Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » İş / Ticaret

1. kalegsm

kalegsm
    Üye

selam...japonayada yeniyim... bircok farkliligiyle japonyanin cok degisik bi ulke oldugunu yasayarak anladim...daha once turkiyede cok basarili bir ticari hayatim vardi...ama hastalanmam ve isimi birakmak zorunda olmam nedeniyle iflas ettim.. yani ticari nedenden degil tamamen saglik nedeniyle...baskalarinin benim hakkimda soledigi genel seyler uyanik ve gozuacik oldugum ve ticari zekamin iyi ve durust bir esnaf oldugumdur... bunu ben solemiyorum..bicok kisini yuzume karsi yaptigi bir iltifat...bu metindeki asil cumle uyanik kelimesi digerlerini bosverin ..

japonyada ilk sasirdigim sey yiyecek maddelarinin genelde ithal ve cok pahali olmasi...sozu uzatmadan asil kafamdakini yazmak istiyorum...

biliyoruzki burada kilo olarak patates 3 usd cilek 15\20 usd uzum 25 usd domates 5 usd karpuz adet 20\25 usd kiraz 15\20 usd portakal mandalina 5\8 usd bunlar buyuk supermarket fiati olup nispeten daha ucuz olan kucuk bir sehirdeki yaklasik fiatlardir..buyuk sehirlerde daha yuksek olabilir... tabi burada kilo olarak degil paket lenmis olarak satiliyor ve ben kiloya vurarak yaklasik bir fiyat cikardim...ayri ayri 4 marketin ortalama fiati..

turkiyede ise bu mallarin toptan fiati yaklasik 1/15 yani uzum trde 1 lira jp de 15 lira minimum..kaynak antalya hal toptan fiatlari nigde manisa daki bazi toptanci fiatlari..bikaciyla internette uzunca konustum..

hep solenen bisi vardir japonlar en kalitelisini yer diye.. bu gercek degil..patates domates kiraz portakal sarimsak sogan vs bazi mallari dikkatle inceledigimde bunlarin birinci sinif olmadigini turkiyede cok daha kaliteli malzemeler oldugunu biliyorum...

japonayanin her yil 60\70 milyar dolar ithalata para verdigini cogu gida malini cin avusturalya ve genelde asya ulkelerinden aldigini ogrendim..ciftcisini korumak icin yuksek vergi tesvik ve gida urunlerine cesitli standart zorunlulugu koyarak onlem aliyor...

trdeki ureticilerde farketmis bunu gecen hafta sanayi bakani ile buraya gelmisler japonyaya gida urunleri satmak icin..sanirim buyuk bi fuar var...

japonlar sebze ve meyvede kimlik belgesi benzeri bi belge ve kalite istiyolar gida maddelerinde..tukiyede bunlari duzenleyen kurumlar var...akdeniz sinegi var diye trden narenciye etmiyomus mesela gecen seneye kadar...

yine internetten ogrendigim kadariyle japonyada gida uzerine is yapan bazi turk firmalari var.. ayhan bermek mesela buraya orkinoz satiyormus bir resoran zincirine.. hosuna gitmis simdide bicok gida icin pazar arastirmasi yapiyormus...25 yildir sattigi panasanic parasi bitti heralde turkiyede :)
    ayrica tokyoda 15 20 tum japonyada 40 civari turk lokantasii varmis...tokyo elcilik sitesinde yaziyor...bazi turklerde hali hediyelik magazalari var...tokyoda basarili firma olan baharu ise dil okulu ve toptan gida urunleri pazarlamaya baslamis...genelde tamek urunleri zeytin yagi kuru meyva ve meyva suyu pazarlamaya ugrasiyor fuarlarda..

burada turkiyeden makarna alan biyer var ama bilmiyorum..miktari cok yuksek..

gida urunu satan bikac firma daha var ama onlarin hakkinda bilgi bulamadim...

bicok yerde japonlarin is ahlaki anlayislari ve is yapilirken uyulmasi beklenen kurallardan bahsediliyor.. bunu hakkimda tecrubem yok.. guvene dayali is yaptiklari ve cok secici olduklari guvendikleri firmalarlada cok uzun sure calistiklari anlatiliyor...

yazdigim metin biraz daginik olabilir ama konuyla ilgili fikirlerimi uzun suredir biriktirdigim icin kafam cok full su an..

ithalat ihracat konularindaki kirtasiye ve burakrasi anlatilamayacak kadar cok zor zahmetli yorucu ve masrafli oldugunu okudum....nakliye basli basina sorun...sermayeyi en sona biraktim zaten can yakan ana konu bu...

simdi ben bu konuyla ilgilensem inanilmaz dezavantajlarim var..saymakla bitmez.yazmayacagim moralim bozuluyor yazinca ve dusununce.. avantajim varmi..evet sukurler olsunki buda var..bunu yazacagim..mesele ucuz mal bulma imkani..japonyada konuya ilgi duyabilecek japon ve filipinli ve turk arkadaslar ..japonca ve ingilizceye hakim arkadaslar..bburada turk ve japonlarla birlikte japon sirketi kurup engelleri asmada kolaylik..burada uygun pazarlama yerleri (kiralamak)bulup ana mallar getirilenler olmak uzere diger japon urunleriyle harmanlanip satis imkani..arkadas es dost vasitasiyle buradaki ilgili alicilara ulasma kolayligi..vs vs vs vs

bunu belki 15 gun belki 6 ay belki uc sene konusursun belki birgun imkanin olur...o imkanin oldugu zaman elinde konusacak ham olmayan olgun bir fikir gerekebilir diye yaziyorum....

yazilanlarin eksik hatali yada hayali oldugunu dusunenler olabilir..kenilerini anlayisla karsiliyorum..ve benide anlayisla karsilamalarini bekliyorum...

bu konuda konusmaya baslamak dusunmek ilgilenmek istiyorum...fikirlerini ozelden paylasacak arkadaslara tesekkur ederim...umarim benim kafama takilanlar bazilarinin kafasina da takilmis neden niye nasil ne zaman ve benzeri sorular soruyordur..ozel mesaj bekliyorum sadece KONUSMAK icin..

kaynaklar

http://www.atonet.org.tr/yeni/index.php?p=1262&l=1

http://mkarayel.blogcu.com/turklerin-sabirsizligi-japonya-ya-ihracatin-artmasina-engel/638061

http://www.igeme.org.tr/pg/section-pg-ulke.cfm?id=Japonya

http://www.turkticaretforumu.com/thread-1291-post-1351.html#pid1351

http://www.torukotrade.com/disticaret.html

http://www.rapordergisi.com/haberdetay.asp?ID=32

bircogunu yazmadim..

9 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. erciyesjp

erciyesjp
    Üye

Cok guzel yazmissinda bunlarin arasinda komisyoncu olarak yada bir sirket dahi kursan pazar bulman inan gercekten zor. O bahsettigin makarna yada o tur gida maddelerini ithal eden firma turk firmasi degil japon firmasi. Kendi pazarlarini kendileri kurmuslar. Yahoo da kobessan yada kobesan diye aratirsan cikar.
    Japonyada hersey Tekellesmis. Japonlarda maasli olarak calismaya alisdiklari icin pek ticari biligisi olan kisiler sayilidir. Genelde cin ve asya pazarina agirlik vermis gorunuyorlar. Ancak olmaz diye birsey olmaz ama yas gida urunlerinde japonlarin prosudurlerini incele derim sana. Cok kati prosudurleri var. KOlay gelsin

Ps. Japonyada malesef bir kac kisi haricinde biz Turklerin yapacagi is Resturant, Kebab ve Dondurmadan otesine gitmez!

3. kalegsm

kalegsm
    Üye

fiat cok onemli bir unsur..cin bugun dunyayaya ayrica japonyaya 100 milyar dolarlik mal satiyor...sebeb fiat...rekabet tekel mafya dagitim tekeli gibi konulari tam bilmiyorum...ama mali satmanin zorlugunu belirtip uyarmissin ..saol..ilgilenenler dikkate alacaktir..

http://www.internethaber.com/japonlara-konyadan-makarna-171983h.html

selvanin japonyadaki payi %2.7 olmus.. cok buyuk basari

4. erciyesjp

erciyesjp
    Üye

gida degil ama organik urunleri getirip satabilirsin. Ben ugrasmistim ama yil sonuna kadar japonyadan avustralyaya kaymayi dusunuyorum. organik urunler derken kaliteli oragnik el vucut sabunlari, gulden yapilan losyonlar ( AMA JAPONYA KALITESINDE PAKETLEME OLMAZSA KIMSE ALMAZ )
    Arkadasimin birisi numune sabun ile sirketle anlasip orjinal urunler gelince sirket almadi yani elinde patladi. ( isteyen olursa fiyat alirim :))

sana bir kac tuyo vereyim.
    - Oncelikle sadece japonca bir organik urunler yada satmak istedigin urunlerin web sayfasini yap. Ayrica sonraki asamalarda sirket kur. Sabit bir telefon ve faks gerekecek. Ondan sonra o sayfayini rakuten ve yahoo store e kaydet. BIraz masrafli olacak ama!. Sayfadaki odeme olayini kredi karti degilde paypal yaptir ama profosyonel bir sayfa olmasi gerekecek.Triploma ve guvenlik saglam olmazsa Paypal ve diger odeme sirketleri kabul etmeyebilir. Cunku Musterilerin kredi kart ve kisisel bilgileri site icersinde olacak. Basitbir sayfa hackerler tarafindan kolaylikla hacklenebilir.
    oyle olunca basin agriyabilir.

Ve uygun gordugun urunleri yahoo auction ve rakuten auction da reklam maksatli sat ve direkt sitene yonlendirme yap. Sen oltayi at ( yani internette hem parakende hemde toptan satiyorum diye banner reklamlar yap ) yada Toptan alimlarda buyuk sans vs.. eger bir iki sirket ile anlasma yapabilirsen o sekilde surekli satis yaparsin. Ve japoncada kuchikomi dedikleri sistemle buyursun ama gercekten zaman alacak bir is..

Eger Cin yada Taiwan da cevren varsa bir kac elektronik urun var istedigim getirt ben sana pazar bulayim. KAzanc da ortak oluruz..Cunku Her iki ulkedende guvenli mal almak zor ama orada yasayan bir Turk olursa ve saglam mallar ithal edilirse ok..

5. kalegsm

kalegsm
    Üye

organik urunler tazedir ve nakliyesi acildir ve masraflidir ve hemen elden cikarmak lazim..nakliye icin ucak gerekir ve ucak nakliyesi gemiye gore 15 kat fazladir..yani gemi ton 40 usd ucak sanirim ton 400 usd minimum..

yeni bi mal satmak isteyen biri mali ucuz almali mal elinde sismemeli uzun sure muhafaza imkani olmali ve maliyeti artiracak ozel muhafaza kosullari olmamamli..bunlar maliyeti azaltmak icin dusundugum seyler..

ana fikir gemiyle geldiginde bozulmayacak uzun sure dayanan turkiyede cok fazla olup burada fiati yuksek olan kaliteli mali buarada pazarlamak.ornek sogan patates sarimsak ....mal alim fiati gumruge nakliye gumruk komisyonlari yukleme masraflari gemi nakliye masraflari indirme bindirme ve tekrar nakliye rusum vergi tax anlasmalar ...........bi ornek japonyaya gemide mal nakil fiati ton basina 30\40 usd hollandaya 15\20 usd
    turkiyede birim maliyeti 1000 olan bi malin japonya maliyeti minimum 3000...elektronik yazmissin.....bilmedigim bi konu. nevsehirli bi patates ihracatcisina 500 ton patates icin 500*1000*0.25 usd
    =125.000 usd ona cek versen 3 ay bekler ama cinli yada tayvanli beklermi bilmiyorum..sadece ornek olarak verdim.. zihin jimnastigi

6. unforgiven01

unforgiven01
    Moderatör

japonya gida malzemelerini yakin ulkeler olan cin,avustralya,filipin,yeni zelanda gibi ulkelerden almayi tercih ediyor.tarima elverisli alanlarinin ve toprak kalitesinin dusuk olmasi sebze ve meyveyi ithal etmeye iten en buyuk etken.
    olmaz diye birsey yok.japonyadaki turklerin ugrastigi tek sektor restoranciliktir.
    bahsettigin proje oldukca buyuk bir sermaye ve zaman gerektiren turden bir projedir. ama imkansiz degildir.

7. kalegsm

kalegsm
    Üye

tr de bi gumruk komisyoncusuyla konustum...eger orada 500 ton ornek patates alirsam karsiliginda 150.000 usd veriyorum...bana soledigi japonyanin icine kadar olan tum masraf bire bir yani yaklasik 150.000 usd daha yani mal japana 300.000 ne maloluyor.mal fiati vergi nakliye gumruk islemleri komisyoncu indirip bindirme gemi nakliyesi ve japon gumruk masraflari.yani 500.000 kilo patates 300.000 usd ...yani 1 kg patates japonya icin 0.6 usd ye maloluyor.. bunu sadece arastirma icin yaptim... 500 ton patatesi ne yapacaksin diyeceksin.. simdide onu arastiracagim ne yapacagimi..askolsun unforgiven paramiz yok diye arastirma yapmayalimmi yani

8. erciyesjp

erciyesjp
    Üye

En once yapman gereken japonyada tarim urunleri ithalati yapilacak ulkeler arasinda TURKIYE varmi yokmu ? yoksa hic konusmaya gerek yok!.( bazen sinirlandirmalar var)
    http://www.customs.go.jp/ ( gumruk adresi )
    Meyve sebze satilan pazarlara git, Japoncasi ICHIBA,
    Vallahi arkadasim yapilmayacak bir is yok ama Japonlar nedense ( japon pasaportun bile olsa) dis gorunusde yabanci oldugun icin konusmaya bile girmiyorlar.! Benim kac kez basima geldi. En son gecen hafta Kawasakide bir emlakcida. Sirf adam sirket degilsin diye bos araziye kiraya vermedi bana:)) japonlarla ticaret yapmak icin sabir gerekiyor. Ornek Patates olarak alinmis ZEIKAN in senden isteyecegi belgeleri arastir bence. Toprak, yetistirme sartlari, su, gubre ve haricindeki butun bilgileri alirlar. Kurtlanma ve kalitesi vs. Tonlarca patetesi cekdin diyelim bir iki tanesinde kurtlanma olsun ikinci sefere siparislerin durur.
    En kisa yolu ( artik sahis sirketi kurulmuyor) bir ithalat-ihracat sirketi kur, asagi yukari 200-300bin muhasebe masraflari tutuyor. Ve biraz sermaye yatir gostermelik olsun. kartlari bastirirsan urunleri getirmeden sebze alan ichibalarin siteleri var. Hepsine sirket adina birer gorusme al ve mumkunse yanina japon al. Japoncada bilsen islerin zor! Resmi yazismalar falan olacak. BIr iki sirketi baglarsan mali getir bence. once urunun kalitesini ve ucuzlugunu ispatlaman gerekecek.
    Good luck

9. AvsarogluJapan50

AvsarogluJapan50
    Üye

Selam

Japon marketlerde yas sebze olarak ben pek yurtdisi malzemesi gormedim. sanirim genelde buyday soya fasulyesi misir gibi gidalar ithal ediliyo. japonlar gidada o kadar kuralci damlar burda il il sirayla pirinc ekiliyo. sistematik olarak. kendi ciftcisni batirmamak icin sirket olarak toptan pirinc ekmek satmak yasak. sanirim baya bir zor is. ama olmaz diye bisey yok onemli olan kalite ve fiyat bencede. kolay gelsin. daha fazla bilgisi olan arkadaslar paylasmasini isterim herkesin bilgisi olsun bu konu hakkkinda

Selametle

8 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  10. kalegsm

kalegsm
    Üye

bu konu acıldıgında japonyada yasıyordum.. ama turkıyeye dondüm.. su anda çinden ve taywandan flash bellek hafıza kartı çakmak vesaıre mallar ithal etmeye basladım.. japonyada beceremedık.. umarım tr de basarılı oluruz :)

11. Japonyada olup burda olmayan bir sürü güzel şeylerde var onlardan satsan süper olur bence. Birde kardeşim Naruto adlı anime fanı, koca istanbulda onun oyuncağı sadece "gerekli şeyler" de var oda 3 tane figür okadar, ve almak için şehrin diğer ucuna gitmek lazım, istanbulda o oyuncağı almak isteyen çok , uygun fiyata satarsan bence müşterin çok olabilir. Birde şöyle kanalD atv falan gibi bi kanalda pokemon gibi yayınlanırsa, köşeyi döndün demekir :). Bir de telif hakkını aldın mı ooooo!!!

12. bu arada kursta arkadaşlarım elektronik japonca sözlükler almak istiyorlar ama türkiyede satan yer bulamadık, internetten sipariş verin dedim istemediler , illa inceleyip almak istiyorlar , bu da bir altarnatif :) hani türkiyede lise ve üniversitelerdeki öğrenciler ve kurslara giden japonca öğrenmek istiyenleri falan düşünürsen eğer buda bir alternatif :).

13. User has not uploaded an avatar

robotech
    Üye

Türkiyeye Japonyadan getirilecek en uygun şeylerden biri figür ve benzeri ürünler. ama iyi bir anime fan kitlesine tanınmak gerek.

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS