Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Teknoloji

Japonya'da İnternet Hızı

(9 posts)
  1. yamaoka

yamaoka
    Üye

Japonya'da ortalama internete bağlanma hızı,yakalanması mümkün olabilen hızlar vs. hakkında bilgisi olan var mıdır acaba?

8 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. AsahiNet te 50Mb internet 65 tl ye falan denkti en son baktığımda.
    bizde 50Mb süperonline (100GB indirme hakkı var- sınırsız olanını göremdim,olsa bile Adil kullanım kanunu adı altında sınırsız görünümlü sınırlı hali varsa vardır en fazla ) 74 TL
    bide TTNet te var oda 109Tl sınırsız diyor (ama adil kullanım kanunu adı altında aslında yinede sınırlı )
    asahinet'te ve NTT de böyle bir sınırlama falan okumamıştım,
    Birde Hikari de kampanya okumuştum 100Mb fiber aylık 1022yen (25tl falan) bir yıl kullanma sözü veriyordun sonra 6000 yen civarı oluyordu ama sözleşme sonunda sözleşmeyi iptal edip 1 hafta sonra yine promosyonlu fiyattan bağlanılabiliniyormuş. Hikaride 100Mbti test etmişti biri 80-85Mb ti görüyordu ortalama

3. burnunukaristiranadam

burnunukaristiranadam
    Üye

su an 1gb baglantilar satiliyor olmasi lazim. Asagida benim yaptigim hiz testlerinin sonucu var. Aichi kenden tokyo ve istanbula (superonline).

buradaki linkte yabanci bir forumda bu konu tartisilmis, ilginizi cekebilir.

http://forum.gaijinpot.com/showthread.php?50356-What-is-your-average-internet-speed-*Japan-users

buda hikarinin kampanya linki

http://www.bc-hikari.com/en/

Mutlu yillar herkese

Attachments

1. istan.png (31.1 KB, 0 downloads) 8 yıl old
    2. 1677702050.png (32.5 KB, 0 downloads) 8 yıl old
    3. iphone.png (21.1 KB, 0 downloads) 8 yıl old
  4. burnunukaristiranadam

burnunukaristiranadam
    Üye

Ben yukaridaki testi wifi router modemle yapmistim, sonuc biraz yavas geldi.simdi kabloya bagli pc den denedim ortalama 30 mb verdi ama 1 tanede 62 var :)

Attachments

1. kablolu.png (30.9 KB, 0 downloads) 8 yıl old
  5. Bi 5-10 yıl sonra bizde de fiyatlar belki japonyadaki gibi ucuzlar :) ama ben görebilirmiyim bilmem :)

6. unforgiven01

unforgiven01
    Moderatör

simdiki fiber internet teknolojisi 200 mb hizina kadar erisebiliyor. ben kullaniyorum. gayet hizli.

7. yamaoka

yamaoka
    Üye

Abi saniyede 62 mb indirme hızı ne demek;ortalama bir bilgisayarın kopyalama hızından 2 kat daha yüksek,kesinlikle denemek isterdim

8. "İnternet hızı"nı etkileyen birçok faktör var, kullanım alanına göre bir iki örnek vereyim

Website'ne bağlanırken ki hız faktörleri

• Sizin bağlantı hızınız; burdaki 1Gb vesaire bunu ifade ediyor
    • Bağlandığınız sunucunun bağlantı hızı;
    • Sunucu ile sizin aranızdaki fiziksel uzaklık, ya da ping süresi
    • Kullandığınız tarayıcının hızı; gelen veriyi derlemedeki kabiliyeti
    • Website ve sunucunun yapılandırılmasındaki hız faktörleri

Örneğin Türkiye ile Japonya arasında 3,5 sn ping süresi vardır. Japonya'da 1 Gbit bağlantınız da olsa, Türkiye'de dünyanın en hızlı sunucusunu kullansanız da, sunucuya her bağlantı için 3,5 sn beklemek durumundasınız. Türkiye ile Avrupa 0,5 sn ile 1 sn arasındadır.

İkinci limitleyeci faktör, sunucuların port bağlantı hızıdır. Örneğin bir sunucu kiraladığınızda bu değer günümüzde genellikle 5-100Mbit arasındadır. Eğer sitenin bulunduğu sunucu 10Mbit ise, Türkiye'de de fiber bağlantıyla da bağlansanız alabileceğiniz maksimum hız 10Mbit'tir ki aynı sunucuya sizden başkaları da bağlandığında bu değer daha da aşağıya inecektir.

Website ve sunucu ve browser olaylarına girmiyeceğim.

Türkiye'de 1Mb ile 16 -32 -50 Mbt lik bağlantılar arasında uçurum vardır (hissedilen olarak). Fakat 16-32 arasında çok fazla hissedilir fark olmayabilir, zaten size anlık o kadar hız ayırmayacaktır birçok sunucu.

Ben 16Mbit ADSL2 kullanıyorum. Memnun sayılırım. Superonline fiber alma imkanım olsa (bulunduğumuz yere superonline hizmet veriyor olsa), fiber e geçerim.

P2P deki hız faktörleri

• Dosyayı paylaşanın upload hızı
    • Dosyayı indirenin download hızı

Burda önceki ping problemi kısmen yaşanmaz kullanılan protokol farklıdır. Birde dosyayı indiren kişi birden çok paylaşana bağlanabildiği için, eğer yeterli paylaşan varsa, kendi bağlantı hızının el verdiği ölçüde indirme yapabilir.

Bir sunucudan dosya download ederken

Sunucunun port hızı ve size ayırdığı bağlantı hızı (sunucu download için port limitini kullanıcı başına limitleyebilir). Yukardaki hız testlerinde bu problem yaşanıyor olabilir. Senin bağlantın 1Gb, fakat testi yapan sitenin 1Gbit portu var mı, ya da aynı anda 1000 kişi bu siteye bağlanırsa her birine 1Gbit bağlantı ayırabilecek mi? Malesef dünya üzerindeki sunucu yapılandırması henüz 1Gbit lik bağlantıyı tam kullanacak düzeyde değil her zaman. Bu Japonya için de geçerli.

Not 1 : 1Gbit = 1024Mbit = 128 MByte
    Not 2: Japonya'da ya da dünyanın neresinde olursanız olun, eğer temel amaç website gezinme ve email ise 50-100 Mbit lik bağlantı şuan fazlasıyla yeterlidir. 1Gbit bağlantıya boşuna ücret ödersiniz.
    Not 3: TTNet'in fiber dediği şey fiber değil ADSL. Türkiye'de şuan süperonline üzerinden fiber kullanabilirsiniz.
    Not 4: Wifi üzerinden bağlanıyorsanız, Wifi'de de bağlantı limiti bulunuyor, 56Mbit olması lazım. Yani eve 1Gbit bağlantı aldın, wifi den bağlanırsan yine maksimum 56 Mbit ile bağlanıyorsun.

9. Lantis

Lantis
    Üye

Hız olarak yakın zamanda yakalamamız zor.
    50Mb süperonline 74 tl ev kullanıcıları içinmi ?
    Ben daha geçen hafta şirket için fiber 20mb için fiyat aldım 1milyar küsür fiyat verdiler.

7 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS