Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonya'da Yaşam

1. yamaoka

yamaoka
    Üye

Arkadaşlar konu hakkında bilgi verebilecek olan var mı? Mesela benim garanti bankasında veya diyelim ki ziraat bankasında hesabım var, Japonya'da bulunduğum süre içerisinde bu hesabımdaki parayı nasıl çekebilirim?

8 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. hmm şöyle yapabilirsin mesela garantiden bir kredi kartı alıp ödemesininde banka hesabından alınmasını sağlayıp harcamalarda onu kullanabilirsin,
    yada bankamatik kartın visa, master kart gibi özelliği varsa hesaptaki parayı kredi kartı kullanır gibi harcayabilirsin ama taksit falan olmaz, tek çekim.
    yada kart yine master,visa gibi özelliği varsa anlaşmalı olan ortak bankadan çekebilirsin, türkiyedeki "ortak nokta" gibi ama onda da komisyon ödüyordun yanılmıyorsam %1 gibi (ama onu pek bulabileceğini zannetmiyorum , uluslar arası bankalar falan olsa olur mesela hsbc gibi, ama zirrat falan zor)

bence en pratik yol bankamatik kartından harcaman (kredi kartı gibi kullanılıyorlar hesapta para varsa eğer). Alış verişlerde falan. birde bir arkadaşım anlatmıştı o yapmış ama japonyada değil. bankadaki parasını kendine Western Union ile göndermiş. bankanın Western Union ile anlaşması varmış , yurt dışına yollamış ordaki anlaşmalı bankadan çekmiş. Burda sanırım onu finans bank yapıyor.

3. yamaoka

yamaoka
    Üye

[quote]yada bankamatik kartın visa, master kart gibi özelliği varsa hesaptaki parayı kredi kartı kullanır gibi harcayabilirsin

Bunu Türkiye'de yaptığım gibi yapabilir miyim? Yani ATM den bana lira gelmeyecektir çok yüksek ihtimalle.

Aslında başka bir başlık daha açılmış 2 yıl önce ama, orada da kesin bir cevap yok
    http://www.japonya.org/forum/topic.php?id=1130

4. hmmm şimdi o kısmını bak ben de gerçekten bilmiyorum, ama ben şöyle bir şey yaptım finans ve hsbc için mesela yurtıdışından dolar ile alış veriş yapıyorum internetten benden tl olarak kesiliyor. Onlara demiştim ben yabancı para ile bir alış veriş yapsam da benden tl olarak kesilsin diye söyledim, çünkü bir ara yen ve dolar ile alış-veriş yaptım bana iki farklı fatura geldi biri yen biri dolar, döviz birosuna falan gidip alıp öyle yatırmak zorunda kaldım. Senin de böyle bir şey yapman lazım sanırım. yani onlara diyeceksin ki benim paramı istediğim ülkede kullanır şekilde tutun , karttan o ülkenin para birimi ile harcama yapabileyim, ama geri ödemeyi tl olarak yapayım (*kredi kartıysa eğer), yoksa sadece bankamatik kartı için "geri ödeme kısmından bahsetmeyip, her ülkede kullanılabilir olsun dersen yeter sanırım. Eğer demezsen yen le satılan bir şeyi almak isterken hesapta para yok diyebilir , oysaki sende 5000TL vardır ama kullanamıyorsundur. Normalde bankalar para dönüşümünü otomatik kendisi yapıyor, yen'i hemen tl'ye cevirip hesaptan düşüyor ama talimat vermek gerek sanırım yoksa kapalı oluyor, diyorki yen hesabınızda olmalı.

5. User has not uploaded an avatar

Eyamazaki
    Üye

en iyisi travel check,alacakin amarikan express leri gideceksin istedigin ülkde paraya cevir

6. User has not uploaded an avatar

sebudetto
    Üye

herkese merhaba

simdi degistimi bilmiyorum ama ben japonyaya geldigim zaman(7 yil once)
    banka hesabimdan bankamatik kartiyla para cekecegim zaman postanelerdeki atm lerden
    haric para cekemiyordum.(simdi de oyle zannedersem)
    turkiyedeki kredi kartinin nakit cekimini kullanmak istedigim zamanda postanelerdeki atm lerden haric para cekemiyordum.

postanelerin atm lerinin kullanim zamanlari kisitli ve postanesine gore, gunune gore degisiyor. turkiyedeki gibi 24 saat atm olayi yok para cekecegin zaman dikkat etsen iyi olur.

saygilar

7. unforgiven01

unforgiven01
    Moderatör

bankalar arasi bir anlasma mevcutsa mumkun olabilecegini dusunuyorum.
    bunu bankanla konusacaksin
    isbankasi icin
    http://www.isbank.com.tr/content/TR/En_Yakin_Is_Bankasi/Muhabirlerimiz/JAPONYA.aspx

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS