Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonya.org

İnternet'e sansür gelebilir!!!

(4 posts)

Etiketler:

, ,
 1. http://haber.gazetevatan.com/iste-bu-filtre-interneti-bitirir/420060/1/Gundem

  İşte bu 'filtre' interneti bitirir!

  Yiğit Can Kaytmaz DIŞ HABERLER
  İşte bu 'filtre' interneti bitirir! ABD’de Kongre’ye sunulan “internet filtresi” yasa tasarısı ABD ve dünyayı ayağa kaldırdı

  Telif haklarını korumayı amaçlayan tasarı onaylanırsa Twitter, Facebook, YouTube ve WikiPedia gibi popüler internet siteleri kapanma riskiyle karşı karşıya kalacak

  ABD’de Temsilciler Meclisi 2012’de tüm dünyayı etkileyecek bir yasa tasarısını oylayacak. SOPA kısaltmasıyla kullanılan tasarının tam açılımı “Sanal korsanı durdurma yasası”. 26 Ekim’de gündeme gelen tasarının amacı telif haklarını ve internet ortamında paylaşılan müzik, kitap, dergi ve videoların hak sahiplerini korumayı hedefliyor. Bu kapsamda yasa onaylanırsa Amerika’da bir yetkili dünyanın neresinde olursa olsun istediği internet sitesini ABD’li kullanıcılara kapatma hakkına sahip olacak. Amerikalı merciler, yasaların ihlali durumunda İngiltere, Fransa, Avustralya ve dünyanın her noktasındaki internet sitesini kapatmak için başvuruda bulunabilecek. ABD’de yayın yapan internet siteleri bu kapatılan sitelerin linkini yayınlarsa bu ABD menşeili sitelerin hareketleri tamamen son bulacak. Korsan ürün satan bir internet sitesinin ödeme kanalları olan Paypal ve kredi kartlarından ödeme yapılmasının önüne geçilecek. Fakat bu tasarı ortaya atıldığından beri dünya ikiye bölündü. Film ve müzik yapımcıları tasarıyı desteklerken, Google, Wikipedia ve Youtube gibi internet siteleri düşünce özgürlüğü ve haber alma hakkının ihlal edileceğini açıklayarak bu kararın karşısında olduklarını ilan ettiler.

  Çin Seddi benzetmesi

  ABD’de Elektronik Tüketiciler Birliği Başkanı Gary Shapiro “Bu tasarı çok radikal bir değişiklik.

  Ekonomiye zarar verir” dedi. Bazı düşünce kuruluşları ise tasarının çizgilerinin çok geniş olduğunu savunarak “Büyük üreticilere ters gelen tüm siteleri kapatmak saçma. ABD kendi sanal Çin Seddi’ni inşa ediyor” yorumunu yaptı. Tasarıyı eleştirenlerin üzerinde durduğu bir nokta ise içeriğinde tek bir cümle ya da link bulunduğu için kapatılma riskiyle karşı karşıya kalan internet siteleri. Uzmanlar, telif hakkı bulunan video, fotoğraf ya da makalelerin rahatlıkla yüklenebildiği YouTube, Facebook, Twitter ve Wikipedia gibi siteler kapatılabileceğini belirtiyor.

  Sanal dünya savaşı çıkarabilir

  Time’da yazan Jerry Brito benzer tasarıların Fransa, İngiltere ve benzeri ülkelerde de yasalaşabileceğine dikkat çekerek “Tüm dünya ABD’de yayın yapan internet sitelerini uygunsuz bulduğu zaman kapatabilir” dedi. Bazı teknoloji uzmanları yasanın hedefinde açık uçlu yazılımlar olduğunu da açıkladı. İnternet tarayıcısı Mozilla’nın bu yasa yüzünden kapatılabileceği, Android işletim sisteminin büyük zarar görebileceği bile öne sürülüyor. Wikipedia’nın kurucusu Jim Wales de sitesini kapatma tehdidinde bulunarak tasarıya karşı olduğunu açıkladı.

  Çocuklu videolar tehdit

  Facebook, Twitter ve YouTube gibi sitelerin kapanabileceği açıklandı. Korsan bir ürünün linkinin yer aldığı forum, site ve bloglar kapanma riskiyle karşı karşıya. Ya da bu sitelerin içeriğini değiştirerek otosansüre gidilmesi gündemde. Facebook sayfasına bir şarkı sözü yerleştirildiğinde kullanıcı altına bestecisini yazmak zorunda kalacak, aksi takdirde Facebook yönetimi sitenin tamamen kapanmaması için bu içeriği silebilecek. YouTube’a gittiği konserin cep telefonundan çekilmiş video kaydını yükleyen biri, YouTube’un kapanmasına neden olabilecek. Benzer bir biçimde 2 yaşındaki çocuğunun Madonna şarkısıyla dans ettiği videoyu arkadaşlarıyla Facebook’ta paylaşan biri telif hakkı nedeniyle Facebook’tan atılabilecek. İnsan hakları örgütleri bu tasarının Arap baharı, Japonya’daki tsunami ve İran’da 2009 yılında yaşanan ayaklanmanın izlerini sileceğini ve düşünce özgürlüğüne ve haber alma hakkına karşı olduğunu açıkladı.

  ***İşte bu sebepten ötürü sitede dizi ve film linklerinin paylaşılmamasını istedim arkadaşlar. film,dizi,e-book bizde yüklü olmayabilir ama bir bakmışsınız sırf link var diye bizim sitemizide kapatmışlar. Yoksa ben de isterdim tabi dizileri filmleri paylaşayım. Sonuçta japon dizilerinin hiç biri yada japon sanatçılarının müzik cdleri türkiyede satılmıyor dolayısı almak imkansız. ( internetten alın demeyin, denedim amazon yollamıyor :)) ). Bu durum resmiyet kazanırsa forumdaki BoA konusunu silmek yada tekrar düzenlemek gerekebilir, çünkü artık japonca bir şarkı sözü yazarken bile altına söyleyenin ismini yazmak gerekebilecekmiş, yada bir resim bile paylaşırken telif hakkı olmaması gerekcek (örneğin birinin japonyada çektiği fotoğrafın onun izni olmadan yayınlayamıyacağız). bu yasa çıkarsa diğer ülkelerde onu örnek alabilir. dolayısıyla türkiyeden yayın yapan sitelerin çoğu kapanabilir. Umarın nick-name ler için böyle bir yasa çıkmaz. şimdi bize gelip bir adamın adı deathnote , sizde izin vermişsiniz alın size ceza demesinler :)). Eğer bu yasa çıkarsa artık internette herşey paralı olabilir. en uyduruk resime bakmak için yada bir şarkının sözlerini öğrenmek için para vermemiz gerekebilir. Umarım bu yasa Japonya ve Türkiyeyi bağlamaz. Yada bizim yöneticiler onları örnek alıp aynısını bizde de uygulamaz.

  8 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 2. bu arada
  http://en.wikipedia.org kapalı,
  http://ja.wikipedia.org/wiki/%E3%83%A1%E3%82%A4%E3%83%B3%E3%83%9A%E3%83%BC%E3%82%B8 (japonya) ve
  http://tr.wikipedia.org/wiki/Ana_Sayfa nın da kapatılması an meselesi.
  Sırf bir üye şarkı sözü yazdı veya japon bir ressamın tablosunun resmini koydu diye bir sebepten ilerde kapatılabilir.
  Anladığım kadarıyla wikipedia bunu protesto için sadece http://en.wikipedia.org kapattı. japonca sitesinde sadece olayla alakalı bir banner var. "internet needs your help" gibi bir başlığı var. Türkiye sitesinde herhangi bir yazı görmedim. Japonca sitesinde üsteki siyah reklama tıklayıp açılan sayfada en altta bu olayı protesto etmek için "sesini duyur" linkine tıklayarak olayı sizde facebook gibi sosyal ağ sitelerinde protesto edebilirsiniz.

  http://ja.wikipedia.org/wiki/%E3%83%A1%E3%82%A4%E3%83%B3%E3%83%9A%E3%83%BC%E3%82%B8

  8 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 3. unforgiven01

  unforgiven01
  Moderatör

  wikipedia yi kapatmasinlar

  8 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 4. şu an için kapalı değil, sadece 2 günlük ingilizce sitesini kapatma kararı almışlardı, japonca versiyonuna her hangi birşey yapmadılar, şimdi hepsi açık tr,jp,en. Bencede kapatmasınlar özellikle jp versiyonunu :) okuma alıştırması için iyi oluyor :)

  8 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #

Bu konu için RSS beslemesi

Cevapla

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS