Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonya'da Eğitim

1. User has not uploaded an avatar

albusxl
    Üye

Arkadaşlar ben bu sene YGS'ye girdim ve sıralamam 18binlerde, inşallah LYS ile birlikte bunu 10binlere ve altına çekmek hedefindeyim. Şuanda amacım Tıp okumak ama eğer olurda daha yükseğe çekemezsem başarımı İTÜ'de mühendisliklere girmek niyetindeyim. Tabii bunların hepsi Japonya'daki hayallerimin gerçekleşmemesi durumda olması durumları.

Sormak istediklerime gelicek olursam; Dediğim gibi Tıp ya da Müh. arasında gidip geliyorum ama bu iki bölümden biri olucak o kesin. Türkiye'deki sınavdaki başarımda yukarıdaki gibi. Bu başarı seviyesiyle Japonya'daki üniversitelere kabulüm mümkün müdür? (Özellikle Tokyo Üniversitesi, diğer üniversiteler için de geçerli ama prestijli olması kaydıyla.)

Kabul şartları nelerdir, nerde bulabilirim? Ayrıca, İngilizce Eğitim var mı yoksa Japonca öğrenmem şart mı?

Para konusunda burs, aile ve part-time iş her şeyi ayarlamaya çalışırım. (Araştırarak, yani sıkıntı çıkartmaz diye düşünüyorum.)

Sanırım şimdilik sorucaklarım bu kadar, cevaplarınızı dört gözle bekliyorum arkadaşlar, şimdiden çok teşekkür ederim.

8 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. Burs
    Japonya burs konusunda Turkiye gibi bir ulke degil. Burslarin bircogu geri odemeli. Ayrica lisans bursu almak ayri bir olay. Yuksek lisans icin burdaki elcilik araciligiyla basvuru yapilabiliyor.

Dil
    Bildigim kadariyla Tokyo Universitesinde Ingilizce egitim veren lisans bolumu yok. Japonya'da Ingilizce lisans egitimi veren okul oldukca az. Ornegin Waseda Universitesi (Japonya'nin en iyi iki ozel universitesinden bir tanesi) nde ingilizce lisans egitimi veren sadece bir tane bolum var ; School of International Liberal Studies.

Lisans
    Bogazici, ODTU, ITU deki lisans egitiminin yurtdisindaki okullardan asagi kalir yani yok. Yuksek lisans konusunda durum biraz farkli ama eger amac egitim kalitesiyse bu okullarda iyi bir bolume girersen burs bulman ve sonrasinda dunyanin istedigin yerine yuksek lisans ya da degisim programiyla gitmen mumkun.

Bogazicinde Japonya'ya degisim programi bulunuyor, her yil 7 civari ogrenci gidiyor. Genelde 3., 4. sinifta bir yillik burslu olarak Keio, Waseda gibi iyi okullara burslu degisim ogrencisi olarak gitmen mumkun. Ben Bogazici mezunuyum ve bu sekilde burslu olarak degisim programiyla bir yilligina gittim.

Tavsiye

Sana tavsiyem derslerine ve sinavlarina daha yogun calismandir. Japonya konusunda olmaz diye birsey yok arastirman lazim (atiyorum belki bu yil Tokyo Universitesinde Ingilizce egitim veren bolum acilacaktir, belki yabancilara lisans egitimi icin burs veren kurumlar vardir). Arastirmaya once bu forumdan baslayabilirsin ;
    http://www.japonya.org/forum/topic.php?id=1819
    http://www.japonya.org/forum/topic.php?id=29

3. User has not uploaded an avatar

albusxl
    Üye

Cevap için çok teşekkür ederim.

Tokyo Üniversitesi olması şart değil arkadaşlar ama Mühendislik ya da Tıp alanında iyi eğitim vermesini isterim. Lisans eğitimim süresince sanırım sadece ilk ya da ilk iki sene sıkıntı çekerim diye düşünüyorum para olarak ama siz yine de kaba taslak bana giderleri yazabilirseniz sevinirim.

Ayrıca, en önemli nokta Japonca eğitim alacak seviyede Japoncam maalesef ki yok, Orta üstü düzeyde İngilizcem var onu biraz geliştirmeyle halledebiliceğimi düşünüyorum. Her ne kadar dil öğrenmeye çok yatkın bir yapım ve kolay öğrenme yetim olsa da önümüzdeki 3-4 ay içinde Japonca yeterlilik için birşeyler yapabiliceğimi sanmıyorum, yani İngilizce Eğitim almam şart gibi gözüküyor.

Tekrar teşekkürler ederim, tavsiye ve tecrübelerinizi bekliyorum arkadaşlar, diğer konulara da baktım oradan elediğim sorularım bunlar.

4. User has not uploaded an avatar

albusxl
    Üye

Arkadaşlar forumdaki araştırmalarımdan sonra Japonya için Tıp bölümümü silimiş bulunmaktayım. Yani Bana sadece Mühendislik Fakülteleri üstünden yorumlarsanız sevinirim.

5. User has not uploaded an avatar

albusxl
    Üye

Arkadaşlar flood yapmak istemiyorum ama yok mu yardımcı olabilicek?

6. unforgiven01

unforgiven01
    Moderatör

bende ayrintili bilmiyorum. bir yil japonca hazirlik okuman ve daha sonra nihongo nyuroku shiken yani japonca yeterlilik sinavindan (japonca nin TOEFL i gibi birsey) gecmen gerekebilir.

7. User has not uploaded an avatar

albusxl
    Üye

Cevap için teşekkürler. acaba Japonya'da 1 sene okumam ne kadar maliyet gerektirir; Mesela yıllık okul masrafı, yıllık ev/yurt kalma masrafı, yıllık yiyecek masrafı. Bunlar, yani toplam giderler ne kadar olabilir.

8. unforgiven01

unforgiven01
    Moderatör

okuluna gore degisir. yillik 1 milyon dan baslar. ama inaka denilen koy ve kirsal kesimlerde cok daha ucuza bulunabilir diye dusunuyorum.

9. unforgiven01

unforgiven01
    Moderatör

yurtdisina cikacaksin. ucu ucuna para ile vize alman cok zor. once immigration un senin elindeki paranin okul masraflari,kisisel masraflar,hastane ve saglik harcamalarina yetecegine inanmasi lazim. dogru olanida odur zaten.hesabibi iyi yap

10. User has not uploaded an avatar

albusxl
    Üye

merhaba, ben japonyada eğitim hakkında biraz bilgi topladım

kalma yeri, okul vs. masraflar bana yıllık 20.000$ olarak çıkartıldı. Tanıdıgım biri aracılıgıyla bilgiyi aldım. Sizce bu miktar gerçegin üstü mü aynı mıdır?

11. User has not uploaded an avatar

albusxl
    Üye

Üniversite devlet üniversitesi

12. unforgiven01

unforgiven01
    Moderatör

bahsettigin devlet universitesiyse fiyat yari yariya duser. ama devlet universitesine girebilmek o kadarda kolay degil. cunku cok iyi ortaogretim puanin vs vs olmasi gerekiyor.
    yabanci ogrencilere ise nasil bir denklik uyguluyor bilemiyorum.

13. User has not uploaded an avatar

albusxl
    Üye

Japonya da devlet üniversitesinde okumak için mesela Kyoto Universitesinde okumak için oraya gittiğimizde öss gibi bir sınava mı tabii tutulucaz yoksa sadece dil yeterlilik sınavına girip, geçip bölüme mi başvurucaz?

14. unforgiven01

unforgiven01
    Moderatör

aslinda bende ayrintili bilmiyorum. devlet universitelerine giris kosullarinin cok agir oldugunu duydum. cok iyi puan istiyorlarmis.
    isin o kismini universite ile baglanti kurarak ogrenebilirsin

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS