Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Vize / Pasaport

1. User has not uploaded an avatar

kobedaisuki
    Üye

Arkadaslar yardiminiza ihtiyacim var.Benim esim japon ve biz bosanmaya karar verdik.Fakat ne tur yol takip edecegimizi bilmiyoruz.Bir arkadasimiz dediki once Turkiye"de bosanin sonra Japonyada bosan.Bunun icin esin sana vekalet versin..
    SImdi vekalet japoncami yazicak?Nerede onaylatacak?
    Japon es icin Turkiyede avukat hazir.

Birde bosanmanin ardindan benim surekli oturumum gecerli olucakmi?Mesela ben Turkiye"de uzun bir sure kalmak istesem ne kadar zamanda bir Japonya'ya giris-cikis yapmaliyim?Surekli oturumumu kaybetmek istemiyrum..
    Bosandiktan sonra yeni adres gostermem gerekecekmi?

beni bilgilendirirseniz cok sevinirim..

9 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. Surekli oturumun bosandiktan sonra da gecerli. Ama Japonya disina cikarsan reentry permit'i suresi bittikce (3 yilda bir) Japonyaya donup yenilemen gerekiyor. Japonya disindayken reentry permit'in suresi bitirse surekli oturumun iptal olur. (Istisna olarak yurtdisindayken Japon elciliklerinde reentry permit ozel durumlarda ekstra 1 sene daha uzatilabilir ama surekli uzatilamaz.) Japonya'da reentry permit'i yenilemek icin ise ARC kartinin suresinin bitmemis olmasi gerekiyor. 5 yilda bir Japonya'da ARC karti yenilemek gerekiyor. ARC yenilemek ise basvurdugun anda Japonyada resmi bir adresinin olmasi, city hall'da kaydinin olmasi gerekiyor. City hall'da kaydinin olmasi vergi, saglik sigortasi ve nenkin(emeklilik) yukumlulukleri getirebiliyor. Japonyaya gelgitleri ve burokratik islemleri biraz fazla.

Dediklerim simdiki durum. Japonya'da bu 2-3 sene icinde de bu kanunlarda degisiklikler olacak.

3. erciyesjp

erciyesjp
    Üye

Esiniz vekaleti japonca yazmayacak konsoluslukda secmis oldugunuz avukat adina BOSANMA VEKALETNAMESI yapilip sadece imza atacak. Konslosluk hazirliyor. Japonyada anlasmali bosanma ise belediyeye gidip 10 dakikada bosaniyorsunuz lakin turkiye farkli. Illakide Bosanma davasi acmaniz gerekecek. Allah yardimciniz olsun

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS