Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Teknoloji

R.I.P SONY ? *

(8 posts)
  • 9 yıl önce kizildeniz tarafından başlatıldı
  • thailan tarafından son cevap
  • (ilgili konu bulunamadı)

Etiketler:

,
  1. kizildeniz

kizildeniz
    Üye

Bir kac gun once Sony nin efsane walkman serisinin uretimine son verdigini okudum.(*1)Gerci firma ne kadar lisans anlasmasi oldugunu ve uretiminin devam ettigini soylesede sonucta yeni bir dizayn olmayacak. Fazla bir suprizde olmadi cunku walkman zaten bana gore misyonunu tamamlamisti (miyadini doldurmustu diyebiliriz).

Ammma okudugum baska bir haber beni biraz dusundurdu. (*2) Bu habere gore Sony PSP Go nun fiyatini yogun rekabetten dolayi 26800 yenden 16800 yene indiriyor.

Itiraf etmem gerekirse benim icin guzel haber cunku psp 3000 almayi dusunuyordum , en azindan simdi alternatif olarak Go yu dusunebilirim.

Asil konuya gelince , sony bu fiyat indirimi ile resmen diger rakiplerine karsi (ozellikle iphone ) yenilgiyi kabul ediyor .Ne yazikki bu ilk yenilgiside degil.Aklima ilk gelenler

Betamax video .(benim vardi)
    Sony AIBO *3 (yapay zekali kopek)
    Blu-ray teknolojisi .Webtv her yerde kim blu-ray cd alir.Birde Toshibaya 700 milyon dolar para odediler.Hd uretimini durdursunlar diye.
    Sony Ps3- Hakkini yememek lazim iyi urun ama rekabet dolayisi ile onunda fiyati surunuyor.
    Sony Tv serileri - Samsung-Lg-Panasonicler sildi supurdu

Ben su an itibari ile Sony nin gelecegini hic parlak gormuyorum.

* R.I.P Rest in peace huzur icinde uyu

*1 http://ekonomi.haberturk.com/teknoloji/haber/564686-sonunda-uretimi-durduruldu
    http://www.cbsnews.com/8301-501465_162-20020613-501465.html?tag=hotTopicsBody.1

*2 http://www.japantoday.com/category/technology/view/sony-slashes-portable-game-machine-price-in-japan

*3 http://en.wikipedia.org/wiki/AIBO

9 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. User has not uploaded an avatar

Kamsamnida
    Üye

Sony psp go'da büyük hayal kırılklığı yaşadı,cihazın istenilen satış adetine ulaşamadı ama sony bu arada boş durmuyor.Psp go'nun tasarımını kullanacakları psp phone için hazırlık yapıyor.Bu projede tutmazsa bence sony erricson ortaklığı biter.Zaten Wii'den yedikleri darbe hem microsoft'a hemde sony'e yeterde artar.Sony gibi bir dev herhalde tarihinde ilk defa bukadar sarsılmıştır ama kısa sürede toparlanır.Sonuçta ellerinde kutaragi gibi biri var.Bu arada 300 almaman iyi olmuş ekran parlaklığı ve oyun oynarken ekranın güneşten etkilenmemesi dışında pek bir dalga yok.Psp go alman daha iyi olur ben cihazın tasarımını çok beğeniyorum.

3. Ya walkman'lerin kalkmasına üzüldüm biraz :(. Nede olsa benim çocukluğumun cihazları :) yeni modelleri çıkınca hep şaşırırdık, waauuuvvv derdik :). Ama artık üretilmemesi normal bence çünkü herkeste artık mp3 çalar, olmadı cd çalar var. Kaset kullanılmıyor pek. İnsanlar şarkılar arasında ki geçişte beklemeyi sevmiyor bence, ondan talep azaldı. Bir de yanında taşırken çıkan sorun var :).

PsP içinde şöyle bir yol izliyor da olabilirler, çihazı ucuza verip oyundan para kazanmak. Mesela bunun benzeri bir durumu yazıcı üreten firmalar yapıyor. HP yazıcıları ucuz ama mürekkepleri pahalı, 3 mürekkep fiyatına gidip yeni yazıcı alabilirsin :). PsP'nin de oyunları pahalı, amaç kullanıcıyı çekip yan ürünlerden parayı kırmakta olabilir :).

Ama iphone ve Wii, Sony için hakikaten dişli rakipler bence de

4. Sony walkman üretimini bırakalı çok uzun zaman oldu. Ucuz mp3 çalarlar heryerde satılmaya başlamadan önce vermişti bu kararı. Şuan artık geliştirmeyi de bırakması normal, zaten walkman de yapılacak herşeyi yaptılar :) Birde ipod gerçeği var. Ve çin malı çakma ipodlar.

Zamanında geliştirmeyi walkman'dan dijital fotoğraf makinasına kaydırmıştı. Doğru bir karar idi. Fotoğraf makinasında şuan başarılı sayılır. Profesyonel makina da üretiyor.

Wii ne kadar hede hödü olsa da PS3 Kakaku nun sıralamasında şuan 1. Wii 3.

PSP alan kim varsa tanıdığım, bir süre sonra bir kenera atıyor. Bu kategoriyi de iphone daha fazla gelişirse kapatır gibi. Çünkü DS ve PSP de oyun dışında çalışan uygulamalar da var, iphone da aynı şekilde. PSP oyunları iphone a göre daha gelişmiş olabilir ama uzun vadede fark kapanır.

5. User has not uploaded an avatar

Kamsamnida
    Üye

Walkman üretimi durması heryerde olay oldu ama bitmiş bi cihazdı koleksiyoncular dışında alan yoktur eminim.Ama illa bir talep olsaydı sony durdurmazdı bence.Çünkü bildiğim kadarıyla nintendo64,ps2,gba gibi konsolların bile üretimi durmadı henüz,sadece yeni oyunlar çıkmıyor.İstek meselesi gibi geliyor.Bir zamanlar efsaneydi ama ipod kasıp kavurdu,itouch'da son darbeyi vurdu piyasaya:)

6. User has not uploaded an avatar

madadoya
    Pasif

birinizin aklinada 29 ekim cumhuriyet bayrami gelsin be ruhsuzlar

7. burnunukaristiranadam

burnunukaristiranadam
    Üye

Boyle bir zihniyet olur mu ya ?

Eger PS3 almayi dusunuyorsan
    amerikada isen 249 dolar (19148 yen-173 euro ), avrupada isen 249 euro (358 dollar -27417 yen )japonyada isen 24,980 yen (326 dolar -227 euro)

Sony de yonetici olsam bu kampanyayi akil edenleri kovar tazminat olarakda ps3 verirdim.

Haberin orjinali : http://www.engadget.com/2011/08/16/sony-drops-ps3-price-to-250-in-us-250-in-europe/

Attachments

1. ps3drop816.jpg (45.9 KB, 0 downloads) 8 yıl old
    8 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  8. Acaba hangi ülkeye göre kur hesapladılar da böyle oldu :)? çünkü enteresan bir durum :), japonya'da amerikadan pahalıya avrupanda ise ucuza satılıyor bu durumda. Ama yine haline şükret yaw :) beterin beteri var :) burda hala 1000 tl civarlarında. Geçenlerde D&R da gördüm 998 tl falan dı yanlış hatılamıyorsam, o da oyunsuz sadece makineydi, bende gittim 400tl ye Wii aldım. (*mario'da rekor kırıyorum :P ) PS4 çıkınca gider alırım PS3'ü :)

8 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS