Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonya'da Eğitim

1. User has not uploaded an avatar

denizci
    Üye

Merhaba herkeze,Japonyada üniversite eğitimi görebilmek için 12 yıllık eğitimi tamamlamak gerekiyormuş.Fakat ben 11 yıllık eğitimi tamamladım yani ben liseden mezun olurken lise eğitimi 3 yıldı.Şu an Bilkent Üniversitesi bilgisayar teknolojisi ve programlama bölümünden mezun oldum. 2 yıllık meslek yüksek okulu diye geçiyor.Acaba japonyada herhangi bir sınava girmeden japonnyada herhangi bi bilgisayar bilimleri bölümüne girebilirmiiym burda almış olduğum kredilerin bır kısmını saydırarak?
    Bunun dışında üniversiteye sıfırdan girebilmek için 1 yıl dahamı japonyada okumam gerekiyor? Bu konularda beni aydınlatabilirseniz çok sevinirim.

9 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. olay 2 yıllıktan 4 yıllığa geçiş yapmaya(dikey geçiş) benziyor (tahminimce 4 yıllık bir üniversitede okumak istiyorsun).

Onun için 1 yıl daha ders alman gerektiğini sanmıyorum . Ama şöyle birşey olabilir 1 yıllık japonca hazırlık okuduktan sonra 2. sınıftan derslere başlayabilirsin. (Türkiyede)Bizim üniversitede 2 yıllıktan 4 yıllığa gelen arkadaşların(dikey geçiş yaptılar) dersleri sadece 1. sınıfın derslerinden muaf olmalarını sağladı. Sonra bizimle 3 sene okudular.

Ama şimdi şöyle bir durumda söz konusu. O dersleri saydırabilmen için üniversitenin diğer ülkelerde geçerliliği olması lazım. Doğu Akdeniz Üniversitesi gibi uluslar arası üniversite sayılıyorsa ortak dersleri almana gerek yok diyebilirler, aksi taktirde derslere 1. sınıftan başlaman gerekecetir.

Dikey geçiş gibi durumlarda üniversite sınavına tekrar girilmeden bölümün ile alakalı üniversitenin sınavına giriyorsun diye hatırlıyorum ben. Birde olması gereken önemli şeylerden biri okuduğun bölmün dikey geçiş hakkının olması lazım. Aksi taktirde tekrar üniversite sınavına girmen gerekir. Genelde yabancılara uygulanan üniversite sınavları, kendi halkına uygulanan sınavdan daha kolay olur (ama soruları anlamak için iyi bir japonca gerekecek bu sefer.).

Birde okulunuzun Japonyadaki üniversitelerle ortaklığı var mı? öğrenci değişimi yapıyorlar mı? Bir araştır. Eğer varsa o üniversitelere girmen daha kolay olur. Bölüm Başkanına falan sorsan sana bilgi verirler.

Özetle.
    - okulun diplomasının uluslar arası geçerliliği olması lazım.
    - Bölümünün dikey geçiş yapılabilir bir bölüm olması lazım.

Baktın olmadı, çok uzun bir yöntem olacak ama :) ; Türkiyedeki üniversitelere dikey geçiş yap. Marmara Üni.,DAÜ, Boğaziçi Üni. gibi sonra 2-3 sınıfta öğrenci değişim programıyla falan gitmeye çalış. Oda olmadı 4 yıllık diplomadan sonra master yapmaya git.

(Dikey geçiş olayını Türkiyedeki üniversitelere göre yazdım. Muhtamelen Diğer ülkelerde de genelde aynıdır. Ama Üniversitelerin kendine özgü farklı uygulaması olabilir. Daha emin olmak için üniversitenin internet sitesine bakman daha iyi olur.)

3. User has not uploaded an avatar

denizci
    Üye

Bilgilendirmeniz ve zaman ayırıp bu bilgileri yazdığınız için çok teşekkür ediyorum.

Evet 4 yıllık bilgisayar bilimleri yada mühendisliği bölümlerinden birine devam etmeyi çok istiyorum.Diplomamın uluslararası geçerliliği var diye biliyorum,bunun için ayrıca bölüm başkanına mesaj attım ve en kısa zamanda cevabını buraya yazarım.Bende japon dil okuluna gitmeyi düşünyordum ilk olarak bunun için başvurularda bulunmaya başlamıştım bile "Japanese language institute of sapporo" sapporo da olan dil okuluna başvuruda bulundum.japonyada dikey geçiş olayı nasıl geçiyor biliyormusunuz?

4. traljp1

traljp1
    Pasif

Qualifications for Admission
    The qualifications for admission differ according to the type of higher educational institution you would like to enroll in. The details are as follows.
    Universities (undergraduate level) and junior colleges

A student who has completed his or her secondary education (include high school) and school education for 12 years or more outside of Japan will qualify for admission to a Japanese university. A student educated in a country where primary and secondary education (include high school) lasts for less than 12 years will become qualified for admission if he or she completes a college preparatory course designated by the Japanese Minister of Education, Culture, Sports, Science and Technology, and if the student is over 18 years old. Those who have qualifications such as an International Baccalaureate or Abitur and are aged at least 18 years are also qualified for admission to a Japanese university.
    Graduate schools

A student who has completed prescribed courses at an institute of higher education outside of Japan will qualify for admission to a Japanese graduate school if the student has completed 16 years of school education (18 years for those enrolling in doctor's programs in medicine, dentistry or veterinary science). Those who are recognized as having academic ability equal to or above that of a college graduate and are at least 22 years in age (24 years in the case of doctor's programs in medicine, dentistry or veterinary science) also qualify for admission to a graduate school.
    Colleges of technology

A student who has completed his or her secondary education outside of Japan can transfer to a Japanese college of technology if the student has reached the appropriate age, and if the student is recognized as having an academic ability equal to or above those in the grade that the student would like to transfer into.
    Special training college

With the exception of Japanese-language institutes, a person must fulfill the following two conditions in order to qualify for admission to a special training college:
    1)They must have completed 12 years of schooling (inclusive of completion of secondary education) outside of Japan. However, because secondary education may last only 10 or 11 years in some countries, such students will become qualified for admission after completion of a college preparatory course for entrance designated by the Japanese Minister of Education, Culture, Sports, Science and Technology, and if they are aged at least 18 years.
    2)They must meet one of the following three criteria and have the Japanese-language ability needed to study in the special training college.

* Has studied 6 months or more at a Japanese-language institute accredited by the Association for the Promotion of Japanese-language Education and notified by the Minister of Justice.
    * Is certified at Level 1 or 2 of the Japanese Language Proficiency Test given by the Association of International Education Japan and the Japan Foundation.
    * Has received at least one year of education at a Japanese elementary, junior or senior high school.

http://www.studyjapan.go.jp/en/toj/toj0202e.html

5. kyoto üniversitesine baktım demin mesela, önemli şart okul parasını karşılayabilmendi. bunun için ya mext bursu almanı istiyorlar yada kendinin verebilmeni. 2. önemli zorunluluk üniversite diploman olmasıydı (2. yıllıklar üniversite sayılıyor mu bilmiyorum, hani bazı yerlerde yüksek okul diye geçiyor ya, şimdi ne desem yalan olur. )Sonra "bachelor's degree" si istiyorlar (bu hem lisans diploması anlamınada geliyor hem de ön lisans. Sanırım ikisinide kabul ediyorlar çünkü özel olarak belirtmemişler hangisi olacağını. Bu durumda başvurabilirsin sanırım.). Dikey geçiş olarak bulamadım. Mezun olduktan sonraya yapılan başvurular master olarak sayılıyor sanırım. Hiç 4 yıla tamamlama diye bir şey yoktu. Zaten masterlar 2 yıl olduğu için 4 de tamamladığından master programı olarak geçiyor sanırım.
    3. önemli şart japonca yeterlilik sınavını geçmen.

anladığım kadarıyla :
    1. Paran olacak yada Mext bursu almalısın
    (Mext bursu istersen, senede bir başvuruları oluyordu, sanırım nisan ayında. Mülakata giriyordun geçersen burs alıyordun. Proje falan sunuyordun,yapmak istediklerini anlatıyordun geçersen burs veriyorlardı. Ama bilgisayar için mex bursu almak zor. Örneğin sözel bir bölüm için 15 kişilik burs veriyorsa sayısal içinde 15 kişilik burs veriyorsa bunun 3 kişisi falan bilgisayara denk geliyordu. Rakiplerininde çok olacağını düşünürsen eğer bursu almak zor oluyor. Ben 3 senedir deneyip alamayan olduğunu duymuştum bir arkadaşımdan (bunu söyleyen arkadaşımda 2 yıldır denedi ama oda alamadı:) )
    2. Diploma
    3. Japonca (üniversitenin japonca hazırlık sınıfı yokmuş. Dolayısı ile aralıkta yapılan japonca yeterlilik sınavı girmen yada onların yapacağı japonca sınavını geçmen lazım).

ama işte her üniversitenin kabul şartları farklı. Bazısı 1 sene japonca okutuyor, bazısı da bilerek gel diyor. Fiyatları farklı vb...

6. traljp1

traljp1
    Pasif

student educated in a country where primary and secondary education (include high school) lasts for less than 12 years will become qualified for admission if he or she completes a college preparatory course designated by the Japanese Minister of Education,

....benzer bir durum almanyadada soz konusu,,,eger turkiyeden yuksek okul mezunlari almanyada universiteye gitmek istiyorlarsa once almanyada dil kursunu bitirecek ve sonra studium kolleg denen universite oncesi bir egitim kurumuna tabi oluyorlar bu studim kolleg de tam bilmiyorum ama 1 veya 2 yil olabiliyor,,,bu studium kolleg denen kismi basariyla tamamlayanlr universitede okumaya hak kazaniyor......bu studim kollegte de lisedeki gibi matematik,fizik ve bu gibi dersler aliniyor,,,,,benim yukaridaki ingilizce olarak anlatilmis olan japonya egitim sisteminden anladigim,belirtigim almanya sistemine benzer bir uygulama oldugu....turkiyede 4 yillik bir lisans egitimini tamamlamis kisi almanyada almanva kursunu basriyla tamamladiktan sonra universiteye giris oncesi dil yeterlilik sinavina girer ve bunuda basardiktan sonra direkt 4 yillik universiteye almanyada hakkazanir...japonyadaki uygulama ile almanyadaki uygulama benim yukaridaki ingilizce aciklamadan anladigim kadariyla ayni....

7. User has not uploaded an avatar

denizci
    Üye

Ayrıntılı araştırmalarınız ve zamanınızı ayırdığınız için tekrardan çok teşekkür ediyorum.

Japonyada türkiyedeki gibi dikey geçiş olanağı olduğunu duymuştum.Tabi buna girebilmek için japonca şart.Mext bursu için yaşım geçti malesef:) 1989 ve ondan sonra doğmuş olanları katılabiliyor diye biliyorum.Benim aklımda olan bu eylülde japonyaya gitmek ve orda hemen dil okuluna başlamak.Şu an 1,5 yıllık yüksekdil eğitimi için başvurularda bulunuyorum.Dil eğitim sırasındada bilgisayar üzerine bir firmada çalışmayı istiyorum.Tabi dil okulundakiler günde 4 saat çalışabiliyor ama bu da yeter:).

Tokyo intitute of technology e attığım mesajdan gelen cevap böle..

Gelen Mesaj----
    V

Dear Baran,

There are two options for you to be admitted in our undergraduate course.

1) Special Screening Exam for privately funded International Undergraduate
    Students

Prior to taking this exam, you have to take the Examination for Japanese
    University
    Admission for International Students (EJU) administered by JASSO (Japan
    Student
    Services Organization). This EJU is administered only in certain areas,
    i.e. Asian countries including Japan.
    http://www.jasso.go.jp/eju/index_e.html

2) Monbukagakusho (Japanese Government) Scholarship Students with Embassy
    Recommendation (Undergraduate)
    Students under this category usually study for the first year in Japan
    at a preparatory
    school specified by the Japanese government, and enroll in a university
    after passing
    the entrance exam.
    For details, please inquire at the nearest Japanese Embassy/Consulate
    General.

For general information, please refer to our HP and Prospectus listed below.
    http://www.titech.ac.jp/english/index.html
    http://www.gakumu.titech.ac.jp/nyusi/prospectus/index_e.html

If you have further question, please feel free to contact us again.

Sincerely yours,

Gönderilen Mesaj---
    V

> Dear Admissions Division
    >
    > I would like to take the profeciency test and pass it.Is it possible to
    > enter Tokyo institute of technology after I pass the japanese language
    > proficiency test level-1? Are there any way to enter the Tokyo institute
    > of technology?

"Special Screening Exam for privately funded International Undergraduate
    Students" öyle bi söylemişki sadece dahiler girebilir sanki:D bu konuda bilgisi olan varmı?

Bunun yanında Japon Büyükelçiliğine mesaj attım ve onlardan gelen cevap:

Sayın Baran Gür,
    Japonya'da ilk ve orta öğretim 6+3+3=12 yıl olduğundan dolayı Japonya'daki
    üniversitelerde lisans eğitimi almak için temel şart 12 yıllık ilk ve orta
    öğretimi tamamlamış olmaktır. Ancak (5+3+3=11 yıl eğitim almış olsanız da)
    sizin lise diplomanız ortaöğretimi tamamladığınızın göstergesidir. Dolayısı
    ile bu şartı sağlamış oluyorsunuz.
    Saygılarımla bilgilerinize sunarım.

Ayşem DÜNDAR

Kültür ve Basın Ataşeliği
    JAPONYA BÜYÜKELÇİLİĞİ
    ANKARA

> Merhaba
    >
    > Ben Baran, Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama
    > Bölümü Mezunuyum(2 yıllık meslek yüksek okulu).Japonyada üniversite
    > hayatıma devam etmek istiyorum. 11 yıllık
    > bir eğitim geçmişim var.Japon üniversiteleri 12 yıllık eğitimini
    > tamamlamış veya buna denk öğrencileri kabul ediyor.Ben liseden mezun
    > olurken lise 3 yıldı fakat şu an 4 yıl.Merak ettiğim konu Türkiyede
    > görülen 11 yıllık eğitim Japonyadaki 12 yıllık eğitime denk midir? Eğer
    > denk değilse japonyada dikey geçiş gibi bir sınav varmıdır? varsa ona
    > girip bilgisayar bilimleri(mühendisliği) bölümlerinden birine
    > geçebilirmiyim? En büyük endişem japonyada 12 yıllık eğitimi tamamlamak
    > için 1 yıl daha okumak.Bu konularda bana
    > yardımcı olaiblirseniz çok sevinirim.
    >
    > Teşekkürler
    >
    > Baran GÜR

Kafam karıştı ortada o kadar çok bilgi var ki ne yapacağımı bilemiyorum..Bu konuda bana ciddi bir önerisi veya tasvisyesi olacak olan varmı? Eylülde kesinlikle dil okuluna başlamayı istiyorum bu arada.

8. Japonyada programlama üzerine iş bulursan banada haber ver bu arada :). Ben de gelicem :).

Birde "Undergraduate Students" diyor ya benim bildiğim hani 4 yıllıkta okuyorsun ya, 2 sınıfta japonya'ya gidenler gibi bişi olması lazım. Bu arada o burs içinde yaş sınır olduğunu hatırlamıyorum. Benim arkadaşım mext bursuna 27-28 yaşında baş vurmuştu(bu sene)

9. User has not uploaded an avatar

denizci
    Üye

Tabiki haberleşiriz yeniden burdan.Artık sabah akşam bu sitedeyim:) hangi programlama dilleri ile ilgileniyorsunuz?

osaka üniversitesi ile mailleştim:

Cevap:

Dear Mr. Baran

Thank you for your interest in studying at Osaka University.

Regarding transfer to our undergraduate course.

Generally, all candidate will be required to take an entrance examination

for transfer the undergarduate course, also due to understand our lecture,

all student have to understand advanced Japanese language before take

the entrance examination.

You can check general information about transfer examination from here,

http://www.osaka-u.ac.jp/en/admissions/faculty/admission

Please feel free to contact us if you need more clarifications.

Sincerely,

Benim gönderidğim:

Hello

My name is Baran and I am from Turkey.I graduated from Bilkent
    University.My department was Computer Technology and Programming(2 year
    vocational school.) I would like to participate one of the computer
    sciences departments.Is it possible to do not take any exams to enter the
    university? I thought that if some of my credits are accepted then I may
    enter one of the computer sciences departments as undergraduate student.I
    look forward to hearing from you.

Thank you

Baran GÜR

Yeni gelen mesajları buraya yazarım.Bu konuda önerisi olan varsa herzaman önerileri dinlemeye açığım.Bir elin nesi var ,iki helin herşeyi:D

10. Eger Bilkentteki 2 yillik meslek yuksek okulu diplomani bir sekilde saydirabilirsen iyi olur. Yoksa 11 yil sorunu yuzunden ekstradan 1 sene Japonyada college preparatory course programina gitmen gerekebilir. 11 yil sorunu ciddi bir sorun. Bu yuzden universiteye girebilmek icin college preparatory course'a giden cok sayida yabanci ogrenci var Japonya'da. Elciligin gonderdigi yanit beni tatmin etmedi. Bunu iyice arastir. http://www.jasso.go.jp/study_j/documents/junbi_e.pdf adresinde college preparatory course'larin listesi var. Basinda da aciklama yazmislar:

Generally speaking, students who wish to enter Japanese higher
    educational institutions (universities, junior colleges and professional
    training colleges) must have received 12 years of school education
    (elementary and secondary) outside Japan.
     Students from Brazil, Hong Kong, Malaysia, Mongolia, the Philippines,
    Russia, Singapore and other countries who have only 10 or 11 years of
    education after completing their secondary education, can be eligible by
    taking the preliminary courses listed below.

Turkiye'deki 11 yillik egitimin bu ulkelerdeki 11 yillik egitimden ne farki var da bu ulkelerden 11 yillik egitimle gelenler bu kursa gitmek zorunda iken, Turkiye'den 11 yillik egitimle gelenler (elciligin yanitina gore) icin mecbur degil? Dosyada okullarin ogrenci profillerinden, en cok hangi ulkelerden ogrencisi oldugundan da bahsedilmis. Asian Students Cultural Association okulunda 【Prep Course 2 - 1 year course】 kursunda en cok Malezya, Honkong ve Turkiye'den ogrenci varmis. Madem Turkler icin 11 yil sorunu yok, bu okulun kursunda Turk ogrencilerin isi ne? Belki sirf dil ogrenmek icin gidiyorlardir, bilmiyorum. Bunu detaylica arastirman iyi olur, yoksa son anda bir suprizle karsilasma. "college preparatory course" japonyada sadece o dosyada adi gecen belirli okullarda veriliyor. Baska bir dil okuluna gidersen college preparatory course sartini saglamis sayilmiyorsun.

kyoto üniversitesine baktım demin mesela, önemli şart okul parasını karşılayabilmendi. bunun için ya mext bursu almanı istiyorlar yada kendinin verebilmeni. 2. önemli zorunluluk üniversite diploman olmasıydı (2. yıllıklar üniversite sayılıyor mu bilmiyorum, hani bazı yerlerde yüksek okul diye geçiyor ya, şimdi ne desem yalan olur.

2 yillik meslek yuksek okulu mezunlarinin master'a kabul edilebilecegini sanmiyorum.

Bu arada o burs içinde yaş sınır olduğunu hatırlamıyorum. Benim arkadaşım mext bursuna 27-28 yaşında baş vurmuştu(bu sene)

Lisans bursu icin 2 Nisan 1989 ile 1 Nisan 1994 tarihleri arasında doğmuş olma sarti var. http://www.tr.emb-japan.go.jp/T_04/02_04.htm . Osaka universitesinden gelen yanitta da lisans giris sartlarini yollamislar, yuksek lisans degil.

"Special Screening Exam for privately funded International Undergraduate
    Students" öyle bi söylemişki sadece dahiler girebilir sanki:D bu konuda bilgisi olan varmı?

Yabanci ogrencilerin sinavi bircok yerde Japonlardan ayri oluyor, ondan bahsediyor. Bu sayede yabancilar kendi aralarinda degerlendiriliyor. Yoksa 12 yil boyunca bu sinava yonelik egitim almis Japonlarin karsisinda, farkli ulkelerin farkli mufredatlariyla yetismis, bir japon kadar Japoncaya hakim olmayan yabancilarin basarili olma sansi dusuk. Yani dahiler icin degil, yabancilar icin bir sinav. Ayrica "privately funded" denilmis, yani mext burslular icin gecerli degil. Mext burslulara bir nevi ayricalik taniniyor. "privately funded" ogrencilere dahi degil, tersine mext bursunu almayi basaramamis, daha alt seviye ogrenciler gozuyle bakiliyor.

11. User has not uploaded an avatar

denizci
    Üye

hımm college preparatory course programının içeriği nedir? sadece japon dilinimi görüyorlar? benim bildiğim sosyal,matematik vs dersleride görüyorlar.Şu and Osaka üniversitesi bilgisayar bilimleri bölümü ile iletişime geçmek üzereyim eğer herhangi bir sorun olmaz ise en kısa sürede transcriptimi onlara göndereceğim.Değerlendirme sonuçlarını burayada yazarım. Bu arada araştırdığım kadarıyla preparatory okullar özel üniversitelere bağlı ve pahalı dimi.

12. Japoncanin yani sira universite giris sinavinda cikan ve lise mufredatinda olan fizik, kimya, matematik gibi dersleri goruyorlar. Bu okullarin cogu ozel dil okullarina, bazilari da vakif benzeri bagimsiz organizasyonlara bagli. Sadece birkaci ozel universiteye bagli. Senelik ortalama ucret 600.000-700.000 yen civari. yani 11.000 lira filan. Yukarida adresini verdigim dokumanda okullarin ucretleri, okuttuklari dersler, web siteleri filan hepsi yaziyor.

13. traljp1

traljp1
    Pasif

Japonlar kendilerine en yakin toplum olarak yani mantalite olarak almanlari gorurlermis....gercektende oyle baksaniza universite ve oncesi sistem bile ayni,,,yukaridaki mesajimdada Almanyadaki studium kollegten bahsetmistim , japonlarin college preparatory course nun hemen hemen belki tamemen aynisi,,,,

14. User has not uploaded an avatar

rabia
    Üye

mrb.)ben rabia ankara gazi üniversitesi -seyahat acentacılılğı ve turizm rehberliği öğretmenliği- 2.sınıf öğrencisiyim.liseden beri japonca ve japon kültürünü öğrenmeye meraklıyım son zamanlarda olmasada bunlarla ilgili araştırma yapıyorum,sözlük alarak japonca öğrenmeye çalışıyorum ama japoncanın kendi çabalarında öğrenmenin zor bir dil olduğunu düşünüyorum.tek hayalim japonyaya gidip japonca ve kültürünü öğrenebilmek.meslek yüksek okulunda olduğum için japonyada alanımla ilgili burslu eğitim görme imkanım yada dil öğrenmek içiin burs alma imkanım olup olmadığına dair bilgi almak istiyorum,yükseklisans yapabilir miyim?başka alternatif seçenekler var mı?alanım turizm old.için çok faydalı olacağını düşünüorum.yardımcı olursanız sevinirim:)

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS