Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Haber ve Etkinlikler

 1. Japon ekonomisi toparlanıyor mu?

  Japonya'da perakende satışlar Mart ayındaki deprem ve ardından gelen tsunamiden bu yana ilk kez arttı.

  Son resmi verilere göre, perakende satışlar bu Haziran ayında bşr yıl öncesine göre, %1,1 arttı.

  Bu veri ekonominin toparlanmakta olduğunun göstergesi addediliyor.

  Satışlardaki artış ardarda üç ay boyunca yaşanan düşüşü izliyor.

  Mart ayındaki felaket ardından tüketiciler harcamalarında kısıntı yapmıştı.

  Bir önceki aya nazaran Haziran ayındaki artıi oranı %2,9.

  Uzmanlar bunun Japonya'da durumun normalleşmekte olduğuna işaret ettiği kanısında.

  11 Mart'taki deprem ve tsunami on binlerce kişinin ölümüne, milyarlarca dolarlık da yıkımı yol açmıştı.

  Felaket yüzünden ülkede tedarik zinciri de ciddi zarar gördü.

  Bu yüzden bir çok fabrikada üretim askıya alındı.

  Bu gelişmelerin ülke ekonomisine vurduğu ağır darbeye rağmen, toparlanmanın hızla gerçekleşmekte oluşu, moralleri düzeltiyor.

  Ancak, bu olumlu havaya rağmen, bazı uzmanlar felaketin uzun dönemli etkileri konusunda kaygılar olduğunu belirtiyor.

  Enerji arzına ilişkin sorunlar bunlardan biri.

  Yorumcular, felaket sonrasında nükleer enerji konusunda yükselen kaygılar ardından, Japonya'nın enerji ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik uzun dönemli plana ihtiyacı olduğunu belirtiyor.

  http://www.bbc.co.uk/turkce/ekonomi/2011/07/110728_japan_retail.shtml

  8 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 2. Japon devlerini tsunami vurdu

  Japonya'yı vuran deprem ve tsunami felaketi şirketleri etkiliyor. Sony ikinci çeyrekte 199 milyon dolar, Panasonic 389 milyon dolar zarar açıkladı.

  TOKYO - Japonya'da 11 Mart'ta meydana gelen deprem ve tsunami felaketinin Japon şirketlerinin bilançoları üzerindeki olumsuz yansımaları sürüyor.

  Sony, Japonya'nın kuzeydoğusunu vuran felaket, şirketin şebeke hizmetlerine yönelik siber saldırılar ve televizyon fiyatlarının düşmesi nedeniyle nisan-haziran döneminde 199 milyon dolar zarar ettiğini açıkladı. Şirket, geçen yıl ikinci çeyrekte 330 milyon dolar kar etmişti.

  Şirketin, aynı çeyrekte gelirleri ise yüzde 5 azalarak 19 milyar dolar oldu.

  Mart 2012'de sona erecek mali yıl için kar tahminini 1 milyar dolardan 769 milyar dolara çeken Sony, aynı mali yılda televizyon satışları tahminini 27 milyondan 22 milyona indirdi, PlayStation 3 oyun konsulu satışlarını 15 milyon adet ve dijital kamera satışlarını da 24 milyon adet olarak belirledi.

  Sony, Mart 2012'de sona erecek mali yıl için satış tahminlerini de 96 milyar dolardan 92 milyar dolara çekti.

  Bilgisayar korsanları Sony'nin PlayStation şebekesi ve diğer şebeke hizmetlerine düzenlediği siber saldırılarda 100 milyondan fazla müşterinin bilgilerine ulaşırken, şirket bu saldırıların olumsuz etkilerini gidermek için 179 milyon dolar ayırdı.

  PANASONIC'TEN DE ZARAR
  Bu arada Panasonic de aynı çeyrekte 389 milyon dolar zarar açıkladı.

  Geçen yıl aynı çeyrekte 562 milyon dolar kar eden şirket, deprem ve tsunami felaketinin olumsuz yansımaları, televizyon, elektronik alet, cep telefonu ve cihazları satışlarının düşmesi nedeniyle söz konusu çeyrekte gelirlerinin de yüzde 11 azalışla 25 milyar dolara indiğini belirtti.

  Panasonic, Mart 2012'de sona erecek mali yılda kar tahmininin 385 milyon dolar olduğunu kaydetti.

  http://www.ntvmsnbc.com/id/25236309/

  8 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 3. Japonya'dan Türkiye'ye ekip gelecek

  Japonya'da Başbakanı Naoto Kan'ın 'nükleerden uzaklaşma', 'nükleer santral ihracatını gözden geçirme' ile ilgili açıklamaları tartışmalara yol açmaya devam ediyor.

  Tartışmalar, Türkiye'ye nükleer santral ihracı boyutuyla da sürüyor.

  Bu arada, nükleer santralla ilgili olarak Japonya'nın Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı personelinden oluşan bir ekibin, Türkiye'ye gönderileceği kaydedildi.

  Başbakan Kan, 13 Temmuz'da düzenlediği basın toplantısında ''nükleerden uzaklaşma'' açıklamasında bulunmuş, ardından ülkede yapılan Üst Meclis Bütçe Komisyonu toplantısında konunun ''Bir kez daha özenle tartışılması gerektiğini'' söylemişti. Kan, nükleer santral ihracatının gözden geçirileceğini ifade etmişti.

  Ülkede bu tartışmalar yaşanırken, Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Banri Kaieda, 23 Temmuz'da Tokyo TV'deki bir programda, nükleer santral yapımı için müzakerelerinin sürdüğü Türkiye'ye yakın bir tarihte heyet gönderileceğini ve Japonya'nın nükleer santral teknolojisinin güvenilirliğinin izah edileceğini açıkladı.

  Japon basını tüm bu açıklamaları ''Japonya'nın nükleer ihracattan vazgeçtiği görüşünün yayılmasına neden oluyor'' diyerek eleştirdi.

  Japonya'nın en büyük ekonomi gazetesi Nihon Keizai Shimbun (Nikkei), Başbakan Kan'ın nükleer santral ihracat stratejisinin gözden geçirilmesinden bahsetmesini, Japonya'nın politikalarına karşı güvensizliğe davet ettiğini kaydetti.

  Haberde Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığının Türkiye'ye yetkilileri göndererek müzakerelerin devamını talep edeceğini, ancak Türkiye'nin nereye kadar bu anlayışı göstereceğinin belirsiz olduğunu yazdı.

  POLİTİKANIN AYAKLARI YERE SAĞLAM BASMIYOR

  Türkiye'nin tavrının Başbakan Kan'ın 13 Temmuz'daki açıklamasının ardından değişmeye başladığı belirtilen haberde, 20 Temmuz'dan önce nükleer santral ihracatına yönelik stratejinin durdurulmayacağının açıklandığı ancak 21 Temmuz'da, Kan'ın ''Bir daha etraflıca görüşmemiz gerekiyor'' ifadelerinin ''Politikanın ayakları hiçbir şekilde yere sağlam basmıyor'' şeklinde yorumlandı.

  Gazete ''Türkiye'nin Japonya'nın bu muğlak tutumu karşısında sabrının taştığının görüldüğünü'' vurguladı.

  Haberde Japon nükleer santral üreticisi firmaların yöneticilerinin ''Nükleer santral ihracatı uluslararası olarak verilmiş bir söz'' ifadesine yer verilirken, ''Türkiye'nin Başbakan Kan'ın sözlerini duyduktan sonra ne düşüneceği'' sorgulanıyor.

  Öte yandan dün akşam saatlerinde Bloomberg'de yayımlanan bir haberde, TEPCO Genel Müdürü Junichi Matsumoto'nun TEPCO'nun Türkiye'de inşa edilecek bir nükleer tesis projesinde yer almayacaklarını açıkladı.

  http://www.haberturk.com/dunya/haber/652559-japonyadan-turkiyeye-ekip-gelecek

  8 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 4. Japonlar, Türkiye’de nükleerden vazgeçti

  Mart 2011’deki deprem sonrasında patlak veren nükleer felaketle baş etme konusunda büyük sıkıntılar yaşayan Tokyo Electric Power Co, Japonya’daki operasyonlarını iyileştirmek amacıyla, Türkiye’deki nükleer santral projesinden vazgeçti. Kısaca TEPCO olarak da bilinen şirket, Türkiye ile görüşme halinde olan sanayi devi Toshiba’nın kendisinden yardım talep etmesi durumunda, Karadeniz’deki ikinci nükleer santral projesine katkıda bulunabileceğini açıklamıştı.

  http://www.yenicaggazetesi.com.tr/yg/habergoster.php?haber=53875

  8 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 5. Fujitsu Toshiba, ilk Mango telefonu duyurdu: IS12T

  Fujitsu ve Toshiba, Mango güncellemesine sahip Windows Phone 7 işletim sistemli IS12T modelini duyurdu. Su geçirmez ve toza dayanıklı bir yapıya sahip olan akıllı telefon, 13.2 MP kamera ve 32GB dahili bellek ile geliyor. Windows Phone IS12T resmi adıyla Japonya’da Eylül ayının sonunda satışa çıkacak olan cihaz, 3.7″ WVGA (800×480) ekran, GPS, WiFi ve Bluetooth 2.1+EDR bağlantılarına sahip. Üzerinde 1GHz Qualcomm Snapdragon MSM8655 işlemci bulunuyor.

  Microsoft da WP7 Mango güncellemesini özelleştirme için üretici firmalara gönderdi. Mango güncellemesi, Windows 7 yüklü tüm cihazlar için ücretsiz olacak. Ayrıca yeni cihazlarda da önyüklemeli olarak gelecek. Fiyatı hakkında henüz bir bilgi yok.

  http://www.hardwaremania.com/haber/2011/07/28/dunyanin-ilk-mango-telefonu-duyuruldu-fujitsu-toshiba-is12t/

  8 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 6. 3DS Almanın Tam Zamanı

  Nintendo, 3DS fiyatlarında indirime gittiğini açıkladı. Ancak yeni 3DS fiyatları gördüğünüzde bunun öyle 3-5 dolarlık bir indirim olmadığını anlayacaksınız.

  Nintendo, dün yaptığı bir açıklamayla, hayranlarını adeta sevince boğdu. Yapılan açıklamada 3DS, konsolunun fiyatlarında büyük bir indirime gidildiği vurgulandı. Başlangıç olarak Japonya'da uygulanacak olan bu fiyatlar daha sonra deniz aşırı ülkeler ve kıtalarda da uygulanacak.

  3DS, 80 £ Kadar Ucuzlayacak

  Şu an, Japonya'da 25.000 Yen'den (196 £) satılan konsollar, bu indirimden sonra 15.000 Yen (118 £) fiyatından satılacak. Nintendo'dan yapılan açıklamada, fiyatların Eylül ayından itibaren, hemen hemen tüm dünyada uygulamaya konulacağı vurgulandı.

  3DS'in satışa sunulmasından bu yana henüz sadece 5 ay geçmişken, fiyatlarında böyle büyük bir indirime gidilmesi, satışların istenen seviyede olmadığı yorumlarını da beraberinde getirdi.

  3DS, en büyük rakibi PlayStation Portable'nin 1,8 milyon adet sattığı Nisan - Haziran aylarını kapsayan periyotta, 1 milyondan bile daha az satarak büyük bir hayal kırıklığı yaşatmıştı. Bakalım 3DS'in bu yeni fiyatları, onun yeniden halefi DS gibi, el konsol piyasasının hakimi olmasını sağlayabilecek mi?

  http://shiftdelete.net/3ds-almanin-tam-zamani-31060.html

  8 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 7. Makro

  Makro
  Üye

  Bide burda düşse şu cihazın fiyatı süper olacak.

  8 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 8. Eylülde hemen hemen tüm ülkelerde indirim olcak diyor. Eylüle şunun şurasında ne kaldı ki :)

  8 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 9. Makro

  Makro
  Üye

  indirim olsada burada vergi çok yinede çok fazla olacak.İlk çıktığında 800 tl civarındaydı cihazın fiyatı hal böyle olunca indirimler etklemiyo burayı :D

  8 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 10. burnunukaristiranadam

  burnunukaristiranadam
  Üye

  Hala tasinabilir konsol uretiminde israr ediyorlarsa bence her ikiside oyun konsollarina smart phone entegre etmeli , yoksa isleri zor.

  8 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 11. Obarrreeeyyy :) "burnunukaristiranadam". Ne diyorduk Okaerinasai :) mı diyoduk ne diyorduk? :).

  Ben nintendoyu sonyden daha çok seviyorum ama , benim ki tamamen duygusal :) ilk atarilerimden biri nintendo idi. Birde bilgisayarıdaki ilk oyun Mario'idi (teeee ne zamanlar :)) ). Ama şöyle Android uygulamalı bir Nintendo DS çıksa süper olurdu. Ama yinede insanlar çoğunlukla Sony alırdı bence, Artık alışkanlık gibi bişi olmuş. Mağzalarda insanlar önce Sony'e yöneliyor :)

  8 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 12. Makro

  Makro
  Üye

  İlk önce sony'e yönlenme durumu burada yurt dışında tabiki nintendoya yönleniyorlar.Nintendo konsollarına çıkan oyunlar tamamen özel ve başka hiç bir platfrom'a çıkmıyor.Ayıca çok eski oyunlar var yıllardır çıkan,mario serisi,zelda serisi gibi.Bu oyunlar zaten avrupayı sallıyor : )

  8 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #

Bu konu için RSS beslemesi

Cevapla

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS