Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Japon Filmleri, Anime, Manga

Hotaru no haka (Atesboceklerinin Mezari)

(4 posts)
  • 7 yıl önce unforgiven01 tarafından başlatıldı
  • sakana07 tarafından son cevap
  • (ilgili konu bulunamadı)
  1. unforgiven01

unforgiven01
    Moderatör

http://www.izlebizle.net/atesboceklerinin-mezari-filmini-izle.html
    izlerken icim burkuldu. bir tuhaf oldum. her ne kadar bir cizgi filmde olsa cocuklara tavsiye edilmiyor.
    siddetle tavsiye ederim. turkce altyazili

ateşböceklerinin Mezarı, Grave Of The Fireflies, Hotaru no haka
    Hazırlayan:EsKO
    Filmin Yönetmeni: Isao Takahata
    Filmin Türü: Animasyon
    IMDB Puanı: 8.4
    Yapım Yılı: 1988
    Ülke: Japonya
    Yayınlanan Tarih: 16 Nisan 1988
    Senaryo yazarı: Akiyuki Nosaka, Isao Takahata
    Türkçe Altyazılı
    Seslendirenler: Tsutomu Tatsumi, Ayano Shiraishi, Yoshiko Shinohara, Akemi Yamaguchi, Rhoda Chrosite, Shannon Conley, Crispin Freeman, Dan Green, Amy Jones, George Leaver, J. Robert Spencer, Nick Sullivan, Veronica Taylor

2. Dünya Savaşı henüz sona ermiş, Japonya onur kırıcı bir şekilde teslim olmaya zorlanmıştır. Aynı günlerde Seita isimli delikanlı bir tren istasyonunda yere uzanmış son nefesini vermektedir. Seita yaşadıklarını hatırlar. O ve küçük kardeşi Setsuko, savaş başladığında Kobe’de yaşamaktadırlar. Anneleri Amerikan bombardımında öldüğünde, babaları da donanmada denizci olduğu için teyzelerinin yanına gönderilirler…

Buraya uyum sağlayamayan ve teyzeleriyle tartışan iki kardeş evden kaçıp yollara düşer. Bir yandan özgürlüğün tadına varıp pastoral doğal ortamda kendilerini kaybederken, bir yandan da savaşın dayattığı zorluklara birlikte göğüs germek zorunda kalırlar. Hayatta kalmak başlı başına bir mesele haline geldiğinde Seita büyümenin ne olduğunu da anlamak zorunda kalacaktır…

Akiyuki Nosaka’nın yarı biyografik romanından uyarlanan Grave of the Fireflies (Ateşböceklerinin Mezarı), savaş hakkında yapılmış bir çok uzun metraj filmle denk tutulan, hatta kimi eleştirmenlere göre en iyilerini bile geride bırakan bir anime. Üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen Isao Takahata’nın dehası, ancak Hayao Miyazaki’ninkiyle ölçülebiliyor…

7 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
  2. yamaoka

yamaoka
    Üye

En çok da küçük kardeşin annesine mezar yaptığı bana çok dokunmuştu, annelerin yeri gerçekten bambaşka...

3. unforgiven01

unforgiven01
    Moderatör

bana en fazla dokunan sahne kizkardesinin cesedini yakarken seker kutusunu almasi ve hatira olarak saklamasi ve icerisine kizkadesinin kullerini ve birkac tane ates bocegi koymasi oldu.

Attachments

1. 31166108.JPG (15.9 KB, 0 downloads) 7 yıl old
  4. User has not uploaded an avatar

sakana07
    Üye

Filmi dun izledim ve izlerken agladim.
    Gozume uyku girmedi. Vakit ayirip izlemenizi tavsiye ederim
    Filmin cocuklara tavsiye edilmemesi cok dogal. Filmin konusu olan meyveli sekeri japon marketlerinde gordugumde aklima bu film geliyor.
    Mukemmel paylasim icin saol

Bu konu için RSS beslemesi

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS