Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonya.org

1. traljp1

traljp1
    Pasif

sitedeki ve forumdaki mevcut konu basliklarinin yanina ingilizceleride yazila bilirmi,teknik olarak mumkunmu?,,boylece belki diger ulke insanlari da siteye dahil olup ilgili konu basliklari ingilizcede olacagindan foruma katila bilirler ve forum uluslar arasi bir nitelik kazanir ve faydalanma artar ,sinerji olusur,kultur elciligi yapmis oluruz.... ve tabi yabancilar ingilizce japan yazdiginda bizim bu forum yonlenmeli ,,,mumkunmu bu?

mesala konu-topic veya kültür-culture,,,,yemek -food

umarim thailan kizmaz yine orginal bir konu actim diye,,,genelde boyle seyleri pek zevmez bilirm,,,amam benim ki bir oneri ,,,olmasada caniniz sag olsun,,,yeterki thailan kizmasin,,,,,

9 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. Kızmam; ama eğer öyle bir şey yaparsak bu seferde yazılan mesajların dilinin ingilizce olması zorunluluğunu getirmemiz gerekir. Herkezin yazılanları anlaması için ortak bir dil kulanılması gerekir. Herkes ingilizce bilmeyebilir ya da yabancılar türkçeyi bilmeyebilir.
    Kültür yerine "culture" yazdıktan sonra gerisi n'olcak? Yabancılar yazılan mesajları anlayamazsa ya da "bana cevap yazmış ama ne yazmış?, yada mesajda ingiltere kelimesi geçince "ya ingiltere ile ilgili bişey yazmış ama türkçe yazmış anlamıyorum, acaba kötü bir şeyler mi yazıyor? hissine kapılabilir (hani bir yere gittiğinizde iki yabancı sizin anlamadığınız bir şeyler konuşur ve sonra gülmeye başlarlar ve sizde acaba bana mı gülüyorlar gibi kötü bir hisse kapılırsınız ya, onun gibi bir his. Bazı kelimeleri görüp kötü bir şey yazdılar galiba hissi olabilir)"

Eğer yabancılarında katılmasını amaçlarsak o zaman herkesin birbirini anlayabileceği bir dil seçmemizde gerekir. Bu da forum dili'ni ingilizce yapmakla olur(Şu an için global dil ingilizce olduğundan) Ama bu seferde forumdaki ingilizcesi olmayan yada yada az olan kullanıcıların foruma ilgisinin azalmasına sebep olabiliriz. Sonuçta formu kullananların çoğu türk, şimdi açıkcası kimse kendi dilinde hızlıca okumak varken ingilizcesini okuyup anlamayı kastırmak istemez bence. Ben sadece Mod.'um ama ilerde yönetimdeki arkadaşlar forum artık ingilizce olacak derlerse o zaman bizde onun gerektirdiği şartlarda mesajlar yazarız. Ama şimdilik sadece başlıkları ingilizce yapmaya gerek yok bence.

3. traljp1

traljp1
    Pasif

yok aslinda sorun olmaz bence yani siteyi ziyaret eden yabanci ilgili konu altina ingilizce yazisisini yazar ,bizlerden de ingilizce anlayanlar katkida bulunurlar,,ingilizce anlamyan kiside ingilizcesini anlamk istiyorsa anlamak icin cabalar yani sozluk felan,,,ayni sekilde yabanci kiside turkce yazilani anlamk istiyorsa cabalar,..ama konu basliklari iki dil seklinde olacak,,,,, diger siteleri almanca olanlara bakiyorum veya ingilizce olanlara boyle bir sey yok tabi ama biz bunu yapa bilirsek gercekten orginal olacak,,,,,ornegin kultur -cultur seklinde bir konu basligi buraya gelen bir yabanci ingilizce olarak dusuncesini aktarir ve bizde istersek turkce veya ingilizce yazariz ,belkide yabancilar kendi aralarinda yogun mesaj trafigine girecekler....su an bile bir yabancinin tesadufen siteye geldigini dusunelim ve kultur basligi altina ingilizce mesajini biraktigini dusunelim ,anlamak isteyen anlamya calisack ve cevabini yada gorusunu ingilizce yazacak degilmi veya anlamiyorsa o mesaja cevap veremiyecek..yani kaybedecegimiz bir sey olmaz bence ve belki faydasi olabilir....denemkten bir sorun cikmaz....cunku japonya org evrensel dusunmeli, mumkun oldukca cok katilimin gerceklesmesini saglamali,amac bu olmali,,

4. hocam o senin dediğin sitenin bir de ingilizce dil desteklisi halinin oluşturulması ile olur.

5. O zaman şöyle yapalım , başlıkları taiwan-ca yada ibranice yapalım, mesajı okumak isteyen yada cevap yazmak isteyen gitsin sözlükten falan ibranice veya taiwan-ca öğrensin gelsin. Oda bir seçenek mesela. Nasılsa cevap vermek isteyen yada okumak isteyen gidip o dili çalışması falan gerekeçek ya, o zaman niye kendimizi ingilizce ile sınırlayalım ki?
    Arapça bile olabilir yada hintçe de olur mesela hem japonya ve çin'e komşular, bilgi aktaracak olan çok olur.

6. traljp1

traljp1
    Pasif

statüko da yenilikler hep bir tehdit gibi algilanir....

statüko;su anda ve eskiden beri icinde bulunulan, degismesi beklenmeyen ve istenmeyen durum

muuratto demiski''hocam o senin dediğin sitenin bir de ingilizce dil desteklisi halinin oluşturulması ile olur. ''bundan anladigim uzun ve zahmetli bir is oldugu....ve imkanlarida bilmiyorum tabi,,,,zaten bende teknik olarak mumkunmu diye sormustum...

7. Yapılması istenen yenilikler mantıklı ise, yönetimce tartışırıl, oylanır , kabul edilir ise uygulanır. "Mantıklı olduğu sürece" ama!

Yapmak teknik olarak mümkün, sonuçta aynı kelimenin yanına 1-2 kelime yazılacak.
    Böyle bir uygulamanın olup olmayacağını artık zaman içinde görürüz(Ama eğer benim oyumu sorarlarsa cevabım "Hayır" tabiki). Konuyu uzatmaya gerek yok artık.

Bu konu için RSS beslemesi

Konu Kilitli

Bu konu yeni mesajlara kapalı.

UNICMS