Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Forum Ahalisi

1. User has not uploaded an avatar

Medine
    Üye

selamun aleyküm türkiyeden fizyoterapistlik alanında mezun olmuş bir insan Japonya'da çalışabilir mi? diye sorucam yani orası sağlık alanında çalışmak için iyi bir yer mi? hem çalşıp hem yüksek lisans yapabilir mi bir fizyoterapist ve bu meslek orada geçindirebilir mi? diye merak ediyorum bu konuda bilgi serirseniz sevinirim...

7 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. unforgiven01

unforgiven01
    Moderatör

japonyada direk olarak is bulman cok zor. ama japonyada yuksek lisans yaparsan is bulabilirsin. tabiki tip alanindaki her meslek japonyada iyi bir is bulabilir. ama bunun icin sartlar japonyadan bir denklik almis olman lazimdir.
    calisarak yuksek lisans yapma olayi biraz zor olsa gerek diye dusunuyorum.

3. User has not uploaded an avatar

Medine
    Üye

nasıl yani akşam üniv. de yüksek lisans yapıp gündüz hastanede çalışılamaz mı ? üstelik orada yüksek lisans yapmaya, çalışmaya ve yaşamaya değer mi ? yoksa japonyaya komşu ükeler mi daha iyi (çin,vietnam,tayland hariç)

4. unforgiven01

unforgiven01
    Moderatör

kendi ekonomik kaynaklarin olmadan sadece calisarak okumak cokzor olur.cunku japonya cok pahali bir ulke
    tabiki japonyada okumaya deger. bir egitim danismanina sormani tavsiye ederim

5. User has not uploaded an avatar

Medine
    Üye

peki oradaki universite yillik fiyatlari ne kadar mesela bir yillik universite fiyatini odeyip diger yil icin orada calisarak o parayi toplayip odeyebilir mi bir insan

6. unforgiven01

unforgiven01
    Moderatör

universitelerin harc bedelleri bolumune gore degisiyor. tip,muhendislik discilik gibi bolumlerin cok pahali olacagini dusunuyorum. ekonomi bolumu icin yillik 1 milyon yen oldugunu duymustum. tip ve muhendislikse kesin bilmiyorum ama daha pahali olabilir.
    gelelim diger soruna
    3 yada 4 ay yaz tatilinde calisarak 1 milyondan fazla parayi toparlaman cok ama cok zor.zaten vizen yasal olarak gunde 4 saatten fazla calismaya izin vermez.
    masraflar 1 milyon yen le de bitmiyor tabi. kalacak,kitapti,yemekti falan hesaplamak gerek.acikcasi bir finans kaynagin olmazsa zor diye dusunuyorum.
    facebook tan univ. gruplara girip ogrencilerinden gereken bilgiyi alabilirsin.
    belki bildikleri daha iyi bir alternatif vardir.
    hic deneyimim olmayan bir konu. ne soylesem yalan olur.

7. unforgiven01

unforgiven01
    Moderatör

http://www.japonya.org/forum/topic.php?id=1819
    konuyu takip edersen ve sebudetto arkadasla baglanti kurarsan sanirim sorularinin cevabina ulasabilirsin

8. User has not uploaded an avatar

Medine
    Üye

Allah razı olsun benim önceden aklıma şu fikir gelmişti.liseden yaklaşık 1.5 yıl sonra liseden hemşirelik mezunu olacağım için akşam üniversite de fizyoterapistlik okurum sabah hastane de hemşirelik yaparım fizyo terapistlik eğitimi 4 yıl sürüyo 3. sınıfa gelince gidip bir hastanede fizyoterpist olarak çalışa biliyorum bu süre içerisinde hep çalışıyo olunacağından 1 yıllık yüksek lisans paramı toplayabilirim diye düşünmüştüm diğer yılın parasınıda japonyada bir fizyoterapist olarak çalışıp biriktirmeyi ve bu şekilde o yılı da bitirip mezun olmayı düşünmüştüm. Sizce saçma mı ?

9. unforgiven01

unforgiven01
    Moderatör

aslinda fikrin cok mantikli. ama ilk yilin tamamen acemilik olacagini unutma.
    ortami,sistemi ve insanlari tanimak ve alismak epeyce zaman alir.neticede hic bilmedigin bir sistemin ve ulkenin icine giriyorsun. bahsettigin sey imkansiz degil.
    burada home helper denilen ve her zaman calisacak insana ihtiyac duyan bir meslek.
    home helper denilen meslek evinde kimsesiz tekbasina yasayan yasli insanlara ilaclari,ihtiyaclari vs. konularda yardim eden kisidir. diploma veya setifika zorunludur. hemsire sertifikasiyla bu meslegin yapilabilecegini dusunuyorum. bu sadece kolay ve kisa yoldan masraflarinin en azindan bir kismini karsilayabilecegini dusundugum bir yol.
    ilk anda hastanede hemsire olarak calismak belki imkansiz olur. cunku bu tur mesleklerde dili cok iyi konusup,yazip, okuman gerekir.
    fazla deneyimim olmayan bir konu oldugu icin pek fazla birsey soyleyemicem.
    sen en dogru bilgi senin yapacagin ve arastiracagin konudur.

10. User has not uploaded an avatar

Medine
    Üye

ben zaten hemşireliği türkiyede çalışırken düşünüyorum orada bir fizyoterapist olarak çalışıp akşamda yüksek lisans yapmayı düşünüyorum orada hmşire olarak çalışabilmem için lise diploması yeterli mi yoksa üniversite diplomasından mı bahsettiniz ? her neyse yardımınız için teşekkürler.

11. Makro

Makro
    Üye

Bence olayın sosyal yönünüde düşün Japonyada bir sağlık personeli olarak ne kadar rahat edebilceksin sana nasıl yaklaşacaklar orda yaşayan arkadaşlar daha iyi bilir tabi aklında bulunsun.

12. unforgiven01

unforgiven01
    Moderatör

ne yazikki japonya kendi universitelerinden mezun olmayan insanlara kolay kolay guvenmiyor. fiziyoterapist olarak calisabilmen icin cok ileri derecede japonca bilmen gerek.

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS