Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonya'da Yaşam

1. ‘Sarsıntı olunca kendimi camdan attım'
    Japonya’daki 8,9 büyüklüğündeki depremi yaşayan Türklerden Selimhan Kılıç, sarsıntı başlayınca kendini camdan dışarı attığını söyledi. Kılıç, “Biraz sakinleşince eve girdim. İkinci sarsıntıda da yine camdan atladım” dedi.

Güncelleme: 15:24 TSİ 11 Mart. 2011 Cuma

İSTANBUL - Japonya’da meydana gelen 8,9 büyüklüğündeki deprem sırasında ülkede bulunan Türklerden İbrahim Selimhan Kılıç, NTV’nin canlı yayınına telefonla bağlandı.

Kılıç, deprem sırasında yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

“Ben Tokyo’ya 20 kilometre uzaklıktaki Tayitama eyaletinin Toka şehrinde oturuyorum. İlk sarsıntı sırasında evdeydim. Bayağı bir şiddetliydi. Kendimi camdan dışarı attım. Fakat uzun sürdü, hemen kesilmedi. Biraz sakinleşir gibi olunca tekrar eve girdim. Ama ikinci kez bir sarsıntı oldu, ben yine camdan atladım. Küçük sarsıntılar halen devam ediyor.

Bulunduğumuz yerde bir sıkıntı yok, sadece gaz kesildi. Japonya birçok yerinde arkadaşlarım var. Onlarla internette görüştüm. Japonya’da yaklaşık 4-5 bin Türk yaşıyor, hiç birinde yaralanma, ölüm veya herhangi bir sıkıntı yoktur. En fazla yıkım Miyagi tarafında oldu. Orada ölü sayısı 60 diye veriliyor.”

http://www.ntvmsnbc.com/id/25191441/

9 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. Makro

Makro
    Üye

Bazı sitelerde dalga konusu olarak açmışlar ama komik görünsede bulunduğu durumda biz neler yapardık kimbilir.Ayrıca tv'de konuşan bir kız yabancılara pek yardım edilmediğini söyledi,kimliği olmadığı için maske felan alamamış böyle bir saçmalık olmaz böyle bi durumda adamların düşündüğü şeye bak.

3. O camdan atlayan türk arkadaşın ilk deprem deneyimi olabilir, bide deprem eğitimi almadığı için olabilir. Japonlar çocukluklarıdan beri deprem eğitimi alıp, depremle yatıp kalktıkarı için sakin davranmışlardır. Oyüzden o arkadaşı azda olsa anlayabiliyorum. Bir de o arkadaşın bulunduğu kat sanırım zemin kat falandı yoksa öyle 2. 3. kattan atlamak sıkar biraz :) heleki bir de yaralanmayıp 2. kere atlamak :). Türk televizyonlarındaki haberleri biliyorsunuz cam çatlasa, bina yıkıldı derler :)

O kızın konuşmasını bende izledim, kanal d'deydi sanırım. Ama ben öyle bişey olduğuna inanmıyorum. Çünkü konuşmasında bir ara burda burda yabancalara bilgi verilmesi çok az, Kimse bize ingilizce olarak bilgi vermiyor dedi(burdan japoncasının olmadığı yada az olduğu sonucu çıkardım ben). O kız arkadaş yabancı öğrencilerin üniversitenin yurduna toplatıldıklarını söylemişti, Belki görevli arkadaşa öğrencilere boş yere kask verme onların bulunuğu yer güvenli denilmiş ve o da bu yüzden kıza kask vermemiş olabilir. Kıza japonca açıklama yapmış olabilir ama kız anlamadığı için o davranışı yabancılara kask vermiyorlar diye yorumladı bence.

4. Makro

Makro
    Üye

Yabancılara değil kimliği olmayan yabancılara kask vermiyolar demişti sanırım.Japonya'da hatrı sayılır yabancı kesim olduğu için inglizce açıklama yapılmalıydı bence.Heleki böyle bir durumda herkes panik halindeyken.Ama yinede çok bariz birşey yapılmamıştır tabiki yabancı öğrencileri hemen toplamışlar burda olsa herkes kendi başının çaresine bakar.

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS