Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ

Japonya Forum » Forum Ahalisi

Dr. Atsushi Miyazaki Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi

(3 posts)
 1. Van kahraman Miyazaki'yi unutmadı

  Van’da meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybeden Japon arama kurtarma ekibindeki Dr. Atsushi Miyazaki'nin isminin verildiği Yüzüncü Yıl Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız ve Diş Tedavi Merkezi'nin açılışı yapıldı. Van halkının Dr Miyazaki’yi asla unutmayacağını belirten Van Valisi Münir Karaloğlu, "Dr. Mayazaki yaptığı iyiliklerle her zaman yüreklerimizde kalacaktır" dedi.

  Van'da 23 Ekim'de meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki deprem ardından kurtarma çalışmalarına katılmak için Japonya'dan gelen 3 kişilik ekipteki Dr. Atsushi Miyazaki, 9 Kasım'daki 5.6'lık ikinci depremde otel enkazı altında kaldı. Yaklaşık 13 saat sonra enkaz altından ağır yaralı çıkarılan Dr. Atsushi Miyazaki, kaldırıldığı hastanede kurtarılamadı. YYÜ Rektörlüğü tarafından Diş Hekimliği Fakültesine Dr. Atsushi Miyazaki Ağız ve Diş Tedavi Merkezi ismi verildi. Japon yardım gönüllüsü Dr. Atsushi Miyazaki’nin İsminin ağız ve diş tedavi merkezine verilmesinin ardından bugün açılışı yapıldı.

  Açılışa Van Valisi Münir Karaloğlu, YYÜ Rektörü Peyami Battal, YYÜ Diş Hekimliği dekanı Gürcan Eskitşoğlu ve kurum amirleri ve dekanlar katıldı. Açılış öncesi konuşan Van Valisi Münir Karaloğlu Van Halkının Dr. Miyazaki’yi asla unutmayacağını ve minnetle anacağını söyledi. Vali Karaloğlu, "Japon Dr. Miyazaki'nin ismi şimdilik alınan kararla konteynerlerde yaşatılacak. Yeni binanın yapılması ardından bu isim tekrar fakültenin Ağız ve Diş Tedavi Merkezi'ne verilecek. Van halkı yardım için gelen bu değerli insanı her zaman minnetle anacak ve ismini yaşatacaktır" dedi.

  Yapılan konuşmaların ardından Van Valisi Münir Karaloğlu ve beraberindekiler YYÜ Diş Hekimliği Fakültesi'nin taşındığı konteynırları gezerek incelemelerde bulundu.

  Attachments

  1. zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz.jpg (105.7 KB, 0 downloads) 7 yıl old
  7 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 2. Atsushi Miyazaki

  Atsushi Miyazaki
  Doğum 1970
  Oita, Japonya
  Ölüm 10 Kasım 2011
  Van, Türkiye
  Meslek Çatışma çözümü ve müzakere uzmanı
  Atsushi Miyazaki (1970 - 10 Kasım 2011), Ekim 2011 Van depreminin ardından meydana gelen artçı sallantılarda göçük altında kalarak hayatını yitiren Japon yardım gönüllüsü. Mesleği, çatışma çözümü ve müzakere uzmanlığı[1] olan Miyazaki, Yardımlaşma ve Kurtarma Derneği, Japonya şubesinin (Association for Aid and Relief, Japan) üyesiydi.

  Miyazaki, 1970 yılında Oita şehrinde doğdu, annesinin adı Keiko Miyazaki'ydi. Atsushi Miyazaki Haziran 2011'de Japon Association for Aid and Relief’e (AAR) yaptığı başvuruda, Tōhoku depreminden nasıl etkilendiğini ve dünyada yardıma ihtiyacı olan insanlar için bir şeyler yapması gerektiğini anlatmıştı. Kendini barışın inşasına adadığını belirten Miyazaki, daha önce Filipinler’e insani yardım sağlayan bir sivil toplum kuruluşunda görev yapıyordu.
  Ölümü

  23 Ekim 2011 Van Erciş'te meydana gelen deprem için Türkiye'ye gelen Miyazaki burada hastaların tedavisi için gönüllü olarak çalışmaya başladı. Görevde bulunduğu süre Kurban Bayramına denk gelmesi nedeniyle müslüman olmamasına rağmen bir müslüman gibi kurban kesip dağıtan Dr. Miyazaki bölge halkının ve Türk toplumunun büyük sevgisini kazandı.
  Miyazaki, Yumeka Ota ve Miyuku Konnai kurtarma çalışmaları sonrasında diğer Japon kurtarma görevlilerinin aksine Japonya'ya dönmeyerek bölgede kalmışlar ve kurtarma çalışmalarını sürdürmek üzere Van merkezindeki Bayram Otelinde kalıyorlardı. 9 Kasım 2011 günü saat 21.23'te Van merkezli 5,6 şiddetindeki deprem nedeniyle yıkılan binanın enkazı altında kaldılar. Depremden yaklaşık 13 saat sonra ağır yaralı olarak enkaz altından çıkarılan Miyazaki'nin bu sırada kalbinin durduğu belirlenince yaklaşık 15 dakika kalp masajı yapıldı. Ardından Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Ancak tüm çabalara karşın kurtarılamadı.
  Tepkiler
  Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Japonya imparatoru Akihito'ya bir mektup yazarak "Türkiye ile Japonya arasındaki tarihi dostluk ve işbirliği çerçevesinde Van'da yürüttükleri üstün çalışmalarla Türk halkının gönlünü bir kez daha fetheden bu fedakar isimleri her zaman şükran ve hürmetle hatırlayacağız. Deprem nedeniyle Japonya hükümeti ve halkı tarafından sağlanan yardımlar da ülkelerimiz ve halklarımız arasındaki dostluk ve yakınlığın yeni bir tezahürü olarak, en içten duygularla karşılanmıştır.
  Bu vesileyle majesteleri ve dost Japon halkına en içten taziyelerimi iletiyor, müteveffanın ailesi ve yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum." demiştir.
  Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Japon Yardım gönüllüsü Atsushi Miyazaki'nin Ertuğrul Şehitleri ile birlikte anılacağını belirterek, "Sayın Miyazaki'nin adının yaşatılması için ne yapılması gerekiyorsa Türkiye Cumhuriyeti Devleti onu yapacaktır. Bunu biz bir insanlık borcu ve tarihi bir borç olarak görüyoruz." demiştir.
  Japon Doktor Atsushi Miyazaki'nin cenazesi devlet töreni ile Türkiye'den Japonya'ya gönderildi.
  İstanbul Ticaret Odası, Van'da yapılacak yeni okula Miyazaki'nin adının verilmesi yönünde karar aldı.
  Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal da, Miyazaki'nin ismini YYÜ diş hastanesine verileceğini bildirdi

  7 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #
 3. en değerli insan, insana değer veren insan şüphesiz.

  7 yıl önce Ozel Mesaj Gondermek icin Uye olun #

Bu konu için RSS beslemesi

Cevapla

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

UNICMS