Japonya forum degil,,,,,Japonyaya nasil giderim forum ,Japonyada nasil zengin olurum forum oldugundan.....zaten bu amacada hizmet ediyor,,,,,benim beklentim anlamsiz .... !!!!

tarzi bi yazi yazarken kendininde bu tur mesajlari oldugunu unutuyorsun..

sen forumu takip edip belirli ve ihtiyacin olan cevaplari aldiktan sonra artik forumdaki ihtiyaclarin degisti traljp..

sana onerim sana yardim edip sorunlarina sorularina cevap veren bu forumdaki kisilere tesekkur etmen ve seninde bu tur sikintilari olanlara usanmadan yorulmadan yardimci olman ...cunku sende bu yollardan gectin..sorularin sorunlarin cevaplandi..bana yeter konuyu forumu ortami degistirelim olmaz.. senin basladigin yerden baslamasi gereken bicok insan var...

bide bu okumus veya beyaz yakali veya muhendis doktor veya bilimum zevat niye burada yok dersin...benim fikrim zaten bu elit kesim muhtemelen iyi yabanci dil bilen ayrica tahminen japoncaya hakim ve zamanini buyuk oranda calisarak geciren ve eger kalirsa kalan zamani japon kulturu ve insanlariyla zaman gecirmeyi istedigini tahmin ettigim insanlar...forumun onlari doyuracagini sanmiyorum..

tavsiyemi sormussun ... yeni katilimcilara bilginle yardimci ol... cok faydalandigin bu forumdan baskalarininda faydalanmasini saglamaya calis...hep almayi dusunme birazda vermelisin..

10 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. traljp1

traljp1
    Pasif

Peki ,,tavsiyelerin icin tesekür ederim..

3. kalegsm

bide bu okumus veya beyaz yakali veya muhendis doktor veya bilimum zevat niye burada yok dersin...benim fikrim zaten bu elit kesim muhtemelen iyi yabanci dil bilen ayrica tahminen japoncaya hakim ve zamanini buyuk oranda calisarak geciren ve eger kalirsa kalan zamani japon kulturu ve insanlariyla zaman gecirmeyi istedigini tahmin ettigim insanlar...forumun onlari doyuracagini sanmiyorum..

buna karşılık bişey demek istiyorum ama sakın yanlış anlama bunu negatif bir yazı olarak yorumlama lütfen. Sanki senin yazına cevap gibi görünebilir ama aslında yazacaklarım genel bir cevap olacak.

Sanırım genel olarak sizin tabirinizle "beyaz yakalılar"ın bu forumu pek kullanmadığını düşünüyorsunuz. Ben Bilgisayar Mühendisiyim (bilmem anlatabildim mi :)). Şimdi içinizden " E sen mod. sun o yüzden foruma giriyorsun yoksa sende bakmazdın" gibi bir cümle geçirenler olabilir. O arkadaşlara cevap olarak; Ben bu siteye üye olduğumda mod. falan değildim normal bir kullanıcıydım , yaklaşık bir sene sonra falan bana bu yetki verildi. Ben ilk bu foruma başladığımda Japonya'nın kültürü hakkında ve japonca hakkında bilgi almak için başladım ama yanında diğer konularıda öğrendim. Japonya'ya "nasıl gidilir" gibi sorulara cevap yazmayan ama japon kültürü, eğitim,müzik gibi konulara cevap yazan insanlarda var forumda. Ama bunun gibi konular azalıp yeni üyeler gidiş yolu ile ilgili cevaplar sorunca , o kişilerde forumdan biraz uzaklaşmış olabilir. Şimdi forumda bu gibi mesajlar niye çok, niye kültür müzik ile alakalı sorular az diye sorarsanız eğer; E insanlar sormuyorsa biz ne yapalım gidip kapı kapı dolaşıp onlara japonyayı sevdirip merak uyandıramayız ki. Bazı şeyler insanın içinden gelir. Bazısı gider anime izler sonra japonya'ya merak duyar forumları araştırır, gelir sorular sorar, japoncaya başlar, kültürünü merak eder. Bazısıda animeyi izler sonrasını unutur, konu biter onun için orda.

Bu arada dediğin bazı şeyler bana göre doğru. 1.si "beyaz yakalılar"ın çalışma koşulları daha zor. Bir pastaneci, bir lokantacı, bir internet kafe sahibi vb. olann biri bir yandan işini yapıp bir yandan foruma ilgi gösterebilir. Ama "Beyaz yakalı" dediklerinizde bu kolay değil. Firmada çalışan biri olsa; bazı firmalarda internet kullanımı sınırlı, bazılarının başını kaşıyacak vakti yok bu insanlar ancak eve gidince yada yolda telefondan foruma bakabilir oda yorgun,işi yoksa vb. durumda olursa.

Japonya'ya giden bir beyaz yakalı için ise zaten forumda yeteri kadar "nasıl giderim, nasıl evlenirim, nasıl para kazanırım" gibi sorula bolca cevap var. Bu kişiler cevap yazmayı gerek görmemiş olabilir. Ki bende böyleyim. Ne zaman forum'a Japonya'ya nasıl giderim diye bir yazı yazılsa soruyu soran arkadaşa önce açılan diğer konulara bakmasını söylüyorum çünkü okumuş olsaydı kesin soruların cevabını alırdı ama forumda aramak açılan konuları okumak zor geliyor. Yeni konu açıp gelen cevabı okumak daha kolay çünkü onun için. Ee durum böyle olunca insan 1 yazıyor, 2 yazıyor ama sonrasında artık cevap vermek istemiyor.

"Beyaz yakalılar niye yazmıyor" a başka bir cevap olarakta; sen "beyaz yakalı" birini ilgisini çekeçek bir soru, bir konu yazdınmı da cevap bekliyorsun. Bu cümle yanlış anlaşılmısın kimseye demiyorum bu lafı, genel olarak söylüyorum. Her hangi bir kişi(x meslek gurub vb.) niye foruma katılmıyorsa bunun bir sebebide ona uygun konuların, soruların forumda olmaması. Ha bunu site yönetiminden beklerseniz oda çok saçma olur. işimiz güçümüz kalmadı da biz her meslek gurubu için gidip konu,soru vb. şeyler arayıp onu yazıcaz adamın ilgisini cekelim diye. Forum demek yöneticilerin üyeler için çalıştığı değil. Herkesin(üyelerin+yöneticilerin) birbiri için çalıştığı ortam demektir. Yöneticilerin en büyük görevi düzeni sağlamaktır.

2. olarak dediğin gibi kalegsm japon kültürü ile iglilenen arkadaşlar forum yerine gidip sitedeki resimleri,kitaplar,bloglar bölmünü inceliyor olabilir, forum kullanmayı sevmiyor olabilir. yada bir forumun sadece bir konu ile alakalı mesajlarını takip edebiliyor olabilir. Ben bile üyesi olduğum diğer forumlarda her bölümü takip etmiyorum. ilgilendiğim başlık altındaki konuları takip ediyorum.

forumun onlari doyuracagini sanmiyorum

Bu kişiye göre değişir. forumu doyurucu bulmak birazda insanın istediği sorulara cevap alması, istediği konuları bulabilmesi ile ilgili, Şahsen ben bu açıdan forumu doyurucu buluyorum. Merak edipte cevabını alamadığım hiç birşey olmadı. Ama dersen ki bu forumda japon üye yok insan japonlarla konuşmakta istiyor, o acıdan doyurucu değil. E oda normal ama bu genel olarak forum japonya ve japon kültürü ile ilgilenen türklerin bilgilerini birbirleri ile paylaşması için zaten :). Türkiye ile ilgilenen japon arkadaşlarımızda toruko.org'u kullanıyorlar isteyen gider onlarla ordan konuşup yazışabilir. "facebook" daki grubumuzdan ordaki japon üyelerle arkadaş olmayı deneyebilir.

4. kalegsm

kalegsm
    Üye

KISILERIN ONCELIKLERI ONEMLI....BEN IHTIYACIM OLAN BICOK BILGIYI FORUMDAN ALDIM..KATKISI OLANLARA TESEKKUR EDERIM...

NASIL GIDERIM NASIL KALIRIM NASIL PARA KAZANIRIM HANGI SORUNLARLA KARSILASIRIM GIBI CEVAPLAR COK DETAYLI VE VE ACIKLAYICI SEKILDE BURADA VAR...VE INSANLAR ILK ONCE IHTIYACLARINA YONELIR..

EMINIM BU TUR SORUNLARI OLANLAR JAPONYAYA GELIP IS BULUP EVLENIP VIZE ALIP PARA KAZANIP EKONOMIK SORUNLARINI COZDUKLERINDE

BEYAZ YAKALI VE UST MESLEK GRUPLARI GIBI SPOR KULTUR SINEMA YASAM TARZI EDEBIYAT VE SOSYAL ICERIKLI KONULARA DAHA COK EGILECEKTIR...BIRYERDEN BASLAMAK LAZIM.. VE ONLARDA NASIL GIDERIMLE BASLADI....ONLARA BIRAZ DAHA ANLAYIS ..

KLAVYE BOZUK ONDAN BUYUK YAZDIM...KUSURA BAKMAYIN

5. kizildeniz

kizildeniz
    Üye

Bu arada bu konuda hafiften demek istiyorum AMA aleni bir sekilde beyaz yakali olmayan insanlarda iyice kucumsendi.Bu nerden cikardin diyen varsa en bastan en sonuna kadar konuyu bir daha okuyabilir.Ben bu durumu protesto ediyor ve hepinize ciao ciao bye bye diyorum .

6. traljp1

traljp1
    Pasif

katilmiyorum....

forumun gelisememesi ve dinamikligin ,cesitliligin ,konu derinliliginin saglanamamasinin tespiti niye diger insanlari asagilasinki,,,...sadece sitenin amatör olan yaninin akadamik -profosyonel kesimle desteklenmesinin formun önünün acacagini belirtmek diger insanlari niye asagilamis olmak anlamina geliyor ben bunu anlamiyorum,,,yoksa ben cok mu teknik konusuyorum da bunun algilanmasi kimileri icin zormu... mevcut üyelerin sorularinin maglum yönde agirlik kazanmasi sadece sitenin konseptinin agirlikli olarak o yöne kaydiginin tespitidir ve dogru bir tespittir,bir seylerin taepiti ne zamandan beri hakaret oluyor ,onlari burdan siteden silinde demedik,,yani nasil oluyorda o insanlari asagiladigimiz burdan cikiyor,,,

ciao ciao bye bye ..ile kast edilenide anlamdim

7. kalegsm

kalegsm
    Üye

degerli mod tailan
    1.si
    Sanırım genel olarak sizin tabirinizle "beyaz yakalılar"ın bu forumu pek kullanmadığını düşünüyorsunuz. Ben Bilgisayar Mühendisiyim (bilmem anlatabildim mi :)).

demissin

benim cumlem tahmindi... ve saniyorum cumlesini kullandim.bilmem yazdiklarim iyi okunuyormu. anladimki forumumuzda kafi miktarda beyaz yakali arkadas var..bu mesajin traljp ye olmali :)

ikincisi

forumun onlari doyuracagini sanmiyorum

cumlesine verdigin cevap site yeterlidir ve onlarin yeteri kadar ilgisini cekecek konu vardir meali bir cevap

demekkkide sandiklarimda ve tahminlerimde yanilmisim...forum beyazyakalilara da hitap eden yeterli ve doyurucu bir yapiya sahipmis..ne mutlu katilimcilara...

8. kalegsm

kalegsm
    Üye

bi konu unutuluyor... japonyaya gitmeye can atan orada yasamak para kazanmak evlenmek okumak dil ogrenmek isteyen turk vatandaslari.bizleriz... japonlarin ole bi sorunu yok japonya yada turkiye hakkinda.japonlarin foruma katki yapmasini beklemeyin.varsada istisnadir...

.ben japonyaya kulturunu sevdigim icin insanlarini sevdigim icin gidiyorum diyen lerin sayisi forumdaki mesajlara bakilirsa cok cok az... bu forumdakilerin hemen hemen hepsi evlilik yada vizeyle girip kacak kalan ve benzeri durumda olanlar.ve turkiyeden katilan gercek japon kulturune merakli bazi katilimcilar....universite firma kultur acligi yada is gorusmesi nedeniyle gelenler cok az sayida.

.hepimizin ortak noktasi olan konularin konusulmasi ve agirlik verilmesi son derece dogal..

...su an japonyadayim.japonyaya gelirken faydalandigim BASKAYNAGIM bu forum ve arkadasimdi....forumda yardim eden bilgi veren forumu hazirlayan ve mesaj yazan herkese tesekkur ederim... cok yardim aldim...

ayrica foruma katkim olamadigini bazende yanlis anlamaya sebeb olan yazilarimla gereksiz tartisma baslattigimi farkettim...sanirim bu son mesajim ....daha fazla yazmayi dusunmuyorum bu yuzden

umarim forum amacina ulasir bana yardim ettigi gibi herkese yardimi olur ve herkesin ihtiyacini karsilamaya devam eder...

9. Sanırım herkes söyleyeceğini söyledi savunmasını yaptı. Artık bu konuyu kapatmanın zamaı geldi kanımca, yoksa kavgaya dönüşecek gibi bir his var içimde o yüzden konuyu kilitliyorum. Lütfen artık daha bu konu ile ilgili yeni mesajlar yazmaya çalışmayın.

Bu konu için RSS beslemesi

Konu Kilitli

Bu konu yeni mesajlara kapalı.

UNICMS