Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonya'da Eğitim

1. yamaoka

yamaoka
    Üye

herkese merhabalar,gelecek sene Tsukuba ve Tokyo Foreign Studies Üniversitelerinden birinde değişim öğrencisi olarak gitmeyi planlıyorum,bu üniversiteler hakkında bilgisi olan varsa ve yardımcı olursa çok memnun olurum.

8 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. Tsukuba:

• Tokyo dışında. Epey dışında. Tsukuba eskpresi diye bir tren var sanırım. Gidip gelmek pahallı olduğundan mı yoksa kampüse alışıldığından mı bilmiyorum, buraya gidenler Tokyo'ya çok sık gelmezler. Ama tabiki kişiye ve maddi imkana göre değişir bu
    • Yurt kampüste, bizim devlet yurdu ayarında ya da belki biraz daha iyi ama çok iyi değil. Tabii bu da göreceli bir kavram, şuan değişmiş olabilir ya da okulun iyi vede kötü yurtları olabilir. Araştırmak ve önceki gidenlere sormak lazım. Yurda para ödeniyor mu ödenmiyor mu hatırlamıyorum.
    • Kafa dinlemek için iyi, ama arkadaş edinemezsen yalnız kalırsın. Benim bir arkadaş epey yalnız kalmıştı burada.
    • Prestijli bir üniversitedir. Teknik konularda ön plana çıkar. Fakat sen dil öğreneceğin için dil eğitimini araştırman lazım. Ayrıca şöyle birşey var, eğer gelecekte Japonya'da çalışma planın varsa, Japonların gözünde prestijli bir üniversitede okumuş olmanın avantajı olacaktır. Şöyle düşünebilirsin, diyelim bizim Arçelik bir Japon alacak, iki tane Japon var biri Boğaziçinde okumuş diğeri ortalama ya da vasat bir üniversitede okumuş (isim vermiyeceğim alınmasın kimse diye). Eğer ortalama/vasat okulda okuyan öğrencinin çok belirgin artıları yoksa bir sıfır yenik başlar. Fakat Tsukuba'ya gidip, Japonca'yı geliştiremezsen sadece okul adı yeterli olmaz. Umarım anlatabilmişimdir olayı. He birde herhangi bir Japonla karşılaştığında (Türkiye'de ya da Japonya'da farketmez) Tsukuba'da okudum dersen, kafan çalışıyor, tepkisini alırsın (atamaga ii desune şeklinde).
    • Burada dönem bizdeki ara dönemde başlar, bu okulu düşünürken ona da dikkat etmeni tavsiye ederim. Nisan'da gitmenin avantajı da dezavantajı da vardır.

Tokyo Gaidai (東京外国語大学)

• Türkçe öğrenen öğrenciler var. Eğer onların ilgisini çekebilirsen, kolayca arkadaş edinebilirsin. Türkiye'de arkadaş edinme kuralları nasıl işliyorsa aynısı işler, birde Japonlar biraz daha çekingen olabilir başlangıçta. Üzerine alınma ama kısacası, dışarıdan iyi hoş biri gibi görünüyorsan arkadaş edinmen daha kolay olmakla birlikte gıcık vb. bir tip olarak algılanıyorsan arkadaş edinmen daha zor olacaktır. Birsürü japon kankası olan da, hiç arkadaşı olmayıp isyan eden Türkler de olmuştur. Ama işin gerçeği iki cümle önce yazdığımdır. Güzel bir kız ya da yakışıklı bir delikanlı dünyanın her yerinde daha kolay arkadaş edinebilir. Bakınız: hayatın gerçekleri
    • Bu da şehir dışındadır ama tsukuba kadar değil. Gelip gidebilirsin ama zırt pırt değil genelde haftasonları.
    • Eskiden Tokyo Üniversitesinin yabancı dil bölümüyken sonradan ayrı bir üniversite olmuş bu okul. Eğitim o yüzden çok iyidir. Fakat prestij konusunda Tokyo Üniversitesiyle alakası yoktur. Eğer burda(Türkiye'de) dil öğrencisiysen, doğru tercih ama mühendislik gibi bir bölümde okuyorsan, dil okuluna gitmiş olacaksın.
    • Yurtları çok pahallı olmasa gerek, ama eğer Üniversitenin bir anlaşması yoksa ki, tahminimce boundansın ve eskiden Tokyo Gaidai ile bir anlaşma yoktu bildiğim kadarıyla. 80 bin yenlik bursla (ki bu burs da azalacaktı ilerki yıllarda, şuan nedir bilmiyorum), biraz sıkarak yaşabilirsin. Aylık 10-20 bin yen fazlan olsa tabii daha iyi olur. Tabii bu yurda 30bin yen civarı bir para ödeyeceğini varsaydığımızda.
    • Tokyo Gaidai'den gelen giden çok olur Türkiye'ye. Daha önce gelmiş kişilerle iletişim kurup, gitmeden birçok kişiyle diyalog kurarsın. Bu sana gidince yardımcı olur.
    • Nisan'da mı Eylül'de mi öğrenci kabul ediyordu hatırlamıyorum. Okulun sitesinden araştır ya da bir bilene sor :)

*Ben Tokyo Gaidai'de okumadım ama bu iki üniversiteyi karşılaştıracak olursak, Tokyo Gaidai'i öneririm. Ama Tsukuba'nın benim bilmediğim artıları olabilir. Gidenlere de sormak lazım.

* Japon yeni şuan çok pahallı, Japonya'da fiyatlar değişmiyor pek ama burdan giden öğrenciler için yen'in artması dezavantaj. Çünkü ailenin göndereceği para gitgide eriyor (TL nin Japon Yeni karşısındaki erimesi).

3. yamaoka

yamaoka
    Üye

Teşekkür ediyorum verdiğin bilgiler için.Arkadaşlar bu üniversiteler hakkında daha başka bilgiler verebilecek olan varsa sevinirim

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS