Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonya'da Eğitim

1. User has not uploaded an avatar

orochimaru
    Üye

Merhaba Arkadaşlar,
    arkadaşlar ben orta okulu bitirdim şimdi liseye geçtim 15 yaşındayım. Japonyada Liseyi ve üniversiteyi ve üniversitedede zaten evlenme çağları geldiğinde orada evlenip yaşamımı orada sürdürmeyi istiyorum. şimdilik sorunum orada liseyi okumak istiyorum ama genel olarak üniversite ile bilgiler var. benim arkadaşım belçikaya türk okuluna okumaya gidiyormuş. halası varlıklıymış o orada okuyacakmış. Benimde böyle bir imkanım olabilir diye düşündüm orada kalacağım biri olmasa bile türk yurdunda yada türk okulu yurt olarakta geçebilir belki, türk okulunda illaki anlaşabileceğim türk arkadaşlarım olacaktır. onlarla beraber geçinebilirim aslında ama kalma olarak yine yurtta kalmak zorundayım. ailemin yardımlarıda olacak tabiki. lütfen mesajmı benimseyin ciddiyetimi anlayın. Ben 6 senedir japonya hayali ile yaşıyorum ve yaşayacağım ALLAH izin verdiği sürece... olmaz yok benim için ne olursa olsun Hayallerimin Ülkesi Japonyaya Gideceğim ! Şimdiden Teşekkür Ederim

9 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. kirazky

kirazky
    Üye

Merhaba.
    Bence sen bir Ögrenci Degisim Kurumlarina bak. Cünkü bende Japonyaya gitmek istiyorum ama bu Kurumlardan katilmakdan baska bir yol bulmadim. Japonyada bildigime göre 2 tane türk okullari var ama bu okullar lise degil herhalde. Japonyadaki cogu yabanci ögrenciler ulusalarasi okullara giderler. Istersen o okullarda bir sansini dene? o okullarda az yada hic türk olacaına inaniyorum. Belcika ile Japonyanin Türk nüfusu cok farklidir belcikada japonyadan daha cok türk var. Ama Ülkeyi ve dili daha iyi tanimak istiyorsan Japon Okullarina gitt. Benim bildigime kadar Devlet okullari cok sikımis Özel Okullar daha kolay oluyormus ama cok pahalı. Neyse Allah yardimcin olsun. Istersen bana mesaj atabilirsin. ^^

3. User has not uploaded an avatar

orochimaru
    Üye

ilk olarak teşekkür ederim kirazky gitmeyi istiyorsun ? peki o zaman sen ne yapacaksın ve liseyemi gideceksin sende ? uluslar arasına giderim fakat ingilizcem gelişmiş değil japoncamda az var uluslar arası okulda ingilizce dilini kullanırlar diyorum ama gerekirse simdi japonca seti satın alıcam öğrenip orada ne olrsa olsun okuyacağım devlet okulu sıkı derken ne konuda sıkı ? Türkiyeden daha mı sıkı ? Kurallar olarak mı ders olarak mı ?

4. kirazky

kirazky
    Üye

Evt Liseye 2011de gitmeyi düsüniyorum. Ulusalarasi Okullara gelince bunu yazmaya unuttum cogu Ögrenci Degisim Kurumlari maglesef sadece Japon Okullari veriyor ögrencinin japon kültürünü daha iyi uyum saglanmasi icin. Ikinci Problem ise Türkiye ile Japonya arasi lise ögrenci degisim programi hic bir kaynak bulamadim simdilik. Ama ariyorum ben YFU Avusturya ile degisim programini yapmaya düsüniyorum. Dedigim gibi maglesef YFU Türkiyedede japonya lise degisim programi yok. Senin tanidigin türkiyede bir kurum varmi? Ingilizce sadece Kurumlarda yada ulualarasi okula gideceksen lazim olur ama japon okullarina gideceksen mutlaka japoncan olmasi gerek cok iyi olmasi gerek yok ama A1 seviyesinde olmasi gerek. Devlet Okullari Kural olarakda Ders Olarakda siki benim duyduma göre derslerde Ögretmen konusur Ögrenci susar gibi kurallar var ve giyim kurallarida siki oldunu biliyorum orda diyelimki sacin uzun olmamasi gerek yada makyaj yapmakda yasak ama bence bu kurallar cogu kizlar icin sayilir ve cogu japon liselerde uniforma giyinirler. Evt Türkiyeden daha siki diyebilirim. Sadece duyduma göre özel liseler bu konuda daha özgür oldunu duymustum.

5. Japonyada Turk okulu diye lanse edilen birkac okul var. Ama okulun sitesine baktiysaniz, sitesinde "Turk" kelimesi bile gecmiyor. Aslen Internation School. Turkiye'de Alman lisesi deyince Almanca egitim veren, Fransiz lisesi denilince Fransizca egitim veren okuldur. Ama Turk okulu denen bu okulda dersler Turkce degil bildigim kadariyla. Ders mufredati da Turkiye'deki mufredat degil. Ingiltere'nin ders mufredati okutuluyor. Hocalarin bir cogu yabanci. Turkiye'de bu okullara Turk okulu denmesi "Turk'un Turk'e propagandasi" gibi. Sitelerinde de Turk okuluyuz filan demiyorlar. International School diyorlar. Turklukle alakalari, sahiplerinin Fethullah Gulen cemaatinden Turkler olmasi. Cemaatin muridi birkac Turk ogretmen de calistiriyorlar. Okulun ilk ve orta kismi var ama lisesi yok sanirim. Orta okulu icin ilk giriste 520.000 yen para odemek gerekiyor. Ayrica egitim ucreti ve maintenance ucreti olarak her sene toplam 1.750.000 yen odemek gerekiyor. 3 senelik orta okul ucreti sanirim toplam 5.770.000 yen. Yani toplam ucret 100.000 TL'nin uzerinde. Lise olsaydi ucreti buyuk ihtimal bundan daha da yuksek olurdu.

6. User has not uploaded an avatar

orochimaru
    Üye

peki bu normal japonya devlet okullarında okumak ne ücret talep eder aylık ne kadar gelirimi alır

7. User has not uploaded an avatar

lestempsmodernes
    Üye

Arkadaslar,
    ben YFU ile gorustum, bu sene Turkiye'den Japonya'ya lise degisimi yaptıklarını soylediler. Telefonda konustum, ofisleri Ankara'da oldugundan bu hafta gidecegim. Ama arastirdim YFU eski bir kurulus ve gidenler memnun gorunuyor
    Bakmak isterseniz;

www.yfu-turkey.org

Baska da lise duzeyinde bir kurulus bulamadim. Farklı bir program ya da kurulus bilen var mı?

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS