Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonya'da Eğitim

1. User has not uploaded an avatar

anys
    Üye

Benim iki sorum olacaktı.
    Birincisi mext bursu geri ödemeli mi? İkincisi yüksek lisans için alacağımız mext bursu hangi ödemelerden bizi muaf tutuyor?

Saygılar..

8 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. yamaoka

yamaoka
    Üye

elbette ki değil, o zaman adı burs olmazdı zaten kredi filan olurdu.

3. User has not uploaded an avatar

anys
    Üye

bende öyle düşündüm ancak japonyanın burs adı altında olsada geri aldığı paralar varmış bunu teyit etmek istedim.

4. Japonya'da da Türkiye'de de geri ödemeli burslar bulunur. Örneğin Sabancı Vakfı benim zamanımda geri ödemeliydi artık geri ödemeyi kaldırmışlar. Bir tanıdığım Türk Eğitim Vakfı'ndan Harvard için burs alıp sonra Türkiye'ye döndüğünde bir süre TEV okullarında çalışmıştı. Devlet kurumlarında bu türlü burslar bulunuyor, eğitim sonrası belli bir yıl çalışma mecburiyeti konuluyor. Devletin verdiği öğrenim kredisiyle karıştırmayın. Mext bursu geri ödemesiz bir burs. Okul ücreti ödemiyorsun, onun dışında kalacak yer dahil değil, aldığın burstan kendin karşılıyorsun (belki gideceğin okul uygun fiyatlı yurt ya da ev seçeneği sunabilir, okula bağlı).

5. User has not uploaded an avatar

anys
    Üye

pekala teşekkür ederim..

6. User has not uploaded an avatar

anys
    Üye

mext bursuyla bağlantılı olarak merak ettiğim başka birşey daha var onuda sizlere sormak isterim. Şimdi biz yurtdışında master yapma aşamasındayız diyelim. Bazı üniversiteler öğrenci alımı için kendisi de bir sınav yapıyorlar. Benim hedefim tokyo üniversitesi ve onların kendi sınavlarıda varmış. Peki önce ne yapmamız gerekiyor? Mext bursuna mı başvuralım yoksa önce sınavı geçip geçemeyeceğimize mi bakalım? Diyelim mext bursunu kazandık ama orda ki sınavı veremedik boşa mı göstermiş olacağız o kadar çabayı burs için? Bir de adamların kendi sınavını olmak için sınav büyükelçilik aracılığıyla falan olmuyor herhalde dimi kendi okullarına gidip orada olacağız sınavı? ve veremezsek gene boşu boşuna o kadar yolculuk masraf dimi, düşüncelerinizi alabilir miyim 2 parça halinde soru sormuş oluyorum yani size şimdiden teşekkürler.

7. User has not uploaded an avatar

anys
    Üye

cevaplarınızı bekliyorum arkadaşlar

8. User has not uploaded an avatar

Sabf33
    Üye

Tam konuyu açacaktım arkadaşında aynı konuyu açtığını gördüm.

Merhaba sevgili Japonya severler.Ben 18 yaşında lise son sınıf öğrencisiyim.Size danışmak istediğim bir soru var.Forumu uzun süredir takip ediyordum.Konu açmak için üye oldum.
    http://www.tr.emb-japan.go.jp/T_05/04.htm
    Mext bursu hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya yazayım dedim.
    1)Mühendislik isteyen kişi hangi sınava dahil oluyor ?
    2)İngilizce bilgimizin ne düzeyde olması gerekiyor?
    3)Daha önce sınava katılan arkadaşlar vs var ise sınavda ne tarz sorular soruluyor.
    4)Bilgisayar mühendisliği istiyorum.Hali hazırda Özyeğin Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Fakültesinde %100 burslu durumdayım.Bunun bana bir yararı dokunur mu?

9. User has not uploaded an avatar

anys
    Üye

arkadaşlar lütfen soruma yardımcı olun gerçekten çok önemli çünkü 3. sınıfta erasmusta düşünüyorum eğer kesin bir karar verirsem japonya yüksek lisansı için, erasmus tarihimi erteleme ya da ertelememe gibi durumlar ortaya çıkacak o yüzden lütfen yardımcı olun çok büyük önem taşıyor cevaplarınız benim için.

10. User has not uploaded an avatar

anys
    Üye

yardımcı olabilecek kimse yokmu

7 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  11. User has not uploaded an avatar

Sabf33
    Üye

forum çok pasif.sanırım kimse yardımcı olamayacak.

12. unforgiven01

unforgiven01
    Moderatör

arkadasim demekki forumda aktif olarak bulunan kisilerin konu ile ilgili bilgisi yok.
    ben konuyu biraz arastirdim
    http://www.mem.t.u-tokyo.ac.jp/prospectus.html
    http://www.u-tokyo.ac.jp/en/mext.html

bilgiler tokyo universitesine ait. umarim yardimci olur

13. User has not uploaded an avatar

anys
    Üye

arkadaşlar sormam gereken birşey var yine. Mext bursuyla ilgili açıklamayı inceliyordum elçilik sayfasında. Araştırma bursu aynı zamanda yüksek lisans öğrencilerine de verilebilir diyor. Research ve master program arasındaki fark nedir? Ben şimdi oraya gidip 2 sene sadece konumla ilgili araştırma yapıp ondan sonra bir daha mı iki sene yüksek lisans okuyacam? Nasıldır bu işin prosedürü?

14. User has not uploaded an avatar

anys
    Üye

arkadaşlar ek olarak bişey daha soracaktım rica ederim yardımcı olun. Ben şu an ikinci sınıftayım 4 senelik bir üniversitedeyim haliyle mühendislik. Benim mext için tam olarak ne zaman başvurmam gerekiyor. Nisan aylarında başvuruluyor denmişti sanırım elçilik sitesinde. Gideceğimiz seneden bir sene öncesi nisan aylarında mı oluyor yani? Şu işi mexte başvuru sürecinden japonyaya gideceğimiz ana kadar anlatabilecek sistemi tam anlamıyla bilen bir arkadaşım yok mu acaba? ona göre japonca kursuna başlamayı düşünüyorum çünkü lütfen yardım arkadaşlar.

15. User has not uploaded an avatar

anys
    Üye

arkadaşlar yeni bir sorum vardı. Şimdi bu mext bursu için diyelim ki tüm aşamaları geçtik ve japon milli eğitim bakanlığına önerildik. Bu aşamadan sonra bakanlık bizi gitmek istediğimiz üniversite konusunda nasıl bir yol izliyor? Mesela benim gitmek istediğim üniversiteyi nasıl biliyor? Profesöründen aldığım kabul mektubu sayesinde mi? Eğer öyleyse bu işin prosedürü nedir anlatabilir misiniz? Nasıl bir yol izliyor bakanlık?

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS