Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonya'da Eğitim

1. User has not uploaded an avatar

anys
    Üye

Merhaba,
    Japonya'da mekatronik mühendisliği yüksek lisans yapılabilecek hangi üniversiteler var? Tokyo üniversitesindeki mekanoinformatik mühendisliği bölümünün mekatronik mühendisliğiyle eşdeğer olduğunu duydum bu doğru mudur? Ben makine mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim japonca öğrenmeye başlayacam sizce gerek bölümümün makine olması gerek japoncayı yeni öğrenmeye başlayacak olmak bana zorluklar çıkartırmı? yardımcı olursanız çok sevinirim lütfen yardım malum japonyayla ilgili çok fazla bilgi edinemiyoruz vereceğiniz bilgiler benim için çok değerli şimdiden sağolun.

8 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. yamaoka

yamaoka
    Üye

Bölümünün ne olduğunun bir önemi yok, elbette ki zorlanacağın zamanlar olabilir ancak vaktini doğru planlarsan ve kararlı bir şekilde çalışırsan 1 değil 2 dil bile öğrenebilirsin. Ben inşaat müh. okuyorum ve makine müh.de okuyan bir arkadaşımla beraber Japonca öğreniyoruz.1 sene önce başlamıştık ikimizde, ve en son 4 aralıkta yapılan JLPT'de
    N3 sınavına girdik. Ayrıca dil öğrenmek için lisans yıllarından başka vaktin olmayacak. İşe başlayacaksın, belki akademik kariyer yapacaksın belki de evleneceksin falan filan...
    Bilmiyorum İngilizcen ne durumda ama Japonca öğrenmeye başladıktan sonra göreceksin ki öğrenmesi gerçekten çok kolay, bir Türk için belki de öğrenilebilecek en kolay yabancı dil; yeter ki gayret et ve sabırlı ol.

3. User has not uploaded an avatar

anys
    Üye

teşekkür ederim, sanırım japonyanın bize kolay gelmesindeki birinci etmen türkçe gibi sondan eklemeli bir dil olması. İngilizce durumum iyi bölümümü ingilizce okuyorum zaten. Japonca açığınıda en kısa zamanda kapatmaya çalışıcam.
    Tokyo üniversitesindeki mekanoinformatik bölümünün yüksek lisans düzeyinde verilmediğini sadece lisans öğrencilerine verildiğini gördüm, kyoto osaka ve tokyo teknoloji enstitüsü üniversitelerine baktım ve mekatronik mühendisliğinin yüksek lisans düzeyinde mekano mikro mühendislik adı altında tokyo teknoloji enstitüsünde verildiğini öğrendim. Tokyo Teknoloji Enstitüsü nasıl bir üniversite? Eğitimi, hocaları ve bu bölüm için iyi midir sizce lütfen yardım bu gerçekten önemli benim için????

4. yamaoka

yamaoka
    Üye

Tokyo teknoloji enstitüsü kendi alanında Japonya'da ilk 5'te. Kalite olarak gerçkten çok iyi bir üniversite. Eğitiminin genel anlamda çok iyi olduğunu söyleyebilirim. Direk olarak mekainformatik alanında olmasa bile onunla alakalı alanlarda lisanüstü eğitimi almak münkün.

http://www.titech.ac.jp/english/academics/index.html

5. User has not uploaded an avatar

anys
    Üye

evet gönderdiğiniz linkteki graduate schools başlığı altında interdisciplinary science and engineeringteki mechano and micro engineering ten bahsediyorum hocaların uzmanlık alanlarını inceledim robotik, kontrol, mekatronik lafları geçiyor demekki bizdeki mekatronik mühendisliğinin yüksek lisans olarak japonyadaki karşılığı bu diye düşündüm umarım yanılmıyorumdur. Benim yüksek lisansla uzmanlaşmayı düşündüğüm alan robotik ve otomasyon sanırım burada bu eğitimi alabilirim yanılmıyorum değilmi?

6. yamaoka

yamaoka
    Üye

Esasen yüksek lisans eğitimi için öğrenciler üniversitelere biraz daha farklı bir şekilde kabul ediliyorlar. Tüm dünyada lisans eğitimi için öğrenciler genelde içerisinde çok sayıda branş olan sınavlara(bizdeki ÖSS gibi) tabi tutuluyorlar ya da lisans eğitimi öncesi aldıkları eğitimde yakaladıkları başarıya göre kabul ediliyorlar. Yüksek lisans eğitiminde ise genel olarak belli kısıtlamalar olsa da yeterliliğinizi bir şekilde ispat edip, girmek istediğiniz yeri başvurduğunuz alanda iyi olduğunuza dair ikna edebilirseniz kabul ediliyorsunuz. Mesela makine müh.den mezun oldunuz fakat psikolojiye ilginiz var, psikoloji ile alakalı çok fazla kitap okudunuz, özel seminerlere katıldınız, daha başka şeyler yaptınız vs vs. Ama kendinizi geliştirdiyseniz, psikoloji alanında yüksek lisans yapamamanız için hiçbir neden yok. Benzer şekilde mekainformatik müh.den mezun olduktan sonra makine,otomotiv,elektronik,robotik vs. alanlarında yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz, bunun için hiçbir engel yok.

7. User has not uploaded an avatar

anys
    Üye

çok sağolun, schools ve graduate schools diye ayırmışlar, schools olarak kastedilen undergraduate yani lisans eğitimi fakülteleri değilmi?

8. yamaoka

yamaoka
    Üye

evet aynen öyle

9. User has not uploaded an avatar

anys
    Üye

tamam o zaman yanılmamışım benim işim gradute schools kısmıyla:) Çok teşekkür ederim buradan sonraki sorularımı sanırım okuldaki danışman hocama yöneltmem gerekecek onun tavsiyesiyle japonyada yüksek lisansı düşünmeye ve araştırmaya başladım zaten mekatronik düşündüğüm ve japonyada mekatroniğin temeli olduğu için. Tekrar sağolun yeniden sorum olursa sanırım buradan tekrar irtibata geçebiliriz.

10. User has not uploaded an avatar

tugcan123
    Üye

herkese merhaba şu an mekatronik mühendisliği hazırlık sınıfı öğrencisiyim ve yüksek lisansımı Japonya'da yapmak istiyorum sanırım sadece tokyo teknoloji enstitü yüksek lisans düzeyinde var yanılmıyorum değil mi?ayrıca tokyo teknoloji enstitüsünün dünyadaki konumu nasıl yani eğitimi falan.... sorularıma cevap bekliyorum şimdiden teşekkürler

11. User has not uploaded an avatar

anys
    Üye

tokyo üniversitesinde precision engineering adı altında geçiyor nagoyadada var. Ancak tokyo üniversitesi seçenekler arasında varsa ilk onu düşünmek gerekir bence ama precision engineering alt başlığında geçen mekatronik iş görürmü bilemem benimde aklımda kalmasına rağmen..

http://www.pe.t.u-tokyo.ac.jp/curriculum_e.html

12. User has not uploaded an avatar

tugcan123
    Üye

hımm... yani bizdeki mekatronik mühendisliğine denk değil midir bir de tokyo daki yüksek lisans düzeyinde mi ?? bu konuları çok merak ediyorum yardımcı olursanız çok mutlu olurum isterseniz başka bir platform üzerinden konuşabiliriz facebook ya da msn gibi

13. User has not uploaded an avatar

anys
    Üye

aslına bakarsanız bende çok fazla bilgiye sahip değilim ve gerekli bilgiye sahip olmak için buradaki üye arkadaşların yardımına ihtiyacım var. Tokyodakini tam anlamıyla robotik ve otomasyon eğitimi verip türkiyede çalıştırır mı bilmiyorum onun için buradaki arkadaşların yardımı gerek verdiğim linke bakarak. Ancak hocam bana şu üç üniversiteden caymamamı söyledi yüksek lisans mekatronik mühendisliği eğitimi için:

Tokio University
    Tokio Institute of Technology
    Kyoto University

Arkadaşlar bize bu konuda yardımcı olabilir misiniz bunlardan hangisi mekatronik robotik otomasyon üçlüsü için en iyisidir ve tokyodaki precision engineering adı altında geçen mekatronik bizim için yeterli midir çünkü orası karışık ve diğer iki üniversiteye göre daha yüzeysel gibi duruyor?

14. User has not uploaded an avatar

anys
    Üye

düzeltiyorum tokio institute yerine nagoya olacak yani:

Tokio University
    Nagoya University
    Kyoto University

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS