Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Haber ve Etkinlikler

 1. Japonya’dan ‘deprem’ dersleri
  Okulllarda depreme hazırlık ve bilinçlendirme projesi başlatılıyor. Destek Japonya'dan.

  Milli Eğitim Bakanlığı, okulları doğal afetlere karşı hazırlamak için harekete geçti. Okullar depreme Japonya'nın afet yönetim planıyla hazırlanacak.

  Japonya'nın deprem konusundaki tecrübelerini yansıtan ‘afet yönetimi’ Türkiye'deki okullarda ders olarak okutulacak. ’Okul temelli afet eğitimi projesi’ olarak nitelendirilen protokol Milli Eğitim Bakanlı ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı tarafından imzalandı.

  Projeye göre öğretmenler, öğrenciler ve veliler, okullarda verilecek özel eğitimlerle deprem konusunda bilinçlendirilecek. Böylece afetin okullarda neden olabilceği zarar en aza indirilmeye çalışılacak.

  Eğitimler ilk etapta deprem riski taşıyan 10 pilot ilde uygulanacak ve toplam 80 okul afete karşı hazırlanacak.

  Öte yandan, Milli Eğitim Bakanlığı'nın okul binalarını sağlamlaştırma çalışmalarına da hız verilecek. Öncelikli olarak belirlenen 200 okulun depreme dayanıklılığı denetlenecek, 128 okul ise depreme karşı güçlendirilecek.

  Bakanlık ve taşra teşkilatı arasında kurulacak elektronik altyapı ile doğal afet anlarında kesintisiz hizmet ve iletişim kurulması sağlanacak.

  http://www.ntvmsnbc.com/id/25293229

  8 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 2. Bence bu tarz işlere istanbula depreminden sonra çoktan başlanılmalıydı ama olsun zararın neresinden dönülse kârdır. Güzel bir proje.

  8 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #

Bu konu için RSS beslemesi

Cevapla

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS