Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Haber ve Etkinlikler

 1. Japonya'daki depremden 1 dakika önce halk, erken uyarı sistemiyle uyarıldı, ancak bazı Tokyolular sarsıntı boyunca evlerinden çıkmamayı tercih etti.

  Japonya’da 2007 yılında kurulan erken uyarı sistemi, 8,9’luk depremi bir dakika önce haber verdi.
  Japonya’nın dört bir yanındaki yaklaşık bin sismometre, depremlerin öncesindeki sarsıntıları tespit ediyor ve sarsıntıların güçlü olması halinde uyarıda bulunuyor.

  Depremlerin öncesinde gerçekleşen ilk sarsıntılar, ikinci sarsıntılardan daha güçlü olma özelliği taşıyor. Ayrıca, daha hızlı hareket etmeleri, depremin yaşanmasından dakikalar önce erken uyarı sistemi tarafından tespit edilebilmelerini sağlıyor.

  Uyarılar, radyo, televizyon ve uydu aracılığıyla olduğu gibi, cep telefonu ve e-posta aracılığıyla üye kullanıcılara iletiliyor.

  Tokyo’da erken uyarı ilk olarak normal yayın kesilerek devlet televizyonu NHK’nın yanı sıra özel kanallarda da siren sesiyle duyuruldu.

  İlk büyük şok, başkent bölgesinde bu uyarıdan yaklaşık 1 dakika sonra hissedildi. Yüksek binalar sarsıntı ile eğilirken, milyonlarca kişi sokaklara çıktı.

  Bazı Tokyolular Evlerinden Çıkmadı
  Bir dakika önce depremden haberdar olmalarına rağmen, bazı Tokyolular sarsıntı sürecince evlerinden çıkmamayı tercih etti. Kamerası ile kayda giren bir Japon, şiddetli depremi başından sonuna kadar görüntüledi.

  Kendisine "Suzuchiu" takma adını veren bu kişi, bilgisayarına gelen deprem uyarısını görünce sarsıntıya 28 saniye kala kamerasını çalıştırıyor. 2 dakika boyunca hissedilen depremin şiddetini iyice artırdığı ve eşyaların hızla sallandıkları görülüyor.

  Suzuchiu, sarsıntının sona ermesinin ardından, pencereden dışarı bakıyor. Görüntülerde, sokaktaki insanların da sakince dışarı çıkmaları ve meraklı gözlerle binalara bakmaları dikkat çekiyor.

  http://www.trt.net.tr/Haber/HaberDetay.aspx?HaberKodu=8b921a60-955f-4d87-a18d-f79f5cee7462

  9 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 2. Japonya'da gerçekten teknolojinin sınırı yok. Hakikaten taktir edilecek millet. Bazıları "ya bir dakikada ne olacak , nereye kaçacaksın diyor" ama o uyarıyı alıp okuyunca bile farkında olunmasa da vücut kendini psikolojik olarak hazırlıyor.

  9 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 3. "ya bir dakikada ne olacak , nereye kaçacaksın" mı diyorlar?

  Onlar deprem yaşamamış insanlar olsa gerek. 1 dakika çok uzun bir süre. Deprem yaşayanlar bilir. 10-15 sn de bir bakmışsın herkes sokakta. Zaten adamlar deprem olacağı haberi alınca bizdeki gibi kaçma eyleminden ziyade başına birşey düşmiyeceği (ev içindeki, kitaplıktır vs dir) bir yer arıyor. Evden çıkmıyor ki bu depremde de ev yıkımı tsunami dolayısıyla olmuştur.

  Bir olay anlatayım. İzmit depreminden 1 ay sonra hala çadırda yaşıyoruz. Tek katlı (çok katlı binalar güvenli olmadığı düşüncesiyle o dönemde kimse tek katlı olmayan binalara girmek istemezdi) bir kahvede maç izlemeye gittik. Elektrikler kesildi. 10 sn sonra herkes dışarda. Çünkü deprem olduğunda hep elektrikler kesiliyordu, artık insanlarda refleks haline gelmişti bu olay. Japonya'da adama 1 dakika öncesinden bildiriyorlar deprem olacak diye. Adam eline kamera alıp, evden çıkmıyor, video çekeyim diye.

  9 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #

Bu konu için RSS beslemesi

Cevapla

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS