Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonca

1. Arkadaşlar dilbilgisi konusunda yardımlarınızı bekliyorum :)
    İşte ilk sorum.

みんな とても 喜んで 私たち の 歌 を 聞いてくださる・
    minna totemo yorokonde watashitachi no uta o kiite kudasaru.

soru : bu cümledeki sondaki "kudasaru" nun cümleye kattığı anlam nedir. motomot (birebir) çevirisi nedir? bir de cümlede kullanımı nasıl? (yani -i sıfat, isim, fiil, -na sıfat için farklı kullanım şekillleri var mı?).
    *Bir de bir iki örnek cümle yazarsanız süper olur :)

Şimdiden yardımlar için teşekkürler.

8 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. 2)
    Sabishi ge mieta.
    さびしげ に 見えた
    bu cümledeki "ge" ekinin sabishi kelimesine kattığı anlam nedir?. birde bu cümlenin tercümesi nedir?

3. 2) Sanırım bu bir deyim. Böyle heryerde kullanılan bir -ge eki var mı bilmiyorum. Yanlızlığı vurgulamak için kullanıldığı belli, acınacak halde yalnızlıkta olan gibi, ya da sıradan bir 'yalnız adam' dan ziyade 'zavallı yapayalnız bir adam' gibi birşey anlıyorum. Fakat tam birebir karşılığı ne olduğunu bilmiyorum. Ayrıca bu çıkarımları sen hali hazırda çıkartmış olabilirsin.

Şurdaki açıklamaya göre ise 'Yalnız gibi görünmek, dışarıdan bakıldığında yalnızlık durumunda olma, gibi anlamlar taşır.

Fotoğraflı örnek kullanım ise burada.

1) くださる : くれる'nun Saygı Dili (尊敬語 - Sonkeigo)' ndeki versiyonu.

4. Açıklamalar için sağol Doraemon-san. Verdiğin ilk güzel bir siteye benziyor ama benim o siteyi iyi anlamam için biraz daha kanji öğrenmem lazım. Resim güzelmiş :) sanırım orda yanlız olan ileri doğru çıkmış olan kitap :)

peki mesela bir yemek olsa ve çok tatsız olsa , lezzetsiz göründüğünü vurgulamak için. "Mazui ge ni mieta" dersem doğru kullanmış olur muyum?

5. 言って 行ってしまいました・
    burdaki "言って 行って" kısmını anladım ama sondaki "しまいました" kısmını anlamdım, dilbilgisi acısından cümleye kattığı anlam nedir bilen arkadaş var mı ?

6. unforgiven01

unforgiven01
    Moderatör

しまいました - しました - ました
    ayni anlami tasirlar. しまいました sonkeigo yani saygi dilidir. isyerindeki uslere yada musterilere karsi kullanilir. arkadaslar arasinda kullanilmasada olur.

7. Teşekkürler Unforgiven-san :)
    *ozaman bu "söyleyip gitti" cümlesinin kibar söylemi gibi bir şey mi oldu?

8. User has not uploaded an avatar

senbonzakura
    Üye

Unforgiven, söylediğinde bir yanlışlık var gibime geldi. Te form ile shimau yanyana gelince olumsuz bir manaya gelir. Yapan kişi bunu soyleyince bi pişmanlık belirtir, bazende bir anda olup bitme belirtir. Yada başkası için kullanılırken onun biraz kötü birşey yaptığnı ve bitirdigini vurgular. Mesela yukarıdaki cümleyi "söyleyip, çekti gitti" olarak çevirmek en yakın manası gibi. Hani kötü konuşup orayı terk etmiş gibi. Geçtiği yere göre anlamda ufak degismeler olabiliyor.

9. yamaoka

yamaoka
    Üye

Senbonzakura,bence senin dediğinde bir yanlışlık var.Te form ile shimau yanyana gelince olumsuz bir manaya gelmesi gerekmez.Mesela örnek bir cümle;kono sushi wa totemo oişii node tabe te shimaimashita.Yani suşi çok lezzetli olduğu için yeyip bitirdim diyebiliriz.Özetle bir şeyi tamamen yapıp bitirmek,tamamlamak vs. anlamına geliyor.

10. User has not uploaded an avatar

senbonzakura
    Üye

Doğru. Ama zaten bir anda yapmak manasına da gelir demiştim yukarıda. Bunu kast etmistim o cümlede. Ama haklısın yani.

11. unforgiven01

unforgiven01
    Moderatör

oldum olasi bende kil oluyorum bu keigo ya. zaten japonlarin tamami keigo yu yuzde yuz kullanamiyor.oldukca mendo

12. User has not uploaded an avatar

senbonzakura
    Üye

Evet. Kullanırken bi tuhaf oluyor insan. Gerçi japonlar önem veriyor diye duymuştum baya.

13. User has not uploaded an avatar

c-onizuka
    Üye

dilbilgisi için aradığını rahatlıkla bulabilirsin

http://japoncadilbilgi.livejournal.com/

http://0-dan-japonca.blogspot.com/

7 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS