Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japonya'da Eğitim

1. User has not uploaded an avatar

Revy
    Üye

Merhaba, forumu uzun süredir ara sıra da olsa ziyaret ediyorum. Bir kaç sorum olacak ve eğer bu konularda bilgisi ve deneyimi olan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse çok mutlu olurum.
    Japonya ya (Kyoto) yakın zamanda 1 yıllık dil kursu için gitmeyi düşünüyorum, kurs araştırması vs. yaptım ve en mantıklısı şehir olarak Kyoto gibi geldi. Aklıma takılan şeyler; kurs için gittiğimde orada ki part-time iş olanaklarından faydalana bileceğime dair çok fazla yazı okudum fakat bu part-time işlerdeki ortalama kazanç ne kadar dır ? Barınma ve gıda masraflarımı karşılamama yeter mi ? Aylık 100.000 yen kazanırsın diyen olmuş vs. Açıkçası kör uçuşu yapmak istemiyorum, en azından ne ile karşılaşacağımı bilirsem ona göre bir planım olur.

Şimdi den teşekkür ederim.

8 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. unforgiven01

unforgiven01
    Moderatör

part time islerde saatlik maas yaklasik 800-900 yen dir. yasal olarak haftalik 20 saat calisma iznin var. ama bu tekbir isyeri icin gecerlidir. birden fazla isyerinde calisarak haftalik calisma saatini arttirabilirsin.gunde birden fazla iste calisarak aylik ne kadar kazanabilecegini kendin hesaplayabilirsin.
    ev kiralayip buyuk masrafin altina girmeni tavsiye etmem. cunku japonyada ev kiralayabilmek icin 150-200 bin yen depozit odemen gerekiyor. genellikle dil okullarinin yurt gibi cuzzi fiyatta odalari bulunur. onu arastirman lazim
    ilk anda dil bilmedigin icin parttime is bulmak zor olacagindan cebinde bir miktar paranin hazir bulunmasinda fayda var.ve ayrica gelince kesinlikle sigortani yaptir.

3. User has not uploaded an avatar

Revy
    Üye

Ben maksimum olarak haftalık 20 saat çalışma iznimiz var sanıyordum, çok önemli bir ayrıntı.
    Evet dediğiniz gibi bende yurt ta kalırım diye düşünüyorum, Kyoto'da okul ile anlaşmalı 4 yurt var; aylık 20.000 yen ile 25.000yen fiyatları, fena da görünmüyorlar, sonuçta dil öğrenmeye gidiyorum tatile değil, yani çokta bir lüks arayışım yok. 50.000 yen gibi bir yemek ve yurt masrafım olur diye tahmin ediyorum, ama sadece tahmin ediyorum.

Bu arada bir miktar japoncam var, minna no nihongo 1'i bitirdim, kanji bilgim yok denecek kadar az sadece hiragana ve katakana, umarım idare edecek kadar işimi görür ilk safha da iş konusunda.

Ayrıca ilginize çok teşekkür ederim, mesajınız benim için çok önemliydi.

4. unforgiven01

unforgiven01
    Moderatör

harcama miktari kisiden kisiye degisir. japonya gibi bir yere gelipte hele hele kyoto gibi bir yerde gezip gormemek olmaz. :))
    50.000 yen ucu ucuna bir miktar. yani sosyal hayatin neredeyse yok gibi. yinede sen bilirsin.
    az biraz japoncan varsa hafif part time islerde calisabilecegini umuyorum. mc donalds, benzin istasyonlari,posting gibi
    haftalik 20 saatlik calisma izni sadece bir prosedurden ibaret. ayni gunde birden fazla yerde calisarak gelirini az birazda olsa arttirman mumkun.

5. User has not uploaded an avatar

Revy
    Üye

Evet haklısın, birde en beğendiğim şehrine gidip gezmemek büyük işkence olur, muhtemelen kendime 2 adet iş bulacağım.
    Çok soru sordum ama, çalışma saat leri ile ilgili bilginiz var mı acaba, mesela benim derslerim yaklaşık 4 gibi bitecekmiş, saat dört'ten sonra bir işe bir iş bulsam saat 8-9 gibi o bitse o saat ten sonra çalışabileceğim bir ek iş daha bulabilir miyim ?

6. User has not uploaded an avatar

nrmr
    Üye

Revy bende japaonyada dil okuluna gitmek istiyorum bulduğun okul hakkında biraz bilgi verebilrsen şahane olur

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS